Kwitnące krzewy – 10 najpiękniejszych

Kwitnące krzewy 1

Ogród bez kwiatów byłby smutny i nieciekawy. Powinny gościć nie tylko na rabatach, dlatego nieodzowne są kwitnące krzewy ozdobne. Jeśli sprytnie dobierzesz ich gatunki, będziesz mógł cieszyć się widokiem kolorowych płatków od wczesnej wiosny do jesieni. 

Krzewy stanowią pośrednie piętro pomiędzy drzewami a roślinami zielnymi, dlatego żaden ogród nie może się bez nich obejść. Obok krzewów zimozielonych, o ozdobnych liściach, pędach czy owocach, ważną grupę stanowią kwitnące krzewy. Jeden taki okaz pod względem liczby kwiatów dorównuje rozległej rabacie pełnej bylin, roślin cebulowych i jednorocznych. 

Za chwilę poznasz „złotą dziesiątkę” krzewów ozdobnych. Dzięki temu łatwiej Ci będzie dobrać odpowiednich kandydatów podczas planowania nasadzeń.

.

Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”.

To prawdziwa gratka nie tylko dla tych, którzy są dumnymi właścicielami ogrodów, działek czy domów, ale i tych, którzy dopiero myślą o ich zakupie lub budowie. W podręczniku odnajdziesz wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, które będą Ci towarzyszyły od poszukiwań działki do urządzenia lub przebudowy ogrodu. To jedyne opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.

Kwitnące krzewy 2

Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy.

.

Wspomnę również, że post możesz zobaczyć także w wersji filmowej, w której głosu udziela moja 17- letnia Córka:

.

Kwitnące krzewy – 10 najpiękniejszych

1 Forsycja

Jaskrawożółty kolor kwiatów forsycji (Forsythia) gwarantuje, że krzew będzie dobrze widoczny nawet z bardzo daleka na tle zieleni. Kwitnie przed rozwojem liści, zależnie od pogody w kwietniu lub w drugiej połowie marca. Dosłownie tonie w tysiącach żółtych lejkowatych kwiatów o słodkim zapachu. Najczęściej uprawianym gatunkiem jest forsycja pośrednia (Forsythia × intermedia), mieszaniec forsycji zwisłej (Forsythia suspensa) oraz zielonej (Forsythia viridissima). Zależnie od odmiany forsycje osiągają 0,5-3 m wysokości i średnicy. Karłowe nadają się do uprawy w pojemnikach, silniej rosnące polecane są na żywopłoty, do sadzenia pojedynczo lub na krzewiastych rabatach. Te kwitnące krzewy są niezwykle łatwe w uprawie. Najlepiej czują się w słońcu, ale dobrze znoszą lekkie ocienienie. Są tolerancyjne względem odczynu podłoża i w pełni mrozoodporne. W starszym wieku niestraszna im przejściowa susza, choć generalnie służy im stała, umiarkowana wilgotność. 

Kwitnące krzewy 10

Kwitnące krzewy 10b

Kwitnące krzewy 10g

Kwitnące krzewy 10h

Kwitnące krzewy 10ff

.

2 Lilak

Lilaki (Syringa) to krzewy samoobsługowe i bezproblemowe. Dobrze rosną w słońcu i półcieniu, są tolerancyjne względem warunków glebowych, w pełni mrozoodporne i dobrze znoszą suszę. Lilak pospolity (Syringa vulgaris), nazywany potocznie bzem, to popularny krzew parkowy, odpowiedni do ogrodów wiejskich, naturalistycznych i romantycznych. To właśnie nim w piosence Agnieszki Osieckiej w maju pachniała Saska Kępa. Stare, zdziczałe okazy osiągają do 5-7 m wysokości i mogą przybierać drzewiasty pokrój, ale poprzez okazjonalne cięcie można utrzymać je w ryzach i ograniczyć ich wymiary do 3-4 m. Lilak ma liście jak zielone serduszka. Zależnie od odmiany kwitnie we wszelkich odcieniach fioletu, różu i bieli, bywają dwubarwne lub pełne. Kwiatostany mogą mieć długość od 10 do ponad 25 cm, słyną z upojnego zapachu i pięknie wyglądają w wazonie. 

Kwitnące krzewy 20

Kwitnące krzewy 20bb

Kwitnące krzewy 20cc

Kwitnące krzewy 20dd

Kwitnące krzewy 20ff

Lilak Meyera (Syringa meyeri) jest drobniejszy (1-1,5 m wysokości i średnicy), ma zwarty, kulisty pokrój i drobniejsze, nieco mniej aromatyczne kwiatostany. Kwitnie odrobinę później, od drugiej połowy maja. Nadaje się na obwódki, niskie żywopłoty i do pojemników.

Kwitnące krzewy 20g

Kwitnące krzewy 20h

Lilak Josiki (Syringa josikaea) dorasta do 3-4 m, ma duże, eliptyczne liście i okazałe, luźne kwiatostany. Kwitnie dopiero w czerwcu.

Kwitnące krzewy 20i

Kwitnące krzewy 20j

.

3 Piwonia drzewiasta

Piwonia krzewiasta (Paeonia suffruticosa) to luźny, wolno rosnący krzew. Po latach osiąga 1-2 m wysokości. Kwitnie od końca kwietnia do początku czerwca. Jej olbrzymie kwiaty mają aż 20-30 cm średnicy. Ich płatki są białe, różowe, czerwone, fioletowe, pomarańczowe lub żółte, postrzępione, pomarszczone lub gładkie. Dekoracyjne są również złożone, głęboko powcinane liście. Piwonie krzewiaste to kwitnące krzewy wymagające słonecznego lub lekko ocienionego stanowiska, zacisznego i osłoniętego od wiatru oraz żyznej, bogatej w próchnicę gleby o odczynie od lekko kwaśnego po lekko zasadowy. Doskonale nadaje się do ogrodów orientalnych, ale tak naprawdę robi wrażenie wszędzie, niezależnie od stylu. Więcej o piwoniach krzewiastych przeczytasz w tym poście.

Kwitnące krzewy 30

Kwitnące krzewy 30b

Kwitnące krzewy 30c

Kwitnące krzewy 30d

Kwitnące krzewy 30e

Kwitnące krzewy 30f

Kwitnące krzewy 30g

.

4 Różaneczniki i azalie

Krzewy z rodzaju Rhododendron umownie dzieli się na różaneczniki o zimozielonych skórzastych liściach i azalie, które zrzucają liście na zimę. Różaneczniki to kwitnące krzewy typowo cieniolubne, wymagają stale lekko wilgotnej, kwaśnej gleby. Azalie lubią miejsca słoneczne, lepiej od różaneczników znoszą chwilową suszę i są w pełni mrozoodporne. Odmiany azalii pochodzące od azalii pontyjskiej pachną wręcz oszałamiająco! Zależnie od odmiany, różaneczniki i azalie osiągają od 30 cm do ponad 5 m wysokości, kwitną od wczesnej wiosny do połowy lata. Ich kwiaty wyrastają po kilka na szczytach pędów, mogą być białe, różowe, fioletowe, czerwone, żółte i pomarańczowe, często cieniowane lub cętkowane.

Kwitnące krzewy 40

Kwitnące krzewy 40b

Kwitnące krzewy 40c

Kwitnące krzewy 40d

Kwitnące krzewy 40e

Kwitnące krzewy 40f

Kwitnące krzewy 40g

.

5 Kalina

Poszczególne gatunki kalin (Viburnum) różnią się między sobą jak ogień i woda. Kalina koralowa (Viburnum opulus) dorasta do 4-5 m, ma charakterystyczne trójklapowe liście. Kwitnie na przełomie maja i czerwca. Forma botaniczna tworzy płaskie baldachogrona z dużymi kwiatami płonnymi przy brzegach i drobnymi kwiatami płodnymi w centrum. 

Kwitnące krzewy 50

Jesienią zawiązuje czerwone kuliste owoce, które utrzymują się na pędach do wiosny. 

Kwitnące krzewy 50b

Kwitnące krzewy 50c

Popularna odmiana ‘Roseum’ ma białe kuliste kwiatostany złożone wyłącznie z kwiatów płonnych, ale nie rodzi owoców.

Kwitnące krzewy 50d

Kalina angielska (Viburnum × carlcephalum) rośnie powoli, docelowo do ok. 3 m. Ma liście i duże, białe, kuliste kwiatostany o silnym, pięknym zapachu. Kwitnie w maju.

Kwitnące krzewy 50e

Kalina wonna (Viburnum farreri) i kalina bodnantska (Viburnum × bodnantense) to kwitnące krzewy zachwycające na przedwiośniu, czasem już od stycznia, nawet do kwietnia. Jasnoróżowe kwiatostany pachną przyjemnie i intensywnie.

Kwitnące krzewy 50f

Kalina japońska (Viburnum plicatum) ma pagodowo ułożone pędy i kwiaty podobne do dzikiej formy kaliny koralowej. Jesienią wspaniale przebarwia się na płomienne odcienie.

Kwitnące krzewy 50g

Kalina sztywnolistna (Viburnum rhytidophyllum) jest zimozielona i lubi cień… Można by tak wymieniać bardzo długo, bo jest ponad 150 gatunków kalin, z których wiele nadaje się do uprawy w ogrodzie.

.

Myślisz o wyjątkowym, ciepłym i klimatycznym domu w cenie kawalerki?

Kwitnące krzewy 3

.

6 Tawuła

Gatunki i odmiany tawuł (Spiraea) są zadziwiająco różnorodne. Tawuła wczesna (Spiraea arguta), tawuła szara (Spireaea x cinerea) ‘Grefsheim’ i tawuła van Houtte’a (Spiraea x vanhouttei) zakwitają kolejno od kwietnia do maja, na śnieżnobiało. Dorastają do 1-3 m, świetnie nadają się na żywopłoty. 

Kwitnące krzewy 60

Kwitnące krzewy 60b

Kwitnące krzewy 60c

Tawuła japońska (Spiraea japonica) dopiero w czerwcu i lipcu tworzy baldachy różowych, fioletowych lub białych kwiatów, czasem powtarza kwitnienie do jesieni. Kwiaty pojawiają się od czerwca nawet do października. Osiąga tylko 0,5-1 m wysokości, jej odmiany szczycą się barwnym ulistnieniem. 

Kwitnące krzewy 60d

Kwitnące krzewy 60e

Latem zakwita również tawuła wierzbolistna (Spiraea salicifolia), o wysokości do ok. 2 m i długich różowych kwiatostanach.

.

7 Krzewuszka

Jeśli chcesz mieć w ogrodzie pięknie kwitnące krzewy, postaw na krzewuszkę cudowną (Weigela florida), która posiada bogaty wybór rozmaitych odmian. Od wysokich, o malowniczym, rozłożystym pokroju i łukowato przewieszających się gałęziach i  3 m wysokości po karłowe, dorastające do 0,6-1,5 m. Kwitnie obficie od połowy maja do końca czerwca, często powtarza kwitnienie w skromniejszej wersji do września. Jej dzwonkowate kwiaty mogą być białe, różowe, czerwone lub żółte, często zmieniają kolor w trakcie kwitnienia. Wiele odmian ma barwne liście: bordowe, żółte lub z jasnym marginesem. Krzewuszka jest tolerancyjna w uprawie, ale preferuje bogate w próchnicę, przepuszczalne, ale dość wilgotne gleby o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Najobficiej kwitnie na słonecznych stanowiskach, ale znosi półcień. Jest mrozoodporna, omijają ją choroby i szkodniki.

Kwitnące krzewy 70

Kwitnące krzewy 70b

Kwitnące krzewy 70c

Kwitnące krzewy 70d

Kwitnące krzewy 70e

.

Kwitnące krzewy 4

Natomiast o hydroterapii w ogrodzie oraz jej zaletach, przeczytasz w tym cyklu na blogu.

.

8 Róża

Róże (Rosa) to królowe kwiatów. Jej odmiany dzieli się na kilka grup. Róże krzaczaste (inaczej parkowe) dorastają do 2-3 m. Są mało wymagające, nie boją się mrozu i rzadko chorują.

Kwitnące krzewy 80

Róże rabatowe (inaczej wielokwiatowe) mają gęsty, zwarty i silnie rozkrzewiony pokrój, dorastają do ok. 1 m. Rozwijają gęste baldachy pięknie pachnących kwiatów zebranych nawet po kilkadziesiąt sztuk na jednym pędzie. Kwitną nieprzerwanie od czerwca do późnej jesieni. Te zachwycające kwitnące krzewy są równie niekłopotliwe jak róże krzaczaste i okrywowe.

Kwitnące krzewy 80b

Kwitnące krzewy 80c

Kwitnące krzewy 80d

Róże okrywowe mają 20-50 cm wysokości i kilka metrów średnicy, ich pędy ścielą się nisko przy ziemi. Kwitną obficie od czerwca aż do przymrozków. Są tolerancyjne, mrozoodporne i rzadko chorują. Doskonale nadają się do zadarniania skarp i skwerów.

Róże miniaturowe mają zaledwie 20-30 cm wysokości, zwarty pokrój i mnóstwo drobnych kwiatów. 

Kwitnące krzewy 80e

Róże wielkokwiatowe tworzą na każdej łodydze tylko jeden lub najwyżej 2-3 duże, eleganckie kwiaty. Są idealne na kwiat cięty. Mają wysokie wymagania względem zasobności podłoży, dość często przemarzają, są podatne na choroby i szkodniki.

Kwitnące krzewy 80f

Kwitnące krzewy 80g

Róże botaniczne – tak naprawdę to nie grupa odmian, ale zbiorowa kategoria dla odmian pochodzących bezpośrednio od dzikich gatunków róż, m.in. dzikiej (Rosa canina) i pomarszczonej (Rosa rugosa).

Kwitnące krzewy 80h

Kwitnące krzewy 80i

Róże pienne to po prostu różne odmiany róż szczepione na pniu.

Kwitnące krzewy 80j

Róże pnące… o nich przeczytasz w poście pt. Rośliny pnące – 10 najpiękniejszych.

Kwitnące krzewy 80k

.

9 Hortensje

Chyba nikomu nie trzeba ich przedstawiać. Kwitną do późnej jesieni, a ich kwiatostany zdobią ogród także zimą, po zaschnięciu. Hortensja krzewiasta, inaczej drzewiasta lub drzewkowata (Hydrangea arborescens), dorasta do ok. 1,5 m. Od czerwca tworzy kuliste kwiatostany średnicy do 20-30 cm. Najczęściej są białe (np. u ‘Annabelle’), czasami różowe (‘Pink Annabelle’). 

Kwitnące krzewy 90

Kwitnące krzewy 90b

Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) zwykle osiąga 1,5-2,5 m wysokości, ale istnieją odmiany karłowe o wysokości 60-80 cm. Imponujące, stożkowate wiechy jej kwiatów miewają długość nawet 30 cm. Kwiatostany zmieniają kolor w trakcie kwitnienia. Mogą być zielonkawe, białe, kremowe, różowe lub czerwone. 

Kwitnące krzewy 90c

Kwitnące krzewy 90d

Kwitnące krzewy 90e

Kwitnące krzewy 90f

Kwitnące krzewy 90g

Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) osiąga 0,8-1,2 m wysokości. Od czerwca rozwija półkuliste, spłaszczone kwiatostany, zmieniające kolor zależnie od odczynu gleby: od niebieskiego, gdy rosną w silnie kwaśnym podłożu (pH 4,0-5,0), przez fiolet, aż po róż (podłoże o odczynie delikatnie kwaśnym, pH>6,0).

Kwitnące krzewy 90h

Kwitnące krzewy 90i

Kwitnące krzewy 90j

Hortensja piłkowana (Hydrangea serrata) tak jak hortensja ogrodowa zmienia barwę kwiatów zależnie od odczynu gleby. Dorasta do 1-1,5 m. Jej liście są eliptyczne i ostro piłkowane. Kwiatostany są zbudowane z 2 rodzajów kwiatów: w centrum znajdują się drobne, niebieskie lub fioletowe kwiaty płodne, a przy brzegach większe, błękitne lub różowe kwiaty płonne.

Kwitnące krzewy 90k

Hortensje preferują półcień i kwaśne, stale lekko wilgotne gleby. Jedynie hortensja bukietowa dobrze czuje się w słońcu, pod warunkiem że ma zapewnione regularne dostawy wody.

.

10 Magnolia

Wiele odmian magnolii (Magnolia) rośnie w formie dużych, luźnych krzewów o wysokości 3-4 m. Magnolia gwiaździsta (Magnolia stellata) o kwiatach jak białe gwiazdki zakwita już pod koniec marca, w kwietniu i maju dołączają do niej mieszańcowe odmiany magnolii pośredniej (Magnolia × soulangeana), rozłożystego krzewu wysokości 3-4 m. Większość z nich powtarza kwitnienie późnym latem. W maju i czerwcu swoje ciemnoróżowe kielichy rozwija magnolia purpurowa (Magnolia liliflora), która również powtarza kwitnienie.

Magnolie wymagają zacisznego stanowiska, najlepiej lekko ocienionego, oraz stale lekko wilgotnej, żyznej gleby.

Kwitnące krzewy 100

Kwitnące krzewy 100c

Kwitnące krzewy 100d

Kwitnące krzewy 100e

Kwitnące krzewy 100f

.

Podsumowując

Kwitnące krzewy do ogrodu różnią się wysokością, pokrojem, barwą kwiatów i liści oraz mnóstwem innych cech, a także wymaganiami. W związku z tym na pewno nie zabraknie wśród nich kandydata do Twojego ogrodu. 

Join the Conversation

2 Comments

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *