Gotowy żywopłot bez czekania, czyli dlaczego warto sadzić żywopłoty z modułów ogrodzeniowych

Gotowy żywopłot 1

Gotowy żywopłot z modułów ogrodzeniowych to idealne rozwiązanie dla niecierpliwych: ma wszystkie zalety „zwykłego” żywopłotu, a przy tym eliminuje konieczność czekania, aż rośliny urosną! 

O tym, że warto otoczyć ogród (lub przynajmniej jego część) żywopłotem, chyba nie muszę Cię przekonywać. Wybór roślin odpowiednich do roli żywego ogrodzenia jest olbrzymi (przegląd najpopularniejszych znajdziesz w tym poście), a walory danego żywopłotu zależą w dużej mierze od tego, z czego się składa. 

Gotowy żywopłot 2

Gotowy żywopłot 3

Gotowy żywopłot 4

Niemniej każdy żywopłot stanowi swego rodzaju naturalny parawan: osłania przed wiatrem, ulicznym hałasem i spalinami, chroni Twoją prywatność przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów i sąsiadów. W przeciwieństwie do innych rodzajów ogrodzeń jest krokiem w stronę ekologii: nawilża i natlenia powietrze, pochłania dwutlenek węgla oraz zanieczyszczenia, ponadto zapewnia schronienie drobnym zwierzętom. A co równie ważne: zadbany, gęsty żywopłot jest ozdobą ogrodu i wizytówką jego właścicieli.

Gotowy żywopłot 5

Gotowy żywopłot 6

Gotowy żywopłot 7

No tak, tyle że na te wszystkie zalety trzeba trochę poczekać. Konkretnie do czasu, aż nowo posadzone rośliny urosną i utworzą gęstą ścianę zieleni. Przynajmniej tak było do niedawna. Obecnie istnieje sprytne rozwiązanie, pozwalające korzystać ze wszystkich dobrodziejstw żywopłotu praktycznie od zaraz, a dokładnie w jeden dzień! Jest nim tytułowy gotowy żywopłot z modułów ogrodzeniowych.

Gotowy żywopłot 8

Gotowy żywopłot 9

.

Gotowy żywopłot z modułów ogrodzeniowych – co to właściwie jest?

Gotowy żywopłot z modułów ogrodzeniowych to nowość na polskim rynku ogrodniczym, oferowana w swoim pełnym wydaniu wyłącznie przez szkółkę Blumkowsky. Mówiąc najprościej, jest to żywopłot zakładany z wyrośniętych, gęstych roślin (głównie krzewów) uformowanych przy modułach ogrodzeniowych. Można powiedzieć, że zakładanie gotowego żywopłotu z modułów ogrodzeniowych jest jak budowa muru z żywych roślinnych klocków, które po „ułożeniu” jeden przy drugim natychmiast tworzą wysokie i gęste zielone ogrodzenie. Cały proces zakładania gotowego żywopłotu z modułów ogrodzeniowych trwa zaledwie jeden dzień!

Gotowy żywopłot 10

Gotowy żywopłot 11

.

Wspomnę również, że post możesz zobaczyć także w wersji filmowej, w której głosu udziela moja 18- letnia Córka:

.

Gotowy żywopłot z modułów ogrodzeniowych – jak powstaje?

W specjalistycznej szkółce rośliny żywopłotowe są pielęgnowane i formowane przy modułach ogrodzeniowych przez okres trwający od 6 do 10 lat. Ale tym akurat klient zamawiający gotowy żywopłot z modułów ogrodzeniowych nie musi sobie zaprzątać głowy.

Gotowy żywopłot 12

Samo zakładanie gotowego żywopłotu z modułów ogrodzeniowych to proces szybki i bezproblemowy. Prace w ogrodzie klienta trwają tylko około 8 godzin, czyli jeden dzień roboczy. 

Gotowy żywopłot 13

Gotowy żywopłot 14

Gotowy żywopłot 15

Najpierw trzeba wyznaczyć umiejscowienie i długość żywopłotu oraz wybrać gatunek rośliny, z której ma się składać zielone ogrodzenie. Na tej podstawie określa się dokładną liczbę potrzebnych „zielonych klocków”, czyli pojedynczych modułów ogrodzeniowych z uformowanymi roślinami.

Rano rośliny uformowane przy modułach ogrodzeniowych są dostarczane na miejsce, czyli do ogrodu klienta. 

Gotowy żywopłot 16

Gotowy żywopłot 17

W międzyczasie pracownicy firmy odpowiedzialnej za realizację gotowego żywopłotu z modułów ogrodzeniowych przygotowują teren pod nasadzenia oraz wykopują rów odpowiadający długości planowanego żywopłotu. Wykop powinien być mniej więcej dwa razy szerszy od szerokości kartonu, w którym transportowane są krzewy, oraz nieco głębszy od pojemników, w których rosną.

Gotowy żywopłot 18

Poszczególne moduły ogrodzeniowe z uformowanymi roślinami umieszcza się w wykopanym rowie, jeden przy drugim, bez żadnych przerw. Po starannym wypoziomowaniu roślin wykop uzupełnia się żyzną ziemią.

Gotowy żywopłot 19

Gotowy żywopłot 20

Na koniec, tak jak w przypadku każdych innych nasadzeń, konieczne jest obfite nawodnienie gleby, czyli po prostu podlanie żywopłotu dużą dawką wody. Gotowe!

.

Gotowy żywopłot z modułów ogrodzeniowych zapewnia natychmiastowy efekt wizualny i od pierwszej chwili pełni wszystkie funkcje wysokiego i gęstego, roślinnego ogrodzenia.

Gotowy żywopłot 21

Tymczasem w przypadku „zwykłych” żywopłotów zakładanych z sadzonek roślin uzyskanie podobnego rezultatu wymaga cierpliwego czekania przez około 10 lat. Cierpliwego, ale i pracowitego czekania, bo młode rośliny wymagają systematycznej pielęgnacji, czyli podlewania, nawożenia, przycinania i tak dalej. Tym samym gotowy żywopłot z modułów ogrodzeniowych pozwala przeskoczyć o dekadę do przodu i jeszcze tego samego dnia cieszyć się pełnią korzyści, jakie ma do zaoferowania!

Gotowy żywopłot 22

Gotowy żywopłot 23

Gotowy żywopłot 24

Gotowy żywopłot 25

Gotowy żywopłot 26

.

Podsumowując

Jeśli zależy Ci na szybkich efektach, nie masz czasu i ochoty na czekanie, aż młode rośliny urosną, gotowy żywopłot z modułów ogrodzeniowych jest dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Jego zakładanie trwa mniej więcej tyle samo co budowa najzwyklejszego płotu z przęseł. Jednocześnie pod względem ekologicznych i wizualnych korzyści gotowy żywopłot z modułów ogrodzeniowych w niczym nie ustępuje tradycyjnym żywopłotom, które po latach uprawy osiągnęły już docelową gęstość i odpowiednie rozmiary.

Natomiast warto wspomnieć również o tzw. “niskich żywopłotach” takich jak irga błyszcząca – ‘cotoneaster lucidus’ oraz berberys – berberys thunbergii ‘atropurpurea’, które również są w ofercie.

Gotowy żywopłot 27

Gotowy żywopłot 28

To z kolei idealne rozwiązanie na wszelkiego rodzaju ogrodowe obwódki.

.

.

Post we współpracy z marką Żywopłot.eu

 

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

2 Comments

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *