Pysznogłówka na rabacie

Pysznogłówka na rabacie 0

Pysznogłówka na rabacie potrafi zdziałać cuda: z magnetyczną siłą wabi pszczoły, trzmiele i inne pożyteczne owady. 

Pysznogłówka (Monarda), nazywana potocznie bergamotką, pyszni się oryginalną urodą oraz wyjątkowym powodzeniem wśród owadów. Cudowne właściwości tej byliny doskonale oddaje jej angielska nazwa, „bee balm”, która w wolnym tłumaczeniu oznacza „pszczeli balsam”. Owady lubią ją nie bez powodu: kwiaty pysznogłówki są pełne słodkiego nektaru. Z hektara obsadzonego tą byliną pszczoły są w stanie wyprodukować aż 220 kg wysokiej jakości miodu.

Pysznogłówka na rabacie 1

Pszczoły, trzmiele i motyle swoją drogą, ale niemniej ważne są walory dekoracyjne – pysznogłówka na rabacie robi ogromne wrażenie! Odmiany uprawiane w ogrodach pochodzą głównie od pysznogłówki dwoistej (Monarda didyma), rzadziej pysznogłówki cytrynowej (Monarda citriodora) lub pysznogłówki dętej (Monarda fistulosa). Kwitną przez całe lato, od czerwca do września, na czerwono, fioletowo, różowo lub biało. Charakterystycznie zbudowane kwiatostany pysznogłówek trudno z czymkolwiek pomylić. 

Pysznogłówka na rabacie 2

Na szczytach pędów wyrastają główki z czuprynkami płatków na szczycie, od spodu ozdobione kryzami podsadek. Ponadto zdarzają się kwiatostany piętrowe. Zależnie od odmiany, pysznogłówka osiąga 40-120 cm wysokości, co przekłada się na szerokie możliwości zastosowania tej byliny na rabacie lub tarasie.

Pysznogłówka na rabacie 5

Pysznogłówka na rabacie 5a

.

Na tym nie koniec zalet: liście pysznogłówki szkarłatnej roztaczają woń herbaty Earl Grey, pysznogłówki cytrynowej mają cytrynowy aromat, a pysznogłówki dętej pachną podobnie do lawendy. Można z nich przyrządzić aromatyczny napar pomocny przy przeziębieniu i bólu gardła.

.

Pysznogłówka – uprawa

Pysznogłówka do obfitego kwitnienia potrzebuje mnóstwa słońca oraz żyznej gleby, przepuszczalnej, ale stale umiarkowanie wilgotnej. Lubi coroczne zasilanie kompostem albo nawozem wieloskładnikowym dla roślin kwitnących. 

Krótki opis bohaterki tego postu oraz jej podstawowe wymagania już znasz – pora więc przedstawić Ci kilka przykładów tego, jak pięknie pysznogłówka wygląda na rabacie..

.

Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”.

To prawdziwa gratka nie tylko dla tych, którzy są dumnymi właścicielami ogrodów, działek czy domów, ale i tych, którzy dopiero myślą o ich zakupie lub budowie. W podręczniku odnajdziesz wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, które będą Ci towarzyszyły od poszukiwań działki do urządzenia lub przebudowy ogrodu. To jedyne opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.

Pysznogłówka na rabacie 100

Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy.

.

Pysznogłówka na rabacie

  1.  Pysznogłówka na tęczowej rabacie przy domu

Najbardziej reprezentacyjne miejsca ogrodu powinny być zarezerwowana dla szczególnie atrakcyjnych roślin, które długo pozostają dekoracyjne. Tę zasadę spełnia pysznogłówka na rabacie przy domu, posadzona w towarzystwie innych wysoce miododajnych bylin w intensywnych kolorach. Oprócz pysznogłówki latem kwitną tutaj jeżówka purpurowa, liatra kłosowa, czosnek główkowy, słoneczniczek szorstki, liliowiec ogrodowy oraz szałwia omszona. Trawy ozdobne, konkretnie miskanty chińskie, łagodzą energetyczną kolorystykę i przepych setek kwiatów. Kompozycja jest harmonijna, ale nie sprawia wrażenia przesytu.

Pysznogłówka na rabacie 10

Pysznogłówka na rabacie 10b

Pysznogłówka na rabacie 10c

Jeśli wolisz mniej krzykliwe aranżacje, postaraj się dobrać odmiany pysznogłówki i innych bylin o kwiatach w podobnej tonacji, na przykład w gamie różu, fioletu i czerwieni. 

Pysznogłówka na rabacie 10d

Pysznogłówka na rabacie 10e

Pysznogłówka na rabacie 10f

Pysznogłówka na rabacie 10g

Pysznogłówka na rabacie 10h

Ważną rolę odgrywa wiecznie zielone tło z sosen. 

Pysznogłówka na rabacie 10i

Pysznogłówka na rabacie 10j

.

Wspomnę również, że post możesz zobaczyć także w wersji filmowej, w której głosu udziela moja 18- letnia Córka:

.

  1.  Pysznogłówka na rabacie z zimozielonymi krzewami i trawami

Pysznogłówka na rabacie pozostaje piękna do jesieni, ale z nadejściem mrozów jej pędy zasychają i wkrótce roślina znika pod ziemią. Z tego powodu warto zadbać, by pysznogłówce towarzyszyły rośliny atrakcyjne po sezonie oraz wiosną. W przypadku gatunków wiecznie zielonych sprawa jest prosta: zimą odciągają wzrok od pustego miejsca po zaschniętych bylinach. Przykładem z tej rabaty są kuliste bukszpany, rozchodnik kamczacki

Pysznogłówka na rabacie 20

formowany jałowiec chiński

Pysznogłówka na rabacie 20b

oraz cyprysik tępołuskowy ‘Filicoides’.

Pysznogłówka na rabacie 20c

Zimową dekorację stanowią również suche kępy traw ozdobnych, w tym przypadku ostnicy (Stipa tenuissima) ‘Pony Tails’. Wczesną wiosną główną rolę odgrywają byliny cebulowe, a w maju i czerwcu kokoryczka wielokwiatowa (Polygonatum multiflorum). Aż wreszcie znów nadchodzi czas kwitnienia róż oraz pysznogłówki, trwający nieprzerwanie do jesieni.

.

Rabata ziołowa przy grillu? Rabata ziołowa do ugaszenia pragnienia? Zioła do nadaniu smaku wodzie i herbacie? Zioła jako ozdoby skalniaków? Ziołoterapia w kąciku wypoczynkowym? Doniczka z ziołami jako niezbędnik przy grillu? Rabata ziołowa na szybki efekt wizualny? Zioła na balkonie? Zioła dla zdrowia? Zioła – kwiaty? Interesują Cię te tematy?

Pysznogłówka na rabacie 101

.

  1.  Pysznogłówka na angielskiej rabacie

Oryginalna uroda pysznogłówki świetnie współgra ze swobodnym stylem angielskiej rabaty. Romantyczna mozaika z roślin, głównie bylin, różniących się wysokością, pokrojem i kolorystyką, zachwyca przez cały sezon, nieustannie się zmieniając. Rośliny są sadzone po kilka sztuk i rozplanowane w pozornie przypadkowy sposób – w efekcie gotowa kompozycja wygląda naturalnie i niezobowiązująco.

Pysznogłówka na rabacie 30

Pysznogłówka ‘Purple Knight’ na tej angielskiej rabacie sąsiaduje z egzotyczną szałwią otwartą (Salvia patens) ‘Blue Angel’, krwawnikiem ‘Pink Grapefruit’ oraz dalią ‘Mystic Spirit’ o złotych kwiatostanach i niemal czarnych liściach.

Pysznogłówka na rabacie 30b

Pysznogłówka na tej rabacie powoli kończy kwitnienie, więc rolę głównej atrakcji przejmują lawendowe astry oraz złocisty krwawnik wiązówkowaty. W tle żółta rudbekia naga (Rudbeckia laciniata) oraz biały przetacznik kłosowy (Veronica spicata) nadal walczą o uwagę.

Pysznogłówka na rabacie 30c

.

Myślisz o wyjątkowym, ciepłym i klimatycznym domu w cenie kawalerki?

Pysznogłówka na rabacie 102

.

  1.  Pysznogłówka na rustykalnej rabacie

Style angielski oraz rustykalny pod wieloma względami są do siebie bardzo podobne. Jednak w rustykalnym (inaczej wiejskim) ogródku większą rolę odgrywają kwiaty jednoroczne i dwuletnie, przede wszystkim ich odmiany o wesołych jaskrawych kolorach. Pysznogłówka na tej rabacie ma za towarzyszy płomyki szydlaste (floksy), lilie, krwawnice pospolite (Lythrum salicaria) oraz jeżówki. 

Pysznogłówka na rabacie 40

Tutaj pysznogłówka na rabacie sąsiaduje z kosmosem podwójnie pierzastym, rudbekią, jeżówką, tawułką Andersa, liliowcem oraz zawilcem jesiennym.

Pysznogłówka na rabacie 40b

Natomiast na tej rustykalnej rabacie przy murze pysznogłówka rośnie wśród werbeny patagońskiej (Verbena bonariensis) obok róż, dwóch odmian jeżówek z serii ‘Double Delight’, dalii, liliowców oraz złocienia maruna. Z wnęk w murze zwieszają się petunie uprawiane w pojemnikach. 

Pysznogłówka na rabacie 40c

.

Pysznogłówka na rabacie 103

Natomiast o hydroterapii w ogrodzie oraz jej zaletach, przeczytasz w tym cyklu na blogu.

.

Korzystając z okazji polecam mój kanał na Tik-Toku, gdzie również znajdziesz mnóstwo podpowiedzi i inspiracji.

@zogrodemnaty

.

Podsumowując

Pysznogłówka na rabacie kwitnie przez całe lato ku uciesze pszczół, trzmieli i motyli. Pasuje do ogrodów zaprojektowanych w różnym stylu. Równie dobrze prezentuje się wśród kwiatów jednorocznych, traw lub innych bylin. Aby kompozycja była atrakcyjna o każdej porze roku, warto posadzić obok pysznogłówki rośliny atrakcyjne wiosną, późną jesienią i zimą.

 

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *