Busem przez polskie ogrody SEZON 2 – OGRÓD 19 – część 1.

1 busem przez polskie ogrody ogrod 19 2019
1 busem przez polskie ogrody ogrod 19 2019

“Busem przez polskie ogrody” to jak zapewne już wiesz duży projekt realizowany na blogu “Z ogrodem na TY”, który z racji swojej popularności kontynuowany jest już drugi rok. Jego głównym założeniem jest cykl wizyt w ogrodach Czytelników, czego efektem są pełne inspiracji posty. Ideą projektu jest propagowanie świadomego i pełnego pasji ogrodnictwa, ale równie istotne jest ukazanie, jak wiele radości może dać samodzielne gospodarowanie przydomową przestrzenią, a także zaprezentowanie najciekawszych rozwiązań w zakresie architektury ogrodowej i nasadzeń roślinnych. A wszystko to bez angażowania dużych budżetów! Projekt ma jednocześnie edukować, bawić i motywować Czytelników bloga do świadomej i wzmożonej troski o własne ogrody.

A zatem to ogólne założenia. Natomiast, jak zauważyłeś, jednym z działań są “pełne inspiracji posty”, czyli posty na blogu pokazujące odwiedzone ogrody i relacjonujące wizyty, które odbywam, odwiedzając przepiękne miejsca i spotykając się z ciekawymi ludźmi. Zapraszam zatem na dziewiętnastą w sezonie 2019 relację z kolejnego odwiedzonego ogrodu w projekcie “Busem przez polskie ogrody”, dziewiętnastego już w sezonie 2.

Relacja, podobnie jak te ubiegłoroczne, ze względu na ilość materiału, którym chcę się z Tobą podzielić, została rozdzielona na dwie części. Na końcu tej, którą czytasz, znajdziesz odnośnik do drugiej, w której dokończysz podróż przez ten wspaniały ogród. I uwaga: znajdziesz tam również szczegóły KONKURSU, w którym możesz zdobyć fajny zestaw nagród. Polecam.

.

Ogród 19 – nowoczesny i uporządkowany ogród

Jak pewnie już wiesz z ubiegłorocznych relacji, każdy z odwiedzonych ogrodów staram się na wstępie jakoś nazwać i zatytułować. Tak, aby na początku nastawić Cię na to, czego możesz się po nim spodziewać. Innymi słowy, staram się znaleźć jakąś główną cechę i wyróżnik danego miejsca, który zdecydowanie odróżnia go od pozostałych. I tak jest również w tym przypadku. A tą cechą jest bez wątpienia pewien porządek, który jest charakterystyczny dla ogrodów geometrycznych, nowoczesnych i bogatych w proste, formowane rośliny.

Natomiast jest to tylko pierwsze wrażenie. Bo w tym teoretycznie dużym porządku i prostocie kryje się różnorodność i lekkość roślin, które są charakterystyczne dla ogrodów bardziej naturalnych niż nowoczesnych.

Wracając jednak do kulisów mojej dziewiętnastej wizyty w projekcie “Busem przez polskie ogrody” sezon 2 – 2019, na początek kilka spraw ogólnych, tak abyś wiedział, gdzie tytułowy bus dojechał. A dojechał do miejscowości Śmigiel, co na mapie wygląda następująco:

Kolor czerwony to tradycyjnie miejsce skąd wyruszyłem, a ten niebieski kwadrat z numerem 19, to właśnie lokalizacja dziewiętnastego ogrodu, położonego w województwie wielkopolskim. Do pokonania miałem zatem średnią odległość, około 220 kilometrów w jedną stronę. Na mapie widać również ciemnozielone kropki z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 1 – 2018. Myślę więc, że to ciekawe uzupełnienie.

Natomiast będąc już w sezonie 2019, jak pewnie wiesz z pierwszej relacji, przyszedł czas na nową planszę, na której widoczne będą wszystkie kolejne wizyty. Na ten moment są już dziewiętnaście, z ogrodów od 1 do 19.

Dodam, że powyższą mapę oraz planszę, na której zaznaczone są lokalizacje wszystkich odwiedzonych ogrodów, znajdziesz również w zakładce projektu Gdzie dotarłem w sezonie 2019?. Dodatkowo polecam Ci również spojrzeć w zakładkę Gdzie dotarłem w sezonie 2018?, gdzie zobaczysz zbiorczą planszę, właśnie z roku ubiegłego.

Wracając do wizyty, jak zawsze, bus zaparkował w ogrodzie, a ja miałem możliwość przywitać się z przemiłą Właścicielką – Angeliką. Jeśli czytasz uważnie wszystkie relacje, zauważyłeś pewnie, że to pewnego rodzaju schemat, który staram się powielać. Z drugiej strony trudno sobie wyobrazić, aby ten charakterystyczny bus do ogrodu nie wjechał, a jak nie przywitał się z Gospodarzami. Tym bardziej, że mam szczęście trafiać na wyjątkowo miłe, otwarte i gościnne osoby, co miało miejsce również w tym przypadku.

.

Lokalizacja ogrodu

Dziewiętnasty odwiedzony ogród, jak już wspomniałem, położony jest w województwie wielkopolskim. W niewielkiej miejscowości pod Poznaniem, na niewielkim osiedlu, w pobliżu innych zabudowań.

Ogród nie jest duży, ma powierzchnię kilu arów. W centralnej części, lekko zbliżając się do jednej z granic, stoi budynek mieszkalny, który od frontu, tyłu i jednego boku, dosłownie otoczony jest ogrodem. Część boczna i tylna łączą się ze sobą, tworząc dużą, otwartą przestrzeń, rozdzieloną w połowie oryginalnym kącikiem wypoczynkowym i dochodzącą do niego, ładnie obsadzoną ścieżką.

.

Najważniejsze elementy ogrodu

Dziewiętnasty ogród, który pojawił się na trasie busa w projekcie “Busem przez polskie ogrody” sezon 2019, to kolejny ogród zdecydowanie inny od poprzednich. I o to właśnie chodzi, bo staram się aby każdy ogród był inny, miał w sobie inne elementy, zaskakiwał czym innym i dawał inne inspiracje.

Stąd ten ogród właśnie innymi elementami może Cię zaskoczyć. I dać Ci zupełnie inną garść inspiracji i pomysłów, które możesz przenosić do własnego ogrodu. Zanim przejdę do omówienia szczegółów, kilka ogólnych wskazówek, a zarazem bardzo ważnych spraw:

  • przede wszystkim to informacja, że to wyjątkowy ogród geometryczny, a zatem nowoczesny, ale ze względu na zróżnicowane nasadzenia, łączący elementy stylu naturalnego,

  • po drugie to ogród wyjątkowo uporządkowany, w którym rośliny trzymane są „w ryzach”, a zatem nie wykraczają poza wyznaczone obszary,

  • a obszary te, to przede wszystkim zlokalizowane po obrysie ogrodu rabaty, które niejako stanowią ramy całego terenu,

  • po trzecie to ogród z perfekcyjnie zadbanym trawnikiem oraz skrupulatnie dobranymi roślinami, które swoim pokrojem i kolorem, wprowadzają wspomniany ład i porządek.

Natomiast mówiąc tak ogólnikami, zalety tego ogrodu mógłbym jeszcze długo wymieniać. Bo naprawdę jest ich tam wiele. Jednak przejdę do bardziej namacanych elementów i skupię się na sprawach najważniejszych, które tradycyjnie warte są podpatrzenia i przeniesienia do innych ogrodów.

Owalne, swobodne rabaty i nowoczesne materiały

Pierwszy najbardziej charakterystyczny element stanowią owalne kształty obecne w układzie rabat i chodników, które nadają lekkości i zdecydowanie nowoczesnego wyglądu ogrodu. Nowoczesny styl widoczny jest również w całym sposobie zagospodarowania, wyjątkowym ładzie jak i użytych materiałach.

Kuliste, głębokie rabaty

Drugi najbardziej charakterystyczny element ogrodu stanowią wspomniane rabaty, które ze względu na swój owalny kształt, wycinają z działki, głównie po jej obrysie, duże powierzchnie, wyjątkowo estetycznie zagospodarowane. Na uwagę zasługuje również sposób nasadzeń w rabatach, który jest wyjątkowo dobrze skomponowany i zestopniowany, a rośliny tworzą piętra i wznoszą się ku zewnętrznej części działki.

Perfekcyjnie zadbany, regularny trawnik

Regularne i trzymane w ryzach rabaty, mają jeszcze jedną zaletę. Zostawiają dużo miejsca na trawnik, który również staje się regularny, geometryczny i dający poczucie przemyślanego. I tak właśnie jest w tym ogrodzie. Co więcej jest to trawnik bardzo zadbany, który wyjątkowo pasuje do tego nowoczesnego charakteru ogrodu. Co więcej, jest tak umiejętnie koszony wzdłuż krzywizn rabat, że powstają na nim równoległe pasy, idealnie oddające ich kształt.

Formowane rośliny

Ogród Angeliki, który zdecydowanie wpisuje się w styl ogrodów nowoczesnych, ma jeszcze jeden element o tym świadczący. To rozmieszczone po całym ogrodzie kuliste lampy,

oraz formowane, kuliste rośliny.

Z drugiej strony te formowane i geometryczne okazy są przeplatane różnymi innymi roślinami, jak chociażby efektownymi trawami, których w ogrodzie tym są dziesiątki.

Nowoczesna architektura

O nowoczesnym charakterze ogrodu świadczą również nowoczesne dodatki, jak chociażby betonowy krąg, zamieniony w oryginalny kącik wypoczynkowy,

czy nowoczesna altana, czyli letni, oszklony domek.

Dwie ogrodowe strefy

Dziewiętnasty odwiedzony ogród, jak już chyba zauważyłeś, zachwyca wieloma elementami. Szczególnie swoją geometryczną, uporządkowaną formą. Jednak ma on w sobie jedną niebywałą rzecz. To mnogość gatunków roślin, których na pierwszy rzut oka zupełnie nie widać. Wydaje się, że to ogród wyjątkowo oszczędny w tym zakresie, a tymczasem fakty są zupełnie inne. Pod tym płaszczykiem uporządkowania, za wychodzącymi na pierwszy plan formowanymi roślinami, kryje się cała mnogość innych gatunków, które swoje prawdziwe oblicze pokazują dopiero po bliższym przyjrzeniu. Co więcej, jest to umiejętnie rozdzielone na dwie strefy, tworząc jakby dwa, bliźniacze ogrody. Jednak jak to wygląda zobaczysz już w drugiej części tej opowieści, o czym wspomniałem na wstępie, dzieląc post ze względu na obszerny materiał zdjęciowy.

Zatem aby dokończyć opowieść o „nowoczesnym i uporządkowanym ogrodzie oraz wziąć udział w KONKURSIE, przejdź do drugiej części postu.

 

Tomasz Szostak

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

1 Comments

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *