Lawenda jest piękna przez cały rok przy minimum pielęgnacji. Kwitnie długo i obficie, jej aromat wabi pszczoły, trzmiele i motyle, a odstrasza szkodniki. Czego chcieć więcej? Oczywiście pomysłu, gdzie ją posadzić. W tym poście dowiesz się, jakie lawenda preferuje miejsca w ogrodzie i poznasz najefektowniejsze jej aranżacje.
Jak zwykle słowem wstępu garść najważniejszych informacji o głównej bohaterce tego postu, czyli lawendzie.
W Polskich ogrodach uprawiane są głównie dwa gatunki: lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) i lawenda pośrednia (Lavandula x intermedia).
Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) to zimozielony półkrzew o śródziemnomorskim rodowodzie. Jego pędy drewnieją tylko u podstawy, a górna część pozostaje zielona. Wąskie listki utrzymują się przez cały rok. Są pokryte kutnerem, który nadaje im srebrzysty odcień i chroni przed utratą wody przez parowanie.
Wysoko ponad nimi od czerwca do jesieni wyrastają na długich łodyżkach smukłe kwiatostany. Zwykle są fioletowe lub fioletowoniebieskie, ale istnieją odmiany o różowych lub białych kwiatach.
Kwitnąca lawenda w ogrodzie i jej aranżacje zwabiają owady z najbliższych rabatek i okolic. Kochają ją pszczoły, trzmiele i motyle, za to mszyce, komary, kleszcze, meszki i mole pierzchają przed jej intensywnym zapachem.
Odmiany w czasie kwitnienia osiągają najczęściej 30-60 cm wysokości, ale bez kwiatostanów są niemal o połowę niższe. Ciekawostką jest odmiana ‘Blatinum Blonde’ o żółto-zielonych listkach.
Jeśli zadbasz o coroczne cięcie (przeczytasz o nim w tym poście), lawenda zachowa zwarty, półkulisty pokrój. Ocieplenie klimatu wręcz jej służy, ponieważ kocha pełne słońce, upały i jest odporna na suszę. Podlewanie jest konieczne tylko w początkowym okresie po posadzeniu oraz w przypadku kilkutygodniowych przerw w opadach. Roślina ta lubi przepuszczalne gleby o lekko zasadowym lub obojętnym odczynie, doskonale rośnie w żwirowych, dość ubogich podłożach. Jest mrozoodporna,
a jeśli wymarza, to zwykle z powodu nadmiaru wilgoci – zimą lawenda jej nie znosi!
.
Lawenda pośrednia (Lavandula × intermedia) jest mieszańcem lawendy wąskolistnej i szerokolistnej (Lavandula latifolia). Jest większa od lawendy wąskolistnej, osiąga do 90 cm wysokości w czasie kwitnienia i do 1 m średnicy. Jej szczególną cechą są silnie wydłużone, duże kwiatostany, osadzone na bardzo długich, sztywnych łodyżkach. Ze względu na wysoką zawartość olejku eterycznego jej zapach jest niezwykle silny, szczególnie u odmiany ‘Grosso’.
Skoro znasz już gatunki lawendy odpowiednie do uprawy w gruncie i wiesz, dlaczego warto je mieć w swoim ogrodzie, pora przejść do tytułowego tematu tego postu, czyli „Lawenda w ogrodzie: aranżacje”.
.
Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”.
To prawdziwa gratka nie tylko dla tych, którzy są dumnymi właścicielami ogrodów, działek czy domów, ale i tych, którzy dopiero myślą o ich zakupie lub budowie. W podręczniku odnajdziesz wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, które będą Ci towarzyszyły od poszukiwań działki do urządzenia lub przebudowy ogrodu. To jedyne opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.
Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy.
.
Lawenda w ogrodzie – aranżacje, które zainspirują każdego
- Śródziemnomorskie klimaty
Lawenda pięknie komponuje się z surowym kamieniem, dlatego na tle południowej fasady ziemianki wygląda fenomenalnie. Świetnie się tutaj czuje: nagrzana słońcem kamienna ścianka oddaje ciepło roślinie i osłania ją od wiatru. Rosnące tuż obok jaskrawożółte słoneczniczki szorstkie na zasadzie kontrastu podkreślają głęboki fiolet lawendy. Przy bliższym przyjrzeniu się uwagę zwraca nietypowa biała odmiana lawendy wąskolistnej ‘Edelweiss’. Kula wystrzyżona z bukszpanu oraz glicynia wspinająca się po żeliwnym stelażu podkreślają śródziemnomorski wydźwięk aranżacji.
.
- Towarzyszka róż i iglaków
Mozaika odmian lawendy wypełnia większość podłużnej rabaty oddzielonej od trawnika strzyżoną obwódką z ligustru. Tu i ówdzie z lawendowego morza wyłaniają się intensywnie różowe róże rabatowe. Całość sprawia niezwykle romantyczne wrażenie. Gęsty żywopłot ze śliwy ałyczy zapewnia ciemnozielone tło. Strukturę urozmaica kolekcja iglaków: (od lewej) sosna czarna, cyprysik Lawsona uformowany w „bałwanka”, żywotniki ‘Golden Smaragd’ i ‘Smaragd’, cyprysik nutkajski oraz sosna himalajska.
W dalszej części pęcherznica kalinolistna ‘Dart’s Gold’ zastępuje ałyczę w roli żywopłotu, a wśród lawendy wyrasta świerk kłujący.
.
3. Jako drugie piętro obwódki
Obwódka z rytmicznie powtarzających się elementów w kontrastowych kolorach równoważy kontrolowany chaos panujący w wewnętrznej części rabaty. Stara cegła i ściółka z kamyków wyraźnie oddzielają nasadzenia od trawnika. Przód obwódki tworzą czerwono-purpurowy berberys Thunberga ‘Admiration’ oraz różnokolorowe odmiany żurawek. Za nimi rosną lawenda oraz kostrzewa sina.
Lawenda powtarza się również wielokrotnie w głównej, wewnętrznej części mieszanej rabaty.
.
4. Na schodkowej rabacie przy tarasie
Lawenda jest zimozielona (a może raczej „zimosrebrzysta”), a regularnie cięta zwraca uwagę gęstym, półkulistym pokrojem. Tym samym może z powodzeniem stanowić całoroczną dekorację najbardziej eksponowanych miejsc, takich jak schodkowa rabata przy tarasie. Kępy traw ozdobnych stanowią kolorystyczne i strukturalne urozmaicenie, ale tak naprawdę lawenda nawet bez żadnego towarzystwa wystarczyłaby za cały sztafaż. Lawenda w ogrodzie i stworzone przez nią aranżacje to idealna propozycja dla zapracowanych miłośników zieleni!
Widać to na przykładzie monogatunkowych lawendowych nasadzeń ciągnących się wzdłuż grabowego żywopłotu.
.
Myślisz o wyjątkowym, ciepłym i klimatycznym domu w cenie kawalerki?
.
5. Wzdłuż ścieżki wiodącej do tarasu
Lawenda w ogrodzie i jej aranżacje wyróżniają się nie tylko atrakcyjnym wyglądem, ale i zapachem. w dodatku jej woń odstrasza uciążliwe komary, meszki i muchy. Właśnie z tych powodów roślina ta jest bardzo pożądanym gościem w pobliżu miejsc, w których lubisz wypoczywać, na przykład tuż przy tarasie. Posadzona w dużej grupie wygląda szczególnie efektownie, a jej aromat jeszcze się nasila – ku zgrozie komarów. Jeszcze lepiej, jeśli zaplanujemy lawendową obwódkę wzdłuż ścieżki wiodącej do tarasu. Do tego celu użyto samej lawendy, ale w kilku odmianach. Jej śródziemnomorska uroda efektownie współgra z piaskowym kolorem nawierzchni.
.
6. Królowa całego ogrodu
Istnieje spore ryzyko, że gdy już raz pokochasz lawendę, nie będziesz umiał się jej oprzeć i zaczniesz ją dosadzać w różnych miejscach ogrodu. I bardzo dobrze, o ile zrobisz to w przemyślany sposób. Bardzo udany rodzaj lawendowego szaleństwa widać w tym przykładzie. Rośnie ona przy tarasie, a jej pastelowa kolorystyka i puszysta sylwetka (w trakcie kwitnienia) ciekawie kontrastują z jednolicie zielonymi bryłami iglaków: sosny kosodrzewiny oraz kolumnowego cisa, a także jasnozielonymi fontannami miskantów.
A to dopiero początek: lawenda rośnie także wzdłuż brukowanej ścieżki, stanowiąc stonowaną przeciwwagę dla feerii kolorów rozgrywającej się naprzeciwko, czyli rabaty z katalpą, jeżówkami, liatrą kłosową, pysznogłówką i słonecznikiem.
W tym ogrodzie lawendę widać już od bramy wjazdowej.
.
Natomiast o hydroterapii w ogrodzie oraz jej zaletach, przeczytasz w tym cyklu na blogu.
.
7. Skryta wśród traw
Nietypowa, naturalistyczna aranżacja z udziałem lawendy. Urozmaica preriowy kobierzec utkany z kęp traw ozdobnych, głównie kostrzewy. Widać tu także strzeliste łodygi złotnicy żółtej obwieszone kulkami suchych owoców. Przez środek biegnie ścieżka z drewnianych podestów. W tle widać fontanny miskantów chińskich i fajerwerki kwitnącego trzcinnika ostrokwiatowego.
.
8. Jako wypełnienie parterów ogrodowych
Dość swobodna interpretacja wariacji na temat parterów ogrodowych, popularnych zwłaszcza w epoce renesansu i baroku. Parter ogrodowy to rabata wypełniona ornamentem z roślin ozdobnych: kolorowych kwiatów, traw i niskich krzewów, ułożonych według określonego wzoru. Lawenda została więc użyta jako „fioletowa farba” do wypełnienia określonych fragmentów roślinnej kolorowanki. Towarzyszą jej m.in. szałwia lekarska, szczypiorek, czosnek ozdobny oraz liliowiec. Kontury roślinnego wzoru wyznacza niska obwódka z bukszpanu.
.
Podsumowując
Lawenda w ogrodzie i jej aranżacje są atrakcyjne niezależnie od pory roku, a do pełni szczęścia roślina potrzebuje tylko przepuszczalnego podłoża i mnóstwa słońca. Pasuje do każdego stylu, może z wyjątkiem ogrodów orientalnych. Dzięki temu możliwości zastosowania lawendy są niezwykle szerokie, więc prawdopodobnie znajdzie się dla niej miejsce również w Twoim ogrodzie.
- Obrzeża plastikowe – aranżacje w ogrodach - 14 października 2024
- Ognisko czy palenisko? - 9 października 2024
- Jesień w sadzie: jak sobie ułatwić zbiory owoców - 7 października 2024
przepięknie,krzewy ,kwiaty coś cudnego.Pracy dużo,podlewania ,wody i odżywki ogromne ilości,ale warto,serce się raduje,oczy błyszczą z zachwytu.Gratuluje.