Lustro w ogrodzie jako pomysł na optyczne powiększenie przestrzeni.

lustro w ogrodzie zogrodemnaty1
lustro w ogrodzie zogrodemnaty1

Lustro w ciekawej drewnianej ramie wraz z dodatkowo zamontowanymi po bokach drewnianymi okiennicami, jest świetnym pomysłem na optyczne powiększenie niewielkiego ogrodu. Jest to idea stosowana od dawna, zarówno w ogrodach dużych, jako dodatkowa dekoracja, ale przede wszystkim tych niewielkich, w zabudowie szeregowej, gdzie najczęściej mamy do czynienia z brakiem wystarczającej przestrzeni.

Właściciele takich właśnie ciasnych zakątków wiele by dali za dodatkowe metry. A jeśli i Ty jesteś gospodarzem długiej oraz wąskiej działki i narzekasz na brak przestrzeni w ogrodzie, pomyśl o zastosowaniu niestandardowej dekoracji, jaką jest lustro zamontowane np. na jednej ze ścian ogrodzenia.

Zanim jednak przejdziemy dalej i dowiesz się jak to zrobić, krótka informacja. Jak wiesz, na blogu „Z ogrodem na TY” prowadzony jest specjalny, roczny projekt „Kolorowy ogród cały rok”. W tym miejscu możesz przeczytać o jego założeniach. W ramach tego projektu, wraz z Anitą zZielono mi tu, inspirujemy Cię, jak przy pomocy kolorów ożywić Twój ogród, a przy okazji sprawić, aby był ładniejszy i ciekawszy.

A czy wiesz, że kolor ma ukryte, znacznie głębsze znaczenie? Tak właśnie, jak w dzisiejszym poście, gdzie zobaczysz, jak za pomocą koloru, można stworzyć niebanalną dekorację i zaaranżować fragment ogrodu z lustrem.

Wracając zatem do tematu oddaję głos Anicie, która jest główną autorką i narratorką tego projektu. Dalsza część postu to zatem jej słowa oraz jej szczegółowa instrukcja dla Ciebie….

W moim ogrodzie wprawdzie nie mogę narzekać na brak przestrzeni, jednak jest jedno miejsce, gdzie jest dosyć ciasno, gdyż dom stoi w przepisowej odległości zaledwie 4m od granicy działki. Powstała tam więc długa i wąska rabata kończąca się betonowym murem.

Mur wybudowany został w związku z koniecznością wzmocnienia żelbetonem bardzo stromej skarpy, nad którą stoi dom sąsiadów. Pomyślałam, że ta ściana mimo okalających ją nasadzeń, jest po prostu nudna, czegoś jej brakuje. Dlatego, że perspektywa kończy się na pustej ścianie muru.

Jak taki mankament w ogrodzie przekuć w atut? Jak optycznie powiększyć niewielki fragment ogrodu? Stwórz, tak jak ja, pewnego rodzaju iluzję, za pomocą zwierciadła.

Lustro zamontowane w ciekawej ramie wraz z okiennicami da wrażenie tajemniczego przejścia do drugiej części ogrodu. Ogrodu po drugiej stronie lustra, w którym możesz poczuć się trochę jak Alicja z Krainy Czarów. W ten sposób możesz uzyskać dodatkowe metry w Twoim ogrodzie, a przy okazji fantastyczną dekorację. Zwłaszcza jeśli drewnianą ramę oraz zamontowane po bokach drewniane okiennice pomalujesz na ciekawy kolor. A najlepiej to zrobić farbami dedykowanymi do malowania drewna w ogrodzie.

Wykonanie takiej funkcjonalnej i bardzo ciekawej dekoracji wcale nie jest trudne. Tym bardziej jeśli tak jak ja, lubisz majsterkować i malować farbami. Jeśli jednak nie masz pomysłu, jak się za to zabrać, to zachęcam Cię do skorzystania z kilku moich wskazówek.

.

Jak wykonać “tajemnicze przejście” do ogrodu po drugiej stronie lustra? Czyli prosty pomysł na lustro w ogrodzie.

Do realizacji tego projektu potrzebne Ci będą:

 • lustro w drewnianej ramie o wymiarach np. 800/1100 mm,
 • drzwiczki drewniane ażurowe – 2 sztuki o wymiarach: 1100/494/21 mm, a więc pasujące rozmiarem do ramy lustra,

 • zawiasy meblowe jednostronne kątowe: 2 prawe oraz 2 lewe,

 • zawieszki metalowe do montażu lustra,

 • wkręty do drewna,
 • wkrętarka,
 • wiertarka udarowa,
 • haki do zawieszenia lustra na ścianie,
 • ołówek i miarka.

A ponadto:

 • pędzle płaskie do farb wodorozcieńczalnych,
 • wałek flockowy do farb wodorozcieńczalnych,
 • kuweta do farb,
 • patyczek do wymieszania farby,
 • rękawiczki ochronne,
 • tektura falista i folia ochronna,
 • taśma malarska do zabezpieczania krawędzi lustra,
 • nożyczki,
 • puszka wybranej farby np. z kolekcji Altax Viva Garden!

Gdzie kupić potrzebne materiały?

Lustro o preferowanych wymiarach, które nie musi być jakieś specjalne, najtaniej jest kupić w markecie budowlanym. U szklarza z reguły jest drożej. Podobnie pozostałe elementy montażowe, jak drewniane drzwiczki ażurowe oraz zawiasy i zawieszki do montażu, można bez problemu dostać w każdym markecie budowlanym. Z kolei wykonanie drewnianej ramy najlepiej powierzyć stolarzowi, z pewnością nie będzie to duży koszt.

Natomiast jak już skompletujesz potrzebne materiały do stworzenia aranżacji z lustrem, pomyśl o nadaniu jej indywidualnego charakteru, poprzez malowanie drewnianych powierzchni ramy oraz okiennic na wybrany kolor.

Wykonanie dekoracji

Etap I : Malowanie elementów drewnianych

Malowanie to istotny dla całego projektu proces. Drewniane elementy należy bowiem zabezpieczyć przed czynnikami zewnętrznymi, dlatego pomaluj je farbami przeznaczonymi do drewna w ogrodzie. W moim projekcie po raz kolejny skorzystałam ze sprawdzonych farb z kolekcji Altax Viva Garden! Pamiętaj, że i Ty za ich pomocą stworzysz zarówno piękną dekorację, jak i zabezpieczysz drewno przed czynnikami atmosferycznymi.

Produkty z serii Altax Viva Garden! mają w składzie wysokogatunkowe żywice akrylowe, co jak być może się domyślasz, wpływa na ich jakość, a tym samym trwałość i końcowy efekt tego, co malujesz. Do wyboru masz paletę aż 29 fantastycznych barw, tak więc naprawdę jest z czego wybierać, a malowanie tymi farbami jest bardzo łatwe i przyjemne.

Do tego projektu szczególnie przypasował mi kolor PACHNĄCY JAŁOWIEC, który doskonale komponuje się w wybranym przeze mnie zakątku ogrodu, zarówno z beżową ścianą, jak i sąsiadującymi z nią roślinami.

Malowanie w całym tym procesie to najdłuższy, ale też chyba najistotniejszy etap, mający ogromny wpływ na estetykę całej dekoracji z lustrem i okiennicami. Dlatego poświęcam mu tutaj najwięcej uwagi. Pozwól więc, że podzielę się z Tobą swoimi doświadczeniami w tym zakresie.

Praktyczne wskazówki do malowania:

 • Aby nie dopuścić do wyschnięcia i zniszczenia pędzli czy wałka, oraz aby nie trzeba było ich w trakcie ciągle myć pomiędzy poszczególnymi etapami malowania, wystarczy narzędzia umieścić na ten czas w foliowym woreczku śniadaniowym.
 • Farbami z tej serii malowałam również w zamkniętym pomieszczeniu i mogę powiedzieć, że są to farby o miłym i niedrażniącym zapachu. Szybko schną.
 • Są niezwykle wydajne. Do pomalowania ramy lustra i okiennic o podanych wcześniej wymiarach, 2 krotną warstwą, zużyłam zaledwie 1/3 puszki farby o pojemności 500 ml!
 • Farby przechowuj w temperaturze między 10 a 30 ̊ C. Jeśli malujesz na zewnątrz, wszak są to farby do ogrodu, najodpowiedniejsza do malowania jest pochmurna pogoda, gdyż farba zachowuje gęściejszą strukturę i moim zdaniem łatwiej się maluje, niż podczas upałów.
 • Po otwarciu puszki, jeśli zauważysz, że wytrąciła się na jej powierzchni wodnista frakcja, wystarczy, że dobrze wymieszasz farbę patyczkiem, aż stanie się gęsta, o jednolitym kolorze.
 • Pamiętaj, aby do kuwetki wylać odpowiednią ilość farby, a puszkę następnie zamknąć. Zapobiegnie to ścinaniu się farby na powierzchni (w postaci grubego kożucha).

Technika malowania jest następująca:

 • Przed malowaniem ramy lustra zabezpiecz krawędzie lustra taśmą malarską.

 • Płaskie, duże powierzchnie najlepiej malować wałkiem do farb wodorozcieńczalnych, gdyż wtedy farba jest najbardziej wydajna, a proces przebiega najszybciej.

 • Wszystkie krawędzie i miejsca trudno dostępne, jak np. żeberka drzwiczek, najłatwiej malować pędzlami.

 • Po malowaniu jednej strony drzwiczek sprawdź, czy farba nie ściekła na drugą stronę. Jeśli tak, od razu wyrównaj powierzchnię pędzlem, aby nie dopuścić do powstania brzydkich zacieków farby.

 • Zachowaj odstęp około 2 godzin pomiędzy nakładaniem kolejnej warstwy farby.

Etap II : Montaż okuć lustra

 • Odmierz równe odległości od prawej i lewej krawędzi w górnej części ramy lustra, zaznaczając ołówkiem miejsca montażu zawieszek.
 • Za pomocą wkrętarki i wkrętów do drewna zamocuj zawieszki w wyznaczonych miejscach.

Etap III: Montaż okuć drzwiczek

 • Wybierz miejsca montażu zawiasów na lewej stronie drzwiczek: powinny znajdować się w równej odległości na każdym z 2 elementów (prawym i lewym).
 • Zaznacz ołówkiem na lewej stronie ramy lustra miejsca montażu zawiasów kątowych, które powinny znajdować się na tej samej wysokości co na drzwiczkach.

 • Za pomocą wkrętarki oraz wkrętów zamocuj okucia w wyznaczonych miejscach.

Etap IV: Montaż konstrukcji na ścianie

 • Za pomocą wiertarki (w moim przypadku wiertarki udarowej) zamontuj na wybranej ścianie haki do zawieszenia lustra, w odległościach takich jak są zamocowane zawieszki na ramie lustra.

 • Zawieś całą konstrukcję.

Aby cała dekoracja spełniała swoją funkcję i wyglądała w ogrodzie naturalnie, po prostu wtapiała się w otaczający krajobraz, wokół „przejścia w lustrze” stwórz ciekawą aranżację roślinną, tak aby rośliny lekko zasłaniały całą konstrukcję. Spowoduje to, że lustro w takim miejscu nie będzie wyglądało sztucznie, a całość w połączeniu z otaczającą roślinnością odbijającą się w tafli lustra, nada tajemniczości i sprawi złudzenie, że ogród ciągnie się gdzieś dalej. Możesz tak jak ja umieścić lustro na końcu ścieżki otoczonej rabatami, które również będą odbijać się w lustrze. Zyskasz dodatkowe metry w ogrodzie, a ścieżka na pewno zachęci odwiedzających Twój ogród do „przejścia na drugą stronę lustra”. Niczym bajkowa Alicja.

Podsumowując, w kilku krokach dowiedziałeś się, jak w czasie kilku godzin bardzo przyjemnej pracy stworzyć niebanalną dekorację, która pozwoli optycznie powiększyć wąski fragment ogrodu. A równocześnie wspaniale urozmaici ogrodową przestrzeń oraz doda Twojemu zakątkowi odrobinę tajemniczości.

Jak widzisz kilka prostych elementów spowodowało, że za pomocą zwierciadła i zwykłych drewnianych drzwiczek pomalowanych na ciekawy kolor powiększyłam ten ciasny zakątek w ogrodzie.

Tworząc coś podobnego samodzielnie, decydując się na lustro w swoim ogrodzie, korzystając z mojej instrukcji, będziesz miał nietuzinkową dekorację i zyskasz dodatkową przestrzeń. A efekt i satysfakcja z samodzielnie wykonanej pracy będą na pewno przeogromne.

Mam więc wielką nadzieję, że projekt „Kolorowy ogród cały rok”, którego wszystkie posty znajdziesz w tym miejscu, jest dla Ciebie inspirujący i motywujący do zmian w swoim ogrodzie. A przede wszystkim przekonuje Cię, że kolor jednak ma znaczenie, a w ogrodzie mogą go dawać nie tylko same rośliny, ale również właśnie przemyślane i ciekawe dekoracje własnej roboty.

Stąd już teraz zapraszam do kolejnych postów z tej serii, które z pewnością zaskoczą Cię wieloma, ciekawymi elementami.

 

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

1 Comments

 1. says: Kazia

  Nigdy bym na to nie wpadła! Bardzo się cieszę, że o tym napisałaś. Mam nadzieję, że na nadchodzący sezon wiosenny będę bardziej przygotowana niż w tym roku 🙂

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *