Ogród przy szeregówce, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 6

Ogród przy szeregówce 1

“Busem przez polskie ogrody” to jak zapewne już wiesz duży projekt realizowany na blogu “Z ogrodem na TY”, który z racji swojej popularności kontynuowany jest już 7 rok. Tak, tak, dobrze napisałem. 7 rok! To naprawdę mnóstwo czasu, ogrodowych przygód, tysiące kilometrów i tyle samo przywiezionych pomysłów i inspiracji. A dowód? Ten malutki ogród przy szeregówce, który udowadnia, że na niespełna 200 metrach kwadratowych, można zaaranżować piękny, funkcjonalny i pełnowartościowy ogród.

Dla porządku dodam, że głównym założeniem projektu jest cykl wizyt w ogrodach, czego efektem są pełne inspiracji posty i filmy. Natomiast ideą projektu jest propagowanie świadomego i pełnego pasji ogrodnictwa, ale równie istotne jest ukazanie, jak wiele radości może dać gospodarowanie przydomową przestrzenią. Ponadto zaprezentowanie najciekawszych rozwiązań w zakresie dekoracji, architektury ogrodowej i nasadzeń roślinnych. Projekt ma jednocześnie edukować, bawić i motywować Czytelników bloga do świadomej i wzmożonej troski o własne ogrody.

A zatem to ogólne założenia, które kontynuuję już 7 rok. Natomiast jak wspomniałem, jednymi z działań są “pełne inspiracji posty”, czyli posty na blogu pokazujące odwiedzone ogrody i relacjonujące wizyty, które odbywam, odwiedzając przepiękne miejsca i spotykając się z ciekawymi ludźmi. Nie sposób tego wszystkiego nawet zapamiętać, ale możesz mi wierzyć, że były to już setki spotkań i ciekawych miejsc, które możesz zobaczyć w tym miejscu.

Tymczasem zapraszam na szóstą w sezonie 2024 relację, z kolejnego odwiedzonego ogrodu w projekcie “Busem przez polskie ogrody”, szóstego w sezonie 7 – 2024.

.

Ogród 6 – ogród przy szeregówce

Jak już stało się tradycją i wiesz pewnie z poprzednich relacji, każdy z odwiedzonych ogrodów staram się na wstępie jakoś nazwać i zatytułować. Tak, aby na początku nastawić Cię na to, czego możesz się po nim spodziewać. Innymi słowy, staram się znaleźć jakąś główną cechę danego miejsca, która zdecydowanie odróżnia go od pozostałych, a zarazem jest powodem, dla którego zdecydowałem się go odwiedzić. I tak jest również w tym przypadku. A wyróżnikiem tego miejsca jest to, że malutki ogród przy szeregówce, a zatem w zabudowie, która często nie kojarzy się z pięknymi ogrodami, a raczej przestrzenią, którą „jakoś” trzeba zagospodarować. Ale ogólnie bez pomysłu, bo pozornie powierzchnia nie pozwala na nic konkretnego. Tymczasem ten ogród pokazuje, że nic bardziej mylnego, i na naprawdę małym obszarze, można stworzyć pełnowartościowy ogród.

Ogród przy szeregówce 2

Ogród przy szeregówce 3

Tymczasem wracając do ogólnych kulisów szóstej wizyty w projekcie “Busem przez polskie ogrody” sezon 7 – 2024, zgodnie z tradycją, na początek kilka spraw ogólnych, tak abyś wiedział, gdzie tytułowy bus dojechał. A dojechał do miejscowości Sułków, położonej w województwie małopolskim, co na mapie wygląda następująco:

Ogród przy szeregówce 4

Kolor czerwony to tradycyjnie miejsce skąd wyruszyłem, a ten czarny kwadrat z numerem 6, to właśnie lokalizacja szóstego ogrodu. Do pokonania miałem zatem średnią odległość, około 260 kilometrów w jedną stronę. Na mapie widać również:

 • ciemno zielone kropki z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 1 – 2018
 • niebieskie kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 2 – 2019
 • różowe kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 3 – 2020
 • fioletowe kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 4 – 2021
 • jasno zielone kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 5 – 2022
 • jasno niebieskie kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 6 – 2023

Myślę więc, że to ciekawe uzupełnienie. Natomiast będąc już w sezonie 2024, jak pewnie wiesz z wcześniejszych relacji, przyszedł czas na nową planszę, na której widoczne są wszystkie kolejne wizyty. Na ten moment sześciu, z sześciu ogrodów:

Ogród przy szeregówce 5

Wracając do wizyty, jak zawsze, bus zaparkował w ogrodzie (w tym przypadku przed ogrodem), a ja miałem możliwość przywitać się z niezwykle sympatyczną właścicielką tego miejsca Agnieszką.

Ogród przy szeregówce 6

Z drugiej strony trudno sobie wyobrazić, aby ten charakterystyczny bus do ogrodu nie wjechał, a ja nie przywitał się z gospodarzami. Tym bardziej, że mam szczęście trafiać na wyjątkowo miłe, otwarte i gościnne osoby, co miało miejsce również w tym przypadku.

.

Lokalizacja i układ ogrodu

Szósty odwiedzony w tym sezonie ogród położony jest w niewielkiej, podkrakowskiej miejscowości, i jak już wiesz, jest to malutki ogród przy szeregówce. Natomiast z uwagi na to, że jest to segment narożny, ogród jest w kształcie litery „L”. A zatem urządzony jest w wąskim pasie wzdłuż bocznej ściany budynku,

Ogród przy szeregówce 7

oraz na niewielkim obszarze za budynkiem.

Ogród przy szeregówce 8

Natomiast całość, jak już wspomniałem, ma niespełna 200 metrów kwadratowych.

.

Najważniejsze elementy ogrodu

Od pewnego czasu moje ogrodowe relacje staram się upraszczać tzn. zdecydowanie mniej w nich pisać. Tak będzie i tutaj, gdzie zdjęcia wyraźnie mają przewagę nad komentarzem. Powyżej skupiłem się na ogólnym przedstawieniu, z którego myślę, że coś już wstępnie udało Ci się wyciągnąć. Natomiast teraz dotarliśmy do właściwego miejsca tego postu, w którym jest jeszcze kilka elementów, na które chciałbym zwrócić szczególną uwagę.

Dodam, że ogród możesz obejrzeć również w relacji na moim kanale filmowym, gdzie spojrzysz na to wszystko jeszcze dokładniej:

Natomiast wracając do najważniejszych elementów. Ten niewielki ogród przy szeregówce, który pojawił się na tegorocznej trasie busa w projekcie “Busem przez polskie ogrody”, to jak zwykle ogród inny od poprzednich. I o to właśnie chodzi, bo staram się aby każdy ogród był inny, miał w sobie inne elementy, zaskakiwał czym innym i dawał inne inspiracje.

Stąd ten ogród właśnie innymi elementami może Cię zaskoczyć. I dać Ci zupełnie inną garść inspiracji i pomysłów, które możesz przenosić do własnego ogrodu. Na uwagę zasługuje przede wszystkim tytułowy aspekt, czyli wyjątkowo piękne i przemyślane zagospodarowanie, na naprawdę niewielkiej powierzchni.

Ogród przy szeregówce 9

Ogród, jak wspomniałem, ma dwie główne części – z boku i za budynkiem. Obie są niezwykle gęsto obsadzone, natomiast rośliny są tak dobrane, aby przez cały sezon było coś, co przyciąga uwagę.

Ogród przy szeregówce 10

Ogród przy szeregówce 11

Ogród przy szeregówce 12

Ogród przy szeregówce 13

Ogród przy szeregówce 13a

Ogród przy szeregówce 13aa

Ogród przy szeregówce 13b

Natomiast podczas mojej wizyty zdecydowanie królowały róże, które występują tu w przeróżnych odmianach.

Ogród przy szeregówce 14

Ogród przy szeregówce 15

Ogród przy szeregówce 16

Najbardziej zachwycają oczywiście te pnące, które poza pergolami,

Ogród przy szeregówce 17

Ogród przy szeregówce 17a

pną się również po balustradach i ścianach wokół tarasu, co jak się domyślasz, siedząc na nim, robi naprawdę ogromne wrażenie.

Ogród przy szeregówce 18

Ogród przy szeregówce 19

Ogród przy szeregówce 20

Ogród przy szeregówce 21

Natomiast ten niewielki ogród przy szeregówce, zaskakuje jeszcze czymś innym. A konkretnie tym, że na tej niewielkiej powierzchni udało się zmieścić tak dużo. Przede wszystkim kilka efektownie zaaranżowanych kącików wypoczynkowych,

Ogród przy szeregówce 22

Ogród przy szeregówce 23

Ogród przy szeregówce 24

Ogród przy szeregówce 24a

gdzie m.in. mogliśmy rozpalić efektowne, bezdymne palenisko, która mówiąc na marginesie, posłuży Gospodarzom do ogrzania się w chłodniejsze dni.

Ogród przy szeregówce 25

W ogrodzie znalazło się również miejsce dla dużej ilości donic, w których dobrze skomponowane nasadzenia, uzupełniają te gruntowe.

Ogród przy szeregówce 26

Ogród przy szeregówce 27

Ogród przy szeregówce 28

Ogród przy szeregówce 29

Ogród przy szeregówce 30

Ogród przy szeregówce 31

Ogród przy szeregówce 32

Ogród przy szeregówce 33

Ogród przy szeregówce 34

Zresztą, w donicach na tarasie Agnieszka uprawia nawet truskawki.

Ogród przy szeregówce 35

Co więcej, w tym niewielkim ogrodzie znalazło się również miejsce dla kilku krzewów owocowych, co tym bardziej podkreśla perfekcyjne rozplanowanie i wykorzystanie dostępnej przestrzeni.

Ogród przy szeregówce 36

Dokładnie widać to we wspomnianym filmie, stąd zachęcam Cię do jego obejrzenia.

Natomiast kończąc ten krótki opis chciałbym zwrócić Twoją uwagę również na kolorystyczną kompozycję tego ogrodu, gdzie zieleń przeplata się z nasadzeniami w odcieniach czerwieni, różu czy fioletu. Myślę, że to również ciekawy sposób na nadanie charakteru tej niewielkiej przestrzeni.

Ogród przy szeregówce 37

Ogród przy szeregówce 38

Ogród przy szeregówce 39

Ogród przy szeregówce 40

Ogród przy szeregówce 41

.

Kącik Partnera

Jak w każdym poście dotyczącym wizyt w ogrodach, także i tu wspomnę o bardzo ważnej dla projektu “Busem przez polskie ogrody” sprawie. Jeśli czytałeś o jego założeniach, wiesz pewnie, że odbywa się przy współudziale Partnerów, którzy obok tytułowego busa, stanowią główny element projektu.

Ogród przy szeregówce 99

I właściwie tylko dzięki temu możliwa jest jego realizacja. Tym bardziej, że od początku moim zamysłem było to, abym do ogrodów nie jechał z pustymi rękami i samym uśmiechem na ustach, ale również wziął coś, co temu kto mnie przyjmie, bardzo się przyda. I właśnie tym czymś jest „super paka” produktowa od Partnerów, którą zaraz zobaczysz. I co ważne, podobną otrzymasz, jeśli przyjadę do Twojego ogrodu w sezonie 2023. Zapraszam do zgłoszenia na adres, który znajdziesz w zakładce kontakt.

Paczka produktowa

Paczka to oczywiście pojęcie umowne, bo tak naprawdę, jak w każdym z odwiedzonych ogrodów, było to kilka paczek, a właściwie toreb z produktami, a dodatkowo trochę produktów kamiennych. Myślę, że to wszystko co przywiozłem w kwietniu przyda się i znajdzie zastosowanie w odwiedzonym ogrodzie, a tym samym będzie miłą pamiątką dla Agnieszki.

Produktów, które pojechały ze mną busem było tak dużo, że nie sposób ich tu wszystkich wymienić. Stąd myślę, że najlepiej będzie, jak pokażę je na zdjęciach, zresztą podobnie jak robiłem to we wszystkich relacjach z poprzednich ogrodów:

Ogród przy szeregówce 100

Ogród przy szeregówce 101

Ogród przy szeregówce 102

Ogród przy szeregówce 103

Ogród przy szeregówce 104

Ogród przy szeregówce 105

Ogród przy szeregówce 106

Ogród przy szeregówce 107

Ogród przy szeregówce 108

.

Co mnie zachwyciło w tym miejscu pt. ogród przy szeregówce?

Przede wszystkim, jak w każdym odwiedzonym ogrodzie, niezwykle miłe przyjęcie oraz serdeczna atmosfera. To pozwala mi na fajną pracę i swobodne zbieranie materiałów zdjęciowych.

Ogród zachwyca spójną formą oraz niezwykle gęstym zagospodarowaniem. A to w warunkach tak małej przestrzeni, naprawdę wielka sztuka. Dlatego, że nie jest problemem sadzić rośliny w dużym ogrodzie. Ale tak jak tutaj, w takiej ograniczonej przestrzeni, dobór gatunków ma już duże znaczenie. Tu udało się to perfekcyjnie, wysokie nasadzenia uzupełnia niższe piętro roślinne, a wszystko razem tworzy niezwykle przyjemną w odbiorze przestrzeń.

.

Co jest godne polecenia i przeniesienia do własnego ogrodu?

Jak wiesz, projekt „Busem przez polskie ogrody” ma nie tylko bawić, ale również inspirować i edukować, pokazując ciekawe wzorce, godne powielenia w innych ogrodach. Stąd każda wizyta w ogrodach projektu jest jednocześnie określoną dawką pomysłów, które warto powielać. Co więc warto wynieść z ogrodu przy szeregówce?

 • Przede wszystkim przekonanie, że ogród można zaplanować i wykonać samemu. Nie trzeba do tego szczególnych predyspozycji, wystarczy trochę chęci, pomysłowości oraz zaangażowania. To takie ogólne stwierdzenie, które wynoszę właściwie z każdego odwiedzonego w projekcie ogrodu.
 • Po nie trzeba bać się trudnych terenów. Tak jak w tym przypadku malutkiej działki. Bo jak się okazuje, nawet w takim miejscu można stworzyć gęsty, ciekawy, bardzo zróżnicowany gatunkowo i funkcjonalny ogród.

.

Weź udział w projekcie!

Kończąc szóstą relację z odwiedzonego w roku 2024 ogrodu, zapraszam Cię do udziału w projekcie. Możesz to zrobić na różne sposoby, a tym samym dobrze się bawić i skorzystać z licznych atrakcji tzn.:

 • Zgłoś swój ogród do projektu. Jeśli Cię odwiedzę w roku 2024, otrzymasz zróżnicowany, atrakcyjny zestaw produktów od Partnerów, podobny jak widziałeś powyżej. Więcej informacji znajdziesz w opisie projektu oraz regulaminie.
 • Czytaj posty z odwiedzanych ogrodów. W każdym z postów znajdziesz garść inspiracji, które możesz przenieść do własnego ogrodu.
 • Śledź na bieżąco strony projektu. Dlatego, że i tam będą pojawiały się niespodzianki. W szczególności polecam stronę główną projektu, skąd przejdziesz do wszystkich ważnych podstron.

A tymczasem do zobaczenia w kolejnym ogrodzie!

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *