Ściółkowanie gleby to ważny zabieg, który ma praktycznie same zalety. Jednym z materiałów najczęściej wykorzystywanych do tego celu jest kora sosnowa, którą bez wątpienia warto stosować w ogrodzie.
Kora sosnowa to materiał niezwykle przydatny w ogrodzie. Oczywiście nie mam tu na myśli kory, która nadal pokrywa pnie drzew – chociaż, trzeba przyznać, że pomarańczowa, ozdobna kora sosny pospolitej wygląda bardzo dekoracyjnie.
Tym razem skupię się na rozdrobnionej, sypkiej, przekompostowanej korze sosnowej, czyli królowej ściółek organicznych. O rodzajach kory sosnowej oraz aranżacjach z jej udziałem możesz przeczytać w tym poście. Tym razem skupię się na zaletach stosowania kory w ogrodzie – bo, szczerze mówiąc, trudno doszukać się wad ściółkowania korą. Ale zanim przejdę do głównego tematu, oto krótki wstęp o alternatywie dla kory sosnowej, czyli innych rodzajach ściółek.
.
Kora i spółka, czyli rodzaje ściółek w ogrodzie
Materiały stosowane do ściółkowania, czyli przykrywania gleby w celu ograniczenia zachwaszczenia i wysychania gleby, można podzielić na trzy główne grupy:
Ściółki nieorganiczne syntetyczne (m.in. agrowłóknina i agrotkanina polipropylenowe, czarna folia) – skutecznie ograniczają rozwój chwastów, ale nie wyglądają zbyt ładnie. Jako produkt sztuczny po zużyciu wymagają utylizacji, w przeciwnym razie dołączą do niebosiężnych gór śmieci i na setki lat zalegną na wysypiskach.
Ekoalternatywy dla syntetycznych włóknin i folii, polecane do stosowania w warzywnikach i jagodnikach, znajdziesz w tym poście.
.
Ściółki nieorganiczne mineralne (np. żwir, grys, otoczaki, kora kamienna) – wyglądają dekoracyjnie, więc sprawdzą się w ogrodzie ozdobnym. Naturalne minerały nie wymagają utylizacji, jednak z czasem ulegają erozji, a w efekcie mogą nadmiernie podwyższyć odczyn gleby. Gruba warstwa kruszywa może niekorzystnie wpłynąć na system korzeniowy roślin, z kolei zbyt cienka nie stanowi bariery dla chwastów. Ściółki mineralne tylko w niewielkim stopniu ograniczają wysychanie podłoża. Jednocześnie rozgrzane słońcem kamienie nagrzewają i wysuszają powietrze wokół roślin. Suchy, gorący mikroklimat jest korzystny m.in. dla lawendy czy juki, ale wielu roślinom nie odpowiada.
.
Ściółki organiczne (kora sosnowa, a także zrębki drewna, słoma, trociny, szyszki, igliwie itp.) to naturalne materiały pochodzenia roślinnego, które w żaden sposób nie szkodzą środowisku. Ulegają biodegradacji, więc nie powodują zaśmiecenia. Z drugiej strony, wiele ściółek organicznych, takich jak słoma czy trociny, rozkładają się błyskawicznie, więc trzeba je na bieżąco uzupełniać. Poza tym wygląd ściółek, takich jak kompost, słoma, trociny czy suche liście, pozostawia wiele do życzenia.
W tym miejscu najwyższa pora powrócić do tematu kory sosnowej, która wyraźnie wyróżnia się na tle innych ściółek. Mianowicie kora w ogrodzie posiada wszystkie zalety ściółek organicznych, a jednocześnie jest pozbawiona większości ich wad.
.
Zalety i możliwości zastosowania kory w ogrodzie
- Ściółka z kory ogranicza parowanie wody, spowalniając wysychanie gleby. W ten sposób utrzymuje stały poziom wilgotności w podłożu, a system korzeniowy roślin ma zapewniony jednoczesny dostęp do wody i powietrza (nie przesycha ani nie ulega zalaniu). Równie ważną korzyścią jest oszczędność wody zużywanej do nawadniania – gleba przykryta korą wolniej wysycha, więc rośliny rzadziej wymagają podlewania.
- Warstwa 5-10 cm kory chroni korzenie roślin przed działaniem skrajnych temperatur: spowalnia nagrzewanie się gleby latem oraz dłużej zatrzymuje ciepło zimą. To szczególnie ważne w przypadku roślin korzeniących się płytko pod powierzchnią ziemi, takich jak różaneczniki, a także gatunków ciepłolubnych, jak figowiec czy araukaria.
- Ściółka z kory zapobiega zaskorupianiu się gleby po deszczu i rozwiewaniu podłoża przez wiatr. Innymi słowy, przeciwdziała erozji.
- Pod warstwą ściółki z kory sosnowej panuje mikroklimat korzystny dla rozwoju pożytecznych organizmów glebowych.
- Tak jak pozostałe ściółki organiczne kora sosnowa stopniowo się rozkłada, zapewniając roślinom stałe dostawy próchnicy, składników odżywczych i dwutlenku węgla. Tym samym na dłuższą metę kora sosnowa w ogrodzie spełnia funkcję nawozu organicznego o spowolnionym działaniu.
- Kora sosnowa to materiał w 100% naturalny, przyjazny środowisku i biodegradowalny. W przeciwieństwie do ściółek syntetycznych nie wymaga specjalnej utylizacji i nie pozostawia po sobie trwałych, problematycznych odpadów.
- Kora sosnowa w ogrodzie rozkłada się długo, znacznie wolniej w porównaniu z większością innych ściółek organicznych, więc nie trzeba jej uzupełniać tak często jak słomę czy trociny.
- Kora sosnowa w miarę rozkładu delikatnie obniża pH gleby. Z tego powodu jest szczególnie zalecana do ściółkowania gatunków kwasolubnych, takich jak różaneczniki, wrzosy, iglaki, magnolie czy hortensje. Na ściółkę z kory bardzo dobrze reagują również rośliny preferujące lekko kwaśne podłoża, czyli większość popularnych krzewów ozdobnych, na czele z różami.
- Kora sosnowa wydziela naturalne fitoncydy, które hamują rozwój chorobotwórczych grzybów i innych patogenów.
- Kora sosnowa jako ściółka w ogrodzie ogranicza rozwój chwastów, jednak pod tym względem nie dorównuje materiałom o jednolitej strukturze, takim jak włókniny i folie. Z tego powodu przed wysypaniem rabat korą sosnową najczęściej wykłada się podłoże agrowłókniną.
- Kora w ogrodzie wygląda bardzo atrakcyjnie, co wyróżnia ją wśród innych ściółek organicznych. Jest powszechnie stosowana do wykładania rabat w ogrodzie ozdobnym. Ściółka z kory zapewnia efektowne tło dla dekoracyjnych krzewów, bylin i traw, wspaniale współgra z roślinami o efektownych liściach lub ciekawej korze.
- Kora sosnowa dobrze komponuje się z innymi naturalnymi materiałami, takimi jak gnejs, granit albo drewno.
- Kora przydaje się również w ogrodzie użytkowym. Doskonale nadaje się do ściółkowania borówek, malin, agrestu, porzeczek, aronii, świdośliwy, jabłoni, gruszy i wielu innych roślin owocowych preferujących kwaśny lub lekko kwaśny odczyn podłoża oraz wysoką zawartość próchnicy w glebie.
- Kora w ogrodzie sprawdza się również jako nawierzchnia ścieżek, kącików wypoczynkowych i placów zabaw. Doskonale pasuje do stylów rustykalnego i naturalistycznego, ponadto jako materiał organiczny wpisuje się w zasady ekologicznej uprawy.
- Kora przydaje się nie tylko w ogrodzie, ale także na tarasie i balkonie. Warto przykryć korą powierzchnię podłoża w donicach z krzewami, iglakami czy wrzosami z tych samych powodów co w przypadku ściółkowania gleby na rabatach.
- Korę można wykorzystać również do docieplania (izolowania) donic roślin zimujących na zewnątrz. Kora, użyta do wypełniania wolnych przestrzeni pomiędzy ściankami koszy i wstawionych do nich donic z roślinami, działa jak ciepła puchowa kurtka dla korzeni zimujących roślin.
- Kora sosnowa to materiał stosunkowo tani i łatwo dostępny. Daje jej to znaczną przewagę nad ściółką z szyszek czy łusek kakaowych.
- Kora w ogrodzie może być wykorzystywana również do kopczykowania roślin na zimę. Kopczyk z kory, usypany wokół podstawy pędów róż czy innych krzewów, pozostaje luźny, więc wiosną łatwiej jest go rozgarnąć w porównaniu ze zbitym kopczykiem ziemi ogrodowej, torfu lub kompostu. Jednocześnie kora sosnowa użyta do kopczykowania zachowuje wszystkie zalety ściółki z kory, wypunktowane powyżej.
.
Podsumowując
Kora sosnowa w ogrodzie jest wprost niezastąpiona, a jej zalety są liczne i niepodważalne. Kora jest wszechstronnie wykorzystywana w ogrodzie przede wszystkim do ściółkowania, ale nie tylko. To materiał całkowicie naturalny i biodegradowalny, łatwo dostępny, stosunkowo tani, bardzo dekoracyjny oraz uniwersalny, tzn. odpowiedni dla większości roślin ogrodowych. Pamiętaj, że zalety wymienione powyżej dotyczą wyłącznie kory sosnowej wysokiej jakości, poddanej kompostowaniu i odpowiednio rozdrobnionej. Kora sosnowa oferowana przez różnych producentów i dystrybutorów może różnić się jakością, w zależności od pochodzenia, sposobu oraz długości kompostowania i przechowywania, obecności domieszek innych materiałów bądź zanieczyszczeń.
Jeśli coś robisz, to nie byle jak i nie byle czym – dotyczy to nie tylko ściółkowania. Nabywając korę sosnową u sprawdzonego dystrybutora, masz pewność, że otrzymasz produkt pełnowartościowy, wolny od patogenów i szkodliwych substancji, w pełni bezpieczny dla roślin. Do sprawdzonych dystrybutorów z długoletnim doświadczeniem na rynku kory sosnowej należy firma Kor-Pak. O jej profesjonalizmie świadczą zaufanie setek klientów oraz dodatkowe usługi, takie jak:
- porady ekspertów odnośnie do doboru odpowiedniego rodzaju kory,
- pomoc w oszacowaniu potrzebnej ilości kory,
- opcja personalizacji oferty dotyczącej sposobu pakowania oraz transportu,
- możliwość darmowej wysyłki zamówionego materiału.
.
.
Post we współpracy z marką Kor-Pak
- Jak sadzić tuje na żywopłot - 13 września 2024
- Ogród tropikalny, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 15 - 13 września 2024
- Praktyczne dekoracje do ogrodu i na taras - 12 września 2024