Oryginalny sposób na efektowne oświetlenie ogrodu – podświetlane donice

85528e1676ec87e3081d6db0039dbe75
85528e1676ec87e3081d6db0039dbe75

Warto stawiać na oryginalne i efektowne sposoby oświetlenia, w tym podświetlane donice. Dlaczego? Bo bardzo ważnym elementem każdego ogrodu jest odpowiednie oświetlenie. Światło ma nie tylko podświetlić najważniejsze fragmenty ogrodu jak: ścieżki, altany, tarasy, czy też inne elementy architektury ogrodowej. Ma też inne zadanie, a mianowicie stworzenie w ogrodzie przyjemnego nastrojowego charakteru i wydobycie z niego odrobiny magii.

Jak każdy posiadacz ogrodu na pewno masz również spory dylemat, jak atrakcyjnie oświetlić ogród? Jakie wybrać źródła światła? A następnie, jak je elegancko w ogrodzie wyeksponować?

.

A tak na marginesie to czy wiesz jakie są alternatywne rozwiązania oprócz tradycyjnych lamp?

Jak się okazuje, nie jest to temat prosty. A chcąc odpowiedzieć na pytanie, jak efektownie oświetlić ogród, zacząłem szukać różnych, oryginalnych rozwiązań w tym zakresie. Ponownie sięgnąłem do donic, natomiast tym razem podświetlanych. A w celu zaprezentowania ich na tle ogrodu, wraz z ciekawymi kompozycjami roślin, pokusiłem się o drugi post z serii “o donicach”. Jak wiesz, staram się nim inspirować, jak tworzyć fajne aranżacje roślinne właśnie w donicach, jak je dobierać, czym się kierować, jak dobierać rośliny, podłoża i jak to wszystko ze sobą łączyć. Jestem przekonany, że warto o tym mówić, bo tej wiedzy jest stosunkowo niewiele.

Zapraszam więc do lektury drugiego postu, z którego dowiesz się właśnie o tym, jak efektownie podświetlić ogród i jakie kompozycje można wykonać w podświetlanych donicach.

Mimo, że pokazany ogród ma już 12 lat, do tej pory nie rozwiązano w nim wszystkich problemów związanych z właściwym oświetleniem. Dolna część ogrodu ma już od dawna piękne granitowe lampy, pasujące charakterem i formą do obrzeży i tarasów w ogrodzie. Natomiast część górna, tarasowa, bardziej związana z budynkiem, ciągle czekała na podjęcie decyzji, co wybrać spośród setek różnych pomysłów. Stąd właśnie podświetlane donice LONGERINO i TOWER POT z oferty sklepu internetowego MODNE DONICE, po prostu wydały się ku temu idealne.

.

Zachwyciła ich piękna i prosta geometryczna „dizajnerska” forma, plus możliwość wykonania w nich aranżacji roślinnej. Czyli genialne rozwiązanie 2 w 1: donica i lampa.

I co bardzo istotne donice to polska produkcja w doskonałej jakości i atrakcyjnej w stosunku do zagranicznych marek cenie! Ponadto nie są to donice wyłącznie do ogrodu, bo można nimi ciekawie zaaranżować również taras czy balkon, a nawet przestrzeń publiczną. 

.

Podświetlane donice – krótka charakterystyka

Tworzywo sztuczne (polietylen) wysokiej jakości, o przyjemnym mleczno – białym kolorze, gwarantuje wysoką odporność na wszelkie warunki atmosferyczne oraz promieniowanie UV. Dzięki czemu mogą stać cały rok na zewnątrz. Odpada zatem problem chowania ich przed zimą.

Podświetlane donice dostępne są w 2 rozmiarach:

LONGERINO 70:

 • wysokość donicy – 70 cm
 • długość donicy –100 cm
 • szerokość donicy – 35 cm

TOWER POT:

 • wysokość donicy – 70 cm
 • długość donicy – 35 cm
 • szerokość donicy – 35 cm

Mimo sporych gabarytów są lekkie, a przy tym bardzo stabilne. Możesz dzięki nim tworzyć niskie ścianki działowe, dzieląc przestrzeń na tarasie czy balkonie. Istotne jest też to, że oba produkty posiadają podwyższone dno o głębokości 25 cm, co pozwala na redukcję ilości ziemi potrzebnej do wypełnienia donicy. Na obsadzenie donic potrzebne Ci będzie, w przypadku donicy:

 • Longerino: 30 litrów ziemi
 • Tower Pot : 15 litrów ziemi

Donice w standardzie są wyposażone w podświetlenie żarówką LED 5 W, E27. Długość kabla 2,9 metra. Natomiast mają też opcję alternatywną w postaci żarówki RGB sterowanej pilotem lub moduł bezprzewodowy RGB z pilotem. Rozwiązanie to pozwala na dowolne, zdalne sterowanie oświetleniem każdej z donic osobno.

Zasadniczo donice te są dodatkowym źródłem światła w ogrodzie, ale przede wszystkim niezwykle ozdobną dekoracją. Warto więc zadbać o odpowiednie rośliny do ich ukwiecenia.

Ale zanim przejdę do przedstawienia propozycji aranżacji roślinnych w zadaniu pt. podświetlane donice, krótkie przypomnienie o sprawie równie ważnej.

.

Jak sadzić rośliny w donicach?

1. Zadbaj o warstwę drenażu w donicy. W tym celu na dno wysyp warstwę żwiru lub keramzytu.

2. Otwórz worek z ziemią, rozpulchnij ją rękoma, gdyż może być mocno zbita.

3. Wsyp ją warstwami, delikatnie ugnieć rękoma każdą warstwę. Wybierz ziemię odpowiednią dla wybranej grupy roślin.

4. Wyjmij rośliny z doniczek. Jeśli bryła korzeniowa jest zbyt zbita, to delikatnie rozluźnij ją palcami.

5. Jeśli ziemia w doniczce jest mocno przesuszona, co często się zdarza, to zanurz rośliny na chwilę w wodzie (1 minuta powinna wystarczyć, żeby bryła korzeniowa się nawodniła)

6. Przyłóż rośliny, ustaw je w odpowiedniej odległości od siebie.

7. Posadź rośliny zasypując boki ziemią, delikatnie ugnieć ją wokół każdej rośliny.

8. Podlej pierwszy raz obficie odstaną wodą o temperaturze pokojowej.

9. Jeśli rośliny w szkółce nie zostały nawiezione nawozem długo działającym (znajdziesz go w postaci granulek), to pamiętaj o systematycznym nawożeniu roślin, zwłaszcza jeśli wybierzesz gatunki kwitnące.

.

Bardzo ważnym elementem oprócz samych roślin jest to czego nie widać, czyli wybór odpowiedniej ziemi.

W centrach ogrodniczych i marketach jest jej duży wybór. Jednak kupując ziemię do donic zwróć szczególną uwagę na jej jakość. Ziemia ziemi nierówna. I tu nie chodzi o jej przeznaczenie, ale o skład i proporcje różnych zawartych w niej komponentów.

Dla mnie absolutnie numerem 1 jest ziemia ogrodnicza marki KRONEN. Stosuję ją od dawna nie tylko do donic, ale także do roślin kwitnących oraz iglaków, a także do rozsad, ziół, borówek amerykańskich, a ponadto do roślin domowych.

I tym razem również zaufałem marce KRONEN, a do stworzenia nowych, wiosennych kompozycji wybrałem ziemię uniwersalną z humusem, nawilżaczem i nawozem.

Mieszanka uniwersalna jest odpowiednia do wielu gatunków roślin zielonych i kwitnących, również warzyw, bylin i ziół. Jest to kompozycja humusu i wysokowartościowego podłoża wyprodukowanego na bazie torfu wysokiego o różnym stopniu rozkładu, a dodatkowo wzbogacona jest włóknami drzewnymi o nazwie ECOFIBREX.

Włókna te są materiałem organicznym, ekologicznym, o dużej pojemności powietrznej (45-65%), co ma istotny wpływ na drenaż i rozprowadzanie wody w podłożu. Ponadto poprawia strukturę gleby, zapobiega jej wysuszaniu, co w przypadku nasadzeń w donicach ma szczególnie duże znaczenie. Zawarty w mieszance humus jest naturalnym źródłem i magazynem substancji odżywczych. Magazynuje wodę i sole mineralne.

Dzięki swojej strukturze polepsza warunki wodno powietrzne i chroni składniki pokarmowe przed wypłukiwaniem. Ponadto zwiększa aktywność biologiczną podłoża. Mieszanka ta zawiera startową dawkę wieloskładnikowego nawozu z mikroelementami i zaspokaja potrzeby roślin w tym zakresie do 3 tygodni.

Jeszcze jedna praktyczna uwaga. Worki ziemi mają specjalną perforację, dzięki której bez problemu otworzysz je palcami.

Tak więc przed zakupem ziemi zwróć uwagę na jej skład. To ważny czynnik wpływający na to jak będą rosły i kwitły Twoje rośliny.

.

Podświetlane donice i kompozycje roślinne

Do stworzenia kompozycji roślinnych w prezentowanych donicach, wybrano sprawdzony zestaw roślin zarówno wieloletnich, jak i jednorocznych.

W skład kompozycji w donicy Longerino wchodzi:

 • Turzyca sztywna Aurea ‘Bowles’ (Carex Elata)

 • Surfinia ‘Milion Bells’ zwisająca

 • Pierwiosnek ‘Dark Rosaleen’ (Primula)

.

W skład kompozycji w donicy Tower Pot wchodzi:

 • Złocień krzewiasty różowy mix (Argyranthemum)

 • Bakopa różowa

 • Surfinia zwisająca

 • Pierwiosnek ‘Dark Rosaleen’ (Primula)

.

Reasumując. Poprzez wybór donic podświetlanych zyskano nie tylko niebanalne źródło światła w ogrodzie, ale również piękną dekorację za dnia i wydobywającą klimat ogrodu o zmroku.

Pamiętaj jednak, że to głównie dzięki kwiatom, a nie samym donicom, ogród może stać się jeszcze piękniejszy.

Więc reasumując mam nadzieję, że mój drugi post z cyklu „O donicach” był dla Ciebie inspiracją i zmotywował Cię do działania. Jak widziałeś była to instrukcja, jak przykładowe donice podświetlane wyeksponować w ogrodzie, ale przede wszystkim jak dobrać do nich rośliny i podłoże, aby Twój taras czy balkon wyglądały jeszcze efektowniej.

.

.

Już dziś zapraszam Cię do kolejnych postów w tym cyklu, które na łamach bloga „Z ogrodem na TY”, będą publikowane. Pamiętaj o tym, a ja ze swej strony obiecuję, że dostarczę Ci dużo inspiracji, które w ciągu roku zmienią oblicze Twojego ogrodu, tarasu lub balkonu. Oczywiście za sprawą donic i efektownych kompozycji roślinnych.

.

.

Post we współpracy z Marką Modne Donice i Kronen.

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *