Kiedy sadzić żywopłot? To zależy. Od czego? Odpowiedź znajdziesz w tym poście.
Na początku warto wyjaśnić, czy pytanie dotyczy pory roku, czy fazy procesu inwestycyjnego, czyli zakładania ogrodu.
.
Kiedy sadzić żywopłot? Jak pora roku jest najlepsza?
Odpowiednia pora zakładania żywopłotu zależy od kilku czynników, wśród których najważniejsze jest gatunek rośliny żywopłotowej oraz rodzaj sadzonek, z których planujesz stworzyć żywe ogrodzenie.
Jeśli chodzi o rodzaj sadzonek na żywopłoty, można je podzielić na rośliny kopane z gruntu (z gołym korzeniem i w balotach),
oraz rośliny w pojemnikach (doniczkach z ziemią).
Rośliny żywopłotowe kopane z gruntu są tańsze, ale gorzej się przyjmują, bo podczas wykopywania uszkadza się ich korzenie. W ich przypadku odpowiedni termin sadzenia ma kluczowe znaczenie.
Żywopłot liściasty, z gatunków o liściach sezonowych, najlepiej sadzić jesienią, już po opadnięciu liści, ale jeszcze przed zamarznięciem gleby, lub wczesną wiosną, gdy grunt już rozmarznie, ale rośliny jeszcze nie rozpoczną wegetacji. Konkretny termin zależy od części kraju i przebiegu pogody, ale przeważnie przypada w październiku lub marcu. Graby, buki, lipy, klony, ambrowce i inne rośliny na żywopłoty liściaste kopane z gruntu mają wówczas największe szanse przyjąć się i zregenerować uszkodzone korzenie.
Żywopłot zimozielony, z roślin liściastych (np. laurowiśni, ostrokrzewu) lub iglaków (takich, jak świerk, cis, żywotnik) lepiej posadzić nieco wcześniej, na przełomie lata i jesieni, czyli pod koniec sierpnia lub we wrześniu. Alternatywą jest wiosna, od początku wegetacji, mniej więcej od drugiej połowy marca do połowy maja.
Żywopłoty z roślin w pojemnikach można zakładać o dowolnej porze roku, z wyjątkiem okresu, gdy gleba jest zamarznięta. Nie polecam również pełni lata, czyli pory największych upałów i suszy, ale ten termin jest dopuszczalny, jeśli wyposażysz żywopłot w system nawadniający.
W dowolnym terminie można sadzić zarówno rośliny kupione w doniczkach z podłożem, jak i gotowe żywopłoty formowane. Są to moduły ogrodzeniowe z wieloletnich, dobrze zagęszczonych roślin, uprawianych w skrzyniach z grubego, trwałego kartonu, gotowe do posadzenia w ogrodzie.
.
Warto wiedzieć
Niezależnie od gatunku roślin i rodzaju sadzonek, na żywopłot na ciężkiej, wilgotnej glebie lepiej sadzić wiosną, natomiast na glebach lekkich, piaszczystych i suchych jesienią.
.
Wspomnę również, że post możesz zobaczyć także w wersji filmowej, w której głosu udziela moja 18- letnia Córka:
.
Kiedy sadzić żywopłot? Jak faza inwestycji jest najlepsze?
Żywopłot to zwykle pierwszy element, od jakiego zaczyna się zakładanie ogrodu. Zwłaszcza, gdy wprowadzasz się do nowo wybudowanego domu otoczonego pustą działką, i prawdopodobnie chciałbyś jak najszybciej odgrodzić się od sąsiadów. Najlepszym sposobem zapewnienia prywatności jest żywopłot. Gdy zakładasz go z młodych sadzonek, musisz liczyć się z koniecznością czekania przez wiele lat, aż urosną i utworzą zwartą ścianę zieleni. Teoretycznie najlepiej byłoby posadzić żywopłot tuż po zakupie działki, jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu. Niestety, zwykle nie wchodzi to w grę, bo żywopłot utrudniłby wjazd na posesję ciężkiego sprzętu. W każdym razie jeśli chodzi o fazę inwestycji, odpowiedź na pytanie, kiedy zakładać żywopłot brzmi: „Jak najwcześniej”.
Istnieje sprytny sposób, by osiągnąć widoczne efekty od zaraz, czyli stworzyć gęsty, wysoki żywopłot w kilka godzin, przeskakując wiele lat oczekiwania. Mam na myśli wspomniane gotowe żywopłoty formowane. Proces produkcji żywych modułów ogrodzeniowych trwa od 6 do 10 lat, więc do klienta dostarczane są wyrośnięte, dobrze zagęszczone rośliny. Wystarczy posadzić roślinne moduły jeden przy drugim i od razu korzystać z dobrodziejstw dorodnego żywopłotu!
Gotowe żywopłoty formowane są oferowane wyłącznie przez firmę Blumkowsky, dostępne są w kilkunastu gatunkach i w różnych rozmiarach: od niskich żywopłotów z berberysu lub irgi,
przez liściaste żywopłoty z grabu, lipy, ambrowca, klonu lub buka
oraz zimozielonej laurowośni czy ostrokrzewu.
Dodatkowo oferowane roślinne moduły ogrodzeniowe z iglaków
lub pnączy, o wysokości od 120 – 200 cm. Jest w czym wybierać, więc bez trudu dobierzesz żywopłot do stylu ogrodu, lokalnego klimatu oraz warunków glebowych.
.
Podsumowując
Wygląda estetycznie, produkuje tlen, pochłania zanieczyszczenia, tłumi hałas i zasłania przed ciekawskimi spojrzeniami – to tylko niektóre z niezliczonych zalet żywopłotu. Nie zastanawiaj się, czy warto ani nawet kiedy sadzić żywopłot.
Jeśli postawisz na gotowe żywopłoty formowane z modułów ogrodzeniowych, możesz w kilka godzin stworzyć zielone ogrodzenie o niemal dowolnej porze roku.
.
.
Post we współpracy z marką Blumkowsky
- Jak sadzić kwiaty cebulowe? - 3 października 2024
- Zielone ekrany z bluszczu – korzyści (nie tylko) dla deweloperów - 2 października 2024
- Kiedy sadzić żywopłot? - 1 października 2024