Jak przesadzić storczyka krok po kroku

Jak przesadzić storczyka 0

Jak przesadzić storczyka? Przesadzanie storczyków wygląda inaczej niż w przypadku większości roślin doniczkowych. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie podłoże.

Jak przesadzić storczyka? Odpowiedź na to pytanie jest złożona i zależy głównie od tego, jakiego konkretnie storczyka uprawiasz. Jak już pisałem w tym poście, znanych jest ponad 25 tysięcy gatunków storczyków i nadal odkrywane są kolejne. Nawet biorąc pod uwagę, że tylko ułamek tej roślinnej menażerii nadaje się do amatorskiej uprawy, i tak wybór jest ogromny. W naturze orchidee zasiedlają skrajnie różne siedliska, różnią się formą wzrostu, budową i cyklem wegetacji. Stąd również jako rośliny pokojowe mają zróżnicowane wymagania co do rodzaju podłoża, stanowiska oraz pielęgnacji. 

Jak przesadzić storczyka 1

Jak przesadzić storczyka 1a

Jak przesadzić storczyka 1b

Jak przesadzić storczyka 1c

Hodowcy prześcigają się w tworzeniu nowych mieszańców o złożonym rodowodzie. Niemniej na domowych parapetach już od lat królują hybrydowe odmiany storczyków z rodzaju Phalaenopsis. Nic dziwnego: są niezwykle tolerancyjne, przy minimum pielęgnacji kwitną praktycznie bez przerwy, niezależnie od pory roku. 

Jak przesadzić storczyka 2

Jak przesadzić storczyka 2a

Jak przesadzić storczyka 2b

Jak przesadzić storczyka 2c

Jak przesadzić storczyka 2d

To właśnie na przykładzie „falenopsisa” pokażę Ci, jak przesadzić storczyka krok po kroku. Przesadzenie storczyków o odmiennym typie budowy oraz wymaganiach opiszę już niedługo w kolejnej części minicyklu Z orchideami na TY.

.

Jak przesadzić storczyka z rodzaju Phalaenopsis?

Żeby precyzyjnie odpowiedzieć na pytanie, jak przesadzić storczyka, trzeba ustalić kilka podstawowych faktów na jego temat. 

Tryb życia – od tego zależy dobór podłoża

Phalaenopsis jest storczykiem epifitycznym, w naturze rośnie bezpośrednio na drzewach. W związku z tym nie potrzebuje gleby czy innego „ziemistego” podłoża. Mało tego: posadzenie epifita w ziemi ogrodowej lub do kwiatów doniczkowych w krótkim czasie doprowadzi do śmierci rośliny. 

Podłoże dla epifitów musi dobrze przepuszczać wodę, ale jednocześnie długo utrzymywać wilgotność. Profesjonalni hodowcy storczyków komponują własne mieszanki na bazie kory śródziemnomorskiej sosny pinii lub chipsów kokosowych z dodatkiem składników mineralnych (m.in. keramzytu, perlitu, wermikulitu) oraz organicznych (przeważnie mchu torfowca) torfu włóknistego. Jeśli dopiero oswajasz się z tematem przesadzania storczyków i uprawiasz Phalaenopsis, najlepszym wyborem będzie gotowe podłoże dla storczyków, skomponowane przez specjalistów.

Dla epifitów idealne są doniczki z przezroczystego plastiku z licznymi otworami w dnie. Storczyki naziemne, takie jak większość sabotków (Paphiopedilum), dobrze czują się w ceramicznych pojemnikach.

Jak przesadzić storczyka 3

Jak przesadzić storczyka 3a

.

Typ wzrostu – wpływa na sposób sadzenia i częstotliwość przesadzania

Storczyki dzielą się na dwie grupy o odmiennej budowie:

 • Sympodialne rozrastają się poprzez pędy boczne, zwykle tworzą kłącza lub tzw. pseudobulwy. Do tej grupy zaliczane są m.in. storczyki z rodzaju Dendrobium, Cattleya, Cymbidium oraz Cambria. W nowej doniczce należy je umieścić w taki sposób, by najmłodszy pęd znalazł się mniej więcej w centrum (zwykle oznacza to, że cała roślina będzie przesunięta bliżej jednej strony pojemnika). Przesadzanie rozrośniętych storczyków sympodialnych można połączyć z rozmnażaniem przez podział.

Jak przesadzić storczyka 4

Jak przesadzić storczyka 4a

Jak przesadzić storczyka 4b

Jak przesadzić storczyka 4c

 • Monopodialne, takie jak Phalaenopsis oraz Vanda, stawiają na wzrost jednego pędu głównego (wierzchołkowego). Nie tworzą kłączy ani pseudobulw i zwykle nie przechodzą okresu spoczynku. Podczas przesadzania należy umieścić monopodialną roślinę centralnie, mniej więcej pośrodku doniczki.

Jak przesadzić storczyka 5

Jak przesadzić storczyka 5a

Jak przesadzić storczyka 5b

.

Cykl wegetacji i tempo wzrostu

Większość storczyków wymaga przesadzenia mniej więcej raz na 2 lata, jednak zdrowe, bujnie rosnące hybrydy z rodzaju Phalaenopsis mogą potrzebować tego zabiegu co roku. Niezależnie od wszystkiego, są takie momenty, gdy storczyk bezdyskusyjnie wymaga przesadzenia. Mianowicie gdy:

 • Dotychczasowe podłoże uległo rozłożeniu, zmiękło i utraciło strukturę.

Jak przesadzić storczyka 7

Jak przesadzić storczyka 7a

 • Storczyk dosłownie „wyrósł” z doniczki, a jego korzenie całkowicie przerosły podłoże.

Jak przesadzić storczyka 8

Jak przesadzić storczyka 8a

 • Ścianki doniczki zarosły glonami.

Jak przesadzić storczyka 9

 • Roślinę zaatakowały szkodniki, które mogą przetrwać w podłożu, takie jak wełnowce, bądź na powierzchni podłoża pojawiła się pleśń.

Jak przesadzić storczyka 10

.

Uniwersalnym terminem przesadzania zalecanym dla większości storczyków jest wiosna. Niemniej Phalaenopsis, ze względu na brak okresu spoczynku, jest pod tym względem bardzo tolerancyjny. Zdarzają się też wyjątki, takie jak sabotki (Paphiopedilum), które najlepiej przesadzać zimą, tuż po zakończeniu kwitnienia. 

Najważniejsze informacje ustalone, więc najwyższa pora przejść do konkretów. Czyli tego, jak przesadzić storczyka krok po kroku.

.

Jak przesadzić storczyka krok po kroku

 1. Naszykuj doniczkę, odpowiednie podłoże (ja wybrałem profesjonalne gotowe podłoże dla storczyków od OrchidGarden), czyste, zdezynfekowane nożyczki ogrodnicze oraz oczywiście storczyka, którego zmierzasz przesadzić.

Jak przesadzić storczyka 11

Jak przesadzić storczyka 11a

 1. Wyjmij storczyka z dotychczasowej doniczki.

Jak przesadzić storczyka 12

Jak przesadzić storczyka 12a

Jak przesadzić storczyka 12b

 1. Ostrożnie otrzep i oczyść korzenie z resztek starego podłoża.

Jak przesadzić storczyka 13

Jak przesadzić storczyka 13a

 1. Usuń wszystkie martwe, zgniłe lub uschnięte fragmenty korzeni. 

Jak przesadzić storczyka 15

Jak przesadzić storczyka 15a

 1. Nasyp na dno doniczki nieco podłoża i delikatnie rozłóż na nim korzenie storczyka.

Jak przesadzić storczyka 16

Jak przesadzić storczyka 16a

Jak przesadzić storczyka 16b

 1. Uzupełnij podłoże w doniczce, delikatnie wstrząsając je pomiędzy korzenie. Storczyk powinien „siedzieć” w nowej doniczce stabilnie i mieć dość ciasno, ale w żadnym wypadku nie uciskaj ani nie ugniataj podłoża.

Jak przesadzić storczyka 17

 1. Gotowe! Po przesadzeniu nie podlewaj storczyka przez 5-7 dni i odczekaj co najmniej 6 tygodni z kolejnym nawożeniem.

Jak przesadzić storczyka 18

.

Podsumowując

Mam nadzieję, że powyższy poradnik dał Ci wyczerpującą odpowiedź na pytanie, jak przesadzić storczyka, a konkretnie hybrydę z rodzaju Phalaenopsis. Jeśli wkręciłeś się w uprawę orchidei, nowe okazy do kolekcji znajdziesz w OrchidGarden. Tylko kupując u profesjonalnych dystrybutorów specjalizujących się w hodowli storczyków, masz pewność, że otrzymasz rośliny zdrowe, najwyższej jakości i o ustalonym pochodzeniu. A już niedługo, w kolejnej odsłonie minicyklu Z orchideami na TY, pokażę Ci szczegółowo przesadzanie storczyka o innym typie wzrostu oraz odmiennych wymaganiach uprawowych.

.

.

Post we współpracy z marką OrchidGarden

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

1 Comments

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *