Oprócz niebieskich, tulipany mają płatki we wszystkich barwach tęczy, w różnych kształtach i rozmiarach. Są łatwe w uprawie, a jeśli sprytnie dobierzesz odmiany, mogą kwitnąć przez dwa miesiące bez przerwy.
Słysząc hasło „kwiaty cebulowe”, prawie każdy w pierwszej chwili wyobraża sobie tulipany, a dopiero potem przypomina sobie o innych roślinach. Nic w tym dziwnego, bo tulipanowa gorączka trwa już od blisko pięciu wieków i nie przemija. Z drugiej strony, trudno powiedzieć, jak wygląda „typowy” tulipan. Istnieje ponad 15 tysięcy odmian pochodzących od ponad 100 gatunków tulipanów. Najwyższe osiągają ponad 70 cm wysokości, najniższe zaledwie 10 cm. Nie ma czysto niebieskich tulipanów, są za to czerwone, żółte, białe, różowe, pomarańczowe, fioletowe, a nawet zielone i czarne.
Istnieje całe mnóstwo wielokolorowych, postrzępionych, pomarszczonych, pełnych, liliokształtnych…
Do tego dochodzą jeszcze tulipany botaniczne, wywodzące się bezpośrednio od dzikich gatunków, samowystarczalne i idealne do naturalistycznych ogrodów.
.
Kiedy kwitną tulipany?
Przechodząc do sedna, czyli okresu kwitnienia: odmiany tulipanów również pod tym względem mogą się znacznie różnić. Najwcześniejsze odmiany otwierają kwiaty już w marcu, najpóźniejsze kwitną do ostatnich dni maja. Dzięki temu tulipanowa gorączka może trwać w Twoim ogrodzie przez praktycznie całą wiosnę. Sęk w tym, by dobrać odmiany w taki sposób, by kwitły naprzemiennie. Jak już wspomniałem, są tysiące odmian tulipanów, więc nie ma sensu podawać tutaj konkretnych przykładów. Warto za to uważnie czytać informacje podane na opakowaniach cebulek, stronach producentów czy w katalogach. Chodzi konkretnie o to, do jakiej grupy jest zaliczana dana odmiana, bo tylko tyle potrzeba, aby ustalić przybliżony termin jej kwitnienia.
Tulipany Kaufmanna (Tulipa kaufmanniana) – należą do grupy tulipanów botanicznych. Zakwitają jako pierwsze, zwykle w drugiej połowie marca, a czasem jeszcze wcześniej. Przy wysokości 15-20 cm rozwijają nieproporcjonalnie duże kwiaty o spiczastych płatkach, które w słoneczne dni otwierają się niemal poziomo. Ich liście mają przeważnie fioletowe paski, a kwiaty są dwubarwne, w różnych kombinacjach czerwieni, żółci i bieli.
.
Na przełomie marca i kwietnia zakwitają dwa kolejne tulipany botaniczne oraz odmiany pojedyncze wczesne.
Tulipan późny (Tulopa tarda) wbrew nazwie kwitnie jako jeden z pierwszych, zwykle od końca marca. Znacznie różni się od “zwykłych” tulipanów. Ma zaledwie 15-20 cm wysokości i bardzo wąskie, seledynowe liście. Z cebulki wyrasta nie jeden, lecz kilka (od 2 do 8) filigranowych kwiatów przypominających żółto-białe gwiazdki.
Tulipany Greiga (Tulipa greigii) – tulipan botaniczny o wysokości 20-30 cm. Ich czerwone lub żółte, często dwubarwne kwiaty mają kształt kielichów z wywiniętymi, odgiętymi na zewnątrz, spiczastymi płatkami. Ich charakterystyczna cecha to liście z fioletowym wzorkiem cętek lub prążków.
Tulipany pojedyncze wczesne – jak nazwa wskazuje, tworzą pojedyncze kwiaty o zaokrąglonych płatkach w prawie wszystkich barwach tęczy. Mają 25-40 cm wysokości.
.
Mniej więcej tydzień później, na początku kwietnia, zakwitają
Tulipany pełne wczesne – od poprzedniej grupy różnią je duże, pełne kwiaty o kilkunastu płatkach i średnicy nawet 10 cm.
Tulipan Klusjusza (Tulipa clusiana) – mają duże, gwiaździste kwiaty w odcieniach czerwieni, bieli i żółci. Łatwo poznasz je po wąskich liściach oraz wysokości tylko 15-25 cm.
.
Od drugiej połowy kwietnia kwitną:
Tulipany Fostera (Tulipa fosteriana) – mają bardzo duże, pojedyncze kwiaty w kształcie pucharu i wysokość 30-40 cm.
.
Od końca kwietnia rozpoczyna się pełnia tulipanowego sezonu. Kwitną:
Tulipany Triumph – osiągają wysokość od 45 do 60 cm. Ich okazałe kwiaty mają klasyczny elegancki kształt i czyste nasycone barwy.
Tulipany Darwina – tworzą duże, miseczkowate kwiaty o zaokrąglonych płatkach w intensywnych kolorach, często dwubarwne. Wspaniale pachną! Ich wysokość sięga 50-70 cm.
Tulipany liliokształtne – mają smukłe kwiaty z wywiniętymi, spiczastymi płatkami i rozdętą nasadę. Dorastają do 40-50 cm.
.
Od pierwszych do ostatnich dni maja królują najbardziej widowiskowe odmiany tulipanów:
Tulipany Crispa – mają miseczkowate, szeroko otwarte kwiaty o postrzępionych, „igiełkowatych” brzegach płatków. Osiągają 40-60 cm wysokości, ich liście są sinozielone.
Tulipany pojedyncze późne – nazwa mówi sama za siebie. Mają duże, pojedyncze kwiaty we wszystkich kolorach możliwych u tulipanów. Dorastają do 50-60 cm.
Tulipany pełne późne – tworzą olbrzymie kwiaty ciasno wypełnione płatkami, porównywane do piwonii. Wysokością dorównują poprzedniej grupie.
Tulipany Rembrandta – mają dwu-, trzykolorowe płatki pokryte niepowtarzalnym pstrym melanżem intensywnych barw. Dorastają do 40-60 cm.
Tulipany papuzie – ich kwiaty są ogromne (miewają ponad 10 cm średnicy). Nie da się ich pomylić z innymi dzięki ozdobnie pomarszczonym płatkom. Ich wysokość sięga 50-70 cm.
Tulipany bukietowe – tworzą po kilka kwiatów na jednej łodyżce. Mają 30-50 cm wysokości.
Do głównych grup dochodzą jeszcze kolekcjonerskie rarytasy pochodzące od dzikich gatunków lub będące efektem wieloletniej pracy hodowców-pasjonatów. Czasem wyróżnia się osobno grupę tulipanów Viridiflora o płatkach z zielonymi akcentami.
.
No dobrze, ale żeby tulipany kwitły długo, muszą w ogóle zakwitnąć. Generalnie nie są trudne w uprawie, niemniej warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.
Lubią przepuszczalne, luźne gleby bogate w próchnicę. Wiosną i wczesnym latem potrzebują mnóstwo słońca, a podłoże powinno być stale lekko wilgotne. Za to latem, gdy tulipany zapadają w sen, ich cebulki powinny mieć wręcz sucho, a ilość światła nie ma znaczenia. Zwykle jest z tym problem, ponieważ tulipany nie rosną na rabacie same, a inne rośliny potrzebują w tym okresie wody. To jeden z głównych powodów, dla których warto wykopywać cebulki tulipanów na lato. Możesz to zrobić już w czerwcu, gdy liście tulipanów zżółkną i zaczną zasychać. Wykopane cebule trzeba oczyścić z liści, ziemi i drobnych cebulek przybyszowych, następnie przesuszyć przez kilka dni. Potem powinny być przechowywane w ciemnym, w miarę chłodnym, przewiewnym pomieszczeniu aż do ponownego posadzenia. Odpowiedni termin przypada od połowy września do początku października.
.
Warto wiedzieć
Kwiaty tulipanów są nieszkodliwe, za to liście, łodygi oraz cebule zawierają toksyczne glikozydy i alkaloidy. Ich zjedzenie może wywołać nudności, wysypkę i inne nieprzyjemne objawy. Niestety, nie dotyczy to nornic i innych gryzoni, którym cebule tulipanów bardzo smakują. Z tego powodu kwiaty te warto sadzić w specjalnych koszyczkach.
.
Gdzie sadzić tulipany?
Wszędzie tam, gdzie możesz im zapewnić warunki opisane powyżej. Czyli na rabatach wśród bylin i krzewów,
w roli obwódek,
wokół drzew,
na skalniakach,
na trawniku
oraz w pojemnikach.
Słowem: wszystkie chwyty dozwolone. Mam nadzieję, że zdjęcia z tego postu dostarczą Ci nieco inspiracji do wykorzystania we własnym ogrodzie.
- Młody ogród, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 20 - 4 grudnia 2024
- Jak wysypać korę w ogrodzie czyli ściółkowanie korą sosnową bez pomyłek - 3 grudnia 2024
- Oświetlenie przed domem – inspiracje do Twojego ogrodu - 29 listopada 2024