Jesień to wyjątkowy czas, który zachwyca kolorami przebarwiających się liści. To one mienią się odcieniami żółci, czerwieni i pomarańczu, zdobiąc ogrody, parki, lasy i właściwie cały otaczający krajobraz. Jednym słowem ‘złota polska jesień’. Jednak mimo całego zachwytu jaki powoduje, warto wiedzieć o jednym: drzewa i krzewy o kolorowych liściach, to nie jest przywilej tylko i wyłącznie jesieni. Istnieje cały szereg gatunków, które kolorami liści, mogą zdobić przez cały sezon wegetacyjny. Warto je więc poznać i wykorzystać do aranżacji ogrodu.
.
Ten wpis to taka mała ‘ściąga’ którą przygotowałem dla Ciebie wspólnie z Magdą. Jeśli jesteś bywalcem bloga, znasz ją już doskonale. Jeśli nie, wspomnę tylko, że Magda to wyjątkowa ogrodniczka, o niecodziennej wiedzy, której ogród zachwyca o każdej porze roku. Dodam również, że na blogu wspólnie zrobiliśmy już wiele dobrego, polecam m.in. kilka postów:
- Wczesnowiosenne kwiaty w ogrodzie. Jakie wybrać i dlaczego warto je posadzić?
- Trawy ozdobne w ogrodzie. Rodzaje, zastosowanie, zasady uprawy i pielęgnacji.
- Kamionkowe, wiklinowe, drewniane, ocynkowane i emaliowane donice w ogrodzie.
- Starocie w ogrodzie. Dlaczego warto wziąć je pod uwagę?
- Godecja wielkokwiatowa zwana azalią letnią. Dlaczego warto ją uprawiać?
- Motyle w ogrodzie, czyli jak zrobić ogród im przyjazny?
- Zioła w ogrodzie. Czyli ładne, praktyczne i pożyteczne rośliny.
.
A wracając do tematu drzew i krzewów o kolorowych liściach. To wątek szeroki, poukładaliśmy go więc w kilka najważniejszych ‘podrozdziałów. W miarę możliwości, zawarte informacje staraliśmy się również wzbogacić zdjęciami, co powinno dać dobry pogląd na sytuację. Na początek wątek jesienny, a zatem drzewa i krzewy, które przebarwiają liście z zielonego na żółty, pomarańczowy, czerwony, bordowy i cała paletę pochodnych barw.
.
Drzewa
Dąb błotny
Klon palmowy „Dissectrum”
Tulipanowiec amerykański
Klon pospolity „Globosum”
Klon pospolity „Drummondii’
.
Krzewy
Irga
Hortensja dębolistna
Pęcherznica kalinolistna „Gold”
Sumak octowiec
Tawuła japońska „Golden”
Ponadto np. takie gatunki jak: ambrowiec amerykański, klon srebrzysty, klon czerwony, klon tatarski, dąb czerwony, oczar wirgilijski, grujecznik japoński, dereń „kousa”, trzmielina oskrzydlona czy fortegilla. To oczywiście nie wszystkie drzewa i krzewy, które przebarwiają się jesienią. Ale taka próbka tych najpopularniejszych, efektownie wyglądających, które z pewnością jesienią są w stanie ożywić Twój ogród.
.
Wspomniałem jednak, że drzewa i krzewy o kolorowych liściach, to nie tylko te, które zmieniają się jesienią. Ale również te, które kolorowe liście mają ‘zawsze’, czyli cały czas podczas swojego okresu wegetacyjnego. Można je podzielić na dwie główne grupy:
- drzewa i krzewy o liściach bordowych,
- drzewa i krzewy o liściach biało lub kremowo – zielonych.
.
Drzewa i krzewy o liściach bordowych
Drzewa
Klon pospolity „Royal Red”
Bez czarny ‘Eva’
Śliwa wiśniowa „Nigra”
.
Krzewy
Perukowiec „Purpurea”
Krzewuszka cudowna „Nana purpurea”
Pęcherznica kalinolistna „Diabolo”
Berberys Thunberga „Bagatelle”
Berberys „Harlequin”
Berberys „Red Pillar”
Klon palmowy „Dissectrum Nigrum”
Ponadto np. takie gatunki jak: brzoza brodawkowata „Purpurea”, buk pospolity „Purpurea” czy „Rajskie jabłuszko”.
.
Drzewa i krzewy o liściach biało lub kremowo – zielonych
Drzewa
Klon jesionolistny „Flamingo”
Klon pospolity „Drummondii”
.
Krzewy
Krzewuszka cudowna „Nana Variegata”
Budleja Dawida „Santana”
Dereń biały „Elegantissima”
Dereń biały „Sibirica Variegata”
Wierzba całolistna „Hakuro nishiki”
Ponadto np. taki gatunek jak: klon jawor.
Oczywiście wymienione drzewa i krzewy o kolorowych liściach w całym okresie wegetacyjnym, to nie wszystkie występujące gatunki. Ale z pewnością popularne, które dobrze powinny sprawdzić się w Twoim ogrodzie.
.
Wracając jednak do gatunków, które przebarwiają się jesienią. Co powoduje, że tak się dzieje, co ma to mniejszy lub większy wpływ? I najważniejsze: czy Twój ogród z tymi roślinami będzie tak samo wyglądał każdej jesieni? Spój na poniższe, krótkie informacje, którymi podzieliła się Magda:
Drzewa zmieniają kolor liści, ponieważ zanika w nich chlorofil, odpowiedzialny za zieleń. Teraz, jesienią swoje „pięć minut” mają inne barwniki znajdujące się w roślinie tj.:
ksantofile odpowiedzialne za barwę żółtą,
karoteny odpowiedzialne za kolor pomarańczowy,
antocyjany odpowiedzialne za kolor czerwony,
.
To czy mamy lub nie mamy tzw. „złotej polskiej jesieni” zależy w dużej mierze od pogody. To ona tak naprawdę decyduje jak zabarwią się liście, dlatego każdej jesieni może wyglądać to inaczej. Liście najpiękniej wybarwiają się gdy noce są chłodne, a w dzień świeci słońce, jest ciepło i sucho. Dlatego powinieneś wiedzieć, że Twój ogród, w zależności od pogody, każdego roku może wyglądać nieco inaczej.
Najpiękniejszy spektakl mienienia się kolorów, widać na naszych pospolitych klonach. Dlaczego?
Otóż proces zanikania chlorofilu jest różny w każdym listu z osobna, jest uzależniony od ilości otrzymanego światła, które do niego dociera. Stąd poszczególne liście mogą się nieco inaczej przebarwiać.
Odnosząc proces przebarwiania do roślin o stałym kolorze liści przez cały sezon, np. bordowym, warto wiedzieć, że w roślinach tych mało jest chlorofilu, a dominują antocyjany. Zaletą tych roślin jest na pewno stały, oryginalny wygląd, który jest ciekawym kontrastem do letniej zieleni. Ponadto kolor czerwony odstrasza szkodniki, które omijają takie rośliny z daleka, a zatem są to najczęściej zdrowe okazy.
.
Co pokazuje ten post?
Przede wszystkim to, że drzewa i krzewy liściaste, pod względem kolorystycznym można podzielić na dwie grupy:
- na te, których zielone liście jesienią się przebarwiają
- na te, których liście mają określony kolor w całym okresie wegetacyjnym, a zatem jesienią również go nie zmieniają.
Zarówno jedna, jak i druga grupa ma swoje zalety. Zaletą pierwszych jest to, że o ile do jesieni wyglądają ‘standardowo zielono’, to właśnie jesienią dają ‘popis’ i są wielką ozdobą ogrodów. Zaletą tych drugich natomiast jest to, że w całym okresie wegetacyjnym wyglądają ciekawie i oryginalnie.
Jak zatem widzisz, kolor liści to również czynnik, który warto brać pod uwagę planując nasadzenia roślin w ogrodzie. Teoretycznie mało się o tym mówi, a jak się okazuje, ‘drzewa i krzewy o kolorowych liściach’ to pojęcie bardzo szerokie i mające różne znaczenia.
Możesz postawić na oryginalny wygląd przez cały sezon (w którym są liście), lub na spektakularny efekt w krótkim, jesiennym okresie. Decyzja należy do Ciebie, ze swej strony wspólnie z Magdą, staraliśmy Ci ja ułatwić.
Natomiast jeśli temat roślin chcesz zgłębić, zapraszam Cię do lektury mojego Podręcznika:
Z kolei jeśli chcesz abym ja zaprojektował Twój ogród, tak jak jeden z poniższych, a także coś więcej Ci doradził… zapraszam do kontaktu.
- Jak wysypać korę w ogrodzie czyli ściółkowanie korą sosnową bez pomyłek - 3 grudnia 2024
- Oświetlenie przed domem – inspiracje do Twojego ogrodu - 29 listopada 2024
- Jak wybrać idealne panele ogrodzeniowe dla Twojej posesji? 5 praktycznych podpowiedzi - 28 listopada 2024
Bardzo dobry artykuł