Późnojesienna kompozycja w donicy z miniaturowymi iglakami.

miniaturowe iglaki w donicy zogrodemnaty1
miniaturowe iglaki w donicy zogrodemnaty1

Późna jesień, wysokie temperatury i słoneczne dni, to zachęta do tworzenia kolejnych dekoracji w donicach, które będą zdobiły ogród nie tylko teraz, ale również przez kolejne zimowe miesiące. Czas więc na późnojesienną aranżację w donicy, tym razem z udziałem miniaturowych iglaków.

Tym bardziej, że jak opadną ostatnie, kolorowe, jesienne liście, będzie ona wspaniałą ozdobą zarówno w ogrodzie, jak i na tarasie czy balkonie. Jest tylko jeden warunek: do kompozycji trzeba wybrać rośliny zimozielone.

Do stworzenia więc takiej przykładowej, późnojesiennej dekoracji w donicy zaprosiłem po raz kolejny Anitę z Zielono mi tu, która na aranżowaniu przestrzeni zna się jak mało kto. Co więcej, jak już pewnie wiesz chociażby z pierwszego postu o donicach, to właśnie wspólnie z nią, już od kilku miesięcy staramy się inspirować, jak tworzyć atrakcyjne aranżacje roślinne w ogrodowych donicach. Jak je planować, czym się kierować, jak dobierać rośliny, podłoża i jak to wszystko ze sobą łączyć.

Zapraszam więc do lektury kolejnego postu, w którym poznasz ciekawe odmiany roślin zimozielonych, a ponadto dowiesz się, jak wykonać ciekawą, późnojesienną aranżację w donicy.

Oddaję głos wspomnianej Anicie, która jest główną autorką i narratorką tego projektu. Dalsza część postu to zatem jej słowa oraz jej szczegółowa instrukcja dla Ciebie…

W ostatnich promieniach jesiennego słońca, zachęcona piękną pogodą, zamiast grabić opadające liście, postanowiłam wykonać kolejną dekorację w donicy. Ponieważ przed nami kilka zimowych miesięcy, to w nowej kompozycji zasadniczo postawiłam na gatunki zimozielone, w postaci atrakcyjnych odmian iglaków. Są to bowiem niezwykle ciekawe rośliny, które mogą być ozdobą ogrodu przez cały rok. Pozwalają na osiągnięcie efektów, które nie są możliwe przy zastosowaniu innych roślin. A bogactwo ich kształtów potrafi naprawdę zadziwić. Stąd w dzisiejszym poście chciałam przybliżyć sylwetki dwóch, niezwykle ciekawych odmian iglaków.

Postanowiłam przedstawić je w aranżacji w donicy, gdyż odmiany te ze względu na wielkość i wolny wzrost, idealnie nadają się właśnie do nasadzeń w donicach ogrodowych. Nie bez powodu wybrałam więc designerski model Aurora 45 przypominający kulę, gdyż kształt ten idealnie koresponduje z kulistym kształtem wybranych do kompozycji iglaków. A ponadto wspaniale wpisuje się w klimat zbliżających się świąt Bożego Narodzenia bo kojarzy się ze świątecznymi bombkami.

Donicę znajdziesz w ofercie sklepu internetowego Modne donice. Na pierwszy rzut oka wydaje się dość mała, ale tak naprawdę ma sporą pojemność, aż 56 litrów. Tak więc bez problemu można w niej posadzić większe rośliny z rozleglejszym systemem korzeniowym. Jest oczywiście dostępna również w wersji z podwyższonym dnem, dla mniejszych roślin. Wówczas do jej obsadzenia wystarczy zaledwie 13 litrów ziemi. Donica świetnie sprawdzi się na tarasie domu czy balkonie, a także we wnętrzach mieszkalnych i komercyjnych.

W prezentowanej donicy Aurora znalazły się dwie piękne formy miniaturowych iglaków.

Trzon kompozycji stanowi zaszczepiona na pniu przepiękna Jodła koreańska „Icebreaker” (Abies koreana „Kohout’s Icebreaker”), zdobywca wielu prestiżowych nagród na wystawach ogrodniczych w Polsce i za granicą.

To wyjątkowy ogrodniczy rarytas, zwłaszcza jej forma pienna.

Kształt korony przypominający spłaszczoną kulę, idealnie prezentuje się w donicach. Odmiana „Icebreaker” to miniaturowej wielkości jodła, wolno rosnąca, o niezwykłych igłach walcowato skręconych wokół pędów, srebrzystych od spodu.

Jest mrozoodporna pod warunkiem, że zapewnisz jej odpowiednie stanowisko: zaciszne i chronione od zimnych, zimowych wiatrów .

U podnóża tej atrakcyjnej, zaszczepionej na pniu jodły został posadzony wyjątkowo urodziwy cyprysik lawsonaMinima Glauca” (Chamaecyparis lawsoniana „Minima Glauca”).

To również bardzo wolno rosnąca odmiana o zwartym, kulistym pokroju, z wiekiem wypiętrzająca się środkiem do góry, tworząc kształt stożka. Krótkie gałązki o niebieskawym wybarwieniu układają się wachlarzowato, tworząc kompaktowy, gęsty i niski krzew.

Idealna na brzegi rabat, na skalniaki i oczywiście do pojemników.

Dodatkowo, dla urozmaicenia moich kompozycji wykorzystałam gatunki sezonowe. Ozdobny Kalocefalus Browna (Calocephalus brownii),

który mimo, że nie jest odporny na mrozy, to gdy zaschnie, nadal będzie wyglądał bardzo świeżo i atrakcyjnie. Jest niedrogi i o tej porze roku łatwo dostępny. Jego srebrzyste, kutnerowate gałązki będą świetnie pasowały do świątecznej /zimowej aranżacji w donicy.

Kompozycję tymczasowo uzupełniają kwitnące jeszcze o tej porze urocze bratki

i kapusta ozdobna,

które jak przestaną wyglądać atrakcyjnie, zostaną wymienione na świąteczne dekoracje. I wówczas donica będzie pełniła rolę świątecznej ozdoby ogrodu.

Całość dopełnia srebrna, ozdobna kula, w której pięknie odbija się fragment ogrodu. Taka ozdoba dobrze wygląda przez cały sezon, a w okresie świątecznym wygląda niczym bożonarodzeniowa bombka.

Sama donica ogrodowa Aurora to wyjątkowa dekoracja do domu i ogrodu. Do kompozycji wybrałam model w kolorze białym, ale możesz dobrać ją w 8 innych atrakcyjnych kolorach.

Tworzywo sztuczne (polietylen), z jakiego została wykonana jest wysokiej jakości, co gwarantuje dużą odporność na wszelkie warunki atmosferyczne oraz promieniowanie UV. Dzięki temu może stać cały rok na zewnątrz, czyli odpada nam problem chowania jej przed zimą. I na co chciałabym zwrócić Twoją uwagę, to nasza polska produkcja w doskonałej jakości i atrakcyjnej w stosunku do zagranicznych marek cenie! Poza tym nie są to donice wyłącznie do ogrodu, bo można nimi ciekawie zaaranżować również taras czy balkon w bloku lub kamienicy, a nawet przestrzeń publiczną. Wspaniale komponują się w mieszkaniach, np. z drzewkami bonzai.

Decydując się na nasadzenia w donicach warto pamiętać o kilku elementach:

1. Zadbaj o warstwę drenażu w donicy. W tym celu na dno wysyp warstwę żwiru lub keramzytu.

2. Otwórz worek, rozpulchnij rękoma ziemię, gdyż może być mocno zbita.

3. Wsyp warstwami ziemię, delikatnie ugnieć rękoma każdą warstwę. Wybierz ziemię odpowiednią dla wybranej grupy roślin.

4.Wyjmij rośliny z doniczek. Jeśli bryła korzeniowa jest zbyt zbita, to delikatnie ją rozluźnij palcami.

5. Jeśli ziemia w doniczce jest mocno przesuszona, co często się zdarza, to zanurz rośliny na chwilę w wodzie (1 minuta powinna wystarczyć, żeby bryła korzeniowa się nawodniła).

6. Przyłóż rośliny, ustaw je w odpowiedniej odległości od siebie.

7. Posadź rośliny zasypując boki ziemią, delikatnie ugnieć wokół każdej rośliny.

8. Podlej pierwszy raz obficie odstaną wodą o temperaturze pokojowej.

9. Jeśli rośliny w szkółce nie zostały nawiezione nawozem długo działającym (znajdziesz go w postaci żółtych granulek), to pamiętaj o systematycznym nawożeniu roślin, zwłaszcza jeśli wybierzesz gatunki kwitnące.
.

Posadzone w donicy iglaki wymagają podłoża żyznego, o umiarkowanej wilgotności i odczynie kwaśnym lub słabo kwaśnym. Odpowiednią ziemię dla moich roślin znalazłam w ofercie KRONEN. Do wypełnienia donicy wybrałam więc ziemię dedykowaną do iglaków z włóknem torfowym.

Sadząc rośliny zimozielone w donicach nie zapomnij o wykończeniu ich korą o drobnej frakcji,

która pełni funkcję nie tylko ozdobną, ale też dodatkowo zakwasza podłoże, co iglaki bardzo lubią, a przede wszystkim chroni je przed mrozem w okresie zimowym.

W dzisiejszym poście otrzymałeś garść informacji o ciekawych, miniaturowych odmianach iglaków i wiesz już, jak możesz stworzyć ciekawą kompozycje z nimi w roli głównej, w przykładowej donicy.

Ponadto dowiedziałeś się jakie wybrać dla nich podłoże, a także jak tę uroczą kompozycje z wyeksponować, aby pod koniec jesieni i przez kolejne zimowe miesiące, zdobiła Twój taras czy balkon. Mam więc nadzieję, że te informacje będą Ci przydatne.

Już dziś zapraszam Cię również do kolejnych postów w tym cyklu, które na łamach bloga „Z ogrodem na TY”, będę publikowane co miesiąc, aż do końca 2018 roku. Pamiętaj o tym, a ja ze swej strony obiecuję, że dostarczę Ci dużo inspiracji, które w ciągu roku zmienią oblicze Twojego ogrodu, tarasu lub balkonu. Oczywiście za sprawą donic i efektownych kompozycji roślinnych.

Tomasz Szostak
Latest posts by Tomasz Szostak (see all)

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *