Jak sadzić bratki w doniczkach?

a4c3cfecce0264e64788786e7a5de262
a4c3cfecce0264e64788786e7a5de262

Bratki czyli inaczej fiołki ogrodowe to jedne z najpopularniejszych roślin sadzonych w pojemnikach. Są łatwe w uprawie i pielęgnacji, a jednocześnie niedrogie. Odporne na chłody, jednym słowem idealne do wczesnowiosennych kompozycji, nawet dla początkujących ogrodników. Dowiedz się więc jak sadzić bratki w doniczkach.

Bratki to kwiaty do ogrodu, ale również na taras, balkon czy parapet, które można sadzić już w marcu. Występują w wielu barwach, przez niebieskie, fiolety, czerwienie, biel, aż po zdecydowane czernie. Bardzo popularne są odmiany dwubarwne, które chętnie sadzone są właśnie w pojemnikach.

W zależności od odmiany rośliny dorastają do 10-25 cm wysokości, mają zazwyczaj zwarty pokrój, choć w okresie kwitnienia nieco się rozrastają.

.

Jak sadzić bratki w doniczkach?

Bratki, mimo że nie są to rośliny wymagające, to jednak przy ich uprawie warto przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim co do ich lokalizacji. Lubią stanowiska słoneczne, jednak źle będzie im od strony południowej, gdzie przez cały dzień operuje mocne słońce. Źle będzie im również od strony północnej, gdzie w pełnym cieniu ich pędy nadmiernie się wyciągają. Najlepiej będzie im więc na wystawie wschodniej lub zachodniej, gdzie będą rosły najlepiej.

.

A tak na marginesie… Nie szukasz pomysłu na obrzeże rabaty? Jeśli tak, to polecam garść inspiracji w filmie na moim kanale, w którym głosu udziela moja 17 letnia Córka:

.

Sadzenie bratków w pojemnikach

Bratki, które sprzedawane są w niewielkich doniczkach, muszą być przesadzone do większych pojemników, tak aby każda roślina miała około 15 – 20 centymetrów przestrzeni wokół siebie. Lubią glebę żyzną, próchniczną, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym, ale doskonale poradzą sobie w uniwersalnej ziemi do uprawy kwiatów balkonowych. W pojemnikach można sadzić je już w końcówce marca, pamiętając aby w dnie znajdowały się otwory do odpływu wody. Należy pamiętać również o kilkucentymetrowej warstwie keramzytu na dnie pojemnika, który będzie stanowił warstwę drenującą. Po przygotowaniu lub zasadzeniu sadzonek należy usunąć z nich pożółkłe listki oraz zeschłe kwiaty, co przedłuży czas kwitnienia. Sadząc bratki warto pamiętać, że mają delikatne łodygi, dlatego trzeba obchodzić się z nimi delikatnie.

Podlewanie bratków w pojemnikach

Bratki uprawiane w pojemnikach należy regularnie podlewać, tak aby ziemia była stale lekko wilgotna, ale nie mokra. Nie należy dopuszczać do całkowitego przesuszenia podłoża, dlatego że bratki źle to znoszą. Podlewając należy unikać polewania liści i kwiatów, dlatego że może to być przyczyną chorób. Rośliny najlepiej podlewać rano lub wieczorem, raczej unikać robienia tego w ciągu dnia.

Nawożenie bratków

Bratki zasadniczo nie wymagają nawożenia, najczęściej wystarczy im długo działający nawóz i składniki zawarte w podłożu. Są roślinami dwuletnimi, stąd musisz pamiętać, że kwitnące sadzonki kupowane na wiosnę mają już jeden rok, a zatem po zasadzeniu i zakończeniu kwitnienia zamierają.

Bratkowe inspiracje

Skoro jesteś już świadomy jak bratki w pojemnikach sadzić, spójrz na kilka inspiracji. Być może jakiś pomysł wykorzystasz.

Myślę, że ten krótki post będzie Ci przydatny. Bratki to bardzo wdzięczne rośliny, które posadzone wczesną wiosną, długo będą zdobiły Twój ogród, taras czy balkon. Natomiast na zakończenie polecam Ci inny ciekawy post: wczesnowiosenne kwiaty w ogrodzie. Jestem pewny, że również Cię zainspiruje.

Tomasz Szostak

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

2 Comments

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *