Busem przez polskie ogrody SEZON 2 – OGRÓD 24.

e0fa40f95a518f124bae149deb8d6398
e0fa40f95a518f124bae149deb8d6398

“Busem przez polskie ogrody” to jak zapewne już wiesz duży projekt realizowany na blogu “Z ogrodem na TY”, który z racji swojej popularności kontynuowany jest już drugi rok. Jego głównym założeniem jest cykl wizyt w ogrodach Czytelników, czego efektem są pełne inspiracji posty. Ideą projektu jest propagowanie świadomego i pełnego pasji ogrodnictwa, ale równie istotne jest ukazanie, jak wiele radości może dać samodzielne gospodarowanie przydomową przestrzenią, a także zaprezentowanie najciekawszych rozwiązań w zakresie architektury ogrodowej i nasadzeń roślinnych. A wszystko to bez angażowania dużych budżetów! Projekt ma jednocześnie edukować, bawić i motywować Czytelników bloga do świadomej i wzmożonej troski o własne ogrody.

A zatem to ogólne założenia. Natomiast, jak zauważyłeś, jednym z działań są “pełne inspiracji posty”, czyli posty na blogu pokazujące odwiedzone ogrody i relacjonujące wizyty, które odbywam, odwiedzając przepiękne miejsca i spotykając się z ciekawymi ludźmi. Zapraszam zatem na dwudziestą czwartą w sezonie 2019 relację z kolejnego odwiedzonego ogrodu w projekcie “Busem przez polskie ogrody”, dwudziestego czwartego, ostatniego już w sezonie 2.

.

Ogród 24 – Ogród zimozielony “na moim podwórku”

Jak pewnie już wiesz z ubiegłorocznych relacji, każdy z odwiedzonych ogrodów staram się na wstępie jakoś nazwać i zatytułować. Tak, aby na początku nastawić Cię na to, czego możesz się po nim spodziewać. Innymi słowy, staram się znaleźć jakąś główną cechę i wyróżnik danego miejsca, który zdecydowanie odróżnia go od pozostałych. I tak jest również w tym przypadku. „Ogród zimozielony na moim podwórku” to określenie, które zawiera w sobie dwa odrębne człony. Pierwszy to „ogród zimozielony”, bo taki on bez wątpienia jest, i to mimo że rośnie w nim mnóstwo roślin, o tej porze pozbawionych liści. Natomiast człon drugi nazwy „na moim podwórku”, wiąże się z tym, że to ogród w moim rodzinnym mieście – Nysie. W końcu tu również mnóstwo ładnych ogrodów jest.

Wracając jednak do kulisów mojej dwudziestej czwartej wizyty w projekcie “Busem przez polskie ogrody” sezon 2 – 2019, na początek kilka spraw ogólnych, tak abyś wiedział, gdzie tytułowy bus dojechał. A jak już wiesz, dojechał do miejscowości Nysa, co na mapie wygląda następująco:

Kolor czerwony to tradycyjnie miejsce skąd wyruszyłem, a ten niebieski kwadrat z numerem 24, to właśnie lokalizacja dwudziestego ogrodu, położonego w województwie opolskim. Do pokonania miałem zatem symboliczną odległość, około 10 kilometrów w jedną stronę. Na mapie widać również ciemnozielone kropki z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 1 – 2018. Myślę więc, że to ciekawe uzupełnienie.

Natomiast będąc już w sezonie 2019, jak pewnie wiesz z pierwszej relacji, przyszedł czas na nową planszę, na której widoczne będą wszystkie kolejne wizyty. Na ten moment są już wszystkie, z ogrodów od 1 do 24.

Dodam, że powyższą mapę oraz planszę, na której zaznaczone są lokalizacje wszystkich odwiedzonych ogrodów, znajdziesz również w zakładce projektu Gdzie dotarłem w sezonie 2019?. Dodatkowo polecam Ci również spojrzeć w zakładkę Gdzie dotarłem w sezonie 2018?, gdzie zobaczysz zbiorczą planszę, właśnie z roku ubiegłego.

Wracając do wizyty, jak zawsze, bus zaparkował w ogrodzie, a ja miałem możliwość przywitać się z przemiłą Właścicielką. Jeśli czytasz uważnie wszystkie relacje, zauważyłeś pewnie, że to pewnego rodzaju schemat, który staram się powielać. Z drugiej strony trudno sobie wyobrazić, aby ten charakterystyczny bus do ogrodu nie wjechał, a ja nie przywitał się z Gospodarzami. Tym bardziej, że mam szczęście trafiać na wyjątkowo miłe, otwarte i gościnne osoby, co miało miejsce również w tym przypadku.

Przepraszam za jakość drugiego zdjęcia, było zrobione telefonem, a nie zwróciłem uwagi, że zaparował. Niemniej jednak najważniejsze osoby tej relacji są widoczne.

.

Najważniejsze elementy ogrodu

Dwudziesty czwarty, ostatni w tym roku odwiedzony ogród, jak już wspomniałem, położony jest w województwie opolskim. W mojej rodzinnej miejscowości, na niewielkim osiedlu, jednak tyłem stykając się małym, miejskim laskiem, który stanowi jego naturalne tło.

We frontowej części działki stoi budynek mieszkalny, natomiast całe boki i tył, to jeden, duży ogród. Dwudziesty czwarty ogród, który pojawił się na trasie busa w projekcie “Busem przez polskie ogrody” sezon 2019, to kolejny ogród, który można określić mianem „ciekawy cały rok”. Podczas wizyty była praktycznie połowa grudnia, a w ogrodzie tym absolutnie nie wiele nudą, a tym bardziej pustką. A zatem miejsce to może dać Ci garść inspiracji i pomysłów jak zrobić ogród uniwersalny, które możesz przenosić do własnego ogrodu. Zanim przejdę do omówienia szczegółów, kilka ogólnych wskazówek, a zarazem bardzo ważnych spraw:

 • przede wszystkim to informacja, że to wyjątkowy ogród swobodny, w którym rabaty dosłownie wiją się i tworzą najbardziej wymyśle kształty,

 • po drugie to ogród z niezliczoną ilością roślin, w wielkiej ilości gatunków i odmian,

 • po trzecie to ogród bardzo zadbany,

 • a przede wszystkim to miejsce wyjątkowo zróżnicowane, w którym dobrze dobrane rośliny sprawiają, że jest atrakcyjny cały rok, również zimą.

Natomiast mówiąc tak ogólnikami, zalety tego ogrodu mógłbym jeszcze długo wymieniać. Bo naprawdę jest ich tam wiele. Jednak przejdę do bardziej namacanych elementów i skupię się na sprawach najważniejszych, które tradycyjnie warte są podpatrzenia i przeniesienia do innych ogrodów. W relacji tej nie będę się zbyt dużo rozpisywał, ponieważ zdaję sobie sprawę, że piszę za dużo…. Tymczasem obrazy mówią więcej niż tysiąc słów.

Centralna górka

Głównym optycznym elementem ogrodu jest znajdujący się w tylnej części, niewielki, pięknie obsadzony pagórek, który z jednej strony jest zestopniowany do wnętrza ogrodu, tworząc małe tarasy,

a z drugiej przechodzi w kamienną kaskadę i dalej rozwijające się przed nią niewielkie, wodne oczko.

Wijące się rabaty

Drugim najbardziej widocznym elementem, który zarazem określa ten ogród jako swobodny, są liczne, wijące się i gęsto obsadzone rabaty.

Bogactwo kolorów

Poza samym układem, trzeci najbardziej charakterystyczny element ogrodu stanowią piękne kolory, widoczne w dużej ilości roślin. Co ważne i należy podkreślić, widoczne w tym momencie kolory, tak właśnie będą prezentowały ten ogród przez całą zimę. Stąd ogród ten bez wątpienia można nazwać „zimozielonym”.

Ciekawe rośliny

Elementem, który w tym ogrodzie warty jest podkreślenia, to także liczne rośliny formowane,

a także pięknie zasuszające się na zimę.

Ponadto szereg ciekawych odmian, które dodatkowo zdobią ten ogród.

.

Kącik Partnera

Jak w każdym poście dotyczącym wizyt w ogrodach, także i tu wspomnę o bardzo ważnej dla projektu “Busem przez polskie ogrody” sprawie. Jeśli czytałeś o jego założeniach, wiesz pewnie, że odbywa się przy współudziale Partnerów, którzy obok tytułowego busa, stanowią główny element projektu.

I właściwie tylko dzięki temu możliwa jest jego realizacja. Tym bardziej, że od początku moim zamysłem było to, abym do ogrodów nie jechał z pustymi rękami i samym uśmiechem na ustach, ale również wziął coś, co temu kto mnie przyjmie, bardzo się przyda. I właśnie tym czymś jest „super paka” produktowa od Partnerów, którą zaraz zobaczysz.

Co więcej, drugim założeniem było też to, aby różne fajne produkty trafiały również do Czytelników tych właśnie postów, o czym dokładnie możesz przeczytać w zakładce projektu dotyczącej właśnie Partnerów. A zatem w poście dotyczącym wizyty w tym ogrodzie zobaczysz zarówno “pakę” zawiezioną do ogrodu, jak również “pakę” przygotowaną na konkurs.

Paczka produktowa

Paczka to oczywiście pojęcie umowne, bo tak naprawdę, jak w każdym z odwiedzonych ogrodów, było to kilka paczek, a właściwie toreb z produktami, a dodatkowo trochę produktów gnejsowych. Myślę, że to wszystko przyda się i znajdzie zastosowanie w odwiedzonym ogrodzie, a tym samym będzie miłą pamiątką dla Właścicieli.

Produktów, które pojechały ze mną busem było tak dużo, że nie sposób ich tu wszystkich wymienić. Stąd myślę, że najlepiej będzie, jak pokażę je na zdjęciach, zresztą podobnie jak zrobiłem to w relacjach z poprzednich ogrodów:

.

Co mnie zachwyciło w odwiedzonym ogrodzie?

Przede wszystkim to, że to kolejna, ogromna dawka pozytywnej energii, wynikająca z pozytywnego nastawienia Właścicielki, która miło przyjęła mnie na swoim terenie. Poza tym, pokazany ogród to kolejny przykład na to, że samemu można ogród przemyśleć, rozplanować i wykonać.

Ten ogród to także doskonały przykład na to, że wcale nie potrzeba dziesiątek lat, aby cieszyć się fajnym, dojrzałym ogrodem. Ten powstał około 10 lat temu, jak więc widzisz wystarczy zaledwie kilka lat aby swoją przestrzeń zmienić i stworzyć coś wyjątkowego. Jest tylko jeden warunek: trzeba to odpowiednio przemyśleć i wykonać, stosując odpowiednie gatunki roślin.

Jednak to, co imponuje mi najbardziej to fakt, że są osoby, i to wcale nie związane z branżą ogrodniczą, a po prostu zwykli pasjonaci, którzy potrafią stworzyć coś, czego nie powstydziłby się niejeden architekt krajobrazu. Dlatego, że nie sztuką jest nasadzić przypadkowych roślin, ale nasadzić je tak, aby pięknie się komponowały i co najważniejsze: zdobiły ogród przez cały rok.

.

Co jest godne polecenia i przeniesienia do własnego ogrodu?

Jak wiesz, projekt ‘Busem przez polskie ogrody’ ma nie tylko bawić, ale również inspirować i edukować, pokazując ciekawe wzorce, godne do powielenia w innych ogrodach. Stąd każda wizyta w ogrodach projektu, jest jednocześnie określoną dawką pomysłów, które warto powielać. Co więc warto wynieść z tego ogrodu?

 • Przede wszystkim chyba przekonanie, że dobierając rośliny do ogrodu warto zrobić to tak, aby zdobiły ogród przez okrągłe 12, a nie tylko 6 czy 7 miesięcy. Aby to osiągnąć, w głównej mierze trzeba postawić na rośliny iglaste, które powinny stworzyć główny szkielet ogrodu. Wszystkie inne rośliny, w szczególności liściaste, kwitnące itd. powinny być uzupełnieniem iglastych, umiejętnie wkomponowanym pomiędzy nie. Takie podejście gwarantuje to, że nawet w okresie bezlistnym, ogród nie jest pusty, bo ‘wypadają’ z niego jedynie niektóre pozycje, ale odpowiednio wkomponowane pomiędzy rośliny, które swojego uroku nie tracą. Stąd ogród nie pustoszeje, nie wygląda na ‘martwy’ czy niezagospodarowany.

 • W dużym zakresie warto stawiać na gatunki ‘sprawdzone’, innymi słowy pospolite, które w uprawie nie sprawiają szczególnych trudności, a poza tym dobrze radzą sobie w naszym klimacie. Gwarantuje to, że z ogrodu ‘nie wypadają’ co chwile poszczególne egzemplarze, którym zaszkodził mróz, susza, deszcz, czy taka lub inna choroba.

 • W zagospodarowaniu ogrodu warto stosować pewnego rodzaju dyscyplinę, czyli trzymać się obranego kierunku w doborze roślin, jak i stosowaniu różnego rodzaju dodatków. Nie warto sadzić ‘wszystkich rodzajów wszystkiego’ i stosować wszystkich dostępnych materiałów dekoracyjnych. W zamian za to lepiej wybrać określoną grupę roślin, również kolorystyczną i określoną grupę materiałów, którą warto powielać w określonych częściach ogrodu. Spowoduje to, że ogród będzie spójny, jednolity i ogólnie bardzo przyjemny w odbiorze.

 • I najważniejsze: warto pamiętać, że ogród można zaplanować i wykonać samemu, wcale nie angażując ogromnych budżetów.

.

Weź udział w projekcie

Kończąc dwudziestą czwartą relację z odwiedzonego w roku 2019 ogrodu, zapraszam Cię do udziału w projekcie. Możesz to zrobić na różne sposoby, a tym samym dobrze się bawić i skorzystać z licznych atrakcji tzn.:

 • Zgłoś swój ogród do projektu. Jeśli Cię odwiedzę, otrzymasz zróżnicowany, atrakcyjny zestaw produktów od Partnerów. Więcej informacji znajdziesz w opisie projektu oraz regulaminie.

 • Czytaj posty z odwiedzanych ogrodów. W każdym z postów będzie specjalny konkurs, w którym do wygrania będą równie atrakcyjne produkty od Partnerów. Jeden z nich już poniżej.

 • Śledź na bieżąco strony projektu. Dlatego, że i tam będą pojawiały się niespodzianki. W szczególności polecam Ci podstrony: strona główna projektu, Partnerzy, ogrody, fajne niusy, tytułowy bus, gdzie dotarłem.

.

Konkurs

Zgodnie z powyższą informacją oraz ogólnymi założeniami projektu, każdy post z odwiedzonego ogrodu to konkurs i szansa na fajne nagrody. Tak jest zatem także w tym poście. Zapraszam!

Co jest do wygrania?

Od Firmy Vilmorin Garden super praktyczny zestaw, w skład którego wchodzą:

 • 6 miniogródków, czyli gotowych rozwiązań do domowej uprawy warzyw i ziół.

 • 3 nasiona na taśmie – idealne rozwiązanie do uprawy warzyw.

 • 11 nasion – łatwy wysiew, praktycznych aplikatorów z nasionami.

 • 4 ninikiełkowniki – gotowe zestawy do domowej uprawy kiełków.

Od Firmy Kronen super praktyczny zestaw, w skład którego wchodzą:

 • Ziemia do ziół – 20 litrów.

 • Ziemia do hortensji – 20 litrów.

Od Firmy Rolmarket.pl:

 • Hydrożel ogrodniczy.

Od Marki Altax Viva Garden! super praktyczny zestaw, w skład którego wchodzą:

 • Puszka farby – 250 mililitrów.

 • Praktyczny szablon do malowania.

Co zrobić aby otrzymać powyższy zestaw nagród?

Nic wielkiego. Pod postem, który ukaże 30 grudnia na facebook’u, na fanpage bloga, wykonać dwie sprawy:

 • pierwsza obowiązkowa, czyli napisać w komentarzu, co najbardziej spodobało Ci się w odwiedzonym ogrodzie albo dlaczego ten zestaw należy się właśnie Tobie? Komentarz możesz również zamieścić tu poniżej, pod postem.

 • druga nieobligatoryjna, aczkolwiek mile widziana, to udostępnić ten post. Bardzo zależy mi, aby zachęcić wiele osób do wspólnej zabawy.

I to wszystko. Spośród osób, które zamieszczą najciekawszy komentarz do 15 stycznia 2020r., po dniu 16 stycznia wybiorę zwycięzcę, którego ogłoszę w zakładce projektuWyniki konkursów projektu.

Myślę, że zasady są proste. Zapraszam do zabawy i raz jeszcze do aktywnego uczestnictwa w całym projekcie.

Obserwuj regularnie strony projektu „Busem przez polskie ogrody” bo gwarantuję, że dużo będzie się tutaj działo! Jeśli możesz, udostępnij ten post, może ktoś również skorzysta z przedstawionych propozycji. A tymczasem do zobaczenia w kolejnym ogrodzie!

 

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

4 Comments

 1. says: kejdzi

  Zima? jaka zima, brak szarości, ponurości i smutku, ten ogród tętni kolorami aż chce się patrzeć i sycić oczy tym pięknem. Absolutnie fascynujące, że jest tak urządzony, że i w tę wydawać by się mogło ponurą porę roku, będzie zachwycał każdego kto go odwiedzi. Przepiękne miejsce z którego właścicielka na pewno jest dumna.

 2. says: Dawid

  Świetny wpis! A porada, że warto dobierać rośliny by zdobiły go przez cały rok a nie przez kilka miesięcy to powinna być zapisana w każdej książce początkującego ogrodnika!

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *