Hall Farm Garden. Angielskie ogrody część 1

hall farm garden zogrodemnaty1
hall farm garden zogrodemnaty1

Jeśli jesteś stałym Czytelnikiem bloga to wiesz doskonale, że dużo podróżuję po ogrodach. Głównie tych polskich, w ramach projektu Busem przez polskie ogrody. Jednak w roku 2019 postanowiłem poszerzyć swoje zainteresowania i przyjrzeć się ogrodom zagranicznym. Na początek angielskim, bo Anglia to jak wiadomo niekwestionowana kolebka ogrodów. Zapraszam na pierwszą relację z Hall Farm Garden zlokalizowanego w hrabstwie Lincolnshire.

Ogród Hall Farm Garden jest ogrodem prywatnym, ale tzw. ogrodem otwartym, który dostępny jest do zwiedzania. Jeśli więc będziesz gdzieś w okolicy, to koniecznie polecam Ci go odwiedzić. Tymczasem zapraszam na wirtualny spacer i krótką relację z tego, co udało mi się zobaczyć. Tradycyjnie starałem się dostrzec najciekawsze elementy i podkreślić je w swoim opisie. Myślę, że mimo iż jest to ogród angielski, to wiele detali można przenieść wprost do naszych ogrodów. Stąd mam nadzieję, że ta relacja będzie dla Ciebie ciekawą inspiracją.

.

Hall Farm Garden

Ogród Hall Farm Garden to duży ogród zlokalizowany w niewielkiej wiosce w pobliżu miasta Lincoln. Nie wiem dokładnie jaką ma powierzchnię, ale tak na moje oko jest to znacznie ponad hektar. Ogród dzieli się na kilka odrębnych stref, z których każda nieco różni się od pozostałych. Największa z nich typowy ogród angielski, w którym dominują gęsto i naturalnie obsadzone rabaty, pomiędzy którymi wije się ładny, zadbany trawnik. Jest to część z mnóstwem zakamarków i zaułków, w które wchodzi się odkrywając co raz to nowe miejsca. Główną osią tej część jest duża aleja, która ciągnie się od dużego, głównego budynku, w głąb tej części ogrodu.

Aleja kończy się takim „białym zakątkiem”, w którego centralnej część umieszczona jest duża, betonowa donica.

Biały zakątek to jednocześnie taki ogrodowy dziedziniec, z którego rozchodzą się ścieżki we wszystkich kierunkach. Ścieżki prowadzą przez efektowne pergole i dochodzą do kolejnych zakątków tej części ogrodu.

Nie będę ich tu wszystkich opisywał, ale skupię się na podkreśleniu elementów, które moim zdaniem warte są uwagi i być może powielenia.

Ceglany plac

Oryginalne kamienne chodniki

Efektowne bramy

Pergole

Ceglane elementy

Zadbane trawniki

Kwietne i bylinowe rabaty

Druga główna strefa ogrodu to część bardziej reprezentacyjna, trochę bardziej poukładana od tej poprzedniej i mniej „dzika”. Jednak jak przystało na ogród angielski jak najbardziej w takim stylu, w którym wszystko jest uporządkowane, a zarazem niezwykle swobodne jeśli chodzi o nasadzenia.

Na szczególną uwagę w tej części Hall Farm Garden zasługuje bylinowo – kwietny ogródek,

oraz podwyższony warzywnik, w którym rośliny użytkowe przeplatane są ozdobnymi.

Kończąc pierwszą relację z ogrodów angielskich mam nadzieję, że Hall Farm Garden dobrze otworzył ten cykl artykułów. To prawdziwy angielski ogród, który można nazwać prawie wzorcowym. Myślę, że wiele elementów można podpatrzeć i mimo że dzieli nas od niego 1500 kilometrów, to można je przenieść do naszych ogrodów. Jeśli tak zrobisz, będę miał satysfakcję, że mogłem się do tego przyczynić.

 

 

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *