Agrowłóknina ściółkująca czarna i dwustronna: czym się różnią i jak je stosować

Agrowłóknina ściółkująca 21

Obecnie wybór materiałów ściółkujących jest duży, a każda włóknina ogrodowa oferuje nieco inny zestaw specyficznych cech. Pozornie drobne różnice mogą mieć nadspodziewanie duże znaczenie w praktyce. Pokażę Ci to na przykładzie dwóch klasycznych agrowłóknin od zaufanego producenta. A zatem zgodnie z tematem: Agrowłóknina ściółkująca czarna i dwustronna – czym się różnią i jak je stosować.

Stosowanie w ogrodzie agrowłókniny ma wiele zalet i prawie żadnych wad. Obecnie materiałem ściółkującym najczęściej wykorzystywanym w ogrodach jest włóknina polipropylenowa, czyli klasyczna agrowłóknina. Jest dostępna w wielu wersjach, rozmiarach i kolorach. Osobną kategorię stanowi agrowłóknina wiosenna, stosowana do osłaniania roślin przed chłodem, a jednocześnie zapewniająca im swobodny dostęp do światła. 

Agrowłóknina ściółkująca 1

Natomiast do ściółkowania nadają się włókniny o ciemnym zabarwieniu. 

Agrowłóknina ściółkująca 2

Generalnie każda ciemna włóknina ogrodowa z polipropylenu spełnia podobne funkcje. A przynajmniej powinna je spełniać, bo niestety w przypadku produktów gorszej jakości bywa z tym różnie. A więc przedstawię Ci podstawowe funkcje agrowłókniny ściółkującej z polipropylenu na podstawie dwóch profesjonalnych materiałów ściółkujących marki AGRIMPEX. Są to:

Agrowłóknina ściółkująca przeciw chwastom z technologią Agro Marina™

Agrowłóknina ściółkująca 4

Agrowłóknina ściółkująca 5

Agrowłóknina ściółkująca Dual-Agro przeciw chwastom

Agrowłóknina ściółkująca 6

Agrowłóknina ściółkująca 7

.

Obie powyższe agrowłókniny:

  • Chronią przed chwastami – ciemny materiał blokuje dostęp światła do gruntu, uniemożliwiając wzrost chwastom kiełkującym pod spodem. Tym samym uwalnia Cię od pracochłonnego pielenia oraz pozwala uniknąć stosowania herbicydów.

Agrowłóknina ściółkująca 8

  • Ograniczają parowanie wody z gleby – włóknina zatrzymuje wilgotność pod swoją powierzchnią, zapobiegając stratom wody na skutek nadmiernego parowania. W ten sposób pozwala zaoszczędzić wodę, czas i pieniądze marnowane na częste, obfite podlewanie.
  • Zatrzymują ciepło w glebie – ciemny kolor włókniny chłonie ciepło, ale go nie oddaje. Tym samym przyśpiesza nagrzewanie gleby, co przekłada się na wzrost intensywności wegetacji oraz rozwoju korzeni. Roślinom jest cieplej, więc szybciej rosną i wydają owoce, a Ty możesz zebrać plony wcześniej.
  • Przepuszczają powietrze – lekka włóknina o gęstej, ale mimo to ażurowej strukturze zapewnia dostęp tlenu do gleby oraz znajdujących się w niej korzeni roślin (nie mówiąc już o dżdżownicach i innych mieszkańcach podziemnego świata oddychających tlenem).
  • Izolują materiał ściółkujący od gleby – warstwa włókniny zapobiega mieszaniu się kory, żwiru, grysu itp. z podłożem. W efekcie ściółki się nie brudzą, ponadto można je rzadziej uzupełniać.

Agrowłóknina ściółkująca 9

Agrowłóknina ściółkująca 10

  • Chronią uprawy przed zabrudzeniem ziemią – chyba nikt nie lubi, gdy jedząc świeżo zerwane truskawki piasek zgrzyta między zębami.
  • Są trwałe i wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne – nie rwą się podczas rozkładania ani eksploatacji, można na nie bez przeszkód wykładać materiały o ostrych krawędziach, takie jak grys czy kora kamienna.

Agrowłóknina ściółkująca 12

  • Są odporne na promienie UV – nie niszczą się ani nie odbarwiają pod wpływem intensywnego światła słonecznego.
  • Są łatwe do przycinania – można je ciąć za pomocą zwykłych nożyczek i się nie strzępią.

Agrowłóknina ściółkująca 13

.

Tyle na temat podobieństw. W takim razie czym się różnią agrowłóknina ściółkująca Agro Marina™ oraz agrowłóknina ściółkująca Dual-Agro?

  • Wygląd – Agrowłóknina ściółkująca Agro Marina™ jest obustronnie czarna, natomiast agrowłóknina ściółkująca Dual-Agro dwustronna: z jednej strony czarna, a z drugiej brązowa. To tak, jakbyś otrzymywał dwa produkty w jednym: czarna strona jest zwykle stosowana w przypadku ściółkowania truskawek, warzyw i krzewów owocowych, natomiast strona brązowa współgra z kolorem kory używanej do ściółkowania w ogrodzie ozdobnym.

Agrowłóknina ściółkująca 14

Agrowłóknina ściółkująca 15

Agrowłóknina ściółkująca 16

Agrowłóknina ściółkująca 17

  • Przepuszczalność dla wody – obie agrowłókniny przepuszczają wodę, jednak Agrowłóknina ściółkująca z technologią Agro Marina™ jest pod tym względem nie do pobicia. Przepuszcza wodę wraz z rozpuszczonymi w niej nawozami natychmiast, od momentu rozłożenia na grządce. Nie ma mowy o kałużach! Z kolei agrowłónina Dual-Agro wydajniej ogranicza parowanie wody z podłoża, więc jest szczególnie przydatna do ściółkowania suchych, piaszczystych gruntów.

.

Jak rozłożyć i mocować agrowłókninę ściółkującą na grządce lub rabacie?

Tradycyjnie cała czynność sprowadza się do zlewie kilku prostych kroków.

Krok 1. Przygotuj glebę – Usuń darń, zwracając szczególną uwagę na wieloletnie chwasty, takie jak głęboko korzeniący się mniszek czy wytwarzający długie rozłogi perz. Starannie spulchnij oraz wyrównaj całą powierzchnię przeznaczoną pod agrowłókninę. 

Agrowłóknina ściółkująca 18

Agrowłóknina ściółkująca 19

Krok 2. Rozłóż agrowłókninę na przygotowanej powierzchni.

Agrowłóknina ściółkująca 21

Agrowłóknina ściółkująca 22

Agrowłóknina ściółkująca 23

Jeśli ściółkujesz grządkę czy rabatę już obsadzoną, wykonaj nacięcie pozwalające na obłożenie Agrowłókniny wokół istniejących roślin, i ostatecznie ostrożne przeciśnięcie wąskich okazów przez wycięte otwory. 

Agrowłóknina ściółkująca 24

Agrowłóknina ściółkująca 24a

Krok 3. Przytwierdź agrowłókninę do podłoża – do tego celu idealnie nadają się szpilki lub agroagrafki. Moimi faworytkami są Szpilki Twist, których spiralna forma uniemożliwia wysunięcie się szpilki z podłoża.

Agrowłóknina ściółkująca 29

Agrowłóknina ściółkująca 30

Agrowłóknina ściółkująca 31

Agrowłóknina ściółkująca 32

Krok 4. – Jeśli dopiero zamierzasz posadzić rośliny na grządce lub rabacie wyłożonej włókniną polipropylenową, w wybranych miejscach natnij materiał na krzyż albo wytnij w nim niewielkie otwory.

Krok 5. – Posadź rośliny w wyciętych otworach i obficie je podlej.

Krok 6. – Jeśli ściółkujesz agrowłókniną rabatę w ogrodzie ozdobnym, dla dekoracji pokryj ją warstwą kory sosnowej, zrębków drewna lub kamieni. Podlewaj i nawoź rośliny nie zdejmując ściółki: porowata struktura agrowłókniny umożliwi swobodny przepływ wody i powietrza.

Agrowłóknina ściółkująca 33

Jest jedno „ale”: zarówno agrowłóknina ściółkująca Agro Marina™, jak i agrowłóknina ściółkująca Dual-Agro są dostępne w dwóch rozmiarach. Szerokość jest za każdym razem taka sama, wynosi 1,6 m. Natomiast długość może wynosić 20, 10 lub 5m. Do amatorskich warzywników o niewielkich gabarytach polecam Minirolki 1,6m x 5m, najmniejsze z pośród dostępnych na rynku. Przekonałem się o tym, gdy ostatnio po rozłożeniu włókniny pod ogórki zostało mi ponad pół większej, 10-metrowej rolki.

Agrowłóknina ściółkująca 35

.

Podsumowując

Profesjonalna agrowłóknina ściółkująca z polipropylenu pozwala uniknąć stosowania herbicydów oraz zaoszczędzić mnóstwo czasu, wody i energii wydatkowanej na odchwaszczanie. Na koniec ważna informacja: w tym poście opisałem zaledwie dwie włókniny spośród bogatego asortymentu materiałów ściółkujących marki Agrimpex. O ekologicznej włókninie konopnej przeczytasz tutaj, natomiast kilka kolejnych biodegradowalnych włóknin opiszę już niedługo, w osobnym poście.

Moim zdaniem włókniny polipropylenowe, ze względu na trwałość, są szczególnie przydatne w przypadku ściółkowania roślin wieloletnich, takich jak krzewy ozdobne i owocowe, wrzosy i inne krzewinki, byliny, truskawki oraz wieloletnie warzywa (rabarbar, szparagi itd.).

Agrowłóknina ściółkująca 38

W warzywniku warto rozważyć stosowanie włóknin biodegradowalnych, o których napiszę już wkrótce. Z drugiej strony, możesz pozostawić włókninę polipropylanową na grządce przez 2-3 sezony i sadzić jedne po drugich różne warzywa o odmiennych wymaganiach, trzymając się zasad płodozmianu.

.

.

Post we współpracy z marką Agrimpex

 

Tomasz Szostak
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *