Urządzenia akumulatorowe w przydomowej pielęgnacji zieleni

45ef85cd2518cdf50dec4812fedc84ad
45ef85cd2518cdf50dec4812fedc84ad

Każdy posiadacz ogrodu wie doskonale, że o ogród trzeba dbać. Choćby był najpiękniej założony, a nie będzie na bieżąco utrzymywany, efekt będzie opłakany. Pielęgnacji wymaga zarówno całe zagospodarowanie, ale przede wszystkim wszelkie rośliny i trawniki. Nie jest też tajemnicą, że nie da się tego zrobić gołymi rękami, choćby mieć najlepsze chęci. Stąd trzeba sięgnąć po narzędzia. Warto więc zwrócić uwagę na nowoczesne urządzenia akumulatorowe, które już od pewnego czasu śmiało radzą sobie w przydomowej pielęgnacji zieleni.

Jako wieloletni praktyk w zakresie utrzymania terenów zieleni, nie tylko tych będących moim ogrodem, ale także tych, które obsługuje moja firma, wiem doskonale, że kluczowe znaczenie w tym zakresie ma sprzęt. Ma być nie tylko wydajny i bezpieczny, ale przede wszystkim niezawodny. Stąd stawiam na sprzęt sprawdzony, do którego bez wątpienia zaliczam ofertę Marki Stiga. Od pewnego czasu również w zakresie urządzeń akumulatorowych, którymi mam okazję pracować.

.

Co to są urządzenia akumulatorowe?

Myślę, że wiele mówi już sama nazwa, jednak warto to dokładnie doprecyzować. Są to więc urządzenia, które pracują zasilane akumulatorami, a zatem bez konieczności ciągnięcia za sobą kabla zasilającego, czy używania silnika spalinowego. Akumulatory ładowane są po skończonej pracy, w specjalnie dedykowanych ładowarkach.

Wszystko to w sposób oczywisty pracę ułatwia, ale jednocześnie poprawia wiele innych aspektów.

.

Co więc wyróżnia urządzenia akumulatorowe i dlaczego warto wziąć je pod uwagę?

Na przykładzie Marki Stiga warto wspomnieć o kilku kluczowych elementach:

  • urządzenia wyposażone są w najnowszej generacji akumulatory litowo – jonowe, co zapewnia niezwykle długie cykle ich życia,

  • urządzenia pracują cicho,

  • nie emitują dwutlenku węgla,

  • są mocne i lekkie,

  • i co najważniejsze, jeden akumulator pasuje do wszystkich urządzeń danej serii.

I właśnie ten ostatni punkt jest szczególnie istotny, ponieważ pozwala skompletować sobie całą paletę urządzeń, które naprzemiennie można zasilać jednym lub dwoma akumulatorami.

.

Urządzenia akumulatorowe w przydomowej pielęgnacji zieleni

Każdy kto zajmuje się pielęgnacją ogrodu wie doskonale, że potrzeba do tego całą paletę urządzeń. W końcu oczywistym jest, że kosiarką do trawników nie przytniemy żywopłotu i odwrotnie też raczej się to nie uda. Stąd chcąc być przygotowanym do kompleksowej opieki na ogrodem, warto skompletować sobie tzw. zestaw minimum, w który wchodzą: kosiarka do trawy, podkaszarka do dokoszenia trudno dostępnych miejsc, pilarka, nożyce do żywopłotów i dmuchawa.

Mając takie wyposażenie możemy być pewni, że większość prac pielęgnacyjno – porządkowych jesteśmy w stanie wykonać.

Natomiast to oczywiście nie koniec możliwości, a zatem chcąc być jeszcze bardziej skutecznym, można doposażyć się w dodatkowe urządzenia, które oczywiście również dostępne są w wersji akumulatorowej. Zaliczają się do nich przede wszystkim tzw. urządzenia multi – tool, które mogą być podkrzesywarką lub sekatorem na wysięgniku.

To wyjątkowe urządzenia, które w sposób ewidentny ułatwiają pielęgnację wysokich oraz trudno dostępnych drzew i żywopłotów. Warto również doposażyć się w akumulatorową kosę, odśnieżarkę,

czy chociażby małe nożyce akumulatorowe, które umożliwiają precyzyjne przycinki i formowanie niewielkich krzewów.

Doskonałym przykładem jest model Stiga SGM 102 AE, który zawiera nożyce do krzewów o średnicy 18 centymetrów przeznaczone do precyzyjnego cięcia żywopłotu oraz 10 – centymetrowe ostrze, które idealnie nadaje się do przycinania krawędzi trawnika. Co ważne, ostrza można szybko i łatwo przełączać za pomocą beznarzędziowego systemu klikania.

.

Roboty koszące to również urządzenia akumulatorowe

Koszenie trawnika to bez wątpienia jedna z najbardziej pracochłonnych czynności w ogrodzie. Głównie dlatego, że jest powtarzana przez cały sezon, a jeśli myślimy o ładnym trawniku, to nawet z częstotliwością raz na tydzień. To powoduje, że warto rozważyć jakąś alternatywę dla tradycyjnego koszenia. I chociaż kosiarki akumulatorowe są bardzo zaawansowane, jak chociażby Model 1,

który jest najbardziej innowacyjną kosiarką w branży ogrodniczej. Wykonany z zaawansowanych technologicznie materiałów i komponentów, zasilany akumulatorem litowo-jonowym 80 V, który gwarantuje moc i wydajność kosiarki benzynowej, zapewniając jednocześnie komfort i cichą pracę. Wspomnianą alternatywą są roboty koszące, które swoją technologią wcale nie ustępują, a nawet przewyższają tradycyjne kosiarki.

Roboty to technologia godna XXI wieku, która po pierwsze eliminuje pracę człowieka potrzebną do koszenia trawnika, a po drugie całkowicie ogranicza konieczność zbierania skoszonej trawy. Myślę więc, że to wystarczające powody aby zdać się na ich pracę. W ofercie Marki Stiga jest wiele modeli robotów, które różnią się funkcjami, a przede wszystkim dedykowane są do różnych wielkości trawników. Jednak wszystkie łączy autonomiczna i nie wymagająca pomocy człowieka praca oraz efektywne dbanie o trawnik, który pozostaje ładny cały czas, a nie tylko krótką chwilę jak w przypadku koszenia tradycyjną kosiarką.

.

Dlaczego warto inwestować w urządzenia akumulatorowe?

Technologia akumulatorowa w pielęgnacji zieleni to bez wątpienia przyszłość. O ile jeszcze w sektorze tzw. profesjonalnej pielęgnacji, na dziś, jest nieco „za słaba”, o tyle w przydomowym użytku radzi sobie doskonale. Jak wspomniałem na wstępie cechuje ją wiele elementów, które mogą przemawiać za jej stosowaniem. Przede wszystkim cichsza praca, brak konieczności stosowania paliw i mieszanek czy ciągnięcia za sobą w czasie pracy kabla zasilającego. Urządzenia akumulatorowe są również znacznie lżejsze od spalinowych, przez co z powodzeniem mogą być użytkowane również przez kobiety.

Wbrew pozorom ma to duże znaczenie, bo to właśnie kobiety są najczęściej inicjatorami i wykonawcami prac ogrodowych. Wiem to dokładnie z licznych ogrodów, które odwiedzam prowadząc działalność zawodową czy bloga „Z ogrodem na TY”.

Reasumując, z całą pewnością trzeba powiedzieć, że urządzenia akumulatorowe to technologia godna ogrodów przydomowych. Oczywiście producentów sprzętów jest dużo i być może nie cała oferta dostępna na rynku, godna jest polecenia. Urządzenia aby spełniały swoje funkcje muszą być solidnie wykonane, zapewniać efektywną i bezawaryjną pracę, a w razie problemów, mieć dostęp do sieci serwisowej. To kluczowe elementy, które w sposób skuteczny pozwolą zająć się ogrodem. Przedstawiona Marka Stiga bez wątpienia spełnia te elementy, dlatego warta jest uwagi przy wyborze narzędzi akumulatorowych. Co wyjątkowo ważne, jak już wspomniałem, paleta urządzeń jest duża, co w sposób kompletny umożliwia zajęcie się pielęgnacją ogrodu. Urządzenia są ze sobą kompatybilne i w obrębie danej serii zasilane tymi samymi akumulatorami. Ma to znaczenie praktyczne i ekonomiczne przy wyborze narzędzi do ogrodu.

Tomasz Szostak

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

4 Comments

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *