Pergola ogrodowa – praktyczna i efektowna ozdoba ogrodu

Pergola ogrodowa zogrodemnaty1
Pergola ogrodowa zogrodemnaty1

Pomysłów, sposobów i materiałów do dekoracji ogrodu jest tak dużo jak ich samych. Jedne mniej oryginalne, inne bardziej. Jedne uniwersalne, pasujące do każdego stylu, a inne wręcz przeciwnie, kojarzone z konkretnym sposobem zagospodarowania. Do tych uniwersalnych z pewnością należą pergola ogrodowa, które występuje w różnych stylach ogrodów, i w każdym wygląda ciekawie. I bardzo dobrze, bo to dekoracja oryginalna, przyciągająca uwagę, jednocześnie będąca efektownym i praktycznym dodatkiem.

Pod warunkiem jednak, że jest pomysłowo wykonana i ciekawie wkomponowana w otoczenie. Podróżując po ogrodach, zarówno tych, w których pracuję, jak i tych, które odwiedzam w ramach projektuBusem przez polskie ogrody, a także licznych angielskich będących jak wiesz „kolebką ogrodów”, mam okazję podpatrywać szereg ciekawych rozwiązań i pomysłów. Również tych związanych z tematem, czyli „Pergola ogrodowa – praktyczna i efektowna ozdoba ogrodu”.

Myślę więc, że warto się tą wiedzą podzielić i zebrać w jednym miejscu to, co udało mi się zobaczyć. Tym bardziej, że to gotowe pomysły, które wprost możesz przenosić do własnego ogrodu.

.

Pergola ogrodowa – praktyczna i efektowna ozdoba ogrodu

Zanim zainspirujesz się poniższymi przykładami, jedną rzecz musimy wyjaśnić. Co to jest pergola ogrodowa?

A wg definicji jest to budowla ogrodowa w postaci zacienionej alei. Składa się z dwóch rzędów podpór i ułożonej na nich lekkiej kratownicy lub układu belek podtrzymujących rośliny, najczęściej pnące. Pergolę stosowano w architekturze ogrodowej od czasów średniowiecza. W zależności od poszczególnych epok architektonicznych budowla przybierała różne formy – od lekkiej, niewyszukanej, drewnianej konstrukcji do masywnych, marmurowych kolumn.

Tyle teorii. Z doświadczenia z kolei wiem, że pergole nie są budowane tylko nad alejami. Ale także nad miejscami do siedzenia czy wejściami do poszczególnych stref ogrodu. Tak czy inaczej jedno jest pewne. Muszą być dopasowane do ogólnie panującego stylu. Inne więc będą w ogrodach nowoczesnych, a inne w naturalnych, wiejskich czy rustykalnych w których występuje swobodny układ rabat i nasadzeń.

Spójrz więc na poniższe przykłady, które udało mi się „wynieść” z ogrodów. Podzieliłem je na kilka grup, ze względu na różnice, które zaobserwowałem.

Pergole ogrodowe murowane

Pergole ogrodowe z murowanymi słupami

Pergole ogrodowe z metalowymi słupami

Pergole ogrodowe na grubych, drewnianych słupach

Pergole ogrodowe na cienkich, drewnianych słupach

Pergole ogrodowe na drewnianych, ażurowych słupach

Pergole ogrodowe metalowe

Jak widzisz na powyższych przykładach, pergola ogrodowa może grać różne role. Poza funkcją ozdobną, ma również duże znaczenie praktyczne:

  • przede wszystkim ułatwia uprawę roślin pnących,

  • daje cień,

  • ułatwia utrzymanie ładu i porządku.

Bez względu więc na jaką pergolę się zdecydujesz, jedno jest pewne: będzie ciekawą ozdobą i uzupełnieniem nasadzeń roślinnych. Stąd bez wątpienia warto ją stosować, tym bardziej, że wykonanie jest proste, a konieczne materiały tanie i proste. W każdym domu znajdą się niepotrzebne deski, który lata świetności mają już są sobą. Warto dać im drugie życie i wykorzystać do takiej właśnie aranżacji ogrodu.

Tomasz Szostak

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

1 Comments

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *