Hortensje rosną obecnie prawie w każdym ogrodzie – nic dziwnego, bo to zdecydowanie jedne z najbardziej dekoracyjnych krzewów. W tym poście znajdziesz 10 przykładów oryginalnych i niezwykle efektownych aranżacji z hortensjami w roli głównej.
W ogrodach uprawianych jest kilka gatunków hortensji, najpopularniejsze to:
- hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata),
- hortensja krzewiasta, inaczej drzewiasta lub drzewkowata (Hydrangea arborescens),
- hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla),
- hortensja pnąca (Hydrangea anomala subsp. Petiolaris),
- hortensja dębolistna (Hydrangea quercifolia),
Natomiast prawdziwymi rarytasami są hortensja piłkowana (Hydrangea serrata) i bardzo podobna hortensja kosmata (Hydrangea aspera) o biało-niebieskich lub biało-fioletowych kwiatostanach.
Powyższe gatunki posiadają setki odmian różniących się m.in. kolorem, kształtem, wielkością i budową kwiatostanów, siłą wzrostu, terminem kwitnienia, pokrojem, ulistnieniem. Słowem, jest w czym wybierać, a tym samym z czego tworzyć niepowtarzalne aranżacje w ogrodzie. Jest jedno ale: aby roślina pokazała, na co ją stać, musi rosnąć w odpowiednich warunkach. Dlatego zanim pokażę Ci przykłady pomysłów, jak ciekawie zaaranżować hortensje w ogrodzie, krótko opowiem o ich uprawie.
.
Hortensje w ogrodzie – jakie mają wymagania?
Hortensje lubią kwaśne (pH 4,0-5,5), przepuszczalne podłoże bogate w próchnicę, koniecznie stale lekko wilgotne. Aby spowolnić wysychanie gleby, warto ściółkować ją korą sosnową. Hortensje bukietowe przy obfitym nawadnianiu dobrze znoszą nasłonecznienie, pozostałe powinny rosnąć w miejscach częściowo ocienionych. Wszystkie najlepiej czują się na stanowiskach osłoniętych od wiatru. Hortensja pnąca jest całkowicie mrozoodporna, bukietowej i krzewiastej wystarcza kopczykowanie, natomiast pozostałe trzeba okryć na zimę agrowłókniną, przynajmniej w pierwszych latach uprawy. Dla obfitego kwitnienia hortensji decydujące znaczenie ma prawidłowe cięcie – szczegółowy instruktaż znajdziesz w tym poście.
Skoro wiesz już, jakie stanowiska nadają się pod uprawę hortensji, pozostaje już tylko ciekawie je zaaranżować.
.
Hortensje w ogrodzie – 10 pomysłów na aranżacje
Poniżej znajdziesz „złotą dziesiątkę” najpiękniejszych przykładów zastosowania hortensji, które napotkałem podczas podróży Busem po polskich ogrodach. Możesz się nimi zainspirować i bez trudu odtworzyć u siebie.
1. Feeria barw
Hortensja ogrodowa oferuje największe bogactwo kolorystyczne odmian, a do tego jej kwiaty zmieniają kolor w zależności od odczynu gleby. Można to wykorzystać, komponując wielobarwną mozaikę z kilku odmian tego gatunku, różnicując ich podłoże już podczas sadzenia i konsekwentnie nawożąc poszczególne okazy albo nawozem zakwaszającym (zakwitną na niebiesko), albo neutralnym (kwiaty będą różowe). Podłoża oraz nawozy do różowych i niebieskich odmian hortensji ogrodowej możesz obecnie nabyć bez trudu.
.
2. Ściana kwiatów
Zwarty szpaler jednej i tej samej, wysokiej odmiany hortensji bukietowej, na przykład ‘Limelight’
albo ‘Vanille Fraise’,
robi oszałamiające wrażenie. Ich przepych podkreśla skromna obwódka z traw ozdobnych.
.
3. Ażurowy szpaler
Przykład niby podobny, a jednak zamiast przepychu sprawia wrażenie lekkości. W tym przypadku białe wiechy hortensji bukietowej posadzono na przemian z miskantem chińskim, który doskonale rozluźnił kompozycję. Od trawnika ten duet oddziela obwódka z trzęślicy modrej.
.
4. Starcie żywiołów w mgiełce traw
Intensywny malinowy róż hortensji bukietowej ‘Fraise Melba’ wychodzi naprzeciw bladozielonym kulom hortensji krzewiastej ‘Annabelle’. Dla stonowania emocji otacza je mgiełka delikatnych kwiatostanów traw ozdobnych: miskanta chińskiego oraz prosa rózgowatego.
.
Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”.
To prawdziwa gratka nie tylko dla tych, którzy są dumnymi właścicielami ogrodów, działek czy domów, ale i tych, którzy dopiero myślą o ich zakupie lub budowie. W podręczniku odnajdziesz wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, które będą Ci towarzyszyły od poszukiwań działki do urządzenia lub przebudowy ogrodu. To jedyne opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.
Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy.
.
5. Kwitnąca smuga
Różowa wstążka biegnie wśród szarych kamieni na spotkanie kolorowych bylin. Hortensja ogrodowa jest wyraźnie niższa od swoich krewniaczek, jej karłowe odmiany osiągają tylko 70-80 cm wysokości. Odpowiednio pielęgnowana pokrywa się szczelnym płaszczem kwiatów, spod których ledwo widać liście.
.
6. Intensywny kontrast
Ciemny róż hortensji bukietowej ‘Sundae Fraise’ w jesiennej odsłonie silnie kontrastuje z kanarkowożółtymi kępami hakonechloi smukłej oraz szmaragdowymi kulami bukszpanu i cisów szczepionych na pniu. Kropkę nad „i” stawia obwódka z bordowych żurawek ze srebrnym kleksem brunnery ‘Jack Frost’.
.
7. Elegancka solistka
Stonowana aranżacja z hortensją krzewiastą ‘Anabelle’ w roli głównej. Towarzyszą jej zielone, puszyste kępy miskantów chińskich, malutkie tawuły japońskie ‘Gold Princess’ oraz siwe listki lawendy. Nad nimi rozciąga się ciemny parasol klonu pospolitego ‘Purple Globe’.
.
8. Naprzemiennie
W tym ogrodzie rytm nadają hortensje, powtarzające się w mniej więcej równych odstępach na każdej rabacie. W aranżacji wykorzystano kilka odmian hortensji bukietowej oraz klasyczną hortensję krzewiastą ‘Annabelle’. Pomiędzy nimi posadzono wiele różnych roślin, m.in. trawy ozdobne (hakonechloę, ostnicę i rozplenicę), żywotniki, bukszpany, jeżówkę i begonie, ale bez wątpienia całość zdominowały właśnie hortensje.
.
9. Tło dla kwiatów
Słonecznie żółte kwiaty rudbekii są doskonale widoczne na tle szpaleru hortensji bukietowej ‘Limelight’. Aranżację dopełnia zielona ściana winobluszczu trójklapowego, który szczelnie pokrył ogrodzenie.
.
10. Straż przyboczna
Mistrzowska aranżacja w nowoczesnym stylu. Nietypowe ogrodzenie z klocków drewna stanowi przepiękne tło dla wnęki w szpalerze hortensji bukietowej ‘Vanille Fraise’ z minikącikiem wypoczynkowym. Górne piętro tworzą starannie wystrzyżone korony szpalerowe grabów. Granice rabaty podkreśla obwódka z bukszpanu. Nic dodać, nic ująć.
.
Warto wiedzieć
Jeśli lubisz hortensje, prawdopodobnie przypadnie Ci do gustu ich bliska krewna, przywarka japońska (Schizophragma hydrangeoides). Ma identyczne wymagania i pokrój jak hortensja pnąca, za to jej kwiatostanów nie da się z niczym innym pomylić. Tworzy płaskie baldachy o średnicy 20-25 cm z setkami drobniutkich kwiatów płodnych w centrum i okazałymi kwiatami płonnymi przy brzegach, w kształcie białych pazurków. Bardzo dekoracyjne są także sercowate, skórzaste liście o wyraźnie ząbkowanych brzegach. Wygląda niezwykle oryginalnie, a do tego jej dewiza to bezproblemowość.
.
Podsumowując
Hortensje wyglądają dekoracyjnie przez całe lato, jesień i większość zimy. Mam nadzieję, że powyższe przykłady dostarczą Ci inspiracji do wykorzystania tych fenomenalnych krzewów w swoim ogrodzie.
- Jak wysypać korę w ogrodzie czyli ściółkowanie korą sosnową bez pomyłek - 3 grudnia 2024
- Oświetlenie przed domem – inspiracje do Twojego ogrodu - 29 listopada 2024
- Jak wybrać idealne panele ogrodzeniowe dla Twojej posesji? 5 praktycznych podpowiedzi - 28 listopada 2024
Uwielbiam hortensje.Piękne aranżacje i bardzo dużo przydatnej wiedzy/chociaż wydaje nam się,że wszystko wiemy😏/.Lubię książki w wersji papierowej,lubię trzymać książkę w ręce i wertować strona po stronie.