Oferta akumulatorowa Stiga 2021

Ogrodniczy sezon 2021 już na starcie, warto przyjrzeć się nowościom rynkowym i ofercie sprzętowej, szczególnie w zakresie urządzeń akumulatorowych. Tym bardziej, że to właśnie one dyktują dziś warunki i wkraczają w coraz szersze obszary. Na tapetę wziąłem więc asortyment mojego „busowego” Partnera i postanowiłem sprawdzić, jak wygląda oferta akumulatorowa Stiga 2021.

Jest to o tyle istotne, że sprzęt napędzany akumulatorami to już nie tylko roboty koszące, czy drobne, ręczne urządzenia. Ale także mocne maszyny, a nawet traktory ogrodowe.

Co również ważne, warto mieć także świadomość, że era akumulatorów wyznacza zupełnie nowe, ogrodowe standardy, o których możesz przeczytać chociażby w tym poście. Ze swej strony dodam, że już drugi sezon mam możliwość pracować tym sprzętem i jak dotąd nigdy mnie nie zawiódł. Tym bardziej cieszę się, że mogę podzielić się swoimi spostrzeżeniami.

Wracając jednak do tematu. Oferta akumulatorowa Stiga 2021 jest na tyle rozbudowana, że aby ją przejrzeć i dopasować do własnych potrzeb, trzeba poruszać się w określonych ramach i kategoriach. Najlepiej takich, które wyznacza sam producent. Spójrz więc na to, w czym możesz wybierać.

.

Oferta akumulatorowa Stiga 2021

Essential – seria 100 – urządzenia akumulatorowe z tej serii zostały stworzone specjalnie z myślą o hobbystycznych ogrodnikach, którzy chcą łatwo i szybko uzyskać oczekiwany, precyzyjny efekt. Urządzenia są lekkie, intuicyjne i niezwykle łatwe w obsłudze jak i w konserwacji. Asortyment Essential obejmuje urządzenia pozwalające na kompleksową pielęgnację ogrodu – są to m.in. kosiarki, sekatory, podcinarki, dmuchawy czy nawet multi-tool – sekator i podkaszarka na wysięgniku.

Experience – seria 500 i 700 – to urządzenia dla osób, które wiedzą już więcej o pielęgnacji ogrodu, a do wykonania mają prace nieco większe i bardziej zaawansowane. Urządzenia są mocniejsze, pozwalają na bardziej zróżnicowaną pracę jak i na dłuższe sesje. Z pewnością zadowolą każdego, kto chce kompleksowo zadbać o swój przydomowy ogród. Asortyment Experience obejmuje urządzenia takie jak: kosiarki, podcinarki, sekatory,dmuchawy, multi-tool, kosy czy pilarki.

Expert – seria 900 – opracowując nową gamę urządzeń STIGA nie zapomniała też o prawdziwych profesjonalistach. Dedykowana linia wysoko-zaawansowanych urządzeń akumulatorowych nie ustępujących maszynom spalinowym pod względem mocy, wydajności jak i efektów pracy. Urządzenia z tej serii są lekkie, intuicyjne, a design zdecydowanie został dopasowany do eksperta ogrodowego. Asortyment tej serii to pełna gama kosiarek, kosa, sekator (także na wysięgniku) czy dmuchawa.

.

Jak wybrać właściwy system akumulatorowy?

Jest wiele liczb i jednostek opisujących akumulatory – próba zrozumienia, jak dobrać odpowiednie narzędzie i moc akumulatorów, może być wymagającym zadaniem. Spójrz na krótki przewodnik, który pomoże Ci dokonać świadomego wyboru urządzeń oraz akumulatorów.

V = napięcie = moc

Wartość ta bezpośrednio łączy się z mocą i możliwościami każdego używanego przez Ciebie narzędzie. Im wyższe napięcie, tym mocniejsze urządzenie. W przypadku urządzeń marki STIGA, możesz wybierać między rodzinami produktów wykorzystujących akumulatory o mocy 20 V lub 48 V. Seria Essential to akumulatory 20V, z kolei serie Experience oraz Expert to baterie o mocy 48V.

Ah = pojemność = czas pracy

Ta wartość nie wpływa na moc urządzenia, ale na czas jego działania. Im wyższa wartość Ah, tym dłużej narzędzie będzie działać na jednym ładowaniu. I tak pamiętaj, że:

  • narzędzia o mocy akumulatorów 20 V korzystają z jednej, najbardziej uniwersalnej pojemności dla każdego urządzenia,

  • akumulatory o mocy 48 V są dostępne w różnych pojemnościach. Opierając się na swoich potrzebach, możesz wybrać takie, które najlepiej pasuje do każdego narzędzia.

Wybór odpowiedniego narzędzia do pracy

Zanim dokonasz wyboru, pomyśl o skali zadania do wykonania przy użyciu danego narzędzia, a także o tym, jak bardzo jest ono wymagające. Uwzględnij także wielkość swojego ogrodu, a także ilość i rodzaj nasadzeń. Nie tylko to jak wyglądają one dziś, ale również to, jak będą wyglądały za kilka lat. I tak pamiętaj, że z reguły:

  • do mniejszych ogrodów oraz mniej wymagających i mniej czasochłonnych prac mogą wystarczyć akumulatory o niższych wartościach napięcia i pojemności.

  • z kolei do większych ogrodów oraz bardziej wymagających i czasochłonnych prac potrzeba wyższego napięcia V i wyższych wartości Ah.

To co akumulatorach warto jeszcze dodać to fakt, że akumulatory STIGA są testowane w prawdziwych warunkach pracy, przy pełnym obciążeniu. Takie testy wkraczają daleko poza zwykły standard branżowy, obejmujący jedynie 300 ładowań przy zaledwie 20% wykorzystania akumulatora. Tutaj nowy, innowacyjny akumulator E-Power utrzymuje sprawność nawet po 600 ładowaniach. W przeliczeniu oznacza to, że sprzęt wytrzyma intensywne użytkowanie do pełnego rozładowania baterii dwa razy w tygodniu przez sześć lat. A to jest naprawdę dużo, biorąc pod uwagę także to, że z taką intensywnością nie będziesz pracował.

Poza powyższymi seriami urządzeń zasilanymi dedykowanymi dla nich bateriami, o których mam nadzieję, że wiesz już wszystko, oferta Stiga 2021 idzie o krok dalej i oferuje Ci dodatkowo roboty koszące, a nawet akumulatorowe traktory ogrodowe. Myślę, że i o nich powinieneś wiedzieć, w szczególności o najnowszej generacji robota koszącego Stig, którego niebawem znajdziesz w salonach STIGA.

Czym się wyróżnia od innych robotów koszących? Jest niezwykle lekki, dzięki czemu nie pozostawia śladów na trawniku. Idealna równowaga pozwala na pokonywanie wzniesień do 45% (24°). Dolna pokrywa pochłania hałas, a kompaktowy rozmiar pozwala na pokonywanie nawet wąskich przestrzeni, jak i zwinne pokonywanie przeszkód ogrodowych takich jak drzewa, krzewy czy rzeczy pozostawione na trawniku. Posiada zaawansowane, niezwykle precyzyjne czujniki – deszczu i przeszkód, dzięki którym każdy bywalec ogrodu może czuć się bezpieczny. Dzięki intuicyjnej aplikacji możesz ustawić do 5 punktów startowych, zaplanować harmonogram koszenia, czy bezpośrednio zarządzać jego pracą. Zasilany wydajnym akumulatorem, który bez problemu poradzi sobie z trawnikiem do 1200 m2 na jednym ładowaniu!

Z kolei E-Ride – to pierwsza generacja akumulatorowych traktorów ogrodowych, które zapewnią taką samą wydajność jak traktory spalinowe.

Co jednak istotne, traktor akumulatorowy nie wymaga tak skomplikowanych czynności konserwacyjnych jak wymiana świec zapłonowych, spuszczania oleju czy tankowania. Musisz tylko naładować akumulatory i właściwie jest gotowy do pracy, co równie ważne bez hałasu i emisji spalin. Dodatkowo innowacyjny system łączności pozwoli na połączenie traktora z Twoim smartfonem – znajdziesz tam poziom naładowania akumulatora, jak i będziesz miał wgląd we wszystkie informacje o maszynie. System umożliwi również udostępnianie informacji o stanie technicznym traktora wybranemu dilerowi, co na czas umożliwi podjęcie wymaganych działań serwisowych.

Myślę, że ten krótki przewodnik po ofercie akumulatorowej Stiga na rok 2021 ułatwi Ci podejmowanie decyzji, a przede wszystkim da obraz tego, w czym możesz wybierać. Pamiętaj, że właściwie dobrane urządzenie, to tak naprawdę połowa sukcesu w skutecznej pielęgnacji ogrodu. Dobierając urządzenia musisz dopasować je do swoich potrzeb, a przede wszystkim do tego jak duży masz ogród, ile i jakie nasadzenia roślinne oraz ile godzin zajmuje Ci jego pielęgacja. Teoretycznie im mocniejsze urządzenie tym lepsze, ale z drugiej strony czasem nie warto przesadzać. To tak jak na przykład do przewiezienia trzech worków cementu, nie musisz od razu kupować ciężarówki. Wystarczy Ci zwykły bus. Tak samo jest w ogrodzie. Dlatego powstały serie 100, 500, 700 i 900, a także roboty i traktory spośród których w sezonie 2021 możesz wybierać.

.

Post we współpracy z Marką Stiga

Tomasz Szostak

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

5 Comments

  1. says: Konrad

    Cześć , wiele konkretnych ingormacji dowiedziałem się z Twojego artykuł. Jestem ogrodnikiem z zamiłowani ale myślę o otworzeniu usług ogrodniczych. Rozważam sprzęt akumulatorowy. Twój wpis rozwiał moje wątpliwości co do wytrzymałości tego rodzaju sprzętu. Choć interesuje się sprzętem Stihl lub Husqvarna które powinny sprostać zadaniu ciężkiej pracy.

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *