Jak rozmnożyć róże przez sadzonki – krok po kroku

Jak rozmnożyć róże 1

Pewnie nie raz zdarzyło Ci się zobaczyć w parku lub ogrodzie znajomych wyjątkowo atrakcyjny krzew i zapragnąć mieć taki sam. Zamiast przeszukiwać lokalne szkółki i Internet, możesz spróbować samodzielnie rozmnożyć wymarzoną roślinę. W tym poście pokażę Ci, jak ukorzenić sadzonki róż. 

Wydawałoby się, że najbardziej naturalnym sposobem rozmnażania roślin jest wysiew nasion. Niestety, ta metoda często nie sprawdza się w przypadku szlachetnych odmian roślin ozdobnych. Z kilku powodów:

 • Rośliny otrzymane z nasion ozdobnych odmian zwykle nie powtarzają cech swoich rodziców (znacznie różnią się od nich wyglądem i nie tylko).  
 • Odmiany mieszańcowe często nie dają płodnych nasion, więc po prostu nie da się ich rozmnożyć z siewu.
 • Krzewy i drzewa wyrosłe z nasion rozwijają się swoim naturalnym tempem, w związku z czym po raz pierwszy kwitną dopiero w wieku kilku czy nawet kilkunastu lat.

Na szczęście siew to nie wszystko. Istnieje kilka metod rozmnażania wegetatywnego, czyli otrzymywania nowych okazów z fragmentów roślin macierzystych.

Jak rozmnożyć róże 1a

Tak naprawdę to to samo co klonowanie, ale bez użycia skomplikowanego sprzętu laboratoryjnego i nowoczesnych technologii. Do podstawowych metod rozmnażania wegetatywnego należy sadzonkowanie, powszechnie stosowane w przypadku szlachetnych odmian krzewów ozdobnych. Ponownie powodów jest kilka:

 • W ten sposób uzyskuje się klony rośliny, z której powstały, o identycznym kodzie genetycznym i docelowym wyglądzie.
 • Rośliny otrzymane z sadzonek kwitną znacznie wcześniej niż siewki, czasem już w pierwszym roku uprawy.

Jak rozmnożyć róże 2

(W tym przypadku ketmia róża chińska, wbrew nazwie niespokrewniona z różą. Ale z różą bywa tak samo).

Jak rozmnożyć róże 3

Na tym nie koniec, bo metod sadzonkowania jest kilka, a wybór jednej z nich zależy od rośliny, którą chcesz rozmnożyć. Przy czym niektóre gatunki można rozmnożyć przez różne typy sadzonek.

Sadzonki korzeniowe i liściowe zostawmy na inny post, bo tym razem chciałbym skupić się na sadzonkach pędowych. Dzielą się na 3 rodzaje: 

 • Sadzonki zielne – czyli fragmenty młodych, niezdrewniałych, ale już jędrnych i sztywnych pędów. Pobiera się je wczesnym latem z roślin takich jak pelargonia, hortensja, szałwia, lawenda, bluszcz, forsycja, goździk, tawuła czy lilak.

Jak rozmnożyć róże 4

 • Sadzonki półzdrewniałe, czyli fragmenty pędów w większości nadal zielonych, ale zaczynających już drewnieć u nasady. Pobiera się je latem lub jesienią z roślin zimozielonych, takich jak cis, żywotnik, cyprysik, jałowiec, bukszpan, trzmielina Fortune’a, irga szwedzka i laurowiśnia.

Jak rozmnożyć róże 5

 • Sadzonki zdrewniałe, czyli fragmenty zdrewniałych, najlepiej jednorocznych pędów krzewów i drzew. Pobiera się je późną jesienią lub wczesną zimą, ewentualnie na przedwiośniu, gdy rośliny pozbawione są liści. W ten sposób rozmnaża się m.in. forsycje, wierzby, jaśminowce, żylistki, derenie, budleje i krzewuszki.

Jak rozmnożyć róże 21

.

Pamiętaj, że na sadzonki nadają się wyłącznie zdrowe pędy roślin będących w dobrej kondycji. W przeciwnym razie sadzonka będzie miała marne szanse, by się ukorzenić.

Oprócz prawidłowego przygotowania sadzonek i podłoża oraz właściwych warunków podczas ukorzeniania decydujące znaczenie ma użycie odpowiedniego ukorzeniacza. Do najlepszych należą ukorzeniacze z serii Podkorzeń marki Himal. To w pełni naturalny preparat poprawiający warunki startu i rozwoju zarówno sadzonek, jak i przesadzanych roślin oraz kiełkujących nasion. Zawiera kultury symbiotycznych bakterii i grzybów oraz składniki humusowe. Dzięki temu wzbogaca podłoża w żywe kultury korzystnej mikroflory, skutecznie wspomagając ukorzenianie sadzonek, wzrost nowych korzeni przesadzanych roślin, kiełkowanie nasion oraz wzrost młodych siewek. Do wyboru są 3 rodzaje Podkorzenia:

 • Podkorzeń B do ukorzeniania sadzonek zielonych i półzdrewniałych takich roślin, jak goździk, pelargonia, begonia, bugenwilla, pomidory, geranium, poinsecja, bluszcz, perukowiec, hortensja, forsycja, lilak, irga, pigwowiec, tawuła, wrzosiec, leszczyna, skrętnik, peperomia oraz róża.
 • Podkorzeń A do ukorzeniania sadzonek półzdrewniałych i zdrewniałych takich roślin, jak chryzantema, róża, jałowiec, różanecznik, aronia, borówka amerykańska.
 • Podkorzeń AB do trudno ukorzeniających się sadzonek półzdrewniałych i zdrewniałych (na przykład cisa, magnolii, świerka, berberysu, perukowca, leszczyny, migdałka, aktinidii, winorośli, cyprysika i wiśni ozdobnej).

Jak rozmnożyć róże 6

Dobrze, to tyle najważniejszej teorii. Pora na konkrety, czyli działanie.

.

Jak rozmnożyć róże przez sadzonki – krok po kroku

Co prawda w szkółkach szlachetne odmiany róż, zwłaszcza wielkokwiatowych, rozmnaża się poprzez okulizację (rodzaj szczepienia na podkładce). Jednak w przypadku róż okrywowych, pnących, parkowych, miniaturowych i botanicznych bardzo dobre rezultaty daje również ukorzenianie sadzonek.

Na przykład róże można uzyskać zarówno z sadzonek zielnych, jak i półzdrewniałych czy zdrewniałych. Największe szanse na powodzenie daje rozmnażanie przez sadzonki zielne. Ta metoda sprowadza się do 6 kroków:

Krok 1

Przygotuj podłoże – powinno być lekkie i przepuszczalne. Doskonale sprawdza się np. piasek zmieszany pół na pół z torfem, którym napełnij skrzynkę lub doniczki i obficie je nawodnij.

Jak rozmnożyć róże 7

Jak rozmnożyć róże 8

Krok 2

Przygotuj sadzonki. Późną wiosną, tuż przed kwitnieniem, odetnij zdrowy i silny, tegoroczny pęd. Odetnij całkowicie miękki wierzchołek, a pozostałą część potnij na fragmenty mające po 3 węzły (miejsca, z których wyrastają liście). Dolne cięcie wykonaj ok. 2 cm poniżej dolnego węzła, górne 1 cm nad najwyżej położonym liściem. Usuń wszystkie liście z wyjątkiem dwóch wyrastających najwyżej.

Jak rozmnożyć róże 9

Jak rozmnożyć róże 10

Krok 3

Odstawa papkę z wody i Podkorzenia B na 30 minut, a następnie zanurz w niej dolny koniec sadzonki. Natomiast aby papkę przygotować, wymieszaj 20 ml Podkorzenia B i 40 ml wody. 

Jak rozmnożyć róże 12

Jak rozmnożyć róże 13

Alternatywnie możesz zamoczyć dolny koniec sadzonki w wodzie, a następnie zanurzyć w Podkorzeniu,

Jak rozmnożyć róże 14

albo zrobić dziurkę w podłożu i wsypać 1/2 łyżeczki Podkorzenia przed posadzeniem sadzonki.

Jak rozmnożyć róże 15

Krok 4

Posadź sadzonki w wilgotnym podłożu, zagłębiając je tuż pod nasadę dolnego liścia i lekko dociskając podłoże wokół każdej z nich. Okryj je folią, szkłem lub umieść w mnożarce, następnie ustaw w jasnym, ciepłym miejscu. 

Jak rozmnożyć róże 17

Jak rozmnożyć róże 18

Jak rozmnożyć róże 19

Jak rozmnożyć róże 20

Krok 5

Codziennie nawadniaj i opryskuj sadzonki wodą z rozpylacza, by utrzymać stale wysoką wilgotność powietrza. Podlewaj je letnią wodą co kilka dni, tak by podłoże było stale wilgotne, ale nie mokre.

Krok 6

Powinny ukorzenić się po upływie mniej więcej miesiąca. Pierwszą oznaką ukorzenienia jest rozwój nowych pąków liściowych. Wówczas możesz przesadzić sadzonki do większych pojemników z żyznym podłożem, na przykład ziemią dla róż.

.

I to już wszystko, co musisz zrobić, by samodzielnie rozmnożyć róże przez sadzonki. Nie tylko róże, bo w podobny sposób przebiega ukorzenianie mnóstwa innych roślin ogrodowych, domowych i doniczkowych. Wystarczy tylko zapewnić dogodne warunki pobranym sadzonkom i potraktować je właściwie dobranym ukorzeniaczem.

Natomiast jak już zaczniesz się specjalizować w uprawie róż, z pewnością przydadzą Ci się te dwa posty:

A zatem z góry polecam.

.

.

Post we współpracy z marką Himal

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *