Oryginalny sposób na efektowne oświetlenie ogrodu – podświetlane donice.

Bardzo ważnym elementem każdego ogrodu jest odpowiednie oświetlenie. Światło ma nie tylko podświetlić najważniejsze fragmenty ogrodu, jak: ścieżki, altany tarasy czy też inne elementy architektury ogrodowej. Ma też inne zadanie, a mianowicie stworzenie w ogrodzie przyjemnego nastrojowego charakteru i wydobycie z niego odrobiny magii. Stąd warto stawiać na oryginalne i efektowne sposoby oświetlenia.

Jak każdy posiadacz ogrodu na pewno masz również spory dylemat, jak atrakcyjnie oświetlić ogród? Jakie wybrać źródła światła? A następnie, jak je elegancko w ogrodzie wyeksponować?

.

A tak na marginesie to czy wiesz jakie są alternatywne rozwiązania oprócz tradycyjnych lamp?

Jak się okazuje, nie jest to temat prosty. A chcąc odpowiedzieć na pytanie, jak efektownie oświetlić ogród, zacząłem szukać różnych, oryginalnych rozwiązań w tym zakresie. Ponownie sięgnąłem do donic, natomiast tym razem podświetlanych. A w celu zaprezentowania ich na tle ogrodu, wraz z ciekawymi kompozycjami roślin i tym razem zaprosiłem do współpracy Anitę z Zielono mi tu, która w aranżowaniu przestrzeni ma większe ode mnie doświadczenie. Co więcej, jak już pewnie wiesz z pierwszego postu o donicach, to właśnie wspólnie z Anitą, aż do końca roku będziemy Cię inspirować, jak tworzyć fajne aranżacje roślinne w donicach. Jak je dobierać, czym się kierować, jak dobierać rośliny, podłoża i jak to wszystko ze sobą łączyć. Powstaje tym samym osobny cykl na blogu, właśnie o kompozycjach w donicach. Jestem przekonany, że warto o tym mówić, bo tej wiedzy jest stosunkowo niewiele.

Zapraszam więc do lektury naszego drugiego postu, z którego dowiesz się właśnie o tym, jak efektownie podświetlić ogród i jakie kompozycje można wykonać w wybranych przez nas podświetlanych donicach? Oddaję głos wspomnianej Anicie, która jest główną autorką i narratorką tego projektu. Dalsza część postu to zatem jej słowa oraz jej szczegółowa instrukcja dla Ciebie….

Mimo, że mój ogród ma już 12 lat, to do tej pory nie rozwiązałam wszystkich problemów związanych z właściwym oświetleniem ogrodu. Czasem to przysłowie, że „szewc bez butów chodzi” się sprawdza. Dolna część mojego ogrodu ma już od dawna piękne granitowe lampy, pasujące charakterem i formą do obrzeży i tarasów w ogrodzie.

Natomiast część górna, tarasowa, bardziej związana z budynkiem, ciągle czekała na podjęcie decyzji, co wybrać spośród setek różnych pomysłów. Zawsze podobały mi się podświetlane kule, ale gdy zimą zobaczyłam podświetlane donice LONGERINO i TOWER POT w ofercie sklepu internetowego MODNE DONICE, po prostu nie chciałam już niczego innego.

Donica TOWER POT

Donica Longerino 70

Zachwyciła mnie ich piękna i prosta geometryczna „dizajnerska” forma, plus możliwość wykonania w nich aranżacji roślinnej. Czyli genialne rozwiązanie 2 w 1: donica i lampa.

I co bardzo istotne to nasza, polska produkcja w doskonałej jakości i atrakcyjnej w stosunku do zagranicznych marek cenie!

Nie są to donice wyłącznie do ogrodu, bo można nimi ciekawie zaaranżować również taras czy balkon, a nawet przestrzeń publiczną. Podejmując wybór tych 2 produktów zwróciłam uwagę na ich szczególne zalety.

Przedstawię zatem krótką charakterystykę podświetlanych donic LONGERINO oraz TOWER POT:

Tworzywo sztuczne (polietylen) wysokiej jakości, o przyjemnym mleczno – białym kolorze, gwarantuje wysoką odporność na wszelkie warunki atmosferyczne oraz promieniowanie UV. Dzięki czemu mogą stać cały rok na zewnątrz. Odpada zatem problem chowania ich przed zimą.

Donice podświetlane dostępne są w 2 rozmiarach:

LONGERINO 70:

 • wysokość donicy – 70 cm
 • długość donicy –100 cm
 • szerokość donicy – 35 cm

TOWER POT:

 • wysokość donicy – 70 cm
 • długość donicy – 35 cm
 • szerokość donicy – 35 cm

Mimo sporych gabarytów są lekkie, a przy tym bardzo stabilne. Możesz dzięki nim tworzyć niskie ścianki działowe, dzieląc przestrzeń na tarasie czy balkonie. Istotne jest też to, że oba produkty posiadają podwyższone dno o głębokości 25 cm, co pozwala na redukcję ilości ziemi potrzebnej do wypełnienia donicy. Na obsadzenie donic potrzebne Ci będzie, w przypadku donicy :

 • Longerino: 30 litrów ziemi
 • Tower Pot : 15 litrów ziemi

Donice w standardzie są wyposażone w podświetlenie żarówką LED 5 W, E27. Długość kabla 2,9 metra. Natomiast mają też opcję alternatywną w postaci żarówki RGB sterowanej pilotem lub moduł bezprzewodowy RGB z pilotem. Rozwiązanie to pozwala na dowolne, zdalne sterowanie oświetleniem każdej z donic osobno.

Zasadniczo donice te są dodatkowym źródłem światła w ogrodzie, ale przede wszystkim niezwykle ozdobną dekoracją. Warto więc zadbać o odpowiednie rośliny do ich ukwiecenia.

Ale zanim przejdę do przedstawienia propozycji aranżacji roślinnych do podświetlanych donic, krótkie przypomnienie.

.

Jak sadzić rośliny w donicach?

1. Zadbaj o warstwę drenażu w donicy. W tym celu na dno wysyp warstwę żwiru lub keramzytu.

2. Otwórz worek z ziemią, rozpulchnij ją rękoma, gdyż może być mocno zbita.

3. Wsyp ją warstwami, delikatnie ugnieć rękoma każdą warstwę. Wybierz ziemię odpowiednią dla wybranej grupy roślin.

4. Wyjmij rośliny z doniczek. Jeśli bryła korzeniowa jest zbyt zbita, to delikatnie rozluźnij ją palcami.

5. Jeśli ziemia w doniczce jest mocno przesuszona, co często się zdarza, to zanurz rośliny na chwilę w wodzie (1 minuta powinna wystarczyć, żeby bryła korzeniowa się nawodniła)

6. Przyłóż rośliny, ustaw je w odpowiedniej odległości od siebie.

7. Posadź rośliny zasypując boki ziemią, delikatnie ugnieć ją wokół każdej rośliny.

8. Podlej pierwszy raz obficie odstaną wodą o temperaturze pokojowej.

9. Jeśli rośliny w szkółce nie zostały nawiezione nawozem długo działającym (znajdziesz go w postaci żółtych granulek), to pamiętaj o systematycznym nawożeniu roślin, zwłaszcza jeśli wybierzesz gatunki kwitnące.

.

Bardzo ważnym elementem oprócz samych roślin jest to czego nie widać, czyli wybór odpowiedniej ziemi.

W centrach ogrodniczych i marketach jest jej duży wybór. Jednak kupując ziemię do donic zwróć szczególną uwagę na jej jakość. Ziemia ziemi nierówna. I tu nie chodzi o jej przeznaczenie, ale o skład i proporcje różnych zawartych w niej komponentów.

Dla mnie absolutnie numerem 1 jest ziemia ogrodnicza marki KRONEN. Stosuję ją od dawna nie tylko do donic, ale w całym ogrodzie do roślin kwitnących oraz iglaków, a także do rozsad, do ziół, borówek amerykańskich, a ponadto do roślin domowych w donicach i tworzonych przeze mnie kompozycji w szklanych naczyniach (tzw. leśnych słojach).

I tym razem również zaufałam marce KRONEN, a do stworzenia nowych, wiosennych kompozycji wybrałam ziemię uniwersalną z humusem, nawilżaczem i nawozem.

Mieszanka uniwersalna jest odpowiednia do wielu gatunków roślin zielonych i kwitnących, również warzyw, bylin i ziół. Jest to kompozycja humusu i wysokowartościowego podłoża wyprodukowanego na bazie torfu wysokiego o różnym stopniu rozkładu, a dodatkowo wzbogacona jest włóknami drzewnymi o nazwie ECOFIBREX.

Włókna te są materiałem organicznym, ekologicznym, o dużej pojemności powietrznej (45-65%), co ma istotny wpływ na drenaż i rozprowadzanie wody w podłożu. Ponadto poprawia strukturę gleby, zapobiega jej wysuszaniu, co w przypadku nasadzeń w donicach ma szczególnie duże znaczenie. Zawarty w mieszance humus jest naturalnym źródłem i magazynem substancji odżywczych. Magazynuje wodę i sole mineralne.

Dzięki swojej strukturze polepsza warunki wodno powietrzne i chroni składniki pokarmowe przed wypłukiwaniem. Ponadto zwiększa aktywność biologiczną podłoża. Mieszanka ta zawiera startową dawkę wieloskładnikowego nawozu z mikroelementami i zaspokaja potrzeby roślin w tym zakresie do 3 tygodni.

Jeszcze jedna praktyczna uwaga. Worki ziemi mają specjalną perforację, dzięki której bez problemu otworzysz je palcami.

Tak więc przed zakupem ziemi zwróć uwagę na jej skład. To ważny czynnik wpływający na to jak będą rosły i kwitły Twoje rośliny.

Do stworzenia kompozycji roślinnych w prezentowanych donicach wybrałam sprawdzony zestaw roślin zarówno wieloletnich, jak i jednorocznych.

.

Kompozycja w donicy Longerino 70 składa się z:

 • Turzyca sztywna Aurea ‘Bowles’ (Carex Elata)

 • Surfinia ‘Milion Bells’ zwisająca

 • Pierwiosnek ‘Dark Rosaleen’ (Primula)

.

Kompozycja w donicy Tower Pot składa się z:

 • Złocień krzewiasty różowy mix (Argyranthemum)

 • Bakopa różowa

 • Surfinia zwisająca

 • Pierwiosnek ‘Dark Rosaleen’ (Primula)

Poprzez wybór donic podświetlanych zyskałam nie tylko niebanalne źródło światła w ogrodzie, ale również piękną dekorację za dnia i wydobywającą klimat ogrodu o zmroku.

Pamiętaj jednak, że to dzięki kwiatom w donicach ogród może stać się jeszcze piękniejszy.

Reasumując mam nadzieję, że mój drugi post z cyklu „O donicach” był dla Ciebie inspiracją i zmotywował Cię do działania. Jak widziałeś była to instrukcja, jak przykładowe donice podświetlane wyeksponować w ogrodzie, ale przede wszystkim jak dobrać do nich rośliny i podłoże, aby Twój taras czy balkon wyglądały jeszcze efektowniej.

Już dziś zapraszam Cię do kolejnych postów w tym cyklu, które na łamach bloga „Z ogrodem na TY”, będę publikowała co miesiąc, aż do końca 2018 roku. Pamiętaj o tym, a ja ze swej strony obiecuję, że dostarczę Ci dużo inspiracji, które w ciągu roku zmienią oblicze Twojego ogrodu, tarasu lub balkonu. Oczywiście za sprawą donic i efektownych kompozycji roślinnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *