Kolorowy ogród, czyli co robić w czasie kwarantanny?

9f4cddce964271c715711993634f96fa
9f4cddce964271c715711993634f96fa

Nie ma chyba nikogo, kto w końcówce ubiegłego sezonu przewidział, że tak będziemy witać tegoroczną wiosnę. Zamknięci w domach, częściowo ograniczeni w różnych, codziennych aktywnościach. Oczywiście nie jest to sytuacja miła i oby jak najszybciej się skończyła. Natomiast trzeba starać się dostrzec w niej również pozytywy i dany nam czas, efektywnie wykorzystać. Spójrz więc na moje propozycje tego, co możesz zrobić w ogrodzie podczas kwarantanny. Czym się zająć, co „zmajstrować”, jak urozmaicić i rozweselić swoje otocznie?

Podczas mojej działalności związanej z prowadzeniem bloga, zebrałem całkiem sporo doświadczeń i obserwacji na temat tego, jak urozmaicić i zmienić swoje otoczenie. Wyniosłem je zarówno z ogrodów, które odwiedzam w ramach projektu „Busem przez polskie ogrody”, jak i realizując różne mniejsze i większe aktywności. Dlatego postanowiłem zebrać je w jednym miejscu, aby być może podpowiedzieć Ci co możesz zrobić z nadmiarem wolnego czasu.

.

Jak tanim kosztem zrobić coś pożytecznego?

Na początek kilka pomysłów jak zrobić coś pożytecznego, do tego tzw. „tanim kosztem”, a jednocześnie ciekawie spędzić czas. Myślę, że w te długie, wiosenne, kwarantannowe dni ma to duże znacznie.

Spójrz więc na taki skrót zdjęciowy, a jednocześnie odnośniki do postów projektu „Kolorowy ogród cały rok” realizowanego z Marką Altax Viva Garden!, gdzie znajdziesz szczegółowe instrukcje, jak krok po kroku, pokazane elementy wykonać:

Powyższe posty to takie szczegółowe instrukcje, pokazujące jak możesz poszczególne elementy wykonać, a jednocześnie w sposób trwały i praktyczny, całorocznie udekorować nimi swój ogród.

.

Inne pomysły na zmianę swojego otoczenia

Natomiast spójrz również na inną garść pomysłów, które czerpię z projektu „Busem przez polskie ogrody”. Tam jak pewnie wiesz, również staram się kolor wprowadzać i wspólnie z Właścicielami ogrodów, umieszczać go dosłownie wszędzie gdzie się da. Tym bardziej, że stosuję farby, które nadają się zarówno do drewna, metalu, kamienia, a nawet betonu.

No dobrze, jak widziałaś na powyższych ujęciach, wszystko to co Ci proponuję, to czynności, które można nazwać ozdabiającymi. Zarówno jeśli zdecydujesz się na wykonanie zaproponowanych rzeczy, jak również tylko ozdobienie przedmiotów istniejących.

A co jeszcze można zrobić podczas kwarantanny?

Bez wątpienia także niektóre kolorowe elementy odświeżyć, bądź wykonać stosowne uzupełnienia ubytków.

Ponadto pomalować coś, co do tej pory koloru nie miało, a być może aż „się o to prosiło”. Tym bardziej, że to również doskonały sposób na zabezpieczenie i zwiększenie trwałości, szczególnie drewnianych elementów.

.

Jak jeszcze wykorzystać kolor w ogrodzie?

Pomysłów na kolor jaki i inspiracji w tym zakresie praktycznie nie ma końca. Podobnie jak i możliwości zastosowania odpowiednich farb. Dekorować i malować można dosłownie wszystko, dostosowując kolor do swoich upodobań i otoczenia.

Kolory dobrze wyglądają na wszelkich dekoracjach,

jak również mniejszych i większych elementach drobnej, ogrodowej architektury.

I oczywiście na wszelkiego rodzaju domkach czy elementach, które służą dzieciom do zabawy.

Jak widzisz na powyższym zdjęciu, jeśli będziesz potrzebował, pomalować możesz nawet taczkę czy inne ogrodowe narzędzia. Tym bardziej, że farby, które Ci zaraz pokażę, nadają się zarówno do drewna, cegły, betonu, metalu, a nawet terakoty i kamienia. Oznacza to, że możesz nimi pomalować praktycznie wszystko co masz w ogrodzie.

.

Czym malować?

Farby, które zdecydujesz się użyć w ogrodzie, poza kolorem, który powinien Ci się podobać, muszą również mieć odpowiednią jakość. Czyli gwarantować to, że po pierwsze bez problemowo nimi pomalujesz, a po drugie będą trwałe i zapewnią wymagany kolor oraz ochronę pomalowanych elementów przez kilka lat.

Aby spełnić oba warunki, musisz szukać farb odpowiednich. Ze swej strony polecam Ci produkty Altax Viva Garden Viva Home, który jak wiesz, jest moim Partnerem w różnych projektach projektach. Jednak nie robię tego z tego względu. Ale dlatego, że sam osobiście je wypróbowałem, używając jak widziałeś do malowania różnych elementów. I jedno mogę powiedzieć. Sprawdzają się doskonale, kryją bardzo dobrze, kolory są intensywne i wyjątkowo dobrze wyglądają na pomalowanych elementach. Ponadto dostępne są w 29 kolorach, w związku z czym jest duże „pole manewru”. I co ważne obecnie jest wiele możliwości zakupu ich online, a zatem możesz to zrobić bez wychodzenia z domu.

Kika wskazówek praktycznych.

Samo stosowanie powyższych farb nie należy do skomplikowanych. Właściwie możesz to zrobić w kilku prostych krokach: oczyścić powierzchnię przed malowaniem, w zależności od podłoża nałożyć dwie lub trzy warstwy farby. A potem już tylko cieszyć się z efektu swojej pracy. Niemniej w przypadku malowania elementów z surowego drewna, warto wcześniej zabezpieczyć je impregnatem gruntującym, a elementy metalowe, podkładem antykorozyjnym.

Wszystkie kolory dostępne są w puszkach o pojemności:

  • 0,25 litra, czym możesz pokryć około 3 metrów kwadratowych powierzchni,

  • 0,75 litra, co analogicznie pozwala na pokrycie około 9 metrów kwadratowych,

  • 2,50 litra (dla 15 kolorów), co wystarczy Ci na około 30 metrów kwadratowych.

.

Dlaczego wiosna i kwarantanna to odpowiedni czas na malowanie?

Wiosna to jak wiesz, początek nowego sezonu w ogrodzie. Jednak to również czas porządków po zimie, a także różnego rodzaju napraw i konserwacji elementów, które zostały nadszarpnięte przez niekorzystne warunki jak wilgoć, mróz, śnieg czy ogólnie duże różnice temperatur.

Dlatego przystępując do tych prac, warto przy okazji napraw, wprowadzić do ogrodu również kolor. Pozwoli to nie tylko ożywić ogród na kolejne miesiące, ale również zmienić jego oblicze w stosunku do poprzedniego sezonu.

Poza tym malowanie różnych elementów, to także dobry pomysł na aktywne, a zarazem rodzinne spędzanie wolnego czasu w ogrodzie. Atrakcją może być już sam dobór kolorów do poszczególnych elementów, jak oczywiście samo malowanie i nadawanie różnym przedmiotom oryginalnego, indywidualnego charakteru.

Myślę więc, że powyższe informacje, jak i same kolorowe zdjęcia, zachęcą Cię do działania. Jak widzisz i zapewne wiesz, malowanie nie jest szczególnie skomplikowane, farby nie są nadzwyczaj drogie, a w sposób zdecydowany potrafią odmienić oblicze ogrodu.

Odpowiednio użyty kolor może nie tylko wprowadzić odpowiedni nastrój, ożywić i ozdobić, ale również pięknie uzupełnić kolory, które oferuje sama natura.

 

Stąd można wyciągnąć jeden, bardzo prosty wniosek. Kolor w ogrodzie to bardzo ciekawy i ważny element, którego nie powinieneś się obawiać. Wręcz przeciwnie, warto eksperymentować i bawić się kolorami, ogród na tym z pewnością nie straci, a wręcz przeciwnie, może tylko zyskać.

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *