W ogrodzie zawsze znajdzie się coś do przycięcia, a do tego niezbędny jest odpowiedni sprzęt. Z tego postu dowiesz się, od czego powinien zależeć wybór sekatora i dlaczego warto mieć kilka różnych jego modeli.
Drzewa owocowe bez regularnych „postrzyżyn” dziczeją, maliniak zmienia się w chaszcze, a winorośl praktycznie przestaje owocować. Hortensje, róże czy lawenda właśnie dzięki cięciu obficie kwitną i zachowują zwarty pokrój. Niecięty winobluszcz czy glicynia błyskawicznie wymykają się spod kontroli i dosłownie przerastają wszelkie oczekiwania (podpory zresztą też). Bez sekatora ogrodnik jest jak bez ręki. A właściwie bez kilku sekatorów, bo czym innym przycina się cienkie pędy, a czym innym twarde gałęzie. Tak jak w przypadku wszystkich innych narzędzi znaczenie ma nie tylko rodzaj sekatora, ale także jego jakość.
Pod tym względem do najlepszych na rynku należą sekatory firmy WOLF-Garten, posiadające wszystkie cechy idealnych narzędzi do cięcia roślin.
.
Czym wyróżniają się sekatory WOLF-Garten?
- Ostre jak brzytwa, precyzyjnie oszlifowane stalowe ostrza z powłoką adhezyjną, która zapobiega przywieraniu klejącego soku roślinnego wypływającego z rany po cięciu oraz zmniejszającą tarcie, gwarantując gładkie cięcie bez „zadziorów”.
- Wygodne i bezpieczne uchwyty dopasowane do dłoni i pokryte miękką powłoką z tworzywa. Dzięki temu unikniesz bolesnych odcisków i pęcherzy na dłoniach.
- Ergonomiczna budowa, zapewniająca komfort oraz pozwalająca zminimalizować wysiłek podczas użytkowania narzędzia.
- Głowica z przekładnią zwiększającą siłę nacisku, umożliwiająca lżejszą pracę.
- Wykonanie z najwyższej jakości materiałów, gwarantujące trwałość i precyzję cięcia.
- Możliwość wymiany wszystkich zużywających się elementów. Dzięki temu gdy po latach użytkowania coś w końcu zacznie szwankować, nie trzeba kupować nowego narzędzia, a jedynie wymienić uszkodzony element.
- Zabezpieczenia chroniące użytkownika sekatora przed urazami podczas pracy oraz w czasie transportu i przechowywania narzędzia.
- Możliwość użytkowania przez osoby prawo- i leworęczne.
Wszystkie sekatory zdecydowanie zasługują na miano profesjonalnych narzędzi ogrodniczych. Ich wybór jest spory i, jak się zapewne domyślasz, poszczególne modele służą do nieco innych celów. Każdy z nich posiada ponadto pewne dodatkowe udogodnienia.
.
Który sekator wybrać?
Jak już wspomniałem, w ogrodzie przyda się z pewnością więcej niż jeden sekator. Dlatego postaram się wyjaśnić Ci, do czego najlepiej nadają się poszczególne modele i czym tak naprawdę się różnią.
.
SEKATORY JEDNORĘCZNE WOLF-Garten to lekkie, podstawowe narzędzia do cięcia, niezbędne w każdym ogrodzie i na balkonie.
Sekator nożycowy RR 2500 – to wielofunkcyjny jednoręczny sekator przeznaczony do precyzyjnego cięcia cienkich gałęzi o średnicy do 22 mm, niezdrewniałych pędów oraz łodyg bylin. Jest wyposażony w dwa tnące ostrza z regulacją napięcia. Sprężyna jest zintegrowana z głowicą tnącą, więc nie da się jej zgubić, zabrudzić ani zablokować. Ostrza ustawione pod kątem 30° gwarantują maksymalny komfort pracy.
Sekator nożycowy »Professional« RR 5000 – niebywale trwały, jednoręczny sekator idealny dla profesjonalistów. Zapewnia czyste, precyzyjne cięcie, bez potrzeby nadcinania i nie tępi się nawet po wykonaniu tysiąca cięć. Sprężyna jest zintegrowana z głowicą tnącą ustawioną pod kątem 30°, zapewniającym ergonomię, bezpieczeństwo oraz wygodę pracy. Bardzo stabilne aluminiowe uchwyty z gładką wkładką z tworzywa sztucznego idealnie leżą w dłoni.
Sekator kowadełkowy Premium Plus RS 4000 – jednoręczny sekator przeznaczony do cięcia twardszych, zdrewniałych gałęzi o średnicy do 25 mm. Posiada jedno tnące ostrze oraz szerokie kowadełko podpierające przecinaną gałąź. Taka budowa sprawia, że wywiera większy nacisk w porównaniu z sekatorem nożycowym, więc cięcie wymaga użycia mniejszej siły. Tak jak poprzednie modele ma sprężynę zintegrowaną z głowicą tnącą ustawioną pod kątem 30°oraz system regulacji napięcia ostrzy.
.
Warto wiedzieć
Podczas cięcia liczy się nie tylko to, jak i czym przycinasz daną roślinę, ale także kiedy to robisz. Na przedwiośniu jako pierwsze pod nóż idą m.in. jabłonie, porzeczki i aktinidia, od końca marca można się zabrać za hortensje i lawendę, a tuż po nich za budleję i róże. Potem przez całą wiosnę na bieżąco tnie się przekwitające krzewy, takie jak forsycja. Latem co chwila gdzieś wybija przerośnięty pęd wymagający skrócenia. Więdną kwiaty róż i innych krzewów, więc warto je usunąć, nim zawiążą nasiona. Wiśni i czereśni też może przydać się cięcie tuż po zbiorach. Jesienią szczęk ostrzy słychać w maliniaku. Zimą sekator przyda choćby do ścięcia gałązek iglaków do stroików.
.
SEKATORY DWURĘCZNE WOLF-Garten posiadają długie, anodowane rączki zwiększające siłę nacisku oraz pozwalające dotrzeć do odleglejszych gałęzi. Są zakończone wygodnymi uchwytami pokrytymi tworzywem. Gumowe ograniczniki (odbojniki) wewnątrz uchwytów chronią dłonie przed uderzeniem oraz zapewniają płynną regulację rozwarcia rękojeści, a tym samym maksymalny komfort pracy.
Sekator nożycowy POWER CUT Basic Plus RR 650 posiada rączki o długości 65 cm. Służy do precyzyjnego cięcia gałęzi o średnicy do 40 mm. Sprytna budowa głowicy tnącej zapewnia dwukrotnie lepsze przełożenie mocy niż w zwykłych sekatorach.
Sekator nożycowy POWER CUT RR 800 V ma rączki o długości 80 cm. Umożliwia precyzyjne cięcie gałęzi o średnicy do 50 mm. Nowe rozwiązanie zastosowane w głowicy tnącej gwarantuje aż trzykrotnie lepsze przełożenie mocy niż w zwykłych sekatorach.
Sekator kowadełkowy Comfort Plus RS 750 to idealne narzędzie do cięcia twardych i suchych gałęzi o średnicy do 45 mm. Innowacyjna głowica tnąca dwukrotnie zwiększa przełożenie mocy w porównaniu ze zwykłymi sekatorami.
.
Jednak to wciąż jeszcze nie wszystko. Bo mogą zdarzyć się konieczność przycinki gałęzi na większej wysokości lub w trudno dostępnym miejscu. I tu znacznym ułatwieniem jest SEKATOR TELESKOPOWY PDC RR 400 T z ostrzem nożycowym, który umożliwia bezpieczne przycinanie gałęzi drzew położonych na wysokości nawet 5,6 m bez używania drabiny. Jest przeznaczony do cięcia gałęzi o średnicy do 32 mm. Kąt pracy głowicy tnącej można regulować, a mechanizm tnący wyposażono w praktyczną przekładnię łańcuchową.
Wysięgnik jest wykonany z bardzo trwałego i lekkiego anodowanego aluminium. Ważnym atutem tego modelu jest wzmocnienie taśmy transmisyjnej. Linka stalowa oraz taśma umieszczone są w kanale prowadzącym wewnątrz uchwytu, dzięki czemu nie mają kontaktu z dłońmi użytkownika. Sekator posiada dwa uchwyty do kontrolowania głowicy tnącej: pośrodku i na końcu wysięgnika. Umożliwia cięcie w dwóch trybach: jednym – do wykonywania wielu cięć w krótkim czasie, a drugim – do przycinania bardziej stwardniałych gałęzi wymagających użycia większej siły.
.
Natomiast poza typowymi sekatorami jest jeszcze grupa narzędzi, którą potocznie nazywa się NOŻYCAMI DO ŻYWOPŁOTÓW. Chociaż oczywiście roślinny inne niż żywopłoty także można nimi ciąć. Opowiem o nich innym razem, tymczasem tylko poglądowo spójrz, jak wyglądają na tle wspomnianych omawianych sekatorów.
.
Podsumowując
Jeśli masz tylko balkon lub ogródek świeżo założony młodymi krzewami i bez żadnych drzew, przynajmniej początkowo wystarczy Ci tylko jeden ręczny sekator nożycowy. Jednak z czasem rośliny rosną, a ich gałęzie drewnieją, stają się grubsze i twardsze. Z tego powodu trzeba będzie uzupełnić arsenał o sekator kowadełkowy i dwuręczny. Gdy masz w ogrodzie drzewa wymagające częstego przycinania, warto zainwestować w sekator teleskopowy. Profesjonalne narzędzia umożliwią Ci komfortową, bezpieczną, szybką pracę i z pewnością zachowają pełną sprawność przez wiele sezonów.
- Młody ogród, czyli busem przez polskie ogrody SEZON 7 – OGRÓD 20 - 4 grudnia 2024
- Jak wysypać korę w ogrodzie czyli ściółkowanie korą sosnową bez pomyłek - 3 grudnia 2024
- Oświetlenie przed domem – inspiracje do Twojego ogrodu - 29 listopada 2024