Siatki na rynny. Skuteczna ochrona przed zanieczyszczeniami.

Ładny i zadbany ogród to marzenie i cel większości jego właścicieli. Jednak na ogólny wygląd ogrodu składa się zarówno to, co w nim samym, ale także to, co dotyczy elementów mu towarzyszących. Jak chociażby budynku, który jest jednym z ważniejszych, o ile nie najważniejszym elementem całej posesji. Stąd i jemu trzeba poświęcić uwagę i szukać rozwiązań, które ułatwiają jego utrzymanie oraz zapobiegają niepotrzebnym kłopotom. A jednym z częstszych problemów są zanieczyszczone i zapchane rynny, które mogą być źródłem wielu kolejnych, przykrych niespodzianek. Tymczasem jest na to prosty i skuteczny sposób – wypukłe siatki na rynny.

Siatki są rozwiązaniem niezwykle prostym, a jednocześnie bardzo skutecznym. Do tego są banalne w montażu, co sprawia, że bez większego problemu można je zamontować samodzielnie. Chronią rynny przed liśćmi, gałązkami i innymi zanieczyszczeniami, a także wciskającymi się do rynien i pomiędzy nie, a dachówkę ptakami. Tym samym pozwalają uniknąć wielu niedogodności, które w konsekwencji uniemożliwiają swobodny odpływ wody.

.

Z czego wykonane są ochronne siatki na rynny?

Dostępnych na rynku rozwiązań być może jest kilka, jednak najpowszechniejsze, a zarazem najbardziej trwałe są siatki z tworzywa sztucznego, tzw. polietylenu, dodatkowo pokrytego czarnym lub brązowym koncentratem.

Zastosowany jest w nich również tzw. stabilizator UV, co zapewnia odporność na warunki atmosferyczne i długotrwałe użytkowanie.

Tworzywo jest sztywne co z kolei gwarantuje, że siatka nie ugina się pod ciężarem zalegających liści oraz śniegu, tym samym spełnia swoją rolę przez pełny rok, bez konieczności demontażu. Nie ulega również korozji i jest dostosowana zarówno do rynien metalowych jak i plastikowych.

Siatki dostępne są najczęściej w odcinkach 2 metrowych, w kilku rozmiarach (średnicach), ponadto każdy rozmiar jest dostosowany do określonego przedziału rynien, np. średnicy 80 – 120mm. Tym samym można je dopasować praktycznie do każdego rodzaju rynny.

.

Montaż ochronnych siatek na rynny

Montaż jest niezwykle prosty i praktycznie sprowadza się do wciśnięcia jej pomiędzy dachówkę schodzącą do rynny, a zewnętrzne wywinięcie rynny.

Aby zrobić to poprawnie trzeba ścisnąć siatkę do odpowiedniej średnicy, tak aby wybrzuszenie wystawało poza górną krawędź dachówki i rynny.

Montując siatkę trzeba również pamiętać o wycięciu w niej otworu w miejscu wlotu do rynny spustowej oraz zabezpieczeniu jej boków (na krawędziach rynien) aby uniemożliwić wciskanie się do jej środka ptaków.

.

Zastosowanie ochronnych siatek na rynny

Siatki ochronne znajdują zastosowanie we wszystkich rodzajach rynien, w szczególności jednak w budynkach, które stoją w sąsiedztwie drzew, mogących powodować zapychanie rynien, a w skrajnym przypadku wylewanie się z nich wody i zalewanie elewacji budynku.

Siatki, ze względu na małe oczka o rozmiarze ok. 6 milimetrów, są również doskonałym izolatorem od innych drobnych zanieczyszczeń, jak chociażby małe gałązki czy nawet igły drzew iglastych.

Dlatego warto w nie inwestować, tym bardziej, że koszt zakupu siatek na rynny jest niewspółmiernie niższy niż usuwanie potencjalnych szkód wywołanych przez niedrożność rynien, czy nawet ich okresowe, kłopotliwe czyszczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *