Beton nie musi być gładki i szary. Może do złudzenia imitować drewno, trawertyn lub kamień. Warto to wykorzystać, dobierając podwyższone grządki betonowe do stylu ogrodu i własnych upodobań.
Jeśli w miarę regularnie przeglądasz wpisy na tym blogu, prawdopodobnie nieraz mignął Ci przed oczami oczy mój podwyższony warzywnik. Na pierwszy, a nawet drugi czy trzeci rzut oka wygląda jak wykonany z litego drewna, prawda?
Nie oceniaj książki po okładce, a grządki po wyglądzie: wbrew pozorom jest to warzywnik betonowy, zbudowany w 100% z betonowych modułów. Montaż tej prostej i praktycznej konstrukcji możesz prześledzić krok po kroku w tym poście.
Jak widzisz, wzrok daje się łatwo oszukać. Dotyk zresztą też: struktura zewnętrznych ścianek betonowego warzywnika w dotyku świetnie oddaje chropowatość słojów pokrywających solidne, drewniane deski.
Oczywiście wygląd naśladujący prawdziwe drewno nie odbiera mu trwałości i funkcjonalności betonu, i to betonu najwyższej jakości! O innych zaletach, jakie oferują betonowe grządki podwyższone przeczytasz w tym poście.
Do czego zmierzam: beton, dawniej kojarzony głównie z czymś nudnym, szarym, jednolitym i monotonnym, obecnie awansował do roli wszechstronnego materiału, który można łatwo dostosować do indywidualnych potrzeb – wliczając w to wygląd gotowego elementu z betonu. Pokażę Ci to na przykładzie różnych modeli betonowych warzywników marki Betmar, znanych też jako Modułowe Donice Betonowe.
.
.
Betonowy warzywnik jak kameleon – przegląd wersji do każdego ogrodu
Beton (mowa tu o betonie wysokiej jakości) jest bardzo trwały, łatwy w obróbce, kształtowaniu oraz koloryzacji. Dzięki temu może imitować wiele innych materiałów, uważanych (być może niesłusznie) za bardziej szlachetne i dekoracyjne. W ofercie marki Betmar możesz wybierać spośród 7 wersji betonowych modułów przeznaczonych do budowy podwyższonych grządek, różniących się od siebie barwą oraz strukturą powierzchni.
Drewno
Betonowy warzywnik o strukturze naśladującej drewno jest dostępny w 4 wersjach kolorystycznych:
- ciemny orzech (taki jak mój),
- dąb bielony,
- grafit przecierany,
- złoty dąb.
Taki „drewniany” warzywnik betonowy doskonale pasuje do ogrodów urządzonych w stylu rustykalnym naturalistycznym oraz romantycznym. U mnie zajmuje ważne miejsce w użytkowej części posesji, nawiązującej stylistycznie do sielskiej scenerii wiejskich ogródków.
.
Trawertyn
Odwzorowuje naturalną skałę, z charakterystycznymi “wżerami”, o śliskiej powierzchni. Beton naśladujący lity, polerowany kamień, elegancko komponuje się w ogrodach zaprojektowanych w stylu formalnym lub nowoczesnym.
.
Kamień
Tym razem chodzi o imitację konstrukcji zbudowanej z wielu mniejszych kamieni. Dostojny, ponadczasowy charakter kamieni idealnie współgra z dowolną aranżacją: od ogrodów naturalistycznych i wiejskich po śródziemnomorskie i nowoczesne.
.
Gładki
Beton o wyglądzie typowego, surowego betonu: szary, gładki i jednolity. Ale bynajmniej nie brzydki czy nudny! Betonowy warzywnik w klasycznej wersji idealnie komponuje się z modernistycznym wzornictwem oraz minimalizmem nowoczesnych ogrodów.
.
Betonowy warzywnik jeszcze bardziej różnorodny
Modulowe Donice Betonowe, czyli betonowe warzywniki podwyższone marki Betmar, to konstrukcje do samodzielnego montażu. Betonowe moduły można zestawiać ze sobą jak puzzle lub klocki, uzyskując podwyższone grządki o niemal dowolnym kształcie i rozmiarze. Zresztą, w razie potrzeby można je bez trudu rozbudować, dodając kolejne piętro lub boczną komorę. Jak to wygląda w praktyce, zobaczysz w tym poście.
.
Podsumowując
Atrakcyjny wygląd warzywnika ma znaczenie, jednak powinien iść w parze z praktycznymi aspektami, takimi jak trwałość, odporność na warunki atmosferyczne oraz koszty związane z budową i konserwacją podwyższonych grządek. Powyższe warunki idealnie spełniają betonowe warzywniki imitujące konstrukcje wykonane z innych materiałów, takich jak drewno, trawertyn oraz naturalny kamień.
.
.
Post we współpracy z marką Betmar
- Ognisko czy palenisko? - 9 października 2024
- Jesień w sadzie: jak sobie ułatwić zbiory owoców - 7 października 2024
- Grabienie liści w sadzie – dlaczego jest konieczne - 4 października 2024