Hosty w ogrodzie – 10 pomysłów na aranżacje

Hosty w ogrodzie 0

Hosty, inaczej funkie, to klasyk wśród bylin do cienia. Niezwykle dekoracyjne liście i kwiaty, niewielkie wymagania – czego chcieć więcej? Oczywiście, pomysłu na ciekawą aranżację. Spójrz jak wkomponować hosty w ogrodzie!

Na początek kilka słów o funkiach (Hosta), bo tak brzmi polska nazwa tych bylin, w potocznym języku wypierana przez łacińską. Są atrakcyjne od wiosny do jesieni dzięki dużym, pięknie wybarwionym liściom. Zależnie od odmiany (a jest ich kilka tysięcy!) mogą być jednolicie zielone lub niebieskawe, zielone z białymi lub żółtymi obwódkami lub odwrotnie, takąż plamą w centrum. Rarytasem jest ‘White Feather’ o liściach w całości kremowobiałych. Funkie tworzą gęste, bardzo efektowne kępy o średnicy od zaledwie 10 cm do nawet 2 m, zależnie od odmiany. Kwitną przez większość lata, łodygi ozdobione fioletowymi lub białymi dzwoneczkami są jak wisienka na liściastym torcie.

Całosezonowa uroda tych bylin to ogromna zaleta, pozwalająca na ich uniwersalne stosowanie. Pasują praktycznie do każdego ogrodu, świetnie wyglądają również w pojemnikach. Poniżej mam dla Ciebie 10 pomysłów na aranżacje funkii, zaczerpniętych z odwiedzonych przeze mnie ogrodów. 

.

Wspomnę również, że post możesz zobaczyć także w wersji filmowej, w której głosu udziela moja 17- letnia Córka:

.

Hosty w ogrodzie – pomysły na aranżacje

Wzdłuż obrzeży

Wyrazista sylwetka i kolorystyka funkii zapewniają mocny akcent odgraniczający rabatę od ścieżki lub trawnika, a ściółka z kory bardzo im służy.

Hosty w ogrodzie 1

Hosty w ogrodzie 1aa

Hosty w ogrodzie 1b

Hosty w ogrodzie 1c

Hosty w ogrodzie 1d

Hosty w ogrodzie 1e

Hosty w ogrodzie 1f

.

Przed hortensjami

Półcień, wilgoć, gleba zasobna w próchnicę – to trzy życzenia funkii i hortensji. Co prawda, hortensje wolą gleby kwaśne, o odczynie w granicach 4,0-5,5, a dla funkii optymalny odczyn oscyluje wokół pH 6,0, ale są pod tym względem tolerancyjne. Zresztą, sadząc hortensje, nie musisz od razu wymieniać gleby na kwaśne podłoże na całej rabacie. 

Rabata z takim duetem jest atrakcyjna niezależnie od pory roku. Funkie zajmują dolne piętro kompozycji i zwracają uwagę na długo przed rozkwitem hortensji. Za to hortensje zimą zachowują urodę dzięki zaschniętym kwiatostanom.

Hosty w ogrodzie 2

Hosty w ogrodzie 2aa

Hosty w ogrodzie 2b

Hosty w ogrodzie 2c

.

Wzdłuż ściany lub muru

Budynek, mur lub ogrodzenie rzucają cień przez przynajmniej kilka godzin dziennie. Jest tutaj chłodniej niż w słońcu, a podłoże wolniej wysycha. Takie warunki bardzo odpowiadają funkiom.

Hosty w ogrodzie 3

Hosty w ogrodzie 3aa

Hosty w ogrodzie 3b

Hosty w ogrodzie 3c

Hosty w ogrodzie 3d

.

Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”.

To prawdziwa gratka nie tylko dla tych, którzy są dumnymi właścicielami ogrodów, działek czy domów, ale i tych, którzy dopiero myślą o ich zakupie lub budowie. W podręczniku odnajdziesz wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, które będą Ci towarzyszyły od poszukiwań działki do urządzenia lub przebudowy ogrodu. To jedyne opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.

Hosty w ogrodzie 100

Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy.

.

Wokół pnia drzewa

Pod koroną drzew liściastych panuje świetlisty cień. Co niemniej ważne, funkie korzenią się stosunkowo płytko, więc nie wchodzą w drogę grubym, głębokim korzeniom swojego większego sąsiada. W tej roli najlepiej wykorzystać kilka sztuk odmiany o dużych gabarytach.

Hosty w ogrodzie 4

Hosty w ogrodzie 4aa

Hosty w ogrodzie 4b

Hosty w ogrodzie 4d

.

Po kilka odmian

Ciągnie swój do swego, a funkia lubi sąsiedztwo funkii. Bardzo ciekawy efekt daje połączenie odmian wyraźnie odróżniających się wybarwieniem liści.

Hosty w ogrodzie 5

Hosty w ogrodzie 5c

Hosty w ogrodzie 5d

Hosty w ogrodzie 5b

.

Przy oczku wodnym lub strumieniu

Funkie lubią wysoką wilgotność powietrza, w takich warunkach są w stanie znieść nawet pełne nasłonecznienie. Z tego powodu nad wodą czują się doskonale, a do tego wyglądają tam wyjątkowo naturalnie. Pamiętaj, by zachować pewną odległość od oczka wodnego czy strumyka, korzenie funkii nie mogą podmakać!

Hosty w ogrodzie 6

Hosty w ogrodzie 6aa

Hosty w ogrodzie 6b

Hosty w ogrodzie 6c

.

W pojemniku

Funkie świetnie czują się we wszelkiego rodzaju doniczkach, skrzynkach lub koszach, więc możesz je śmiało wykorzystać do dekoracji ocienionego balkonu. Pamiętaj o regularnym podlewaniu, bo podłoże w pojemniku szybciej przesycha.

Hosty w ogrodzie 7

Hosty w ogrodzie 7aa

Hosty w ogrodzie 7b

Hosty w ogrodzie 7c

Hosty w ogrodzie 7e

.

Jako solistki

Pojedynczy egzemplarz którejś z okazalszych odmian funkii sam w sobie stanowi atrakcję. Może rosnąć solo na trawniku, rabacie ściółkowanej korą albo przy kąciku wypoczynkowym.

Hosty w ogrodzie 8

Hosty w ogrodzie 8aa

Hosty w ogrodzie 8d

Hosty w ogrodzie 8e

Hosty w ogrodzie 8b

.

Wśród kwiatów

Funkie jako byliny o ozdobnych liściach mogą stanowić uzupełnienie dla kwiatów cebulowych. Gdy kwitnący towarzysz zacznie zasychać, liście funkii przysłonią puste miejsce i odciągną uwagę.

Hosty w ogrodzie 9

Hosty w ogrodzie 9b

Hosty w ogrodzie 9c

Z kwitnącymi bylinami komponują się równie dobrze, pod warunkiem że mają podobne wymagania. Do takich należą m.in. tawułki, żurawki, bergenie, kokorycze, kokoryczki, konwalie, serduszka i brunera.

.

Przy tarasie lub pergoli

Zadaszony taras czy pergola rzucają cień, który funkie lubią. Oczywiście, mowa tu o północnej, wschodniej lub zachodniej stronie, bo posadzone od południa prażyłyby się w słońcu. Nie potrzebujesz kompasu, po prostu posadź funkie po tej stronie, gdzie cienia jest więcej i panuje przez większość dnia.

Hosty w ogrodzie 10

.

Jak uprawiać hosty

Hosty najbardziej lubią żyzne, stale lekko wilgotne gleby bogate w próchnicę, ale są w stanie wiele wybaczyć. Najważniejsze, by pamiętać o podlewaniu w okresach suszy, bo źle ją znoszą. Pielęgnacja sprowadza się do ścinania przekwitłych kwiatostanów oraz usunięcia uschniętych liści późną jesienią. Rzadko chorują, ale ich głównym wrogiem są ślimaki (prosty sposób, jak się ich pozbyć bez chemii, znajdziesz w tym poście). Odmiany o liściach w większości zielonych lub niebieskawych mogą rosnąć nawet w całkowitym cieniu, ale te o liściach w dużym stopniu pokrytych jasnymi przebarwieniami potrzebują nieco więcej światła.

 

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

1 Comment

  1. says: Marzena

    Dziękuję za wyczerpujące informacje i piękne ilustracje. Spróbuję jeszcze raz nasadzeń funkii ale tym razem wymieszam swoją jałową ziemię z torfem.

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *