Narzędzia ogrodnicze, które ułatwią Ci pracę w ogrodzie.

Nie jest chyba większym zaskoczeniem, że „gołymi rękami”, w ogrodzie, niewiele można zrobić. Dlatego od wieków stosowane są różne narzędzia ogrodnicze. Dziś są już tak zaawansowane, że mocno potrafią pracę ułatwić.

Z racji tego, że przez moje ręce przechodzi ich sporo, często jestem pytany: jakie narzędzia ogrodnicze używasz? Nie specjalnie jest możliwość odpowiedzieć na to jednym zdaniem, ale już kilkoma owszem.

Dlatego postanowiłem przygotować Ci krótki przewodnik po tym, czym pracuję. Dzieląc go na dwa działy.
Pierwszy, który zawiera narzędzia nazwijmy normalne. Czyli takie jakie stosowane są w większości ogrodów, które teoretycznie powinny wystarczyć, na początek, aby skutecznie zająć się swoim ogrodem.
Drugi to narzędzia, które jeśli nie zajmujesz się zielenią zawodowo, raczej będą wykraczały poza Twój obszar zainteresowań. Ale też, być może, wcale nie koniecznie, bo jeśli uważasz się za tzw. ogrodnika kompletnego, uzbrojonego po zęby, masz duży ogród albo po prostu lubisz „gadżety”, to dział ten, jak najbardziej może Cię również dotyczyć.

Zanim jednak przedstawię Ci to, czym konkretnie pracuję, co może Ci się przydać, proponuję lekturę wpisu: WYPRAWKA domowego ogrodnika – co jest potrzebne i ile to kosztuje? Z góry zaznaczam, że to był trzeci wpis na blogu więc na ewentualne „poszukiwanie stylu”, nie zwracaj uwagi. W każdym razie znajdziesz tam spis rzeczy, które jako „kompletny” i skuteczny ogrodnik, prędzej czy później możesz potrzebować.

Dział 1 czyli moje i Twoje podstawowe narzędzia ogrodnicze.

Kosiarka – chyba pierwsze urządzenie, które przychodzi na myśl kiedy tylko pomyślimy o pielęgnacji ogrodu. Jeśli chodzi o takie ręczne kosiarki, ja używam kosiarek dużych czyli o największej dostępnej szerokości koszenia, z reguły około 60 centymetrów. Oczywiście spalinowych. I z napędem, który teoretycznie pracę ułatwia. Teoretycznie bo niby lżej się prowadzi, ale jednocześnie wolniej. Czyli pracę trochę spowalnia. Jeśli jednak zdecydujesz się na kosiarkę z napędem to nie przywiązuj się do niego zbyt mocno. Z reguły po sezonie, dwóch przestaje działać.

narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty1 narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty2

Podkaszarka – gdzie kosiarka nie wlezie albo nie dokosi należy skorzystać z podkaszarki. Sprawa niby oczywista, jeśli oczywiście chcesz aby każdy zakątek ogrodu wyglądał estetycznie. Ale uwaga: zakładając ogród, wykonując trawniki, obrzeża, robiąc nasadzenia, można zrobić to tak, aby używanie podkaszarki nie było konieczne. Czyli tak aby kosiarką dało się wszędzie dojechać. Mam tak np. u siebie i bardzo to sobie chwalę. Bo jakby nie było praca podkaszarką przy koszeniu ogrodu, strasznie pracę spowalnia i rozdrabnia, czego ja akurat nie lubię.

narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty3 narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty4

Drabina – sprawa oczywista. Najbardziej polecam taką składaną, którą można dodatkowo rozłożyć w formie poziomego podestu.

narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty5 narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty6

Grabie – różne rodzaje, metalowe, plastikowe itd. Do liści, do ziemi, do trawy. A przy okazji worek ala tzw. „big-bag” na zgrabione odpady.

narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty7

Szpadel – niezastąpiony gdy trzeba coś wykopać. Np. pod nasadzenia.

narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty8

Sekator i nożyce do gałęzi – ręczne. Rzeczy znane i oczywiste.

narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty9

Względnie nożyce do żywopłotów i formowania krzewów mechaniczne. Ja używam oczywiście spalinowych. Przy okazji zaznaczam, że wszystkie narzędzia ogrodnicze jakie mam i używam to są narzędzia spalinowe. Nie wyobrażam sobie pracy z wiszącym kablem zasilającym, szczególnie w terenie u klienta.

narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty10

Taczka.

narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty11

Czasem miarka jeśli chcę równo i symetrycznie rozmieścić jakieś nasadzenia.

narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty12

No i oczywiście rękawiczki. Ja używam, ale znam zdecydowanych przeciwników.

narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty13

I to zasadniczo koniec zestawu podstawowego. Są jeszcze takie drobnostki jak opryskiwacz, konewka, wąż ogrodowy, motyczki, haczki, łopatki, itp. których jednak nie zamieszczałem aby zbytnio się nie rozdrabniać. Niemniej jednak również używam więc wspomnieć wypada.

Dział 2 czyli zestaw dla zaawansowanych.

Zaznaczam, że dla przydomowego użytku, niektóre z poniższych urządzeń, zasadniczo mogą nie być przydatne. Chyba, że jak wspomniałem masz duży ogród albo wyjątkowo lubujesz się w gadżetach. I chcesz być przygotowany na wszelkie okoliczności.

Dmuchawa plecakowa – narzędzie prawie obowiązkowe do wszelkiego rodzaju „hurtowego” zdmuchiwania liści, a nawet „mechanicznego zamiatania” terenu, w szczególności alejek, placów czy podjazdów. Duża moc, duża wydajność.

narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty14 narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty15

Dmuchawa ręczna – w zasadzie pełni identyczną rolę co dmuchawa plecakowa, ale ze względu na swoją mniejszą moc, służy do nieco lżejszych zadań.

narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty16 narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty17

Kosa – te sprzęty używam, zużywam w ilościach hurtowych. Mimo, że teoretycznie wygląda to podobnie jak podkaszarka, ale jednak jest to zupełnie inne urządzenie. I do innej pracy. Nie dokaszania zakamarków, ale profesjonalnego koszenia terenów. Mogą być z nożami albo żyłkami. Na moich terenach, zasadniczo używam tych drugich.

narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty18 narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty19

Mechaniczne nożyce do formowania krzewów i żywopłotów. Idealnie sprawdzają się do tworzenia gładkich równych powierzchni co byłoby praktycznie nie wykonalne zwykłymi, ręcznymi nożycami.

narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty20

Mechaniczne nożyce na wysięgniku. Czyli takiej przedłużce umożliwiającej cięcie wyższych żywopłotów bez użycia drabiny. Bardzo ułatwia i przyśpiesza pracę. Zasada działania identyczna jak nożyc bez wysięgnika.

narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty21

Pilarka – popularnie zwana piłą. Zasada działania chyba znana, dodam, że narzędzie obowiązkowe do wszelkiego rodzaju większych przycinek, ścinek itd.

narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty22 narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty23

Pilarka na wysięgniku – podobnie jak w przypadku nożyc na wysięgniku, do sięgania wyższych miejsc bez użycia drabiny. Zdecydowanie dobre i pomocne urządzenie.

narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty24

Wertykulator – urządzenie modne i od kilku lat obowiązkowe. Każda rozmowa o trawniku, czy to z zawodowcem czy amatorem tematu, prędzej czy później kończy się pytaniem: a wertykulację pan robi? No więc wertykulator trzeba posiadać, co by nie mówić pomaga nieco trawnikom.

narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty25 narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty26

Glebogryzarka – przechodząc powoli do cięższego sprzętu, trzeba koniecznie o niej wspomnieć. Używam ją do „orania”, wzruszania ziemi, z reguły pod uprawę. Np. warzywnik. Chociaż i pod trawniki również można próbować z niej skorzystać w pierwszej fazie aby ziemię spulchnić i umożliwić jakiekolwiek ziemne operacje.

narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty27 narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty28

Glebogryzarka rotacyjna – mimo, że podobna do zwykłej glebogryzarki, to jednak zupełnie inna. Inna zasadza działania, inne przeznaczenie. Wykorzystuję właśnie przy zakładaniu trawników. Urządzenie idealne do uprawy podłoża, wstępnie wcześniej przygotowanego, pod siew. Ma taką idealną zaletę, jak sama nazwa mówi, że rotuje czyli obraca wszystko „do góry nogami”, wyciągając na wierzch czystą ziemię, a drobne kamienie, patyki itd. zakupując pod spodem.

narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty29 narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty30 narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty31

Niwelator – będąc na przy uprawie ziemi pod trawniki, nie wypada nie wspomnieć o kilku urządzeniach pomocniczych, biorących udział w tym procesie. Pierwszym jest niwelator. To urządzenie co prawda geodezyjne, ale używane przeze mnie do niwelowania terenu, określania spadków i przewyższeń. Praktycznie nie wyobrażam sobie wyprofilowania terenu bez jego użycia.

narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty32

Paleta budowlana – Idealna „maszyna” do gładzenia powierzchni pod siew. To moje autorskie rozwiązanie, które idealnie wyrównuje tzn. miejscowo zbiera nadmiary ziemi, którą „automatycznie” przesuwa w zagłębienia. Niestety potrzeba do tego jeszcze „konia pociągowego”.

narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty33

Siewnik – czyli proste urządzenie do równomiernego rozprowadzenia nasion.

narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty34

Wał metalowy – Prosta konstrukcja, która jest niezbędna do ubicia i przysypania posianych nasion.

narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty35

Samochód – bliższej zasady nie trzeba tłumaczyć. Ale dzielę ja na kilka kategorii. Pierwsza to zwykłe samochody, których zadaniem jest transport sprzętu drobnego oraz ciągnięcie przyczep.

narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty36 narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty37

Druga to samochody do transportu maszyn komunalnych.

narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty38 narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty39

Trzecia to samochody tzw. pic-up, które można określić mianem dużej taczki. Można je wykorzystać właściwie do wszystkiego. Od transportu ziemi, roślin, ściętych drzew itd., do przewozu sprzętu.

narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty40 narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty41 narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty42 narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty43

W tym także do przewozu akcesoriów na terenowego grila, którego przy niektórych nietypowych pracach, trzeba zrealizować w terenie.

narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty44 narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty45

Przyczepa transportowa – w branży zagospodarowania zieleni, obowiązkowo z naburtowymi nakładkami siatkowymi.

narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty46 narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty47 narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty48 narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty49 narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty50

Mobilny rębak do gałęzi – wersja mała, który pozwala zebrany urobek ściętych, drobnych gałęzi, zmielić, uzyskując materiał idealny do np. ściółkowania.

narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty51 narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty52

Mobilny rębak do gałęzi – wersja duża, który pełni rolę identyczną jak rębak mały. Ale ze względu na swoją wielkość i moc byłby w stanie przerobić nawet „konia z kopytami”.

narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty53 narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty54

Podnośnik koszowy – do prowadzenia prac na wysokości. Pielęgnacji, przycinek, a także ścinek wysokich drzew.

narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty55 narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty56 narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty57 narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty58

Ciągnik ze zbiornikiem i zestawem do zbierania liści. Możliwy jednak do wykorzystania tylko do mniejszych ilości. Tzn. dużo większych niż potrzeby ogrodów przydomowych, ale jednocześnie mniejszych niż potrzeby parkowe. Czyli coś pomiędzy.

narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty59

Z tak zwanym „wysokim wysypem”, umożliwiającym wyładunek zebranych liści wprost na przyczepę.

narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty60

Ssawa do liści – zastosowanie identyczne jak poprzednie urządzenia, ale właśnie do terenów w skali makro. Ja wykorzystuję do zbiórki liści na terenach parkowych.

narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty61 narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty62

Podnośnik widłowy – popularny widlak, który jak nic sprawdza się przy rozładunku i nasadzeniach większych roślin.

narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty63 narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty64 narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty65

Ciągnik komunalny – z tzw. dolnym agragatem i wyrzutem bocznym. Umożliwia koszenie terenów jednak przy założeniu dwóch podstawowych warunków: teren jest względnie płaski i koszona trawa jest względnie nie długa. Przy zaburzeniach tych warunków, zaczyna mieć pewne kłopoty.

narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty66 narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty67 narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty68 narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty69

Sprawdza się również w roli transportowej gdy trzeba coś przewieźć, np. w obrębie jednego parku.

narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty70

Ciągnik komunalny – z tzw. agregatem bijakowym. Urządzenie do zadań gdzie powyższy ciągnik zaczyna mieć kłopoty. Zupełnie inna zasada koszenia, inne noże, inna konstrukcja. Nawet skoszona trawa wygląda inaczej. Jest rozbita.

narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty71 narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty72 narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty73 narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty74 narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty75

Ciągnik komunalny – z tzw. dolnym agragatem oraz zestawem zbierającym, z wysokim wysypem, podobnie jak w przypadku wcześniejszego wysypu liści. Urządzenie idealne do dużych ogrodów.

narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty76

A także boisk gdzie ważna jest jakość wykonanego koszenia.

narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty77 narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty78 narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty79

Ciągnik rolniczy – czyli waga “super ciężka” w pielęgnacji zieleni. Oczywiście ciągnik wraz z zestawem przyczep. Niezastąpiony zestaw przy przewozie dużych ilości zbieranych liści.

narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty81 narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty82 narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty83 narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty84 narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty85

Ładowacz – bo skoro ciągnik, który ma coś przewieźć to musi być i ładowacz, który mu to zapakuje.

narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty87 narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty88 narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty89 narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty90

I to w zasadzie tyle głównych sprzętów, z których korzystam. Jest jeszcze kilka, mniej istotnych, których niestety nie uwieczniłem na zdjęciach. M.in. zamiatarka, odśnieżarka służąca do zimowego utrzymania alejek parkowych. Będzie śnieg, zrobię i dołożę.

W związku z całym tym powyższym inwentarzem, śmiało mogę powiedzieć, że jestem przygotowany na każdą ewentualność. Stąd też nazwa robocza: serwis przydomowy.

narzędzia ogrodnicze_zogrodemnaty80

Mam nadzieję, że to krótkie zestawienie pt. narzędzia ogrodnicze, pozwoli Ci zobaczyć, uświadomić sobie, co ewentualnie możesz jeszcze potrzebować. I to zarówno do przydomowego użytku, jak również do ewentualnej działalności zawodowej.

I tym sposobem poznasz narzędzia ogrodnicze, które ułatwią Ci pracę w ogrodzie. Myślę, że tak uzbrojonego, nic nie będzie Cię w stanie zaskoczyć. Żaden teren, żadna praca, żadne zlecenie.

Z drugiej strony musisz też wiedzieć, że sprzęt nie pracuje sam. Trzeba nieco umiejętności i doświadczenia aby się nim sprawnie posługiwać. Jednak zaręczam, że wszystkiego można się nauczyć. I tego Ci życzę: zostań bohaterem w swoim ogrodzie.

Na zakończenie moja tradycyjna prośba do Ciebie: polub i nie odchodź bez słowa – skomentuj i daj mi znać co o tym myślisz. Dlaczego? Możesz przeczytać w tym miejscu.

25 komentarzy

 • Ile u Ciebie maszyn! Ta przyczepa do przewożenia liści najlepsza. Wszystkie zapewne bardzo potrzebne przy takiej pracy w terenie ! Mi brakuje jedynie krótkiej drabiny. Muszę jak najszybciej kupić. Parę razy stałam w sklepie w dziale z drabinami, ale żal mi było stracić kasę. 😀 Wolę kwiatki, ale wiem to złe myślenie. 😉 Pozdrawiam Tomku.

  • No to będziesz musiała kiedyś odżałować i jednak ją nabyć 😉 Przyda się nie tylko w ogrodnictwie… Również mocno pozdrawiam 🙂

 • O kur… ale zabawki. I jak zwykle dobrze opisane. Ja mam kosiarkę, łopatę, grabki i siekierkę. Rękawiczki też używam bo nie lubię piachu pod pazurami…

  • Dzięki. Choć w moim przypadku to już nie kwestia gadżetów, ale konieczności 🙂
   Serdecznie pozdrawiam duet ogrodniczo – geodezyjny 😉

 • Ależ miło sie oglądało i czytało ten artykuł. Świadczę drobne usługi ogrodowo – porządkowe jako dodatkowe zajęcie i wielką radością bym taki wachlarz narzędzi widział u siebie 🙂 Jednak póki co, do prac które wykonuje starczą niewyszukane narzędzia. Po licznych próbach z markami ostatecznie posiadam elektronarzędzia i urządzenia 3 firm: SOLO, Honda i AL-KO. Istotnym okazał się szeroki i pobliski serwis oraz całkiem dobra jakość za dobre pieniądze. Na dzień dzisiejszy używam: kosiarki spalinowej i elektrycznej, kosy spalinowej, wertykulatora, aeratora, pilarki elektrycznej. Dodatkowo oczywiście taczki, szpadle, drabiny, walec ogrodowy, różne grabie, miotły, sekatory, nożyce itp. Większość z tych narzędzi przewożę w poczciwym, wydłużanym VW T4. Czasem wypożyczam przyczepkę. Tym co chcę nabyć po nowym roku to własna przyczepka i nożyce do żywopłotu bo będę miał stałe zlecenia wiec bez tego sie nie obejdzie. Pozdrawiam wszystkich mniejszych i większych pasjonatów ogrodów i nie tylko 🙂

  • Dziękuję za dobre słowo i uznanie 🙂
   Jeśli chodzi o Twoje narzędzia to z tego co wymieniasz, masz już całkiem sporo. A z czasem, z pewnością się rozwiniesz, a baza sprzętowa się powiększy. Choćby o tą planowaną przyczepę. U mnie było podobnie…
   A jeśli chodzi o marki, którymi pracujesz to niestety nie mam z nimi doświadczenia. Ja stawiam głównie na Husqvarnę, John Deere i Stihl’a. Mam do nich pełne zaufanie. Do tego jeszcze trochę innych, które widać na zdjęciach.
   Jeśli będziesz potrzebował jakiejś informacji nt. sprzętu, pisz. Pozdrawiam 🙂

 • ależ potężny wachlarz narzędzi… szczerze zazdroszczę Panie Tomku i gratuluję pięknie rozwiniętej firmy. Odnośnie pilarek – czy wg Pana, lepszy jest Stihl czy Husqvarna ? Pytam bo po nowym roku, ale jeszcze zimą będę chciał kupić spalinową pilarkę. Jako że mój zakres prac jest wąski (koszę przydomowe trawniki dla kilku stałych klientów) to i narzędzi niezbyt dużo. Głównie to kosiarki z Stiga i AL-KO, kosy spalinowe, i traktorek do trawy z Oleo Mac 95/16. I to mi starcza do takich przydomowych prac (choć jeden z trawników to prawie 6 tyś m2 wiec to już taki całkiem przydomowy trawnik nie jest 🙂 ) Wszystkiego dobrego Panie Tomaszu.

  • Witam Panie Tadeuszu 🙂 Choć proponuję abyśmy byli tu na “Ty”.
   Ja osobiście wolę i polecam sprzęty Husqvarna. Zdecydowanie bardziej przyjazne w obsłudze i serwisie. Jedynie dmuchawy plecakowe bardziej leżą mi ze Stihla. Ale pilarka proponuję Husqvarna.
   Zresztą mam taką zasadę aby wszystko było z jednej “stajni” bo wówczas jest prościej z serwisem, paliwami, mieszankami, olejami itd. I zdecydowanie w tej kwestii preferuję Husqvarnę i wszelkie marki jej pochodne.
   To co Pan wymienił to z kolei pochodne Stihla, szczególnie Stiga.
   Myślę, że i Pan z czasem będzie się rozwijał to i sprzętu będzie przybywało. Sytuacja sama to wymusza. A trawnik 6tys m2 czyli 60arów nie jest aż tak duży 😉 Ja koszę np 40hektarowe parki…
   Pozdrawiam serdecznie, w razie pytań służę pomocą.

 • Witam. A już myślałem że jestem jedynym geodetą z zainteresowaniami ogrodniczymi.
  Opracowanie godne osobnej publikacji – bez naciągania, prosto i przystępnie. Miło się to czyta i ogląda – zdjęcia są dobrym uzupełnieniem.
  Sam zajmuję się tylko swoim ogrodem – ale sprawia to dużo przyjemności. Będę śledził bloga z przyjemnością 🙂 Pozdrawiam

 • Imponujący zestaw, zwłaszcza full size John Deere i ładowacz JCB. Doceniam takie podejście do tego co się robi, z rozmachem i nastawione na wysoką jakość i niezawodność używanych narzędzi, co przekłada się na jakość usługi i szybkość jej wykonania. Moją uwagę zwróciły też dwa rodzaje glebogryzarek, nie wiedziałem o tym, że są różne konstrukcje o odmiennej zasadzie działania. Jakich używasz i czym kierowałeś się w ich wyborze? Pozdrawiam Cię.

 • Polecam nasz park maszynowy dla ogrodnika – ZieloneMaszyny.
  Maszyny do urządzania i pielęgnacji terenów zieleni dla profesjonalistów i wymagających klientów indywidualnych oraz wypożyczalni.
  Tools not Toys. Mamy ambicję promować tylko solidny sprzęt, zbudowany wg zasady built to last czyli raz na zawsze. Produkty innowacyjne, trwałe i niezawodne.
  Nowości sami zawsze testujemy. Produkty i podzespoły wyprodukowane w Belgii, Japonii, Nowej Zelandii, USA, Wielkiej Brytanii.

 • Większość tych sprzętów to za duży kaliber jak na moje potrzeby. Podkaszarka rzuciła mi się w oczy, to jest akurat taka rzecz bez której mój pełen zakamarków ogród nie może istnieć. Mam ryobi, to pierwsza rzecz jaką kupiłam tej marki, była niedroga., lekka i zgrabna, ale muszę przyznać, że sprawdza się świetnie, ma moc 🙂

 • Bardzo długi i bardzo merytoryczny wpis przedstawiający wszystko co najważniejsze. warto było się z nim zapoznać, choć trochę to trwało. Kwestia narzędzi pewnie każdego nurtuje, zwłaszcza tych, co dopiero zaczynają swoją przygodę z ogrodem i ogrodnictwem, ale od czegoś trzeba zacząć.

 • Ja swoje narzędzia do kopania, grabania, przycinania i piłowania kupiłam w cellfast. Jednak nie zapomniałam o roślinkach które wymagają innej opieki takiej jak np dbanie o ich glebę czy pozbywanie się chwastów które utrudniaja im zycie, dlatego specjalnie dla nich nabyłam zestaw narzędzi pielęgnacyjnych cellfast

 • Świetnie napisany artykuł, można się z niego wiele dowiedzieć w temacie narzędzi ogrodniczych. Teraz już wiem na jaki sprzęt postawić i będzie mi łatwiej coś wybrać. Już nie mogę się doczekać, aż zamówienie do mnie dotrze i będę mógł rozpocząć prace w moim ogrodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *