Dbasz o swój trawnik: regularnie kosisz, nawozisz, a w razie potrzeby podlewasz. Aż nagle, z dnia na dzień, Twoja praca idzie na marne. Kret, gdy się zadomowi, doszczętnie dewastuje murawę. Aby pozbyć się wroga, nie potrzebujesz broni chemicznej. Wystarczy ekologiczny odstraszasz kretów Kret Repeller spray.
Przed przystąpieniem do walki warto poznać swojego wroga. Służę pomocą.
Kret europejski (Talpa europaea) to niewielki owadożerny ssak. Wygląda niegroźnie: walcowate zwierzątko o długości najwyżej 20 cm i wadze nieco ponad 100 g. Ma aksamitne czarne futerko i komicznie duże różowe przednie łapki. No cóż, granat ręczny też jest niewielki, mimo to potrafi wyrządzić ogromne szkody. Podobnie jest z kretem. Ma w życiu jeden cel: kopać, kopać i jeszcze raz kopać. Wspomniane przerośnięte przednie łapy, opływowy kształt ciała, szczątkowe oczy, a nawet czarne gładkie futerko to naturalne przystosowania, wynik tysiącleci ewolucji, które czynią z kreta żywą maszynę do kopania. Jego osiągnięcia są w tej dziedzinie imponujące:
- Kret drąży rozbudowany system podziemnych korytarzy położonych na głębokości 20-50 cm.
- Krecie korytarze mają tylko ok. 6 cm średnicy, jednak osiągają zwykle 100-200 m długości, a zdarzają się nawet kilometrowe.
- Jeden osobnik przeszywa siecią korytarzy obszar o powierzchni nawet 6000 metrów kwadratowych (60 arów).
- Kreci korytarz w ciągu godziny może wydłużyć się aż o 15 m.
- Ziemia z tuneli nie znika, więc kret musi się jej jakoś pozbyć. W tym celu wypycha ją na powierzchnię w postaci kretowin, czyli kopców, które przy okazji pełnią rolę wywietrzników.
- Kopiec kreta osiąga kilkadziesiąt centymetrów wysokości. Pół biedy, gdyby kopiec był jeden. Niestety, na swoim terytorium pojedynczy kret tworzy nawet 50 kretowin, które regularnie patroluje.
- Kret jest aktywny od wczesnej wiosny do późnej jesieni, zimę przesypia w podziemnym gnieździe, 50-60 cm pod poziomem gruntu. Najintensywniej pracuje w godzinach porannych, wiec właśnie wtedy powstaje najwięcej kretowin.
- Kretowiny szpecą i niszczą trawnik, utrudniają koszenie, grabienie liści i inne zabiegi pielęgnacyjne. Zresztą, kretowiny mogą powstawać też na rabatach albo w warzywniku. Ale to niejedyna szkoda.
- Drążąc tunele, kret uszkadza korzenie roślin. W ten sposób może poważnie osłabić krzew lub młode drzewko, a nawet wywrócić niedawno posadzoną, słabo ukorzenioną roślinę.
- Kret jest drapieżnikiem: żywi się głównie pożytecznymi dżdżownicami, które spulchniają i napowietrzają glebę oraz wzbogacają jej głębsze warstwy w próchnicę. Urozmaiceniem diety bywają larwy owadów, żyjące pod ziemią. Sporadycznie zdarza mu się zjadać drobne żaby oraz ssaki.
- Kret najchętniej kopie tam, gdzie gleba jest wilgotna i bogata w próchnicę, czyli w miejscach masowo zasiedlanych przez dżdżownice. Wynika z tego, że im lepiej dbasz o swój ogród, tym bardziej wzrasta prawdopodobieństwo zadomowienia się w nim kreta.
.
Jak widzisz, kret to z ogrodniczego punktu widzenia nic dobrego. Jasne, nie niszczy Twojego trawnika złośliwie, niemniej mszyce czy opuchlaki też trudno posądzić o jakiekolwiek świadome intencje. Trawnik to Twoja własność i masz pełne prawo nie życzyć sobie obecności kreta na posesji. W Polsce kret jest objęty częściową ochroną gatunkową. W praktyce oznacza to, że na naturalnych stanowiskach jest nietykalny, za to można go zwalczać na terenie ogrodów, upraw ogrodniczych, szkółek, lotnisk, ziemnych konstrukcji hydrotechnicznych oraz obiektów sportowych.
.
Istnieje wiele metod walki z kretem, możesz o nich przeczytać w tym poście. Są to m.in. odstraszacze zapachowe, dymne i dźwiękowe, pułapki, bariery zapobiegające wtargnięciu kreta na posesję oraz zwyczajne trutki. Tych ostatnich nie polecam – w końcu kret to mimo wszystko żywe stworzenie, do tego częściowo chronione. Zamiast zabijać, wystarczy wypłoszyć kreta z Twojej posesji. Da się to zrobić zaskakująco łatwo. Przetestowałem dla Ciebie prosty w użyciu ekologiczny preparat, który okazał się skuteczny i szybki w działaniu. Mam na myśli Kret Repeller spray.
.
Czym jest Kret Repeller spray?
Kret Repeller spray to ekologiczny preparat w aerozolu, przeznaczony do odstraszania kretów z terenów użytkowych. Środek składa się wyłącznie z naturalnych, biodegradowalnych składników: kwasu masłowego (nadaje charakterystyczny zapach niektórym serom oraz zjełczałemu masłu), geraniolu (olejek eteryczny występujący m.in. w liściach pelargonii) oraz butanolu (jest składnikiem biopaliw).
Preparat jest sprzedawany w formie sprayu gotowego do natychmiastowego użytku, w butelce o pojemności 400 ml, wyposażonej w końcówkę z dozownikiem (rozpylaczem) służącym do aplikacji aerozolu.
.
Warto wiedzieć
Wbrew pozorom kret nie spędza całego życia pod ziemią. Czasami zdarza mu się wychodzić na świeże powietrze. Po co? Przyczyny są różne. Krety zbierają znalezione na powierzchni źdźbła trawy, liście i mech, następnie wciągają swoje zbiory pod ziemię, by wyłożyć nimi komory sypialne i lęgowe. Poza tym wiosną i wczesnym latem młode krety opuszczają nory swoich matek, wychodzą na powierzchnię, by znaleźć nowe terytoria i zacząć drążyć własną sieć tuneli.
Kret paraliżuje swoje ofiary jadem zawartym w ślinie. Ta umiejętność przydaje się zwłaszcza po sezonie: kret gromadzi zapasy na zimę, czyli ok. 300 dżdżownic. Nie zabija swoich ofiar od razu, lecz przetrzymuje jeńców unieruchomionych za pomocą śliny w podziemnej komorze. W ten sposób przez zimę codziennie posila się świeżutkimi dżdżownicami, które nie mają szans na ucieczkę.
.
Jak stosować spray?
Wszystko sprowadza się do trzech prostych kroków, które należy powtórzyć przy każdym kopcu, który namierzysz na swojej posesji. Postaraj się zacząć aplikację preparatu od najnowszych kopców, tzn. niedawno wykopanych.
- Usuń wierzchnią warstwę ziemi z kopca.
- Umieść dozownik jak najgłębiej w korytarzu i naciśnij spust aerozolu 2-3 razy.
- Po aplikacji preparatu jak najszybciej uszczelnij otwór kopca ziemią, aby zatrzymać zapach preparatu wewnątrz korytarzy.
Powtarzaj te czynności przy każdym używanym kopcu znajdującym się na Twojej posesji. Zabieg można przeprowadzać kilkukrotnie w sezonie, od marca do października.
Jeśli starannie zaaplikujesz preparat, kret powinien skapitulować po ok. tygodniu i wyprowadzić się z Twojego ogrodu. Jakie będą dalsze losy tego stworzonka, zależy już od Twoich sąsiadów.
.
Podsumowując
Preparat zwalczający lub, jak w tym przypadku, odstraszający szkodniki, powinien być skuteczny, łatwy w aplikacji i w miarę możliwości ekologiczny. Kret Repeller spray w zupełności spełnia wszystkie te trzy warunki, dlatego mogę Ci go z czystym sumieniem polecić jako oręż do walki z podziemnym wrogiem.
- Ognisko czy palenisko? - 9 października 2024
- Jesień w sadzie: jak sobie ułatwić zbiory owoców - 7 października 2024
- Grabienie liści w sadzie – dlaczego jest konieczne - 4 października 2024