Jak działa palenisko bezdymne?

palenisko bezdymne 0

Nie ma dymu bez ognia, za to jest ogień bez dymu! Dowodem jest innowacyjne palenisko bezdymne FireFly.

Mówi się, że grillowanie to ulubiony weekendowy sport Polaków. Widomym znakiem są kłęby dymu snujące się nad ogródkami działkowymi i osiedlami domków jednorodzinnych. Do tego chyba każdy, jeśli tylko znajdzie się okazja, chętnie spędza czas przy ognisku lub palenisku z przyjaciółmi czy rodziną. Ubrania przesiąknięte zapachem dymu, osmolona ściana i niezadowolenie sąsiadów to w końcu niewielka cena za magiczne chwile przy ogniu. STOP! Nie musisz tej ceny ponosić! Jak wspomniałem we wstępie, nie ma dymu bez ognia, za to istnieje ogień bez dymu! Możesz się nim cieszyć dzięki innowacyjnemu rozwiązaniu, jakim jest palenisko bezdymne FireFly.

palenisko bezdymne 0a

.

Palenisko bezdymne – czym jest?

Zanim zdradzę Ci sekret działania paleniska bezdymnego, wypadałoby wyjaśnić, czym w zasadzie jest FireFly. 

FireFly to absolutny przełom w dziedzinie palenisk zewnętrznych. Mówiąc w skrócie, palenisko bezdymne FireFly posiada wszystkie zalety „zwykłych” palenisk, za to jest pozbawione ich naczelnej wady: nie dymi. 

 • Nie dymi: palenisko bezdymne FireFly spala zwykłe drewno, praktycznie nie emitując przy tym dymu. Zapewnia za to mnóstwo ciepła oraz hipnotyzujący widok naturalnych płomieni. 

palenisko bezdymne 1

 • Trwałość: palenisko bezdymne FireFly jest odlewane z najwyższej jakości żeliwa. Solidny materiał oraz wykonanie to gwarancja trwałości na pokolenia. Jako produkt w 100% żeliwny nadaje się do recyklingu. Z drugiej strony, palenisko FireFly jest niemal niezniszczalne, więc zapewne ani Ty, ani nawet Twoje wnuki czy prawnuki nie będą sobie musiały zawracać głowy utylizacją. Solidny żeliwny odlew się nie starzeje, nie zużywa ani nie koroduje. Po kilkudziesięciu latach użytkowania będzie funkcjonować tak samo dobrze jak przy pierwszym odpaleniu.

palenisko bezdymne 2

 • Bezawaryjność: korpus paleniska FireFly jest odlewany z jednego kawałka żeliwa. Prosta budowa sprawia, że po prostu nie ma się co urwać, zepsuć czy obluzować. 

palenisko bezdymne 3

palenisko bezdymne 3a

 • Elegancki design: palenisko bezdymne FireFly dobrze komponuje się z każdym stylem. Równie efektownie prezentuje się w rustykalnym ogrodzie, na naturalistycznej działce, minimalistycznym patio czy modernistycznym tarasie.

palenisko bezdymne 4

palenisko bezdymne 4a

palenisko bezdymne 4b

 • Wielofunkcyjność: FireFly emituje przyjemne bezdymne ciepło, wyczuwalne nawet w odległości metra od paleniska. Idealnie sprawdza się, gdy chcesz podgrzać atmosferę chłodnego wieczoru spędzanego na tarasie czy w ogrodzie. 

palenisko bezdymne 5

palenisko bezdymne 5a

Jednocześnie przy palenisku bezdymnym FireFly możesz piec kiełbaski i chleb jak na tradycyjnym ognisku. Na tym nie koniec: palenisko można doposażyć w żeliwny grill, na którym przygotujesz bardziej wykwintny posiłek: upieczesz mięso, szaszłyki, rybę, warzywa czy na co Ci akurat przyjdzie ochota.

palenisko bezdymne 6

palenisko bezdymne 6a

palenisko bezdymne 6b

palenisko bezdymne 6c

 • Bezpieczeństwo: wysoka, żeliwna obudowa FireFly pochłania bardzo dużą ilość promieniowania cieplnego i rozprasza je w taki sposób, że osoby siedzące wokół paleniska odczuwają tylko przyjemne ciepło oddawane przez czyste, bezdymne płomienie. Nie trzeba co chwila przesiadać się, uciekając przed dymem lub gorącem. Możesz dowolnie długo siedzieć tuż przy palenisku, nie ryzykując podrażnienia oczu czy skóry.

palenisko bezdymne 7

palenisko bezdymne 7a

 • Innowacyjność i unikatowość: Firefly to produkt unikatowy, jedyne bezdymne palenisko dostępne na polskim rynku. Możesz mieć pewność, że widok wesoło buzujących płomieni bez śladu dymu zrobi wrażenie na Twoich znajomych oraz sąsiadach.

palenisko bezdymne 8

 • Ekologiaczystość spalania: palenisko bezdymne FireFly jest przyjazne dla środowiska, ponieważ redukuje do śladowych ilości produkcję dymu oraz szkodliwych substancji.

palenisko bezdymne 9

 • Łatwe przechowywanie: gdy drewno się spali, wystarczy przykryć palenisko pokrywą i poczekać, aż ostygnie. Wówczas możesz okryć je pokrowcem i postawić w garażu, altanie albo piwnicy. Korpus paleniska ma tylko 56 cm średnicy i 33 cm wysokości, więc nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Co więcej, wnętrze paleniska możesz wykorzystać do przechowywania szczap drewna, które przydadzą się, gdy następnym razem zechcesz skorzystać z bezdymnych płomieni.

palenisko bezdymne 10

palenisko bezdymne 10a

palenisko bezdymne 10b

palenisko bezdymne 10c

Pora przejść do sedna: jak to możliwe, że palenisko FireFly płonie żywym ogniem, a mimo to nie dymi?

.

Jak działa palenisko bezdymne?

Palenisko bezdymne FireFly, dzięki innowacyjnej budowie, spala drewno dwuetapowo.

palenisko bezdymne 10d

Etap 1: tuż po rozpaleniu, przez pierwszych kilka minut, FireFly działa podobnie jak tradycyjne paleniska – spala drewno, wytwarzając przy tym niewielką ilość dymu. Nie jakieś tam czarne kłęby, ot, mała jasna chmurka o delikatnym, przyjemnym zapachu. 

palenisko bezdymne 11

palenisko bezdymne 11a

palenisko bezdymne 11b

palenisko bezdymne 11c

Etap 2: następnie, wykorzystując gorące powietrze z tlenem, doprowadzane do komory spalania kanałami bocznymi, FireFly spala resztki dymu, zanim wydostaną się na zewnątrz. I tak aż do całkowitego spalenia się drewna znajdującego się wewnątrz paleniska. Dym, obecny na początkowym etapie, już się nie pojawia. 

palenisko bezdymne 13

palenisko bezdymne 13a

palenisko bezdymne 13b

palenisko bezdymne 13c

Genialnie prosta zasada funkcjonowania i rewelacyjny efekt: czego chcieć więcej? No dobrze, ale właściwie, dlaczego nie ma dymu?

.

Dlaczego nie ma dymu?

Za eliminację dymu odpowiada kilka współzależnych procesów wynikających z innowacyjnej budowy paleniska FireFly:

 • Optymalizacja przepływu powietrza

Otwory wlotu powietrza na dnie paleniska kierują powietrze do podstawy ognia. Pomaga to w kontrolowanym i wydajnym spalaniu, dostarczając tlen do ognia tam, gdzie jest najbardziej potrzebny.

palenisko bezdymne 14

palenisko bezdymne 14a

 • Spalanie wtórne

Dwuścienna budowa o specyficznej konstrukcji pozwala na zasysanie wstępnie ogrzanego powietrza (tlenu) do komory spalania, które miesza się z niespalonymi gazami i cząstkami uwolnionymi podczas początkowego etapu spalania. Następnie zachodzi wtórne spalanie powstałej mieszaniny, minimalizujące wytwarzanie dymu.

palenisko bezdymne 15

 • Całkowite spalanie

Wydajny przepływ powietrza i proces wtórnego spalania sprawiają, że drewno spala się całkowicie, wytwarzając ciepło, parę wodną i dwutlenek węgla, prawie nie emitując przy tym dymu ani innych zanieczyszczeń. Efekt ten ulega wzmocnieniu dzięki właściwościom żeliwa, które polepsza retencję oraz dystrybucję ciepła.

palenisko bezdymne 16

palenisko bezdymne 16a

palenisko bezdymne 16b

 • Izolowana konstrukcja

Żeliwna obudowa FireFly izoluje komorę spalania, pomagając utrzymać wysoką temperaturę wewnątrz paleniska. Dzięki temu ogień osiąga optymalną temperaturę, spalanie przebiega efektywniej, redukując produkcję dymu prawie do zera.

palenisko bezdymne 18

 • Żeliwo redukujące dym

Żeliwo to materiał odporny na wysokie temperatury. Jego właściwości przyczyniają się do poprawy ogólnej dystrybucji i retencji ciepła. Usprawnia to proces spalania i zmniejsza szanse na powstanie obszarów o niższej temperaturze, które mogą generować dym.

palenisko bezdymne 19

 • Konwekcja i promieniowanie

Połączenie schematów przepływu powietrza i izolowanej konstrukcji skutkuje efektywnym przenoszeniem ciepła w palenisku. Proces konwekcji i promieniowania pomaga utrzymać wysoką temperaturę, zapewniając ciągłe i całkowite spalanie.

palenisko bezdymne 20

palenisko bezdymne 20a

.

Podsumowując

Palenisko bezdymne FireFly tworzy warunki sprzyjające wydajnemu spalaniu, redukując emisję dymu do ledwo dostrzegalnego minimum. Na te warunki składają się zoptymalizowany przepływ powietrza, wtórne spalanie gazów, całkowite spalanie drewna, izolowana konstrukcja i przemyślany dobór materiałów, z których wykonane jest palenisko. Rezultatem jest czystsze spalanie praktycznie bez dymu, pozwalające cieszyć się komfortowym ciepłem i widokiem roztańczonych płomieni.

.

.

Post we współpracy z marką FireFly

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *