Stary wóz w ogrodzie

b3f13c8c10a388e2cad661ea836f4064
b3f13c8c10a388e2cad661ea836f4064

Pomysłów, sposobów i materiałów do dekoracji ogrodu jest tak dużo jak ich samych. Jedne mniej oryginalne, inne bardziej. Jedne uniwersalne, pasujące do każdego stylu, a inne wręcz przeciwnie, kojarzone z konkretnym sposobem zagospodarowania. I właśnie do tych drugich należą stare wozy, które w ogrodach naturalnych, wiejskich pojawiają się stosunkowo często. I bardzo dobrze, bo stary wóz w ogrodzie to dekoracja oryginalna, przyciągająca uwagę i będąca efektownym dodatkiem.

Pod warunkiem jednak, że jest pomysłowo wykorzystany i ciekawie wkomponowany. Podróżując po ogrodach, zarówno tych, w których pracuję, jak i tych, które odwiedzam w ramach projektu Busem przez polskie ogrody, mam okazję podpatrywać szereg ciekawych rozwiązań i pomysłów. Również tych związanych z tematem, czyli „jak wykorzystać stary wóz w ogrodzie?”.

Myślę więc, że warto się tą wiedzą podzielić i zebrać w jednym miejscu to, co udało mi się zobaczyć. Tym bardziej, że to gotowe pomysły, które wprost możesz przenosić do własnego ogrodu. Pod warunkiem, że pasują do Twojego stylu, a stary wóz uda Ci się gdzieś pozyskać.

.

Jak zatem zaaranżować stary wóz w ogrodzie?

Zanim zainspirujesz się poniższymi przykładami, jedną rzecz musimy wyjaśnić. Otóż wóz, mimo że w ogrodzie wygląda ciekawie, to jednak nie do każdego stylu pasuje. Zdecydowanie nie będzie dobrze wyglądał w ogrodach nowoczesnych, w których królują równiutkie jak od linijki rabaty oraz wszechobecny ład i porządek. Zresztą do większości z nich byłby nawet problem aby go wstawić. Z kolei idealnie sprawdzi się w ogrodach naturalnych i wiejskich, w których występuje swobodny układ rabat i nasadzeń. To właśnie w nich będzie oryginalną dekoracją, a zatem nieodłącznym elementem całego zagospodarowania. Spójrz więc na poniższe przykłady, które udało mi się „wynieść” z ogrodów.

Nie będę ich specjalnie opisywał, bo to temat nie wymagający właściwie żadnego komentarza. Po prostu spójrz jak takie wozy w ogrodach wyglądają, być może zdecydujesz się na podobne rozwiązanie.

Jak widzisz na powyższych przykładach, stary wóz w ogrodzie to oryginalna i przyciągająca wzrok ozdoba. Natomiast niektórzy idą o krok dalej i do wozu dostawiają naturalnych rozmiarów, wiklinowe konie.

Z kolei jeśli nie jesteś zwolennikiem pokazanych powyżej wozów „użytkowych”, bo na przykład czujesz w genach szlacheckie korzenie, zawsze możesz zdecydować się wóz elegancki, czyli taką na przykład bryczkę.

Jeśli natomiast cały wóz to dla Ciebie z duża ekstrawagancja, ale mimo wszystko poczujesz pociąg do tego typu dekoracji, zawsze możesz pójść kompromis i w ogrodzie postawić chociaż małe koło od wozu. Niby nie wóz, ale zawsze coś.

Bez względu jednak na co się zdecydujesz, jedno jest pewne: stary wóz w ogrodzie, lub chociaż jego element, to dekoracja oryginalna, przyciągająca uwagę i będąca ciekawym uzupełnieniem nasadzeń. Stąd bez wątpienia warto je stosować, tym bardziej, że starych wozów podobno nie brakuje. W starych gospodarstwach znajdzie się niepotrzebny egzemplarz, który drogowe lata świetności ma już są sobą. Warto dać mu drugie życie i wykorzystać do aranżacji ogrodu.

Tomasz Szostak

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *