Włóknina ogrodowa z konopi Bio Hemp Cover – co to jest i jak ją stosować?

Włóknina ogrodowa 0

Konopie przeżywają obecnie renesans. Produktem wyjątkowo przydatnym w ogrodzie jest włóknina ogrodowa z konopi. To więcej niż ekologiczna ściółka – sprawdź, do czego jeszcze się przydaje.

Konopie zrobiły medialną karierę głównie z powodu kontrowersji wokół ich nielegalnego oraz medycznego zastosowania. Tymczasem te rośliny uprawiano od niepamiętnych czasów przede wszystkim do celów włókienniczych i spożywczych! Włókno konopne wykorzystywano już w starożytności. Na przestrzeni wieków było używane m.in. do produkcji ubrań i innych tekstyliów, lin, sznurów, papieru, a nawet karoserii samochodów! Pakuły (strzępki włókien konopnych) do dziś wykorzystuje się z powodzeniem do ocieplenia domów oraz jako uniwersalny materiał uszczelniający. Obecnie do łask powracają również inne produkty konopne, w tym oczywiście włókno z konopi. 

Włóknina ogrodowa 1

.

Warto wiedzieć 

Konopie siewne włókniste (Cannabis sativa subsp. sativa) to nie to samo co konopie indyjskie (Cannabis sativa subsp. indica)! Są spokrewnione i podobne wizualnie, ale zawierają mniej niż 0,2% substancji psychoaktywnych (Tetrahydrokannabinolu, czyli THC).

Włóknina ogrodowa 2

.

Wracając do tematu: chyba nikogo nie zdziwi fakt, iż tak wszechstronny materiał jak włókno konopne znalazł zastosowanie również w ogrodnictwie. Mam na myśli organiczną włókninę ogrodową z konopi, czyli Bio Hemp Cover.

Włóknina ogrodowa 3

.

Włóknina ogrodowa BIO Hemp Cover – co to jest?

Włóknina ogrodowa BIO Hemp Cover marki AGRIMPEX na pierwszy rzut oka przypomina gruby, siermiężny, filcowy dywan z surowej wełny. W sumie ma z nim wiele wspólnego, o czym przekonasz się za chwilę w dalszej części postu. Jednak zamiast z wełny włóknina ogrodowa BIO Hemp Cover powstaje z włókien roślinnych, a konkretnie składa się w 100% z naturalnych włókien konopnych poddanych procesowi igłowania. 

Włóknina ogrodowa 4

Włóknina ogrodowa 5

Można powiedzieć, że jest to produkt ekologiczny pod każdym względem i to na każdym etapie produkcji oraz użytkowania. Włóknina ogrodowa BIO Hemp Cover:

 • Nie zawiera sztucznych dodatków – powstaje wyłącznie z naturalnych włókien roślinnych pozyskiwanych z łodyg konopi siewnych. Nie ma żadnych sztucznych barwników, klejów, impregnatów ani innych syntetycznych składników czy ulepszaczy. Po prostu czysta natura!

Włóknina ogrodowa 6

 • Konopie są uprawiane bez chemii – są odporne na choroby oraz szkodniki, a chwasty nie stanowią dla nich konkurencji. Dzięki temu praktycznie nie wymagają stosowania żadnych pestycydów. Tak więc nie tylko włóknina ogrodowa z konopi powstaje bez chemii, ale także surowiec do jej produkcji rośnie w zgodzie z naturą.
 • Konopie są stosowane w rekultywacji terenów poprzemysłowych – ich uprawa jest najlepszym sposobem na oczyszczenie gleby z toksyn i metali ciężkich.
 • Głęboki, silny system korzeniowy konopi spulchnia i napowietrza zbitą glebę.
 • Włóknina ogrodowa z konopi dobroczynnie wpływa na rośliny oraz glebę w ogrodzie – o tym już za chwilę.
 • Jest w 100% biodegradowalna – igłowane włókna konopi ulegają rozkładowi w okresie około 3 lat (jest to zależne od rodzaju gleby i warunków atmosferycznych), zmieniając się w organiczny nawóz. Nie pozostawiają po sobie żadnych toksyn ani syntetycznych odpadów. 

Włóknina ogrodowa 7

Ekologiczne walory to dopiero początek zalet, jakie oferuje włóknina ogrodowa z konopi.

 • Włóknina ogrodowa z konopi jest wyjątkowo odporna na warunki atmosferyczne, procesy gnilne, a także działanie bakterii i grzybów. Jest uważana za najbardziej wytrzymały materiał roślinny na świecie.

Włóknina ogrodowa 9

 • Włókno konopne jest hipoalergiczne, ponadto posiada właściwości antybakteryjne. Tym samym włóknina ogrodowa z konopi nie uczula ani nie wywołuje żadnych innych niepożądanych efektów. Wręcz przeciwnie – redukuje ilość szkodliwych mikrobów w najbliższym otoczeniu.

No dobrze, ale jak to się ma do zastosowania włókniny konopnej w ogrodzie?

.

Zastosowanie w ogrodzie

Podstawowym zastosowaniem włókniny z konopi w ogrodzie jest ściółkowanie. To przyjazna dla środowiska alternatywa dla tradycyjnych materiałów ściółkujących, takich jak syntetyczna agrowłóknina. Włóknina ogrodowa BIO Hemp Cover wykorzystana do ściółkowania:

 • Zapobiega zachwaszczeniu – blokuje dostęp światła do gruntu, uniemożliwiając rozwój chwastów.
 • Spowalnia wysychanie gleby – zatrzymuje wilgotność pod swoją powierzchnią, zapobiegając nadmiernemu parowaniu gleby. W rezultacie pozwala na oszczędność wody i czasu zużywanych na podlewanie roślin.
 • Przyspiesza nagrzewanie się podłoża – efektem jest lepszy rozwój oraz szybszy wzrost roślin, a w przypadku ciepłolubnych warzyw i owoców zwiększenie plonów.
 • Wzbogaca glebę – po rozłożeniu ulega stopniowemu rozkładowi, powoli zmieniając się w organiczny nawóz. w ten sposób wzbogaca glebę w składniki pokarmowe oraz próchnicę.
 • Skutecznie chroni przed ślimakami – szorstka mata drażni wrażliwe ciała mięczaków, tworząc naturalną barierę dla niszczycielskich intruzów.

Włóknina ogrodowa 10

 • Uzdrawia rośliny – ze względu na właściwości bakteriobójcze korzystnie wpływa na stan zdrowia roślin uprawnych.

.

Co można ściółkować włókniną konopną BIO Hemp Cover?

Praktycznie wszystko! Ma neutralny odczyn i nie wydziela żadnych szkodliwych substancji, co przekłada się na jej uniwersalne zastosowanie. To świetna ściółka dla:

 • Warzyw – zwłaszcza większych, takich jak cukinia albo pomidory.

Włóknina ogrodowa 11

 • Truskawek.

Włóknina ogrodowa 12

 • Krzewów ozdobnych i jagodowych.

Włóknina ogrodowa 13

 • Drzew ozdobnych.

Włóknina ogrodowa 14

 • Karłowych drzew owocowych.
 • Roślin w donicach.

Zaraz – włóknina w donicach? To możliwe, ponieważ włóknina ogrodowa z konopi daje się łatwo przycinać do dowolnych kształtów i wymiarów.

Włóknina ogrodowa 16

.

Do czego jeszcze przydaje się włóknina ogrodowa?

Gruba mata z włókien konopnych poddanych procesowi igłowania posiada doskonałe właściwości chłonne, dlatego można z niej wytwarzać tzw. maty podsiąkowe.

 • Maty podsiąkowe są stosowane w uprawach roślin doniczkowych w tunelach foliowych, szklarniach, na tarasach i balkonach. Chłoną, a tym samym magazynują znaczne ilości wody, którą następnie stopniowo uwalniają i rozprowadzają na całej swojej powierzchni. W ten sposób zapewniają równomierny dostęp do wilgoci wszystkim roślinom doniczkowym ustawionym na macie. Ten efekt możesz sprytnie wykorzystać do nawadniania roślin doniczkowych podczas wyjazdu na kilkudniowy urlop.

Włóknina ogrodowa 17

Włóknina ogrodowa 18

 • Maty do kiełkowania – włóknina ogrodowa z konopi sprawdzi się jako organiczne podłoże, szczególnie przydatne do uprawy kiełków i mikrolistków. Jak to działa? Wysiewałeś kiedyś rzeżuchę na wacie? Otóż mata do kiełkowania z konopi działa dokładnie tak samo. Przepuszcza powietrze i chłonie wodę, zapewniając kiełkom korzystny mikroklimat. Jest wolna od patogenów i toksyn, co jest korzystne zarówno z punktu widzenia roślin, jak i Twojego własnego zdrowia. Ponadto w przeciwieństwie do tradycyjnej ziemi nie „brudzi” plonów.
 • Chroni skarpy przed erozją – gruba, konopna włóknina ogrodowa rozścielona na zboczu skarpy zapobiega rozdmuchiwaniu podłoża przez wiatr, zmywaniu przez opady oraz stopniowemu osuwaniu się gleby pod wpływem grawitacji.

.

Ściółkowanie włókniną konopną – krok po kroku

Oprócz szklarni z poliwęglanu oraz podwyższonego betonowego warzywnika posiadam również tradycyjne, płaskie grządki. Jedną z nich postanowiłem wyłożyć biodegradowalną włókniną konopną.

 1. Najpierw usunąłem pozostałości biodegradowalnych ściółek, które rozłożyłem na zagonach w poprzednim sezonie.

Włóknina ogrodowa 20

Włóknina ogrodowa 20a

 1. Następnie porządnie przekopałem glebę widłami.

Włóknina ogrodowa 21

 1. Rozdrobniłem grudy ziemi za pomocą grabi i wyrównałem całą przekopaną powierzchnię.

Włóknina ogrodowa 22

 1. Rozwinąłem włókninę ogrodową z konopi BIO Hemp Cover od strony ścieżki, czyli w taki sposób, aby nie udeptywać skopanej ziemi.

Włóknina ogrodowa 24

 1. Na koniec przyszpiliłem ściółkę konopną do podłoża. Ekologiczna, biodegradowalna włóknina ogrodowa aż się prosi o zastosowanie szpilek o podobnych walorach. Z tego powodu zamiast tradycyjnych szpilek z plastiku lub metalu wybrałem Bio Szpilki Drewniane od tego samego producenta, czyli marki Agrimpex.

Włóknina ogrodowa 30

Włóknina ogrodowa 31

Włóknina ogrodowa 32

Włóknina ogrodowa 33

.

Nawiasem mówiąc, BIO Szpilki drewniane same w sobie stanowią ciekawy produkt. Powstają w 100% z naturalnego drewna, a tym samym są biodegradowalne. Wykorzystuje się je do przytwierdzania ściółek ekologicznych do podłoża. Ich ergonomiczny kształt ułatwia wbijanie w glebę, a drewniana główka zapewnia stabilne przypięcie materiału ściółkującego. Dzięki temu gwarantują niezawodne i solidne mocowanie włókniny konopnej, biowełny albo włókniny biodegradowalnej bez względu na warunki atmosferyczne.

Włóknina ogrodowa 34

Włóknina ogrodowa 35

 1. Jednak to jeszcze nie koniec: wyciąłem otwór we włókninie dla mięty rosnącej na ściółkowanym zagonie. Naprzeciw niej, z brzegu maty, posadziłem do kompletu czosnek pospolity. Obie rośliny wydzielają tzw. fitoncydy, czyli roślinne substancje hamujące rozwój chorobotwórczych mikrobów.

Włóknina ogrodowa 36

Włóknina ogrodowa 37

.

Podsumowując

Włóknina ogrodowa BIO Hemp Cover jest wykonana w 100% z naturalnych włókien konopnych poddanych procesowi igłowania. Tym samym ten wszechstronny materiał jest przyjazny dla środowiska, nie zawiera sztucznych dodatków i nie pozostawia po sobie żadnych toksycznych resztek. Jako ściółka korzystnie wpływa na zdrowie i kondycję roślin uprawnych, zapewniając Ci obfite plony najwyższej jakości.

.

.

Post we współpracy z marką Agrimpex

Tomasz Szostak

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *