Bluszcz w ogrodzie – aranżacje

Bluszcz w ogrodzie aranżacje 1

Gdy chcesz szybko i skutecznie zamaskować nieatrakcyjną ścianę, ogrodzenie, cienistą skarpę albo zakątek pod drzewami, bluszcz jest najlepszym rozwiązaniem. W ogrodzie możesz go wykorzystać na wiele sposobów – ciekawe aranżacje zebrałem dla Ciebie w tym poście

Tradycyjnie w ramach wstępu kilka słów o tytułowym bohaterze tego postu. Bluszcz to wiecznie zielone cieniolubne pnącze o stu twarzach. W polskich parkach i ogrodach prym wiedzie rodzimy bluszcz pospolity (Hedera helix). W naturze rośnie w lasach, gdzie wspina się na pnie drzew i płoży pod ich koronami. Forma botaniczna ma skórzaste, ciemnozielone liście, w większości trzy- lub pięcioklapowe. W korzystnych warunkach potrafi wspinać się do wysokości ponad 20 m. Przywiera do podpór za pomocą korzeni czepnych, które wrastają w korę drzew, skały, mury i inne chropowate powierzchnie.

Bluszcz w ogrodzie aranżacje 2

Bluszcz w ogrodzie aranżacje 3

Bluszcz w ogrodzie aranżacje 4

Posiada setki odmian, które różnią się siłą wzrostu, wielkością i kształtem liści oraz ich wybarwieniem – oferują wszelkie kombinacje zieleni, żółci i bieli w formie marginesów, plam lub marmurku. 

Bluszcz w ogrodzie aranżacje 6

Bluszcz w ogrodzie aranżacje 7

Miniaturowe można uprawiać nawet w małych doniczkach. Ciekawostką jest odmiana ‘Arborescens’, która rośnie w formie krzewu osiągającego do ok. 1 m wysokości.

Bluszcz kolchidzki (Hedera colchica) ma większe liście. Zwykle kończy wspinaczkę na wysokości ok. 10 m. Pochodzi z okolic Kaukazu i Azji Mniejszej, gdzie klimat jest nieco cieplejszy od naszego. Niemniej obecnie zimy są coraz łagodniejsze, więc to piękne pnącze można już bez obaw uprawiać praktycznie w całym kraju. 

Bluszcz w ogrodzie aranżacje 8

Bluszcz w ogrodzie aranżacje 9

.

Kwiaty bluszczu są wątpliwej urody: drobne, półkuliste wiechy w seledynowym odcieniu. Z drugiej strony, ze względu na późną porę kwitnienia (od września do października) stanowią dla owadów cenną porcję nektaru przed zimą. 

Bluszcz w ogrodzie aranżacje 10

Bluszcz w ogrodzie aranżacje 11

Bluszcz w ogrodzie aranżacje 12

Co ciekawe, z wyjątkiem niektórych odmian, bluszcz zakwita dopiero w starszym wieku, pod warunkiem że ma się po czym wspinać. Mimo że jest cieniolubny, lubi, gdy jego kwiaty są dobrze oświetlone.

Bluszcz w ogrodzie aranżacje 13

Kuliste granatowoczarne owoce dojrzewają dopiero wiosną. To przysmak ptaków, ale nie radzę Ci ich naśladować. Dla ludzi owoce bluszczu są trujące, tak samo jak reszta rośliny.

Bluszcz w ogrodzie aranżacje 14

.

Bluszcz – uprawa

Bluszcz najlepiej rośnie na cienistych lub półcienistych stanowiskach. Jest tolerancyjny, radzi sobie w każdej glebie, z wyjątkiem suchych i silnie kwaśnych, przy czym nowo posadzone okazy nie pogardzą dawką kompostu albo żyznego podłoża „na dobry start”. Odmiany o typowej sile wzrostu przyrastają o 0,5-1 m rocznie, na szczęście dobrze znoszą cięcie.

Bluszcz w ogrodzie aranżacje 15

Mówiąc w skrócie, bluszcz jest atrakcyjny o każdej porze roku, występuje w wielu różnych odmianach i dobrze radzi sobie praktycznie wszędzie, gdzie nie jest narażony na suszę i palące słońce. Bluszcz może rosnąć w pionie i w poziomie, w ogrodzie i na balkonie, a aranżacje z jego udziałem za każdym razem robią świetne wrażenie. Sam zobacz!

.

Zanim przejdziemy dalej, polecam Ci podręcznik mojego autorstwa “Jak przejść z ogrodem na TY?”.

To prawdziwa gratka nie tylko dla tych, którzy są dumnymi właścicielami ogrodów, działek czy domów, ale i tych, którzy dopiero myślą o ich zakupie lub budowie. W podręczniku odnajdziesz wszystkie odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania, które będą Ci towarzyszyły od poszukiwań działki do urządzenia lub przebudowy ogrodu. To jedyne opracowanie, które jeszcze bardziej szczegółowo niż na blogu, w prosty, praktyczny i oparty na przykładach sposób, tłumaczy zawiłe sprawy geodezyjne, granic działek i problemów z tym związanych, niwelacji terenu i samodzielnego, kompleksowego zaprojektowania i wykonania ogrodu.

Bluszcz w ogrodzie aranżacje 2000

Jestem przekonany, że podręcznik pomoże Ci nie tylko rozwiązać szereg problemów, ale również może przyczynić się do oszczędności Twojego czasu, nerwów i pieniędzy.

.

Wspomnę również, że post możesz zobaczyć także w wersji filmowej, w której głosu udziela moja 18- letnia Córka:

.

Bluszcz w ogrodzie – aranżacje

  1. Na drzewach

Najlepsze inspiracje pochodzą z natury! Wzorem dziko rosnących okazów bluszcz w ogrodzie może wspinać się po pniach starszych drzew. Tego typu aranżacje idealnie pasują do ogrodów naturalistycznych, angielskich i rustykalnych. Wbrew pogłoskom bluszcz nie jest w stanie zadusić drzewa, jednak młode drzewko mogłoby się połamać pod ciężarem wydłużających się pędów i tysięcy skórzastych liści.

Bluszcz w ogrodzie aranżacje 100

Bluszcz w ogrodzie aranżacje 101

Bluszcz w ogrodzie aranżacje 102

Bluszcz w ogrodzie aranżacje 103

Najlepiej umieścić sadzonkę bluszczu w odległości 30-50 cm od pnia lub innej podpory, aby jego korzenie mogły się równomiernie rozrosnąć.

.

  1. Przy ścianie

Bluszcz samodzielnie przytwierdza się do każdej chropowatej powierzchni, więc fasada pokryta tynkiem lub drewniana ściana altany nie stanowią dla niego problemu. W związku z tym nie musisz troszczyć się o dodatkowy stelaż. Po kilku latach bluszcz pokryje ścianę gęstą zieloną kurtyną, która nie opada nawet zimą. Może porastać ścianę solo

Bluszcz w ogrodzie aranżacje 200

Bluszcz w ogrodzie aranżacje 201

Bluszcz w ogrodzie aranżacje 202

lub w towarzystwie innych pnączy. Na przykład trzmieliny,

Bluszcz w ogrodzie aranżacje 203

winobluszczu

Bluszcz w ogrodzie aranżacje 204

bądź jaśminu nagokwiatowego.

Bluszcz w ogrodzie aranżacje 205

Bluszcz pokrywający ścianę stanowi piękne ciemnozielone tło dla krzewów, kwitnących bylin oraz dekoracji. Oryginalnym pomysłem jest lustro zawieszone na bluszczowej żywej tapecie. Mnie przypomina okno, a Tobie?

Bluszcz w ogrodzie aranżacje 206

Bluszcz w ogrodzie aranżacje 207

.

  1. Na murku

Znudził Ci się murek z cegły lub kamienia? Zamaskuj go bluszczem! Jeśli uznasz, że taki zielony obrus zbytnio się rozrósł, po prostu go przytnij wedle uznania.

Bluszcz w ogrodzie aranżacje 300

Bluszcz w ogrodzie aranżacje 301

Bluszcz w ogrodzie aranżacje 302

.

Warto wiedzieć

We Wrocławiu, w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego, można podziwiać narodową kolekcję bluszczów, złożoną z około 660 odmian pochodzących od 17 gatunków tej rośliny.

.

  1. Na ogrodzeniu

Mam dla Ciebie dobrą wiadomość: dla bluszczu w zasadzie żadne ogrodzenie nie jest wyzwaniem. Po murach i drewnianych parkanach wspina się za pomocą korzonków czepnych, natomiast żerdki kutego płotu lub oczka siatki oplata giętkimi pędami. Przy okazji bluszcz porastający ogrodzenie pomoże wyeksponować w ogrodzie aranżacje z krzewów o kolorowych liściach.

Bluszcz w ogrodzie aranżacje 400

Bluszcz w ogrodzie aranżacje 401

.

  1. Na martwym drewnie

Masz w ogrodzie pniak pozostały po wycince, stos niepotrzebnego drewna albo uschnięte, stare drzewo? Możesz je zmienić w romantyczną dekorację. Drewno to dla bluszczu naturalna podpora, wrasta w nie z chęcią i ogromną siłą.

Bluszcz w ogrodzie aranżacje 500

Bluszcz w ogrodzie aranżacje 501

Bluszcz w ogrodzie aranżacje 502

Stos gałęzi pozostałych po cięciu drzew i krzewów, pozostawiony w spokojnym zakątku ogrodu, stanowi wygodne lokum dla jeża. To sympatyczne zwierzątko raczej nie będzie mieć nic przeciwko dodatkowej warstwie z bluszczu. Ważne, by wśród gęstwiny pędów i liści pozostał otwór, przez który jeż będzie mógł wśliznąć się pod suche gałęzie.

Bluszcz w ogrodzie aranżacje 503

.

Myślisz o wyjątkowym, ciepłym i klimatycznym domu w cenie kawalerki?

Bluszcz w ogrodzie aranżacje 2001

.

  1. Na kamieniach

Masz w ogrodzie głaz, który Ci się znudził albo po prostu stertę gruzu pozostałego po rozbiórce? Zamiast płacić za wywóz, możesz pozostawić kamienie w ogrodzie i oddać je we władanie bluszczu. Po kilku latach tylko wtajemniczeni będą w stanie stwierdzić, co skrywa się pod zieloną poduchą. Bluszcz w ogrodzie to sposób na zmianę kłopotliwych elementów w efektowne aranżacje.

Bluszcz w ogrodzie aranżacje 600

Bluszcz w ogrodzie aranżacje 601

Bluszcz w ogrodzie aranżacje 603

Bluszcz w ogrodzie aranżacje 604

.

  1. Na łuku

Zielona brama zapraszająca do ogrodu lub łącząca poszczególne wnętrza ogrodowe to gustowna, całoroczna dekoracja. Stelaż najłatwiej wykonać z metalu, byle wytrzymałego. Cienkie aluminiowe łuki różane mogą wygiąć się lub połamać pod ciężarem masywnego pnącza. Bluszcz w ogrodzie jest długowieczny, a aranżacje z jego udziałem przetrwają wiele lat.

Bluszcz w ogrodzie aranżacje 700

.

  1. Zielony dywan

Bluszcz w ogrodzie doskonale sprawdza się jako roślina okrywowa. W przeciwieństwie do traw trawnikowych świetnie radzi sobie w cieniu. Tworzy malownicze kobierce pod koronami drzew albo przy północnej ścianie domu. 

Bluszcz w ogrodzie aranżacje 800

Bluszcz w ogrodzie aranżacje 801

.

  1. Zielone oparcie

Tym razem bluszcz odgrywa drugoplanową rolę. Zielona kurtyna okrywająca pień starego drzewa lub narożnik budynku może przy okazji stanowić tło dla półokrągłej ławki. Dzięki temu będziesz mógł wypoczywać najbliżej zieleni, jak tylko się da.

Bluszcz w ogrodzie aranżacje 901

Bluszcz w ogrodzie aranżacje 900

Bluszcz w ogrodzie aranżacje 902

Bluszcz w ogrodzie aranżacje 903

.

  1. Idź na całość!

Nie musisz ograniczać się do jednej wersji. Bluszcz w ogrodzie może tworzyć aranżacje w kilku miejscach, za każdym razem w innej roli. Równie dobrze możesz pozwolić mu na swobodny rozrost.

Bluszcz w ogrodzie aranżacje 1000

Bluszcz w ogrodzie aranżacje 1001

Być może z czasem stopniowo pokryje ściany domu, murki, a nawet przerośnie stopnie schodów. Pamiętaj, że liście bluszczu są śliskie, zwłaszcza po deszczu. Pilnuj, by pędy pnącza nie wrastały na ścieżki i poziome powierzchnie stopni. W razie potrzeby interweniuj z sekatorem. 

Bluszcz w ogrodzie aranżacje 1002

.

Bluszcz w ogrodzie aranżacje 2002

Natomiast o hydroterapii w ogrodzie oraz jej zaletach, przeczytasz w tym cyklu na blogu.

.

Podsumowując

Bluszcz jest niewymagający i bardzo wszechstronny, dlatego sprawdzi się niemal w każdym ogrodzie. Miniaturowe odmiany możesz z powodzeniem uprawiać w doniczce na balkonie albo na chłodnej werandzie. Całoroczna dekoracja gwarantowana!

 

Tomasz Szostak

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

2 Comments

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *