Ładny i zadbany ogród to marzenie i cel większości jego właścicieli. Jednak na ogólny wygląd ogrodu składa się zarówno to, co w nim samym, ale także to, co dotyczy elementów mu towarzyszących. Jak chociażby budynku, który jest jednym z ważniejszych, o ile nie najważniejszym elementem całej posesji. Stąd i jemu trzeba poświęcić uwagę i szukać rozwiązań, które ułatwiają jego utrzymanie oraz zapobiegają niepotrzebnym kłopotom. A jednym z częstszych problemów są zanieczyszczone i zapchane rynny, które mogą być źródłem wielu kolejnych, przykrych niespodzianek. Tymczasem jest na to prosty i skuteczny sposób – wypukłe siatki na rynny.
Siatki są rozwiązaniem niezwykle prostym, a jednocześnie bardzo skutecznym. Do tego są banalne w montażu, co sprawia, że bez większego problemu można je zamontować samodzielnie. Chronią rynny przed liśćmi, gałązkami i innymi zanieczyszczeniami, a także wciskającymi się do rynien i pomiędzy nie, a dachówkę ptakami. Tym samym pozwalają uniknąć wielu niedogodności, które w konsekwencji uniemożliwiają swobodny odpływ wody.
.
Z czego wykonane są ochronne siatki na rynny?
Dostępnych na rynku rozwiązań być może jest kilka, jednak najpowszechniejsze, a zarazem najbardziej trwałe są siatki z tworzywa sztucznego, tzw. polietylenu, dodatkowo pokrytego czarnym lub brązowym koncentratem.
Zastosowany jest w nich również tzw. stabilizator UV, co zapewnia odporność na warunki atmosferyczne i długotrwałe użytkowanie.
Tworzywo jest sztywne co z kolei gwarantuje, że siatka nie ugina się pod ciężarem zalegających liści oraz śniegu, tym samym spełnia swoją rolę przez pełny rok, bez konieczności demontażu. Nie ulega również korozji i jest dostosowana zarówno do rynien metalowych jak i plastikowych.
Siatki dostępne są najczęściej w odcinkach 2 metrowych, w kilku rozmiarach (średnicach), ponadto każdy rozmiar jest dostosowany do określonego przedziału rynien, np. średnicy 80 – 120mm. Tym samym można je dopasować praktycznie do każdego rodzaju rynny.
.
Montaż ochronnych siatek na rynny
Montaż jest niezwykle prosty i praktycznie sprowadza się do wciśnięcia jej pomiędzy dachówkę schodzącą do rynny, a zewnętrzne wywinięcie rynny.
Aby zrobić to poprawnie trzeba ścisnąć siatkę do odpowiedniej średnicy, tak aby wybrzuszenie wystawało poza górną krawędź dachówki i rynny.
Montując siatkę trzeba również pamiętać o wycięciu w niej otworu w miejscu wlotu do rynny spustowej oraz zabezpieczeniu jej boków (na krawędziach rynien) aby uniemożliwić wciskanie się do jej środka ptaków.
.
Zastosowanie ochronnych siatek na rynny
Siatki ochronne znajdują zastosowanie we wszystkich rodzajach rynien, w szczególności jednak w budynkach, które stoją w sąsiedztwie drzew, mogących powodować zapychanie rynien, a w skrajnym przypadku wylewanie się z nich wody i zalewanie elewacji budynku.
Siatki, ze względu na małe oczka o rozmiarze ok. 6 milimetrów, są również doskonałym izolatorem od innych drobnych zanieczyszczeń, jak chociażby małe gałązki czy nawet igły drzew iglastych.
Dlatego warto w nie inwestować, tym bardziej, że koszt zakupu siatek na rynny jest niewspółmiernie niższy niż usuwanie potencjalnych szkód wywołanych przez niedrożność rynien, czy nawet ich okresowe, kłopotliwe czyszczenie.
Post we współpracy z Marką Rolmarket.pl
- Jak wysypać korę w ogrodzie czyli ściółkowanie korą sosnową bez pomyłek - 3 grudnia 2024
- Oświetlenie przed domem – inspiracje do Twojego ogrodu - 29 listopada 2024
- Jak wybrać idealne panele ogrodzeniowe dla Twojej posesji? 5 praktycznych podpowiedzi - 28 listopada 2024