Lakierobejca i impregnat żywiczny – dlaczego warto je stosować?

8704411a2a6afb445c81464f32e767d6
8704411a2a6afb445c81464f32e767d6

Drewno to element dekoracyjny i nadający eleganckiego charakteru. Także w ogrodzie, w którym drewniane elementy idealnie komponują się z otaczającą je zielenią. Aby jednak tak się stało, a drewno służyło długie lata, należy o nie odpowiednio zadbać. Najlepiej zrobić to gruntownie przed rozpoczęciem użytkowania, a później okresowo tylko to utrwalać. Jedną z najbardziej skutecznych metod jest stosowanie lakierobejcy i impregnatu żywicznego, które powinny przypaść do gustu szczególnie tym, który nie lubią błyszczących powierzchni i nienaturalnego wyglądu drewnianych elementów.

Zabezpieczenie drewna produktami żywicznymi to czynność prosta, a jednocześnie odżywiająca drewno i sprawiająca, że staje się trwałe i odporne na czynniki atmosferyczne takie jak wilgoć, deszcz, mróz, śnieg i słońce. Impregnat zachowuje rysunek drewna, lakierobejca podkreśla rysunek drewna, a jednocześnie nadają mu delikatnego koloru z dostępnej palety barw. Idealnym okresem na ich stosowanie jest wczesna jesień, co pozwala na zabezpieczenie drewna zanim rozpoczną się jesienno – zimowe opady i częste wahania niekorzystnych warunków atmosferycznych.

.

Jak prawidłowo stosować lakierobejce i impregnat żywiczny?

Stosowanie produktów żywicznych nie jest procesem skomplikowanym, nie wymaga zastosowania żadnego specjalistycznego sprzętu i bez trudu można je wykonać we własnym zakresie. Mimo to warto jednak poznać kilka praktycznych wskazówek, które sprawią, że wszystko będzie wykonane poprawnie, a drewno uzyska długą i dobrą ochronę. Poniżej kilka podpowiedzi, na co warto zwrócić uwagę:

 • Pierwszy krok to właściwe przygotowanie powierzchni. W przypadku surowego drewna, które będzie zabezpieczane po raz pierwszy, warto pamiętać o tym, aby było suche i czyste. Dzięki temu produkty będą mogły głęboko w nie wniknąć i skuteczniej je chronić.

 • Surowe drewno zawsze najpierw należy zabezpieczyć przed tzw. biokorozją (grzybami pleśniowymi, domowymi, sinizną oraz owadami żerującymi w drewnie). W tym celu można zastosować np. Altax Impregnat gruntujący do drewna. Nie zmienia koloru powierzchni, nie tworzy powłoki i może być stosowany pod wszystkie inne produkty np. lakiery, lakierobejce, impregnaty i oleje. Co ważne, do skutecznego zabezpieczenia drewna wystarczy jedna warstwa impregnatu gruntującego.

 • Przechodząc do pracy produktami żywicznymi, zanim rozpoczniesz, pamiętaj o dokładnym wymieszaniu produktu. Nanieś cienką warstwę impregnatu lub lakierobejcy pędzlem syntetycznym, rozcierając ją wzdłuż słojów drewna. Odczekaj co najmniej 2 godziny i nanieś drugą warstwę.

Kilka innych, praktycznych wskazówek dotyczących pracy:

 • Najlepiej pracować w temperaturach od 10 do 25 stopni Celsjusza.

 • Gęsta konsystencja sprawia, że produkty nie kapią i nie ściekają z pędzla. Mniejsze jest ryzyko zabrudzenia powierzchni wokół prowadzonych prac.

 • Przy odnawianiu starej powłoki malowanej wcześniej impregnatem żywicznym lub lakierobejcą żywiczną i stosowaniu ponownie tego samego produktu, wystarczy nanieść na suchą i czystą powierzchnię jedynie jedną, cienką warstwę produktu.

 • Narzędzia należy myć czystą wodą, zanim preparat zdąży na nich zaschnąć.

 • Produkty żywiczne nadają się do malowania drewnianych płotów, pergoli, bram, altan, elewacji, podbitki, mebli ogrodowych i drzwi.

Korzyści wynikające ze stosowania dobrej lakierobejcy i impregnatu żywicznego:

 • Drewno cały czas wygląda naturalnie.

 • Proces jest stosunkowo niedrogi i łatwy do samodzielnego wykonania.

 • Szybkoschnąca formuła – suche w dotyku już po godzinie, drugą warstwę można aplikować po upływie dwóch godzinach. Oznacza to dużą oszczędność czasu i możliwość szybkiego ukończenia pracy.

 • Odporne na deszcz już po godzinie od aplikacji, dzięki czemu drewno można zabezpieczać nawet przy niepewnej pogodzie – bez obaw, że deszcz zniweczy efekty naszej pracy.

 • Dzięki szybkiemu schnięciu krótszy jest czas ekspozycji na kurz i inne zabrudzenia, które mogłyby się przykleić do świeżo odnowionej powierzchni. Ma to szczególne znaczenie przy odnawianiu drewna w miejscach położonych np. przy ruchliwej drodze.

 • Powłoka jest odporna na grzyby pleśniowe i glony.

Różnice pomiędzy lakierobejcą i impregnatem żywicznym

Aby to ocenić, pod lupę wziąłem impregnat żywiczny i lakierobejcę żywiczną marki Altax. Spójrz na różnice.

Impregnat żywiczny:

 • do 9 lat ochrony przed czynnikami atmosferycznymi,

 • do drewna oszlifowanego i nieoszlifowanego,

 • wykończenie matowe,

 • 10 kolorów do wyboru.

Lakierobejca żywiczna:

 • do 10 lat ochrony przed czynnikami atmosferycznymi,

 • do drewna oszlifowanego,

 • wykończenie satynowe,

 • 8 kolorów do wyboru.

Jak więc widzisz wybór produktów jest duży, a ich stosowanie to bardzo prosty, a jednocześnie ważny i skuteczny zabieg. Bez wątpienia, jeśli jest poprawnie wykonany, będzie chronił powierzchnie drewniane, a jeśli będziesz o nie dalej systematycznie dbać, przetrwają w dobrym stanie długie lata i będą cieszyć Twoje oczy pięknym wyglądem naturalnego drewna. Idealnie będą komponować się z resztą ogrodu lub tarasu, tworząc ciekawą przestrzeń i przyjemny w odbiorze wygląd całości.

Post we współpracy z Marką Altax

 

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

1 Comments

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *