Biowłóknina ściółkująca i folia biodegradowalna czyli ekologiczne ściółkowanie warzyw

Biowłóknina ściółkująca 0

Zamiast powiększać góry nieprzetwarzalnych śmieci zalegające na wysypiskach, postaw na ekologiczne rozwiązania. Przykładem mogą być biowłóknina i folia ściółkująca, czyli biodegradowalny materiał zamiast agrowłókniny w warzywniku.

Praktyczna, estetyczna i ekologiczna – według mnie właśnie taka powinna być idealna ściółka w warzywniku. O ile tradycyjna agrowłóknina polipropylenowa posiada dwie pierwsze zalety (więcej na ten temat przeczytasz w tym poście) to ekologiczne aspekty stosowania ściółki z tworzywa sztucznego w uprawie warzyw, budzą kontrowersje. Teoretycznie każda ściółka jako alternatywa dla stosowania herbicydów jest korzystna z punktu widzenia ochrony środowiska. 

Biowłóknina ściółkująca 1

Problem pojawia się, gdy ściółka w końcu się zużyje lub przestanie być przydatna (np. po zbiorze plonu warzyw). O ile w przypadku ściółkowania nasadzeń roślin wieloletnich (np. krzewów ozdobnych lub owocowych) trwałość materiału ściółkującego jest zaletą,

Biowłóknina ściółkująca 2

Biowłóknina ściółkująca 3

przykrywanie nim gleby pod rośliny jednoroczne (w tym warzywa) jest swego rodzaju marnotrawstwem. Po zbiorze warzyw zagon przechodzi posezonowy lifting. Do najważniejszych zabiegów należy przekopywanie gleby, którą przy okazji można wzbogacić organicznymi nawozami. Nie da się tego zrobić, nie zdjąwszy uprzednio włókniny użytej do wyłożenia grządek.

Biowłóknina ściółkująca 4

Mimo trwałości agrowłóknina rzadko nadaje się potem do ponownego użytku. W związku z tym zmienia się w odpad i na wieki trafia na wysypisko. Utylizacją zużytej agrowłókniny jest problematyczna. Mimo, iż wykonana jest z tworzyw sztucznych, nie nadaje się do recyklingu. Po zakończeniu sezonu ogrodniczego powinna trafić do pojemnika na odpady zmieszane.

.

Czym zastąpić agrowłókninę?

Jaka jest alternatywa dla ściółkowania warzyw tradycyjną włókniną polipropylenową? Odpowiedź jest prosta: stosując jej organiczne zamienniki, takie jak biowłóknina ściółkująca i folia biodegradowalna. Oba materiały na pierwszy rzut oka wyglądają prawie tak samo jak tradycyjna agrowłóknina i folia z tworzywa sztucznego.

Biowłóknina ściółkująca 5

Różnice dotyczą nie ich wyglądu, lecz praktycznego zastosowania. Przede wszystkim biowłóknina ściółkująca i folia biodegradowalna nadają się na kompost, gdzie najpóźniej po roku ulegają rozkładowi na wodę oraz składniki odżywcze. W ten sposób zamiast zalegać na wysypisku, zmieniają się w organiczny nawóz poprawiający zasobność i strukturę gleby.

Biowłóknina ściółkująca 6

Co jeszcze wyróżnia oba biodegradowalne materiały ściółkujące? Najłatwiej będzie to wytłumaczyć, charakteryzując każdy z nich osobno.

.

Opcja nr 1: biowłóknina ściółkująca zamiast agrowłókniny

BIOwłóknina to ekologiczna włóknina do ściółkowania, wykonana w 100% z naturalnych włókien roślinnych. 

Biowłóknina ściółkująca 7

Pełni takie same funkcje jak zwykła agrowłóknina:

 • skutecznie hamuje rozwój chwastów,
 • wspomaga system korzeniowy roślin,
 • zapobiega utracie wody i ciepła z gleby,
 • zapobiega erozji gleby,
 • umacnia skarpy,
 • chroni pnie młodych drzew przed przemarzaniem,
 • oddziela plony od gleby, zapobiegając zabrudzeniom,
 • zniechęca ślimaki.

W przeciwieństwie do zwykłej agrowłókniny polipropylenowej, Biowłóknina ulega biodegradacji. Nie zawiera sztucznych dodatków z syntetycznych polimerów. Można ją śmiało wrzucić na kompost, gdzie po kilku latach zmieni się w żyzny humus. Jest odporna na promienie UV i czynniki atmosferyczne, więc pozostawiona na grządce lub rabacie spełnia swoje funkcje przez 2-3 lata. Można ją bez trudu przycinać do dowolnych kształtów i wymiarów, a także wycinać w niej otwory na rośliny.

Biowłóknina ściółkująca 8

Biowłóknina ściółkująca 9

Biowłóknina ściółkująca 10

Biowłóknina ściółkująca 11

Jest dostępna w 4 różnych rozmiarach: w rolkach o szerokości 0,8 m i długości 6 lub 50 m oraz w rolkach o szerokości 1,6 m i długości 3 lub 50 m. Dzięki temu łatwo dobierzesz odpowiednią do wymiarów Twojego warzywnika oraz szerokości zagonów.

Biowłóknina ściółkująca 12

.

Gdzie sprawdzi się Biowłóknina ściółkująca?

Wszędzie! Biowłóknina przydaje się do ściółkowania ogrodu ozdobnego i użytkowego, a także okrywania pni drzewek w sadzie dla ochrony przed mrozem i leśną zwierzyną. Można nią wykładać rabaty, grządki warzywne, jagodniki i skarpy. Ja wykorzystałem ją do wyłożenia zagonu z brukselką. 

Biowłóknina ściółkująca 13

Biowłóknina ściółkująca 15

Biowłóknina ściółkująca 16

Biowłóknina ściółkująca 17

Moim zdaniem biowłóknina jest wprost stworzona do ściółkowania warzyw – po zbiorach możesz jednym ruchem uprzątnąć włókninę i resztki pozbiorcze, a potem wszystko razem wrzucić do kompostownika. Na kompost powinny trafić również wszelkie ścinki, powstałe podczas wycinania otworów na rośliny. 

Biowłóknina ściółkująca 19

Biowłóknina ściółkująca 20

.

Opcja nr 2: folia biodegradowalna zamiast agrowłókniny

Folia biodegradowalna to materiał ściółkujący w pełni ekologiczny, a przy tym wyjątkowo skuteczny i prosty do stosowania. 

Biowłóknina ściółkująca 21

Biowłóknina ściółkująca 22

 • Wygląda jak zwykła, czarna folia, ale jest wykonana w 100% z naturalnych składników. Dzięki temu folia biodegradowalna po zmieszaniu z ziemią, przekształca się w kompost, dwutlenek węgla i wodę. 
 • Jest cieńsza i bardziej krótkowieczna od biowłókniny, a jednocześnie elastyczna i wytrzymała, a tym samym łatwa do rozłożenia i skuteczna w różnych warunkach.  
 • Odcina dostęp światła do gleby, uniemożliwiając chwastom kiełkowanie, wzrost i rozwój chwastów. 
 • Czarna folia biodegradowalna chłonie i magazynuje ciepło słoneczne, więc podłoże szybko się nagrzewa. Rezultatem jest lepszy rozwój systemu korzeniowego uprawianych roślin, ich szybszy wzrost oraz lepsze plonowanie. 
 • Ogranicza parowanie gleby i związane z nim straty wilgoci. To oznacza rzadsze podlewanie, czyli oszczędność czasu i wody.
 • Zwarta struktura folii ogranicza szkodnikom glebowym dostęp do roślin.
 • Tak samo jak włóknina, folia biodegradowalna zapobiega brudzeniu się plonów ziemią.

Biowłóknina ściółkująca 23

Folia biodegradowalna jest jednorazowa: po zbiorze uprawianych roślin nie musisz jej nawet ściągać z zagonów ani kompostować. Wystarczy ją po prostu przekopać z glebą, by wkrótce zmieniła się w organiczny nawóz.

Biodegradowalna folia użyta do wyściółkowania zagonów zaczyna się stopniowo rozkładać po kilku miesiącach. Z tego powodu jest przeznaczona typowo do ściółkowania warzyw, czyli w większości roślin jednorocznych.

Biowłóknina ściółkująca 24

Biowłóknina ściółkująca 25

Biowłóknina ściółkująca 26

Folia biodegradowalna jest oferowana w 4 różnych rozmiarach w rolkach o szerokości 1 lub 1,6 m, w obu przypadkach mających długość 10 lub 20 m. 

Biowłóknina ściółkująca 28

.

Jak przytwierdzić ekologiczne ściółki do podłoża?

Używanie plastikowych szpilek do przytwierdania ekologicznych materiałów ściółkujących wydaje mi się nie na miejscu. Lepiej wykorzystać drewniane Bioszpilki lub metalowe Agroagrafki

Biowłóknina ściółkująca 29

Biowłóknina ściółkująca 30

Tym razem użyłem agroagrafek: są wykonane z ocynkowanego drutu, więc nie rdzewieją. Dzięki temu po zbiorach, zdjęciu biowłókniny oraz przekopaniu filii, będę mógł je wykorzystać ponownie, w następnym sezonie i przez wiele kolejnych.

Biowłóknina ściółkująca 31

Biowłóknina ściółkująca 32

Biowłóknina ściółkująca 33

.

Podsumowując

Jeśli da się coś zrobić w zgodzie z naturą, a przy tym równie skutecznie jak w tradycyjny sposób, to nie ma się nad czym zastanawiać. Zamiast nadwyrężać środowisko, warto zastąpić agrowłókninę z tworzywa sztucznego biowłókniną lub folią biodegradowalną.

.

.

Post we współpracy z marką Agrimpex

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *