Drewno to element dekoracyjny i nadający eleganckiego charakteru. Także w ogrodzie, w którym drewniane elementy idealnie komponują się z otaczającą je zielenią. Aby jednak tak się stało, a drewno służyło długie lata, należy o nie odpowiednio zadbać. Najlepiej zrobić to gruntownie przed rozpoczęciem użytkowania, a później okresowo tylko to utrwalać. Jedną z najbardziej skutecznych metod jest stosowanie lakierobejcy i impregnatu żywicznego, które powinny przypaść do gustu szczególnie tym, który nie lubią błyszczących powierzchni i nienaturalnego wyglądu drewnianych elementów.
Zabezpieczenie drewna produktami żywicznymi to czynność prosta, a jednocześnie odżywiająca drewno i sprawiająca, że staje się trwałe i odporne na czynniki atmosferyczne takie jak wilgoć, deszcz, mróz, śnieg i słońce. Impregnat zachowuje rysunek drewna, lakierobejca podkreśla rysunek drewna, a jednocześnie nadają mu delikatnego koloru z dostępnej palety barw. Idealnym okresem na ich stosowanie jest wczesna jesień, co pozwala na zabezpieczenie drewna zanim rozpoczną się jesienno – zimowe opady i częste wahania niekorzystnych warunków atmosferycznych.
.
Jak prawidłowo stosować lakierobejce i impregnat żywiczny?
Stosowanie produktów żywicznych nie jest procesem skomplikowanym, nie wymaga zastosowania żadnego specjalistycznego sprzętu i bez trudu można je wykonać we własnym zakresie. Mimo to warto jednak poznać kilka praktycznych wskazówek, które sprawią, że wszystko będzie wykonane poprawnie, a drewno uzyska długą i dobrą ochronę. Poniżej kilka podpowiedzi, na co warto zwrócić uwagę:
-
Pierwszy krok to właściwe przygotowanie powierzchni. W przypadku surowego drewna, które będzie zabezpieczane po raz pierwszy, warto pamiętać o tym, aby było suche i czyste. Dzięki temu produkty będą mogły głęboko w nie wniknąć i skuteczniej je chronić.
-
Surowe drewno zawsze najpierw należy zabezpieczyć przed tzw. biokorozją (grzybami pleśniowymi, domowymi, sinizną oraz owadami żerującymi w drewnie). W tym celu można zastosować np. Altax Impregnat gruntujący do drewna. Nie zmienia koloru powierzchni, nie tworzy powłoki i może być stosowany pod wszystkie inne produkty np. lakiery, lakierobejce, impregnaty i oleje. Co ważne, do skutecznego zabezpieczenia drewna wystarczy jedna warstwa impregnatu gruntującego.
-
Przechodząc do pracy produktami żywicznymi, zanim rozpoczniesz, pamiętaj o dokładnym wymieszaniu produktu. Nanieś cienką warstwę impregnatu lub lakierobejcy pędzlem syntetycznym, rozcierając ją wzdłuż słojów drewna. Odczekaj co najmniej 2 godziny i nanieś drugą warstwę.
Kilka innych, praktycznych wskazówek dotyczących pracy:
-
Najlepiej pracować w temperaturach od 10 do 25 stopni Celsjusza.
-
Gęsta konsystencja sprawia, że produkty nie kapią i nie ściekają z pędzla. Mniejsze jest ryzyko zabrudzenia powierzchni wokół prowadzonych prac.
-
Przy odnawianiu starej powłoki malowanej wcześniej impregnatem żywicznym lub lakierobejcą żywiczną i stosowaniu ponownie tego samego produktu, wystarczy nanieść na suchą i czystą powierzchnię jedynie jedną, cienką warstwę produktu.
-
Narzędzia należy myć czystą wodą, zanim preparat zdąży na nich zaschnąć.
-
Produkty żywiczne nadają się do malowania drewnianych płotów, pergoli, bram, altan, elewacji, podbitki, mebli ogrodowych i drzwi.
Korzyści wynikające ze stosowania dobrej lakierobejcy i impregnatu żywicznego:
-
Drewno cały czas wygląda naturalnie.
-
Proces jest stosunkowo niedrogi i łatwy do samodzielnego wykonania.
-
Szybkoschnąca formuła – suche w dotyku już po godzinie, drugą warstwę można aplikować po upływie dwóch godzinach. Oznacza to dużą oszczędność czasu i możliwość szybkiego ukończenia pracy.
-
Odporne na deszcz już po godzinie od aplikacji, dzięki czemu drewno można zabezpieczać nawet przy niepewnej pogodzie – bez obaw, że deszcz zniweczy efekty naszej pracy.
-
Dzięki szybkiemu schnięciu krótszy jest czas ekspozycji na kurz i inne zabrudzenia, które mogłyby się przykleić do świeżo odnowionej powierzchni. Ma to szczególne znaczenie przy odnawianiu drewna w miejscach położonych np. przy ruchliwej drodze.
-
Powłoka jest odporna na grzyby pleśniowe i glony.
Różnice pomiędzy lakierobejcą i impregnatem żywicznym
Aby to ocenić, pod lupę wziąłem impregnat żywiczny i lakierobejcę żywiczną marki Altax. Spójrz na różnice.
Impregnat żywiczny:
-
do 9 lat ochrony przed czynnikami atmosferycznymi,
-
do drewna oszlifowanego i nieoszlifowanego,
-
wykończenie matowe,
-
10 kolorów do wyboru.
Lakierobejca żywiczna:
-
do 10 lat ochrony przed czynnikami atmosferycznymi,
-
do drewna oszlifowanego,
-
wykończenie satynowe,
-
8 kolorów do wyboru.
Jak więc widzisz wybór produktów jest duży, a ich stosowanie to bardzo prosty, a jednocześnie ważny i skuteczny zabieg. Bez wątpienia, jeśli jest poprawnie wykonany, będzie chronił powierzchnie drewniane, a jeśli będziesz o nie dalej systematycznie dbać, przetrwają w dobrym stanie długie lata i będą cieszyć Twoje oczy pięknym wyglądem naturalnego drewna. Idealnie będą komponować się z resztą ogrodu lub tarasu, tworząc ciekawą przestrzeń i przyjemny w odbiorze wygląd całości.
Post we współpracy z Marką Altax
- Ognisko czy palenisko? - 9 października 2024
- Jesień w sadzie: jak sobie ułatwić zbiory owoców - 7 października 2024
- Grabienie liści w sadzie – dlaczego jest konieczne - 4 października 2024