Hall Farm Garden. Angielskie ogrody część 1

hall farm garden zogrodemnaty1
hall farm garden zogrodemnaty1

Jeśli jesteś stałym Czytelnikiem bloga to wiesz doskonale, że dużo podróżuję po ogrodach. Głównie tych polskich, w ramach projektu Busem przez polskie ogrody. Jednak w roku 2019 postanowiłem poszerzyć swoje zainteresowania i przyjrzeć się ogrodom zagranicznym. Na początek angielskim, bo Anglia to jak wiadomo niekwestionowana kolebka ogrodów. Zapraszam na pierwszą relację z Hall Farm Garden zlokalizowanego w hrabstwie Lincolnshire.

Ogród Hall Farm Garden jest ogrodem prywatnym, ale tzw. ogrodem otwartym, który dostępny jest do zwiedzania. Jeśli więc będziesz gdzieś w okolicy, to koniecznie polecam Ci go odwiedzić. Tymczasem zapraszam na wirtualny spacer i krótką relację z tego, co udało mi się zobaczyć. Tradycyjnie starałem się dostrzec najciekawsze elementy i podkreślić je w swoim opisie. Myślę, że mimo iż jest to ogród angielski, to wiele detali można przenieść wprost do naszych ogrodów. Stąd mam nadzieję, że ta relacja będzie dla Ciebie ciekawą inspiracją.

.

Hall Farm Garden

Ogród Hall Farm Garden to duży ogród zlokalizowany w niewielkiej wiosce w pobliżu miasta Lincoln. Nie wiem dokładnie jaką ma powierzchnię, ale tak na moje oko jest to znacznie ponad hektar. Ogród dzieli się na kilka odrębnych stref, z których każda nieco różni się od pozostałych. Największa z nich typowy ogród angielski, w którym dominują gęsto i naturalnie obsadzone rabaty, pomiędzy którymi wije się ładny, zadbany trawnik. Jest to część z mnóstwem zakamarków i zaułków, w które wchodzi się odkrywając co raz to nowe miejsca. Główną osią tej część jest duża aleja, która ciągnie się od dużego, głównego budynku, w głąb tej części ogrodu.

Aleja kończy się takim „białym zakątkiem”, w którego centralnej część umieszczona jest duża, betonowa donica.

Biały zakątek to jednocześnie taki ogrodowy dziedziniec, z którego rozchodzą się ścieżki we wszystkich kierunkach. Ścieżki prowadzą przez efektowne pergole i dochodzą do kolejnych zakątków tej części ogrodu.

Nie będę ich tu wszystkich opisywał, ale skupię się na podkreśleniu elementów, które moim zdaniem warte są uwagi i być może powielenia.

Ceglany plac

Oryginalne kamienne chodniki

Efektowne bramy

Pergole

Ceglane elementy

Zadbane trawniki

Kwietne i bylinowe rabaty

Druga główna strefa ogrodu to część bardziej reprezentacyjna, trochę bardziej poukładana od tej poprzedniej i mniej „dzika”. Jednak jak przystało na ogród angielski jak najbardziej w takim stylu, w którym wszystko jest uporządkowane, a zarazem niezwykle swobodne jeśli chodzi o nasadzenia.

Na szczególną uwagę w tej części Hall Farm Garden zasługuje bylinowo – kwietny ogródek,

oraz podwyższony warzywnik, w którym rośliny użytkowe przeplatane są ozdobnymi.

Kończąc pierwszą relację z ogrodów angielskich mam nadzieję, że Hall Farm Garden dobrze otworzył ten cykl artykułów. To prawdziwy angielski ogród, który można nazwać prawie wzorcowym. Myślę, że wiele elementów można podpatrzeć i mimo że dzieli nas od niego 1500 kilometrów, to można je przenieść do naszych ogrodów. Jeśli tak zrobisz, będę miał satysfakcję, że mogłem się do tego przyczynić.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *