Lawenda w ogrodzie – aranżacje, które zainspirują każdego

Lawenda w ogrodzie aranżacje 1

Lawenda jest piękna przez cały rok przy minimum pielęgnacji. Kwitnie długo i obficie, jej aromat wabi pszczoły, trzmiele i motyle, a odstrasza szkodniki. Czego chcieć więcej? Oczywiście pomysłu, gdzie ją posadzić. W tym poście dowiesz się, jakie lawenda preferuje miejsca w ogrodzie i poznasz najefektowniejsze jej aranżacje

Jak zwykle słowem wstępu garść najważniejszych informacji o głównej bohaterce tego postu, czyli lawendzie.

W Polskich ogrodach uprawiane są głównie dwa gatunki: lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) i lawenda pośrednia (Lavandula x intermedia).

Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) to zimozielony półkrzew o śródziemnomorskim rodowodzie. Jego pędy drewnieją tylko u podstawy, a górna część pozostaje zielona. Wąskie listki utrzymują się przez cały rok. Są pokryte kutnerem, który nadaje im srebrzysty odcień i chroni przed utratą wody przez parowanie.

Lawenda w ogrodzie aranżacje 2

Wysoko ponad nimi od czerwca do jesieni wyrastają na długich łodyżkach smukłe kwiatostany. Zwykle są fioletowe lub fioletowoniebieskie, ale istnieją odmiany o różowych lub białych kwiatach. 

Lawenda w ogrodzie aranżacje 3

Kwitnąca lawenda w ogrodzie i jej aranżacje zwabiają owady z najbliższych rabatek i okolic. Kochają ją pszczoły, trzmiele i motyle, za to mszyce, komary, kleszcze, meszki i mole pierzchają przed jej intensywnym zapachem. 

Lawenda w ogrodzie aranżacje 4

Lawenda w ogrodzie aranżacje 5

Lawenda w ogrodzie aranżacje 6

Odmiany w czasie kwitnienia osiągają najczęściej 30-60 cm wysokości, ale bez kwiatostanów są niemal o połowę niższe. Ciekawostką jest odmiana ‘Blatinum Blonde’ o żółto-zielonych listkach.

Lawenda w ogrodzie aranżacje 7

Jeśli zadbasz o coroczne cięcie (przeczytasz o nim w tym poście), lawenda zachowa zwarty, półkulisty pokrój. Ocieplenie klimatu wręcz jej służy, ponieważ kocha pełne słońce, upały i jest odporna na suszę. Podlewanie jest konieczne tylko w początkowym okresie po posadzeniu oraz w przypadku kilkutygodniowych przerw w opadach. Roślina ta lubi przepuszczalne gleby o lekko zasadowym lub obojętnym odczynie, doskonale rośnie w żwirowych, dość ubogich podłożach. Jest mrozoodporna,
a jeśli wymarza, to zwykle z powodu nadmiaru wilgoci – zimą lawenda jej nie znosi! 

.

Lawenda pośrednia (Lavandula × intermedia) jest mieszańcem lawendy wąskolistnej i szerokolistnej (Lavandula latifolia). Jest większa od lawendy wąskolistnej, osiąga do 90 cm wysokości w czasie kwitnienia i do 1 m średnicy. Jej szczególną cechą są silnie wydłużone, duże kwiatostany, osadzone na bardzo długich, sztywnych łodyżkach. Ze względu na wysoką zawartość olejku eterycznego jej zapach jest niezwykle silny, szczególnie u odmiany ‘Grosso’. 

Lawenda w ogrodzie aranżacje 8

Skoro znasz już gatunki lawendy odpowiednie do uprawy w gruncie i wiesz, dlaczego warto je mieć w swoim ogrodzie, pora przejść do tytułowego tematu tego postu, czyli „Lawenda w ogrodzie: aranżacje.

.

Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”.

To prawdziwa gratka nie tylko dla tych, którzy są dumnymi właścicielami ogrodów, działek czy domów, ale i tych, którzy dopiero myślą o ich zakupie lub budowie. W podręczniku odnajdziesz wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, które będą Ci towarzyszyły od poszukiwań działki do urządzenia lub przebudowy ogrodu. To jedyne opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.

Lawenda w ogrodzie aranżacje 100

Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy.

.

Lawenda w ogrodzie – aranżacje, które zainspirują każdego

 

  1. Śródziemnomorskie klimaty

Lawenda pięknie komponuje się z surowym kamieniem, dlatego na tle południowej fasady ziemianki wygląda fenomenalnie. Świetnie się tutaj czuje: nagrzana słońcem kamienna ścianka oddaje ciepło roślinie i osłania ją od wiatru. Rosnące tuż obok jaskrawożółte słoneczniczki szorstkie na zasadzie kontrastu podkreślają głęboki fiolet lawendy. Przy bliższym przyjrzeniu się uwagę zwraca nietypowa biała odmiana lawendy wąskolistnej ‘Edelweiss’. Kula wystrzyżona z bukszpanu oraz glicynia wspinająca się po żeliwnym stelażu podkreślają śródziemnomorski wydźwięk aranżacji. 

Lawenda w ogrodzie aranżacje 10

Lawenda w ogrodzie aranżacje 10b

Lawenda w ogrodzie aranżacje 10c

.

  1. Towarzyszka róż i iglaków

Mozaika odmian lawendy wypełnia większość podłużnej rabaty oddzielonej od trawnika strzyżoną obwódką z ligustru. Tu i ówdzie z lawendowego morza wyłaniają się intensywnie różowe róże rabatowe. Całość sprawia niezwykle romantyczne wrażenie. Gęsty żywopłot ze śliwy ałyczy zapewnia ciemnozielone tło. Strukturę urozmaica kolekcja iglaków: (od lewej) sosna czarna, cyprysik Lawsona uformowany w „bałwanka”, żywotniki ‘Golden Smaragd’ i ‘Smaragd’, cyprysik nutkajski oraz sosna himalajska. 

Lawenda w ogrodzie aranżacje 20

Lawenda w ogrodzie aranżacje 20b

Lawenda w ogrodzie aranżacje 20c

W dalszej części pęcherznica kalinolistna ‘Dart’s Gold’ zastępuje ałyczę w roli żywopłotu, a wśród lawendy wyrasta świerk kłujący.

Lawenda w ogrodzie aranżacje 20d

.

3. Jako drugie piętro obwódki

Obwódka z rytmicznie powtarzających się elementów w kontrastowych kolorach równoważy kontrolowany chaos panujący w wewnętrznej części rabaty. Stara cegła i ściółka z kamyków wyraźnie oddzielają nasadzenia od trawnika. Przód obwódki tworzą czerwono-purpurowy berberys Thunberga ‘Admiration’ oraz różnokolorowe odmiany żurawek. Za nimi rosną lawenda oraz kostrzewa sina. 

Lawenda w ogrodzie aranżacje 30

Lawenda w ogrodzie aranżacje 30b

Lawenda w ogrodzie aranżacje 30c

Lawenda w ogrodzie aranżacje 30d

Lawenda powtarza się również wielokrotnie w głównej, wewnętrznej części mieszanej rabaty.

Lawenda w ogrodzie aranżacje 30e

.

4. Na schodkowej rabacie przy tarasie

Lawenda jest zimozielona (a może raczej „zimosrebrzysta”), a regularnie cięta zwraca uwagę gęstym, półkulistym pokrojem. Tym samym może z powodzeniem stanowić całoroczną dekorację najbardziej eksponowanych miejsc, takich jak schodkowa rabata przy tarasie. Kępy traw ozdobnych stanowią kolorystyczne i strukturalne urozmaicenie, ale tak naprawdę lawenda nawet bez żadnego towarzystwa wystarczyłaby za cały sztafaż. Lawenda w ogrodzie i stworzone przez nią aranżacje to idealna propozycja dla zapracowanych miłośników zieleni!

Lawenda w ogrodzie aranżacje 40

Lawenda w ogrodzie aranżacje 40b

Lawenda w ogrodzie aranżacje 40c

Lawenda w ogrodzie aranżacje 40d

Widać to na przykładzie monogatunkowych lawendowych nasadzeń ciągnących się wzdłuż grabowego żywopłotu.

Lawenda w ogrodzie aranżacje 40e

Lawenda w ogrodzie aranżacje 40f

.

Myślisz o wyjątkowym, ciepłym i klimatycznym domu w cenie kawalerki?

Lawenda w ogrodzie aranżacje 101

.

5. Wzdłuż ścieżki wiodącej do tarasu

Lawenda w ogrodzie i jej aranżacje wyróżniają się nie tylko atrakcyjnym wyglądem, ale i zapachem. w dodatku jej woń odstrasza uciążliwe komary, meszki i muchy. Właśnie z tych powodów roślina ta jest bardzo pożądanym gościem w pobliżu miejsc, w których lubisz wypoczywać, na przykład tuż przy tarasie. Posadzona w dużej grupie wygląda szczególnie efektownie, a jej aromat jeszcze się nasila – ku zgrozie komarów. Jeszcze lepiej, jeśli zaplanujemy lawendową obwódkę wzdłuż ścieżki wiodącej do tarasu. Do tego celu użyto samej lawendy, ale w kilku odmianach. Jej śródziemnomorska uroda efektownie współgra z piaskowym kolorem nawierzchni.

Lawenda w ogrodzie aranżacje 50

Lawenda w ogrodzie aranżacje 50b

Lawenda w ogrodzie aranżacje 50c

Lawenda w ogrodzie aranżacje 50d

Lawenda w ogrodzie aranżacje 50e

.

6. Królowa całego ogrodu

Istnieje spore ryzyko, że gdy już raz pokochasz lawendę, nie będziesz umiał się jej oprzeć i zaczniesz ją dosadzać w różnych miejscach ogrodu. I bardzo dobrze, o ile zrobisz to w przemyślany sposób. Bardzo udany rodzaj lawendowego szaleństwa widać w tym przykładzie. Rośnie ona przy tarasie, a jej pastelowa kolorystyka i puszysta sylwetka (w trakcie kwitnienia) ciekawie kontrastują z jednolicie zielonymi bryłami iglaków: sosny kosodrzewiny oraz kolumnowego cisa, a także jasnozielonymi fontannami miskantów. 

Lawenda w ogrodzie aranżacje 60

Lawenda w ogrodzie aranżacje 60b

Lawenda w ogrodzie aranżacje 60c

Lawenda w ogrodzie aranżacje 60d

A to dopiero początek: lawenda rośnie także wzdłuż brukowanej ścieżki, stanowiąc stonowaną przeciwwagę dla feerii kolorów rozgrywającej się naprzeciwko, czyli rabaty z katalpą, jeżówkami, liatrą kłosową, pysznogłówką i słonecznikiem.

Lawenda w ogrodzie aranżacje 60e

Lawenda w ogrodzie aranżacje 60f

Lawenda w ogrodzie aranżacje 60g

W tym ogrodzie lawendę widać już od bramy wjazdowej.

Lawenda w ogrodzie aranżacje 60h

.

Lawenda w ogrodzie aranżacje 102

Natomiast o hydroterapii w ogrodzie oraz jej zaletach, przeczytasz w tym cyklu na blogu.

.

7. Skryta wśród traw

Nietypowa, naturalistyczna aranżacja z udziałem lawendy. Urozmaica preriowy kobierzec utkany z kęp traw ozdobnych, głównie kostrzewy. Widać tu także strzeliste łodygi złotnicy żółtej obwieszone kulkami suchych owoców. Przez środek biegnie ścieżka z drewnianych podestów. W tle widać fontanny miskantów chińskich i fajerwerki kwitnącego trzcinnika ostrokwiatowego.

Lawenda w ogrodzie aranżacje 70

Lawenda w ogrodzie aranżacje 70b

Lawenda w ogrodzie aranżacje 70c

.

8. Jako wypełnienie parterów ogrodowych

Dość swobodna interpretacja wariacji na temat parterów ogrodowych, popularnych zwłaszcza w epoce renesansu i baroku. Parter ogrodowy to rabata wypełniona ornamentem z roślin ozdobnych: kolorowych kwiatów, traw i niskich krzewów, ułożonych według określonego wzoru. Lawenda została więc użyta jako „fioletowa farba” do wypełnienia określonych fragmentów roślinnej kolorowanki. Towarzyszą jej m.in. szałwia lekarska, szczypiorek, czosnek ozdobny oraz liliowiec. Kontury roślinnego wzoru wyznacza niska obwódka z bukszpanu.

Lawenda w ogrodzie aranżacje 80

Lawenda w ogrodzie aranżacje 80b

Lawenda w ogrodzie aranżacje 80c

Lawenda w ogrodzie aranżacje 80d

Lawenda w ogrodzie aranżacje 80e

.

Podsumowując

Lawenda w ogrodzie i jej aranżacje są atrakcyjne niezależnie od pory roku, a do pełni szczęścia roślina potrzebuje tylko przepuszczalnego podłoża i mnóstwa słońca. Pasuje do każdego stylu, może z wyjątkiem ogrodów orientalnych. Dzięki temu możliwości zastosowania lawendy są niezwykle szerokie, więc prawdopodobnie znajdzie się dla niej miejsce również w Twoim ogrodzie.

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

2 Comments

  1. says: Janina

    przepięknie,krzewy ,kwiaty coś cudnego.Pracy dużo,podlewania ,wody i odżywki ogromne ilości,ale warto,serce się raduje,oczy błyszczą z zachwytu.Gratuluje.

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *