Rozmnażanie cisa przez sadzonki – krok po kroku

Rozmnażanie cisa przez sadzonki 1

Zimozielone kompozycje lub żywopłot z cisa to idealna alternatywa dla wszechobecnych żywotników. Możesz je mieć dosłownie za grosze, jeśli potrzebne sadzonki wyprodukujesz samodzielnie! Spójrz jak krok po kroku wygląda rozmnażanie cisa przez sadzonki.

Cis (Taxus) jest zimozielony, mrozoodporny i generalnie niekłopotliwy, do tego doskonale znosi częste cięcie i strzyżenie.

Rozmnażanie cisa przez sadzonki 1a

To świetny materiał na żywopłot. Jest jedno „ale”: cisy przeważnie rosną dość wolno. Aby uzyskać szczelną zimozieloną ścianę, należy rozmieścić sadzonki kolumnowej odmiany cisa w rozstawie co 50-60 cm. Jeśli zależy Ci na szybkim efekcie, możesz posadzić go jeszcze gęściej. 

Rozmnażanie cisa przez sadzonki 2

Rozmnażanie cisa przez sadzonki 3

Jeśli masz duży ogród, liczbę sadzonek potrzebnych na żywopłot trzeba liczyć w tysiącach sztuk. Nawet przy okazyjnym zakupie hurtowej ilości ich łączny koszt jest niebagatelny. Jest na to rada: jeśli samodzielnie wyprodukujesz sadzonki potrzebne na żywopłot. Jak to zrobić?

Teoretycznie możesz rozmnożyć cis z nasion skrytych w czerwonych mięsistych osnówkach. 

Rozmnażanie cisa przez sadzonki 4

Rozmnażanie cisa przez sadzonki 5

Tyle że nigdy nie wiesz, co z takiej sadzonki wyrośnie. Wiadomo: cis, ale jaki? 

Rozmnażanie cisa przez sadzonki 6

Rozmnażanie cisa przez sadzonki 7

Na żywopłot najlepiej nadają się odmiany o wąskim, kolumnowym pokroju, tymczasem rośliny otrzymane z siewek rosną zwykle w formie szerokich krzewów, a z czasem drzew. Aby mieć pewność, że młode rośliny powtórzą cechy osobników rodzicielskich (takie jak wąski pokrój albo nietypowa barwa igieł), musisz rozmnożyć cisa wegetatywnie, czyli poprzez sadzonki. To prostsze, niż się wydaje, ale wymaga nieco cierpliwości.

.

Rozmnażanie cisa przez sadzonki – krok po kroku

  1.  Wybór rośliny

Na początek musisz zdecydować się na roślinę, którą chcesz rozmnożyć. Okazy wyrosłe z sadzonek będą jej klonami – i to dosłownie! Najprościej będzie pobrać sadzonki z istniejącego żywopłotu z cisa.

Rozmnażanie cisa przez sadzonki 8

Rozmnażanie cisa przez sadzonki 9

Alternatywnie sadzonki możesz pozyskać z odmiany o kolumnowym pokroju, rosnącej solo.

Rozmnażanie cisa przez sadzonki 10

.

  1.  Pobieranie sadzonek 

Najlepszym terminem rozmnażania cisa przez sadzonki jest jesień. W przypadku tego gatunku, a także innych roślin zimozielonych, mowa o sadzonkach półzdrewniałych. O innych rodzajach sadzonek przeczytasz w poście na temat rozmnażania róż. W przypadku cisów kolumnowych najlepiej pobierać sadzonki z wierzchołków pędów: sztywne, ale jeszcze niezdrewniałe. Jeśli zależy Ci na rozmnożeniu cisa o krzaczastym pokroju, możesz pobrać sadzonki z pędów bocznych, odrywając je od pędu głównego z tzw. piętką, czyli paseczkiem drewna u nasady.

Rozmnażanie cisa przez sadzonki 11

.

  1.  Przygotowanie podłoża

Podłoże do ukorzeniania sadzonek powinno być lekkie i przepuszczalne, a jednocześnie zdolne do utrzymania stałej wilgotności. Doskonale sprawdza się np. piasek zmieszany pół na pół z odkwaszonym torfem. W zastępstwie piasku możesz użyć perlitu

Rozmnażanie cisa przez sadzonki 12

Rozmnażanie cisa przez sadzonki 13

Rozmnażanie cisa przez sadzonki 14

Zmieszane podłoże należy nawodnić, tak aby było całkowicie wilgotne, ale nie „pływało”.

Rozmnażanie cisa przez sadzonki 16

.

  1.  Przygotowanie sadzonek

Z pobranych gałązek cisa odetnij wierzchołki o długości około 10 cm – powstaną z nich idealne sadzonki na żywopłot. Z bocznych pędów możesz przygotować sadzonki „z piętką”. Z każdej sadzonki usuń dolne igły, mniej więcej do połowy wysokości.

Rozmnażanie cisa przez sadzonki 17

Rozmnażanie cisa przez sadzonki 18

.

  1.  Ukorzeniacz

To bardzo ważny etap rozmnażania cisa. Sadzonki tej rośliny ukorzeniają się bardzo wolno i dość trudno. Bez zastosowania ukorzeniacza efekty mogłyby okazać się mizerne. Jak już wspomniałem, cis rozmnaża się z sadzonek półzdrewniałych. Najlepszym wyborem jest ukorzeniacz Podkorzeń AB marki Himal, przeznaczony do trudno ukorzeniających się sadzonek półzdrewniałych oraz zdrewniałych. 

Ukorzeniacz Podkorzeń AB to specjalnie skomponowana mieszanka kultur dobroczynnych grzybów i bakterii oraz składników humusowych. W kontakcie z sadzonką stymulują procesy ukorzeniania oraz poprawiają warunki wzrostu i rozwoju młodej rośliny. Co ważne, ukorzeniacz Podkorzeń AB zawiera wyłącznie naturalne składniki występujące w środowisku, bez grama syntetycznej chemii. Jest rekomendowany do stosowania w rolnictwie ekologicznym.

Wszystko, co musisz zrobić, to przygotować “papkę” z podkorzenia i wody, odstawić ją na 30 minut, a następnie zanurzyć w niej zwilżone końcówki sadzonek. Następnie umieść każdą sadzonkę w otworze uprzednio wykonanym w przygotowanym podłożu za pomocą patyczka. Uciśnij podłoże wokół każdej sadzonki. Gotowe!

Rozmnażanie cisa przez sadzonki 20

Rozmnażanie cisa przez sadzonki 21

Rozmnażanie cisa przez sadzonki 22

Rozmnażanie cisa przez sadzonki 23

Rozmnażanie cisa przez sadzonki 24

.

  1.  Pielęgnacja

Ustaw skrzynkę z sadzonkami w nieogrzewanej szklarni lub zimnym inspekcie, ewentualnie na chłodnej werandzie. W tym ostatnim przypadku koniecznie nakryj sadzonki przezroczystą folią. Bezpośrednie słońce jest dla nich szkodliwe, dlatego konieczne może okazać się zastosowanie siatki cieniującej.

Rozmnażanie cisa przez sadzonki 30

Rozmnażanie cisa przez sadzonki 31

Rozmnażanie cisa przez sadzonki 32

Podłoże w skrzynce musi pozostawać stale wilgotne, ale nie mokre. W tym celu regularnie podlewaj sadzonki, zraszając podłoże wodą rozpylaną za pomocą opryskiwacza.

.

  1.  Cierpliwe czekanie

Sadzonki cisa ukorzeniają się powoli, ale przy zastosowaniu odpowiedniego ukorzeniacza masz duże szanse powodzenia. Pierwsze efekty ukorzeniania, widoczne w postaci młodych pędów wybijających z pączków na sadzonkach, mogą pojawić się wiosną przyszłego roku. Jednak z wysadzaniem sadzonek cisa na stałe miejsca trzeba poczekać co najmniej do jesieni, a najlepiej wiosny kolejnego roku.

.

Podsumowując

Rozmnażanie cisa przez sadzonki wymaga cierpliwości, ale w gruncie rzeczy nie jest skomplikowane. Klucz do sukcesu tkwi w zastosowaniu odpowiednio dobranego ukorzeniacza, takiego jak Podkorzeń AB.

Tomasz Szostak

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *