Ogród dla dzieci – ciekawe aranżacje, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 6 – OGRÓD 9

Ogród dla dzieci – ciekawe aranżacje 1

“Busem przez polskie ogrody” to – jak zapewne już wiesz – duży projekt realizowany na blogu “Z ogrodem na TY”, który z racji swojej popularności kontynuowany jest już 6 rok. Tak, tak, dobrze napisałem. 6 rok! To naprawdę mnóstwo czasu, ogrodowych przygód, tysiące kilometrów i tyle samo przywiezionych pomysłów i inspiracji. A dowód? Ten podmiejski ogród dla dzieci bogaty w ciekawe aranżacje, w którym znalazło się miejsce zarówno dla dzieci, jak i dorosłych domowników.

Dla porządku dodam, że głównym założeniem projektu jest cykl wizyt w ogrodach, czego efektem są pełne inspiracji posty i filmy. Natomiast ideą projektu jest propagowanie świadomego i pełnego pasji ogrodnictwa, ale równie istotne jest ukazanie, jak wiele radości może dać samodzielne gospodarowanie przydomową przestrzenią. Ponadto zaprezentowanie najciekawszych rozwiązań w zakresie dekoracji, architektury ogrodowej i nasadzeń roślinnych. Projekt ma jednocześnie edukować, bawić i motywować Czytelników bloga do świadomej i wzmożonej troski o własne ogrody.

A zatem to ogólne założenia, które kontynuuję już 6 rok. Natomiast jak wspomniałem, jednymi z działań są “pełne inspiracji posty”, czyli posty na blogu pokazujące odwiedzone ogrody i relacjonujące wizyty, które odbywam, odwiedzając przepiękne miejsca i spotykając się z ciekawymi ludźmi. Nie sposób tego wszystkiego nawet zapamiętać, ale możesz mi wierzyć, że były to już setki spotkań i ciekawych miejsc, które możesz zobaczyć w tym miejscu.

.

Ogród 9 – Ogród dla dzieci i ciekawe aranżacje

Jak pewnie już wiesz z wcześniejszych relacji, każdy z odwiedzonych ogrodów staram się na wstępie jakoś nazwać i zatytułować. Tak, aby na początku nastawić Cię na to, czego możesz się po nim spodziewać. Innymi słowy, staram się znaleźć jakąś główną cechę i wyróżnik danego miejsca, który zdecydowanie odróżnia go od pozostałych. I tak jest również w tym przypadku. A dziewiąty ogród w tegorocznych podróżach to z jednej strony normalny, podmiejski ogród, a z drugiej ogród dla dzieci, bogaty w różne aranżacje i pomysły, które z powodzeniem można powielić.

Ogród dla dzieci – ciekawe aranżacje 2

Za chwilę o tym wspomnę, a tymczasem wracając do ogólnych kulisów mojej dziewiątej wizyty w projekcie “Busem przez polskie ogrody” sezon 6 – 2023, na początek jak zwykle kilka spraw ogólnych, tak abyś wiedział, gdzie tytułowy bus dojechał. A dojechał do miejscowości Nieporęt, położonej w województwie mazowieckim, co na mapie wygląda następująco:

Ogród dla dzieci – ciekawe aranżacje 3

Kolor czerwony to tradycyjnie miejsce skąd wyruszyłem, a ten jasno niebieski kwadrat z numerem 9, to właśnie lokalizacja dziewiątego ogrodu, położonego jak wspomniałem, w województwie mazowieckim, w bliskiej odległości od Warszawy. Do pokonania miałem zatem dużą odległość, około 450 kilometrów w jedną stronę. Na mapie widać również:

  • ciemnozielone kropki z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 1 – 2018
  • niebieskie kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 2 – 2019
  • różowe kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 3 – 2020
  • fioletowe kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 4 – 2021
  • jasnozielone kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 4 – 2022

Myślę więc, że to ciekawe uzupełnienie. Zwróć również uwagę, że wizyta ta pokrywa się z wizytą nr 4 z sezonu 2018 – był to wówczas jeden z pierwszych ogrodów tamtego sezonu, odwiedzony na przedwiośniu, który po przeszło pięciu latach postanowiłem odwiedzić ponownie. Sporo się zmieniło, myślę więc, że to będzie ciekawa kontynuacja. Ale co najważniejsze, zmieniła się pora roku, więc tym bardziej będzie to ciekawe porównanie.

Natomiast będąc już w sezonie 2023, jak pewnie wiesz z wcześniejszych relacji, przyszedł czas na nową planszę, na której widoczne są wszystkie kolejne wizyty. Na ten moment już dziewięć, z dziewięciu ogrodów:

Ogród dla dzieci – ciekawe aranżacje 4

Dodam, że powyższą mapę oraz planszę, na której zaznaczone są lokalizacje wszystkich odwiedzonych ogrodów, znajdziesz również w zakładce projektu Gdzie dotarłem w sezonie 2023?, a wszystkie wcześniejsze ogrody z lat 2018 – 2022, jak wspomniałem, znajdziesz w tym miejscu.

.

Wracając do wizyty, jak zawsze, bus zaparkował w ogrodzie, a ja ponownie miałem możliwość przywitać się z niezwykle sympatyczną właścicielką tego miejsca – Olą.

Ogród dla dzieci – ciekawe aranżacje 5

Ogród dla dzieci – ciekawe aranżacje 6

Ogród dla dzieci – ciekawe aranżacje 7

Z drugiej strony trudno sobie wyobrazić, aby ten charakterystyczny bus do ogrodu nie wjechał, a ja nie przywitał się z Gospodarzami. Tym bardziej, że mam szczęście trafiać na wyjątkowo miłe, otwarte i gościnne osoby, co miało miejsce również w tym przypadku.

.

Lokalizacja i układ ogrodu

Działka, na której zlokalizowany jest ogród ma powierzchnię 15 arów, a zatem już dość dużo aby swobodnie zmieścić to, co w ogrodzie znaleźć się powinno. Stąd jest tam oczywiście dom, zabudowania gospodarcze, ale przede wszystkim ogród. A w ogrodzie, poza różnorodnymi i gęstymi nasadzeniami, ciekawym zagospodarowaniem, królują elementy drewniane. Poza oczywiście wspomnianymi atrakcjami jak to w ogrodzie dla dzieci.

Ciekawym elementem jest natomiast samo główne zagospodarowanie działki tzn. lokalizacja budynku. Zupełnie odwrotnie niż jest najczęściej, budynek odsunięty jest w głąb działki. Dzięki temu większa część ogrodu znajduje się przed nim,

Ogród dla dzieci – ciekawe aranżacje 8

tym samym z tyłu zostało mniej terenu, który został zaaranżowany w ‘bylinowy’ ogród.

Ogród dla dzieci – ciekawe aranżacje 9

Powodem takiego rozwiązania nie jest jakiś nieuzasadniony kaprys Właścicieli, ale sama lokalizacja działki. Strona południowa to właśnie front działki, a północna tył. Stąd chcąc mieć ogród nasłoneczniony i jak najpełniej z niego skorzystać, zdecydowali się właśnie na takie rozwiązanie.

Ogród powstaje od 2010 roku, sukcesywnie się zmieniając. Wszystko co jest wykonane, Ola i jej Mąż zaprojektowali i zrobili samemu, co jak wiesz, doskonale wpisuje się w założenia projektu “Busem przez polskie ogrody”, czyli chcieć = móc, a móc to znaczy wykonać.

.

Najważniejsze elementy ogrodu

Od pewnego czasu moje ogrodowe relacje staram się upraszczać tzn. zdecydowanie mniej w nich pisać. Tak będzie i tutaj, gdzie zdjęcia wyraźnie mają przewagę nad komentarzem. Powyżej skupiłem się na ogólnym przedstawieniu, z którego myślę, że coś już wstępnie udało Ci się wyciągnąć. Natomiast teraz dotarliśmy do właściwego miejsca tego postu, w którym jest jeszcze kilka elementów, na które chciałbym zwrócić szczególną uwagę.

Dodam, że ogród możesz obejrzeć również w relacji na moim kanale filmowym, gdzie spojrzysz na to wszystko jeszcze dokładniej:

.

Natomiast wracając do najważniejszych elementów. Na uwagę zasługuje przede sposób zagospodarowania, ciekawe rozplanowanie, a także liczne elementy małej architektury. To one sprawiają, że w ogrodzie “dużo się dzieje” i jest dużo elementów, które przyciągają wzrok.

Dodatkowo ogród jest również ciekawie zaplanowany. Ma kilka różnych zakątków, wewnętrznych alejek, którymi można dochodzić do poszczególnych stref.

Ogród dla dzieci – ciekawe aranżacje 10

Natomiast spójrz co powiedziała Ola, charakteryzując główne założenia przy urządzaniu tego ogrodu:

Mój ogród jest na wsi (konkretnie mazowieckiej), i chciałam, aby był naturalny i dobrze pasował do otoczenia. Dlatego mam w nim dużo polskich tradycyjnych roślin, krzewów, bylin, kwiatów, kilka dużych drzew. Rośliny dobierałam tak, by ogród był atrakcyjny cały rok i tak jest faktycznie. Jeszcze w marcu-kwietniu jest dosyć pusto, wtedy skupiam wzrok na roślinach cebulowych. Potem zaczyna się szaleństwo liści, kwiatów i kolorów, aż do późnej jesieni, a zimą zostaje lepienie bałwana między oszronionymi roślinami.

Najbardziej jestem dumna z ogrodu bylinowego z roślinami do cienia z tyłu domu oraz z wrzosowiska. Jest też spory warzywnik-zielnik, no i oczywiście duży taras z miejscem na grilla.

Jako że i ja i mąż pracujemy na etacie, mamy małe dzieci, to ogród musi być w miarę łatwy w utrzymaniu, i taki jest, mimo że na to wcale nie wygląda. Poza “wielkim cięciem wiosennym”, normalnie spędzamy na pracach ogrodowych nie więcej niż kilka godzin w tygodniu, co jest możliwe dzięki paru trickom (dobrze dobrane rośliny, system nawadniania, porządne ściółkowanie).

.

Ogród Oli to zdecydowanie mieszana roślinność. Nie powiem, że “wszystkie rodzaje wszystkiego”, ale jednak dużo jest gatunków i odmian, które ciekawie się uzupełniają. Do tego wszystko jest gęste i bujne, sprawiając nieco wrażenie tajemniczego ogrodu.

Ogród dla dzieci – ciekawe aranżacje 11

Ogród dla dzieci – ciekawe aranżacje 12

Ogród dla dzieci – ciekawe aranżacje 13

Ogród dla dzieci – ciekawe aranżacje 14

Tak duża ilość roślin musi być oczywiście kosztem “czegoś”. I jest – kosztem trawnika, którego w tym ogrodzie jest bardzo mało, może jakieś 100 metrów kwadratowych.

Ogród dla dzieci – ciekawe aranżacje 15

Ale jest to zabieg zupełnie celowy, bo jak czytałeś powyżej, Gospodarze stawiają tu na minimum nakładów pracy. A jak wiesz, trawnik to element zdecydowanie wymagający, o czym wielokrotnie wspominam na blogu.

Tylna część ogrodu, za domem, od strony północnej, to wyodrębniony ogród bylinowy.

Ogród dla dzieci – ciekawe aranżacje 16

Ogród dla dzieci – ciekawe aranżacje 17

Ogród dla dzieci – ciekawe aranżacje 18

Ogród dla dzieci – ciekawe aranżacje 19

Jednak znakiem szczególnym i wyróżnikiem tego ogrodu są drewniane elementy zagospodarowania tzn. liczne pergole, kratki, altanki i wszelkiego rodzaju mniejsze i większe konstrukcje. Co ciekawe wszystkie zrobione są w podobnym stylu, w jasnym, pastelowym kolorze. A jeszcze ciekawsze jest to, że powstały prawie przypadkowo tzn. z pozostałego nadmiaru drewna zamówionego do budowy domu.

Ogród dla dzieci – ciekawe aranżacje 20

Ogród dla dzieci – ciekawe aranżacje 21

Ogród dla dzieci – ciekawe aranżacje 22

Ogród dla dzieci – ciekawe aranżacje 23

Ogród dla dzieci – ciekawe aranżacje 24

Ogród dla dzieci – ciekawe aranżacje 25

W ogrodzie nie zabrakło również warzywnika. Jest, starannie wygospodarowany i urządzony w bocznej strefie ogrodu i niezwykle przypomina mi ogrody angielskie, w których to właśnie, jak u Oli, warzywa przeplatają się z bylinami i kwiatami.

Ogród dla dzieci – ciekawe aranżacje 26

Ogród dla dzieci – ciekawe aranżacje 27

Natomiast najnowszym nabytkiem jest wkomponowana w narożnik działki plastikowa szklarnia, z którą Ola w tym roku zaczęła dopiero swoją przygodę.

Ogród dla dzieci – ciekawe aranżacje 28

Ogród dla dzieci – ciekawe aranżacje 29

Ogród Oli to także efektowne, stare, drewniane belki poukładane w formie ciekawych, luźnych ścieżek w części bylinowej.

Ogród dla dzieci – ciekawe aranżacje 30

Ogród dla dzieci – ciekawe aranżacje 31

Ogród dla dzieci – ciekawe aranżacje 32

Ogród dla dzieci – ciekawe aranżacje 33

Ogród dla dzieci – ciekawe aranżacje 34

No dobrze. Ale wspomniałem w tytule, że to ogród dla dzieci, bogaty w różne sprzyjające im aranżacje i elementy. Czas więc na dowody, chociaż być może udało Ci się już wcześniej dostrzec je na zdjęciach. Niemniej spójrz na takie oczywistości jak dziecięcy stolik,

Ogród dla dzieci – ciekawe aranżacje 35

zlokalizowany w sąsiedztwie kącika wypoczynkowego,

Ogród dla dzieci – ciekawe aranżacje 36

czy mniej już oczywiste rzeczy jak ścianka wspinaczkowa,

Ogród dla dzieci – ciekawe aranżacje 37

i rozciągnięta w poprzek ogrodu lina. Czyli trochę jak w takim ogrodowym „małpim gaju”.

Ogród dla dzieci – ciekawe aranżacje 38

Ogród dla dzieci – ciekawe aranżacje 39

.

Kącik Partnera

Jak w każdym poście dotyczącym wizyt w ogrodach, także i tu wspomnę o bardzo ważnej dla projektu “Busem przez polskie ogrody” sprawie. Jeśli czytałeś o jego założeniach, wiesz pewnie, że odbywa się przy współudziale Partnerów, którzy obok tytułowego busa, stanowią główny element projektu.

I właściwie tylko dzięki temu możliwa jest jego realizacja. Tym bardziej, że od początku moim zamysłem było to, abym do ogrodów nie jechał z pustymi rękami i samym uśmiechem na ustach, ale również wziął coś, co temu kto mnie przyjmie, bardzo się przyda. I właśnie tym czymś jest „super paka” produktowa od Partnerów, którą zaraz zobaczysz. I co ważne, podobną otrzymasz, jeśli przyjadę do Twojego ogrodu w sezonie 2023. Zapraszam do zgłoszenia na adres, który znajdziesz w zakładce kontakt.

Natomiast w przypadku tego ogrodu i tej wizyty, paczka przyjechała ze mną w kwietniu. Obecnie, podczas tego, kolejnego spotkania już jej nie przywoziłem, bo uznałem, że mogłoby to być lekko nie w porządku wobec innych, którzy goszczą mnie w ogrodach.

Stąd ujęcia, które zobaczysz za chwilę, pochodzą z wizyty kwietniowej. A produkty, które pozostały u mnie z racji tego kolejnego spotkania, przeznaczę na jakieś aktywności konkursowe na moich stronach.

Paczka produktowa

Paczka to oczywiście pojęcie umowne, bo tak naprawdę, jak w każdym z odwiedzonych ogrodów, było to kilka paczek, a właściwie toreb z produktami, a dodatkowo trochę produktów kamiennych. Myślę, że to wszystko co przywiozłem w kwietniu przyda się i znajdzie zastosowanie w odwiedzonym ogrodzie, a tym samym będzie miłą pamiątką dla Oli.

Produktów, które pojechały ze mną busem było tak dużo, że nie sposób ich tu wszystkich wymienić. Stąd myślę, że najlepiej będzie, jak pokażę je na zdjęciach, zresztą podobnie jak robiłem to we wszystkich relacjach z poprzednich ogrodów:

Ogród dla dzieci – ciekawe aranżacje 40

Ogród dla dzieci – ciekawe aranżacje 41

Ogród dla dzieci – ciekawe aranżacje 42

Ogród dla dzieci – ciekawe aranżacje 43

Ogród dla dzieci – ciekawe aranżacje 44

Ogród dla dzieci – ciekawe aranżacje 45

Ogród dla dzieci – ciekawe aranżacje 46

Ogród dla dzieci – ciekawe aranżacje 47

Ogród dla dzieci – ciekawe aranżacje 48

Ogród dla dzieci – ciekawe aranżacje 49

Ogród dla dzieci – ciekawe aranżacje 50

.

Co mnie zachwyciło w odwiedzonym ogrodzie?

Przede wszystkim, jak w każdym odwiedzonym ogrodzie, niezwykle miłe przyjęcie oraz serdeczna atmosfera. To pozwala mi na fajną pracę i swobodne zbieranie materiałów zdjęciowych.

Poza tym, pokazany ogród to idealny i kolejny przykład na to, że samemu można ogród przemyśleć, rozplanować i wykonać. Tak właśnie było również w tym przypadku, gdzie to właśnie Ola ogród zaplanowała, a z pomocą najbliższych wykonała.

Ponadto to, co po raz kolejny mi imponuje to fakt, że są osoby, i to wcale nie związane z branżą ogrodniczą, a po prostu zwykli pasjonaci, którzy potrafią stworzyć coś, czego nie powstydziłby się niejeden architekt krajobrazu. Dlatego, że nie sztuką jest nasadzić przypadkowych roślin, ale nasadzić je tak, aby pięknie się komponowały i co najważniejsze: zdobiły ogród przez cały rok.

Poza tym w ogrodzie tym na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że jest to ogród stworzony z myślą o bezobsługowości. Tzn. owszem trzeba w nim coś robić, ale jednak wszystko sprowadza się do minimum, głównie wiosennych przycinek.

.

Ogród dla dzieci i ciekawe aranżacje – co jest godne polecenia?

Jak wiesz, projekt „Busem przez polskie ogrody” ma nie tylko bawić, ale również inspirować i edukować, pokazując ciekawe wzorce, godne powielenia w innych ogrodach. Stąd każda wizyta w ogrodach projektu jest jednocześnie określoną dawką pomysłów, które warto powielać. Co więc warto wynieść z ogrodu pt. ogród dla dzieci, w którym można znaleźć ciekawe aranżacje?

  • Przede wszystkim przekonanie, że ogród można zaplanować i wykonać samemu. Nie trzeba do tego szczególnych predyspozycji, wystarczy trochę chęci oraz zaangażowania,
  • Komponując ogród, a przede wszystkim dobierając rośliny, warto kierować się zasadą, aby zdobiły ogród przez okrągłe 12 miesięcy. Można to osiągnąć stawiając głównie na rośliny iglaste, lub tak jak w tym ogrodzie, odpowiednio mieszając rośliny iglaste z liściastymi,
  • Urządzając ogród, planując jego elementy, szczególnie myśląc o oszczędnościach, warto stawiać na rzeczy, którymi się dysponuje. Jak w tym przypadku, gdzie drewno pozostałe po budowie, pozwoliło na ciekawe rozwiązania ogrodowej architektury,
  • Rozważając założenie warzywnika, warto postawić na takie rozwiązania, które z pewnością są milsze dla oka niż tradycyjne, ziemne warzywniki z wydeptanymi ścieżkami pomiędzy grządkami,
  • Ale co najważniejsze… warto tworzyć ogrody przyjazne wszystkim domownikom. Tak jak w tym przypadku, gdzie powstał prawdziwy ogród przyjazny dzieciom.

.

Weź udział w projekcie

Kończąc dziewiątą relację z odwiedzonego w roku 2023 ogrodu pt. “ogród dla dzieci i ciekawe aranżacje”, zapraszam Cię do udziału w projekcie. Możesz to zrobić na różne sposoby, a tym samym dobrze się bawić i skorzystać z licznych atrakcji tzn.:

  • Zgłoś swój ogród do projektu. Jeśli Cię odwiedzę w roku 2023, otrzymasz zróżnicowany, atrakcyjny zestaw produktów od Partnerów, analogiczny jak widziałeś powyżej. Więcej informacji znajdziesz w opisie projektu oraz regulaminie.
  • Czytaj posty z odwiedzanych ogrodów. W każdym z postów znajdziesz garść inspiracji, które możesz przenieść do własnego ogrodu.
  • Śledź na bieżąco strony projektu. Dlatego, że i tam będą pojawiały się niespodzianki. W szczególności polecam stronę główną projektu, skąd przejdziesz do wszystkich ważnych podstron.

Obserwuj regularnie strony projektu „Busem przez polskie ogrody” bo gwarantuję, że dużo będzie się tutaj działo! Jeśli możesz, udostępnij ten post, może ktoś również skorzysta z przedstawionych propozycji. A tymczasem do zobaczenia w kolejnym ogrodzie.

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *