O tym, że technika idzie do przodu, chyba nie muszę Cię przekonywać. Widać to na każdym kroku, choćby w motoryzacji, komputerach czy telefonach. Dlatego cieszę się, że i branża ogrodnicza nie pozostaje w tyle, ale rozwija się i wciąż mnie zaskakuje. Spójrz na system plecakowy Stiga SBH 900 AE, który jest tego najlepszym przykładem.
Zanim go przedstawię, w skrócie tylko co to takiego jest? A więc mówiąc obrazowo to plecak, w którym umieszczone są baterie zasilające urządzenia plus właśnie urządzenia, podpinane wymiennie do plecaka.
No dobrze, ale po co tak rozbudowany system i po co właściwie zakładać coś na plecy? Odpowiedź jest prosta: po to aby odciążyć urządzenia, które trzymamy w ręce, od ciężaru akumulatora, a tym samym zwiększyć komfort i efektywność naszej pracy. A ponadto zwiększyć jej czas i wydajność, choćby tylko przez to, że w systemie plecakowym zamontowane są dwa akumulatory, które zamiennie mogą zasilać urządzenia.
No dobrze, to skoro w kilku zdaniach przedstawiłem o co chodzi w systemie plecakowym i po co go stosować, spójrz jak wygląda na żywo, czym się charakteryzuje i jakie mam obserwacje z użytkowania.
.
System plecakowy Stiga SBH 900 AE
Prowadząc bloga i różne ogrodowe projekty, mam to szczęście pracować i próbować różnych narzędzi. I tak właśnie było z systemem plecakowym i jego przystawkami, którym miałem okazję bliżej się przyjrzeć. Co więc udało mi się zaobserwować? To po kolei, spójrz na najważniejsze elementy, funkcje i detale.
Na początek jednak samo opakowanie. Jeśli zamówisz urządzenia, otrzymasz je oczywiście starannie opakowane i zabezpieczone. Każde oczywiście w oddzielnym opakowaniu.
Są praktycznie gotowe do użycia, wystarczy tylko kilka drobnych czynności, dopięć pasków i kabli, co zresztą jest intuicyjne i możliwe do zrobienia bez najmniejszego problemu.
Sprawa druga to wygląd i ergonomia. Sprzęty są estetyczne, w barwach Stiga, a więc czarno – żółtych. Natomiast sam system plecakowy jest w pełni wodoodporny, zaprojektowany na każde warunki, a paski zrobione z mocnej, technicznej tkaniny, miękkiej i zapewniającej cyrkulację powietrza podczas użytkowania.
Ma to ogromne znaczenie podczas dłuższej pracy, przez co ramiona i plecy nie męczą się, a plecak nie przyczynia się do pocenia użytkownika. Ponadto dzięki amortyzowanym paskom i klipsom uprzęży, ergonomiczne szelki łatwo dopasowują się do wzrostu, rozmiaru i pozycji roboczej operatora.
Plecak przystosowany jest do dwóch akumulatorów,
a ich gniazda umieszczone są po obu stronach, aby zapewnić równomierne rozmieszczenie ciężaru.
Każdy z akumulatorów ma wbudowany system diod, który umożliwia sprawdzenie stopnia ich naładowania,
co zresztą możliwe jest również na panelu sterowania każdego z dopinanych urządzeń, dzięki czemu podczas pracy masz pełną kontrolę nad ich mocą i wydajnością.
Wybór źródła zasilania, czyli jednego z dwóch akumulatorów, następuje poprzez przekręcenie pokrętła w bocznej ścianie plecaka, odpowiednio na oznaczenie 1 lub 2.
Kiedy więc rozładuje się jeden, płynnie przełączasz się na pracę drugim, co ważne, sięgając ręką, bez konieczności zdejmowania uprzęży.
Aby uzyskać maksymalną moc dopinanych urządzeń serii 900, o których za chwilę, producent zaleca stosowanie akumulatorów o mocy 48V i pojemności 7,5Ah. Przypomnę tylko, że Ah = właśnie pojemność, a to = się czas pracy. A więcej o tym jak wybrać właściwy system akumulatorowy, przeczytasz w tym moim poście.
A zatem zaleca się stosowanie akumulatorów E-Power 475 48V 7,5Ah, ale kompatybilne są również:
-
E-Power 420 48V 2,0Ah
-
E-Power 450 48V 5,0Ah, które ja właśnie używałem
No dobrze, to tyle najważniejszych informacji. Zanim przejdę do przedstawienia dostosowanych urządzeń, jeszcze kilka ogólnych informacji o samym plecaku:
-
Istnieje możliwość wypięcia korpusu plecaka i trzymania go w ręce zamiast zakładania na plecy, na przykład podczas konieczności szybkiej pracy dmuchawą.
-
Seria urządzenia: Ekspert. A więcej o innych seriach znajdziesz również w tym poście.
-
Wielkość opakowania: 285*255*505 milimetrów.
-
Waga urządzenia: 3,4 kilograma.
-
Uprząż plecaka ma również wbudowany system haczyków, który umożliwia wpięcie kabla (z dostosowaniem dla prawo i leworęcznych),
a to po to, aby kabel nie wisiał i nie przeszkadzał podczas pracy.
No dobrze, to tyle o samym systemie plecakowym SBH 900 AE. A co można do niego podpiąć i czym tak naprawdę można pracować? To po kolei, bo możliwości na dzień dzisiejszy są cztery:
-
Dmuchawa SAB 900 AE
-
Sekator z wysięgnikiem SPH 900 AE
-
Sekator SHT 900 AE
-
Kosa SBC 900 D AE
Nie będę ich tu dokładnie omawiał, jako że to post ogólnie o systemie plecakowym, ale wspomnę tylko o najważniejszych elementach, które mają wpływ na jakość i komfort użytkowania, a które udało mi się zaobserwować podczas różnych prac, jak i dowiedzieć się z opisów technicznych.
.
Dmuchawa SAB 900 AE
To bardzo lekkie urządzenie, z mocnym bezszczotkowym silnikiem, który zapewnia prędkość wydmuchiwanego powietrza do 55 m/s. Jego czas pracy, przy zastosowaniu dwóch baterii E-Power 475 48V 7,5Ah, to aż 130 minut, a zatem przeszło 2 godziny, co właściwie jest wystarczające dla zrobienia większości prac.
Dmuchawa posiada również zmienną prędkość sterowania spustem, co umożliwia zmienny przepływ powietrza, od wolnego do szybkiego. Z kolei dodatkowa funkcja boost zapewnia wydmuch powietrza o największej prędkości, co jest przydatne chociażby do zdmuchiwania cięższego materiału, czy wydmuchiwania liści z trudno dostępnych miejsc.
I co jeszcze wartego uwagi? A jest kilka szczegółów:
-
podpięcie urządzenia do plecaka zasilającego, to tak naprawdę wpięcie jednego kabla z systemem tzw. szybko złączki,
-
konstrukcja tylnej kratki wlotu powietrza zapewnia ochronę wentylatora przed kurzem i brudem, zmniejszając jednocześnie poziom hałasu,
-
rura dmuchawy wypina się po naciśnięciu jednego przycisku, co ułatwia transport czy umożliwia zaoszczędzenie miejsca podczas przechowywania,
-
urządzenie waży tylko 2,7 kilograma, a wygodny, ergonomiczny i miękki uchwyt oraz system kontroli wibracji zapewniają miłą i lekką pracę,
-
wielkość opakowania: 670*250*240 milimetrów.
.
Sekator z wysięgnikiem SPH 900 AE
Solidne i ergonomiczne narzędzie również napędzane silnikiem bezszczotkowym, które sprawia, że przycinanie jest wygodne, precyzyjne i wydajne. Jego czas pracy, przy zastosowaniu dwóch baterii E-Power 475 48V 7,5Ah, to aż 4 godziny i 20 minut, co właściwie jest tak długo, że z doświadczenia mogę Cię zapewnić, że za jednym podejściem i tak dłużej nie będziesz ciął.
Natomiast jeśli chodzi o szczegóły:
-
intuicyjny panel sterowania, który pozwala dostosować ostrze do trzech różnych prędkości: 2700, 3000 i 3300 ściegów na minutę,
-
teleskopowy wałek o długości 65 centymetrów rozciąga się i umożliwia, stojąc bezpiecznie na ziemi, sięgnięcie urządzeniem aż do 4 metrów wysokości,
dzięki czemu możliwa jest praca z wysokimi żywopłotami czy trudno dostępnymi gałęziami,
-
za naciśnięciem jednego zacisku,
głowica tnąca reguluje się w 6 pozycjach, aż o 115 stopni, co zapewnia wykonywanie precyzyjnych i równych cięć,
-
podwójne ostrze wycinane laserowo o długości 52 centymetrów, na czas transportu i przechowywania zabezpieczone jest plastikową osłoną,
-
urządzenie przy 2,95 metrach długości waży 5,2 kilograma, a miękka osłona wału zapewnia bezpieczne i wygodne trzymanie przy odczuciu minimalnych wibracji,
-
podpięcie urządzenia do plecaka zasilającego, to jak w przypadku dmuchawy, to wpięcie jednego kabla z systemem tzw. szybko złączki,
-
sekator w zestawie posiada również regulowany pasek, który podczas pracy umożliwia zawieszenie go na ramieniu bądź szyi,
-
wielkość opakowania: 1790*220*175 milimetrów.
.
Sekator SHT 900 AE i Kosa SBC 900 D AE
Tych dwóch ostatnich urządzeń dedykowanych do systemu plecakowego SBH 900 AE niestety nie miałem okazji wypróbować, dlatego nie będę Ci w tym miejscu o nich opowiadał. Wspomnę tylko, że zasada działania jest analogiczna jak w przypadku przedstawionej dmuchawy i sekatora z wysięgnikiem, a po dokładne informację odeślę Cię na stronę Stiga, odpowiednio do sekatora SHT 900 AE i kosy SBC 900 D AE. Myślę, że tam znajdziesz wszelkie informacje.
.
Jakie wnioski niesie za sobą system plecakowy Stiga SBH 900 AE?
Jak wspomniałem na wstępie, myślę że to kolejny, duży krok technologiczny, a jednocześnie niezwykłe ułatwienie dla każdego, kto na poważnie zajmuje się utrzymaniem ogrodu. Swojego, czy też świadcząc gdzieś tego typu usługi. System plecakowy Stiga SBH 900 AE to rozwiązanie, które zdecydowanie ułatwia pracę, a jednocześnie sprawia, że staje się wydajniejsza. Głównie poprzez to, że do dyspozycji masz plecak z dwoma akumulatorami, które swoją pojemnością pozwalają na długą i wszechstronną pracę. W końcu jak wspominałem w opisie dmuchawy i sekatora, wcale nie musisz pracować jednym 2, a drugim 4 godziny. Możesz zamiennie działać na przykład po godzinie, tak naprawdę nie zdejmując plecaka, a jedynie przepinając urządzenia. Co więcej, do dyspozycji masz dużą moc i praktycznie bezawaryjne oraz bezobsługowe narzędzia. Nie wspominając o komforcie pracy, braku spalin i cichej pracy. A to moim zdaniem niezwykle ważne, w tym naszym „zielonym” świecie.
- Zimowe warzywa w betonowym warzywniku - 29 października 2024
- Fotowoltaika w ogrodzie – gdzie ustawić i czym obsadzić panele słoneczne? - 20 października 2024
- Obrzeża plastikowe – aranżacje w ogrodach - 14 października 2024