Jedne toną w setkach kwiatów przez kilka miesięcy, inne rozwijają kilka, za to bardzo dużych i kunsztownych. Do tego ten upojny aromat… Róże to królowe kwiatów! Niestety, kochają je także choroby i szkodniki. Zamiast sięgać po chemiczne pestycydy, można zwalczyć szkodniki naturalnie. A jak? Już właśnie wyjaśniam, stąd zapraszam do lektury postu: jak zwalczyć choroby grzybowe róż bez chemii.
Róże są uprawiane od co najmniej 5 tysiącleci, a milenia hodowli zaowocowały uzyskaniem niewyobrażalnej liczby niebywale różnorodnych odmian. Róże rabatowe, parkowe, pienne, miniaturowe, okrywowe, pnące, wielkokwiatowe lub botaniczne (o czym dokładnie wspominam w tym poście), w całej gamie odcieni różu, czerwieni, bieli, żółci, pomarańczy i fioletu. Do ogrodu i pojemników, na skarpy, altany, rabaty i obwódki… Jeśli nie masz pomysłu, co posadzić, prawie zawsze świetnym wyborem będzie taka czy inna róża.
Wbrew pozorom te przepiękne wszechstronne krzewy są łatwe w uprawie. Większość ogrodowych odmian jest w pełni mrozoodporna, zwłaszcza biorąc pod uwagę ocieplenie klimatu. Róże do pełni szczęścia (i obfitego kwitnienia) potrzebują tylko słonecznego stanowiska z żyzną glebą bogatą w humus, prawidłowego cięcia i regularnego nawożenia. Ale jak zawsze jest jedno „ale”: są podatne na choroby i szkodniki.
.
Co dolega różom? Główne choroby grzybowe róż
Choroby grzybowe róż pojawiają się praktycznie co roku. Sprzyja im wysoka wilgotność, czyli deszcz, mgła oraz moczenie liści w czasie podlewania.
Najczęstsze choroby grzybowe róż:
Róże są podatne głównie na choroby grzybowe, których jest, niestety, całkiem sporo.
- Mączniak prawdziwy pokrywa liście, wierzchołki pędów i pąki kwiatowe białym mączystym nalotem. Wraz z rozwojem porażenia liście się zwijają, pąki zasychają, wzrost rośliny słabnie, a nawet ustaje.
- Czarna plamistość róży zgodnie z nazwą powoduje powstawanie wyraźnych brązowych lub czarnych plam na liściach, które z czasem masowo opadają.
- Rdza róży powoduje powstawanie owalnych żółtych plamek na górnej stronie liści. W tych samych miejscach od spodu liści tworzą się rdzawe skupienia zarodników grzyba. Z czasem silnie porażone liście zasychają i opadają.
Jak widzisz, chorób róż jest dużo, nawet biorąc pod uwagę tylko te najczęstsze, występujące praktycznie w każdym sezonie. Wydawałoby się, że do ich skutecznego zwalczenia niezbędny jest cały arsenał chemicznych środków ochrony roślin. Tymczasem da się to zrobić ekologicznie, bez szkody dla środowiska. Zamiast opryskiwać róże chemicznymi fungicydami, możesz zastąpić je naturalnym środkiem grzybobójczym. Czyli sięgnąć po preparat BROS NATURALNIE zapobiega chorobom grzybowym. To nowa ekologiczna linia produktów będących alternatywą dla tradycyjnych środków ochrony roślin.
.
Jak działa preparat?
Preparat to produkt na bazie organicznych wodorozpuszczalnych polimerów. Jest dostępny w formie płynu gotowego do użycia, w butelce z zakrętką z rozpylaczem. Ciecz robocza oblepia strzępki grzybni i odcina je od powietrza. Jak się okazuje, nawet grzyby muszą na swój sposób oddychać, więc bez powietrza giną. Dzięki temu środek regularnie stosowany skutecznie eliminuje choroby grzybowe zarówno róż, jak i innych roślin ogrodowych, balkonowych, domowych i szklarniowych. Dodatkowo przykleja zarodniki grzybów do rośliny, przez co zapobiega ich przenoszeniu przez wiatr i dalszemu rozprzestrzenianiu się infekcji na inne rośliny.
Jest całkowicie naturalny i bezpieczny dla ludzi, zwierząt domowych, roślin i środowiska, a ponadto w pełni biodegradowalny. Można go bezpiecznie stosować w domu i miejscach, gdzie często przebywamy, a także opryskiwać nim rośliny owocowe, warzywa i zioła. Regularne stosowanie tego preparatu nie pociąga za sobą powstawania populacji grzybów odpornych. Działa mechanicznie, nie zawiera w składzie żadnej chemicznej substancji czynnej, a mimo to skutecznie zwalcza choroby grzybowe. Jest odporny na zmywanie przez deszcz i nie wymaga przestrzegania okresu karencji.
.
A czy wiesz, że…
Do najskuteczniejszych sposobów zapobiegania chorobom roślin bez chemii należy uprawa odmian odpornych na choroby. W przypadku róż warto zwrócić uwagę na odmiany z certyfikatem ADR (niem. Allgemeine Deutsche Rosenneuheitenprüfung), nadawanym przez Stowarzyszenie Szkółkarzy Niemieckich, hodowców róż i niezależnych ekspertów. To odznaczenie jest zarezerwowane dla odmian, które przez kolejne trzy lata uprawy bez stosowania żadnych środków ochrony roślin okazały się najodporniejsze na szkodniki, choroby oraz mróz, a jednocześnie wyróżniają się atrakcyjnym typem wzrostu, obfitym kwitnieniem oraz urodą i zapachem kwiatów. Należą do nich m.in. róża rabatowa ‘Amaretto’, okrywowa ‘Sweet Haze’, pnąca ‘Jasmina’, wielkokwiatowa ‘La Perla’, krzaczasta ‘Deseo’ oraz miniaturowa ‘Pepita’.
.
Jak zwalczać choroby grzybowe róż, czyli jak stosować preparat?
Staraj się wykonać oprysk rano lub wieczorem przy bezwietrznej, bezdeszczowej i bezmroźnej pogodzie.
A jak wygląda sam zabieg? Preparat ma formę gotowego do użycia roztworu w butelce z rozpylaczem, więc cała czynność sprowadza się do dwóch kroków.
- Energicznie wstrząśnij opakowaniem z preparatem.
- Opryskaj rośliny tak, aby dokładnie pokryć środkiem górną i dolną część liści. To ważne, bo preparat działa kontaktowo.
I to już wszystko, żeby zapobiec chorobom grzybowym róż oraz wszystkich innych roślin. Aby preparat był w pełni skuteczny, najlepiej powtarzać opryski mniej więcej raz na dwa tygodnie.
Pamiętaj o naczelnej zasadzie ochrony roślin: reaguj, gdy tylko dostrzeżesz pierwsze objawy choroby lub obecności szkodników. Gdy sięgniesz po skuteczny preparat w początkowym stadium infekcji, rozwiążesz problemem szybko, łatwo i niewielkim kosztem. Ale jeśli poczekasz, aż choroba się rozwinie, uporanie się z problemem będzie wymagać znacznie więcej czasu, oprysków i zużycia większej ilości preparatów. O ile jeszcze będzie co ratować, bo, jak zapewne wiesz, choroby grzybowe bardzo osłabiają roślinę.
Dla czystego sumienia przypomnę, że ze środków ochrony roślin (nawet naturalnych) należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zalecanych środków bezpieczeństwa.
- Młody ogród, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 20 - 4 grudnia 2024
- Jak wysypać korę w ogrodzie czyli ściółkowanie korą sosnową bez pomyłek - 3 grudnia 2024
- Oświetlenie przed domem – inspiracje do Twojego ogrodu - 29 listopada 2024