Storczyk Cymbidium imponuje rozmiarem kwiatów i całej rośliny. W sezonie może być egzotyczną ozdobą tarasu.
Gęsty pióropusz długich mieczowatych liści, z którego na wysokość 1-1,5 m wyrastają grube, sztywne łodygi oblepione nawet 30 barwnymi pachnącymi kwiatami wielkości dziecięcej dłoni. Cymbidium robi wrażenie!
Cymbidium ma niewiele wspólnego z „klasycznym” storczykiem, czyli falenopsisem. Większość z około 70 gatunków z rodzaju Cymbidium to storczyki naziemne, tylko nielicznym zdarza się rosnąć na drzewach (epifity) lub skałach (litofity). Największą popularność zdobyły gatunki o bardzo dużych kwiatach, pochodzące z dolnych partii Himalajów. Z natury są przystosowane do dość chłodnego klimatu i podobnych warunków wymagają w uprawie. Ale o tym za chwilę, bo najpierw krótka prezentacja storczyków z rodzaju Cymbidium.
Ich kwiaty osiągają do 15 cm średnicy, a na jednej łodydze kwiatostanowej bywa ich 20-30 sztuk. Każdy kwiat składa się z pięciu dużych, mięsistych płatków i jednego przekształconego w warżkę, wyraźnie odróżniającą się od pozostałych kształtem i ubarwieniem.
Kolorystyka kwiatów Cymbidium obejmuje całą gamę bieli, żółci, pomarańczu, czerwieni, różu, brązu i zieleni, w dodatku ich płatki bywają dwu- lub trójbarwne, cieniowane i nakrapiane. Wygląd to nie wszystko: te imponujące kwiaty wydzielają przyjemny kokosowy aromat.
.
Cymbidium tworzy duże, gęste kępy długich, wąskich, skórzastych liści z wyraźnymi zgrubieniami u nasady, czyli tzw. pseudobulwami. Rozrośnięta roślina posadzona w wysokiej ceramicznej donicy wygląda atrakcyjnie nawet wtedy, gdy akurat nie kwitnie.
Natomiast gdy kwitnie, Cymbidium po prostu onieśmiela przepychem i królewską urodą. Piękno w rozmiarze XXL: nawet pojedyncza roślina obsypana kwiatami wystarczy za całą dekorację pomieszczenia. Storczyki z tego rodzaju zwykle kwitną raz w roku, za to bardzo długo. Ich kwiaty utrzymują się na pędach nawet przez trzy miesiące.
Są niezwykle trwałe również po ścięciu: w optymalnych warunkach zachowują świeżość w wazonie ponad miesiąc. Stanowią ekskluzywny składnik bukietów, zwłaszcza ślubnych. Zresztą, nawet pojedyncze kwiaty Cymbidium są częstym elementem dekoracji florystycznych – i nic dziwnego, biorąc pod uwagę ich rozmiary.
.
Storczyk Cymbidium – uprawa
Najpopularniejsze mieszańce Cymbidium wywodzą się od gatunków rodem z podnóża wysokich gór, w związku z tym przywykły do niższych temperatur. Od maja do października Cymbidium najlepiej czuje się na zewnątrz, na przykład na tarasie, gdzie ma zapewniony stały ruch powietrza. Ale uwaga: nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia, dlatego znajdź dla tego storczyka stanowisko w rozproszonym świetle – miejsce pod ażurową koroną drzewa będzie idealne.
Ważny trik: aby Cymbidium zakwitło, musi przejść chłodniejszy okres, gdy temperatura nocą spada do 10-14°C. Takie warunki skłonią roślinę do wykształcenia pąków kwiatowych, które rozwiną się po wniesieniu storczyka do cieplejszego jasnego pomieszczenia. Pamiętaj, że do inicjacji kwitnienia potrzebny jest nie tylko sam chłód, ale także wyraźna różnica temperatur między dniem a nocą. W okresie spoczynku Cymbidium źle znosi upały, z drugiej strony w żadnym wypadku nie należy narażać tego storczyka na przymrozki. Kilka stopni na plusie to absolutne minimum!
Wiosną i latem Cymbidium wymaga obfitego podlewania i nawożenia nawozem do storczyków, natomiast od września dostawy wody trzeba ograniczyć, a zasilenie całkowicie przerwać. Po kilku tygodniach storczyk odwdzięczy się fontanną imponujących kwiatów.
Kępy Cymbidium rozrastają się szybko i bujnie, dlatego co 2-3 lata, wiosną, po zakończeniu kwitnienia, storczyk potrzebuje przesadzenia do większej doniczki. Przy okazji usuwa się najstarsze pseudobulwy, które kwitnienie mają dawno za sobą. Można też podzielić całą kępę na fragmenty składające się z 3-4 dorodnych pseudobulw, rozmnażając w ten sposób roślinę. Podłoże użyte do przesadzania musi być lekkie i przepuszczalne, a jednocześnie długo utrzymujące wilgotność. Dobrze rosną w mieszance przekompostowanej drobnej kory, torfu wysokiego, wełny mineralnej lub włókna kokosowego, uzupełnionych mchem torfowcem i keramzytem.
.
Podsumowując
Storczyk Cymbidium ma swoje wymagania, jednak potrafi wiele wybaczyć. Jest łatwy w pielęgnacji, a przy tym zachwyca ekstrawagancką urodą w makroskali.
W końcu to jeden z najbardziej okazałych storczyków polecanych do amatorskiej uprawy.
.
.
Post we współpracy z marką OrchidGarden
- Jak sadzić kwiaty cebulowe? - 3 października 2024
- Zielone ekrany z bluszczu – korzyści (nie tylko) dla deweloperów - 2 października 2024
- Kiedy sadzić żywopłot? - 1 października 2024