Meble ogrodowe drewniane, rattanowe, aluminiowe… Jak o nie dbać, by służyły przez wiele sezonów?

Meble ogrodowe 1

Meble ogrodowe to wyposażenie tarasów i balkonów, które pozwala zrelaksować się na świeżym powietrzu. Niestety z uwagi na to, że stoją na zewnątrz, są narażone na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Jak więc o nie zadbać?

.

Rodzaje mebli ogrodowych

Meble tarasowe umożliwiają nam wypoczynek na świeżym powietrzu. Właśnie dlatego muszą być przede wszystkim wygodne. To nie tylko funkcjonalne wyposażenie, ale i dodatek do ogrodu, który ma pasować do niego stylem. Meble ogrodowe mogą być wykonane z wielu materiałów. Wybiera się je, kierując głównie wyglądem, by pasowały do aranżacji, ale i wytrzymałością oraz ceną. Niezależnie od tego, czy są to meble drewniane, rattanowe, aluminiowe, czy inne – wymagają odpowiedniej pielęgnacji, by dobrze się prezentowały, ale i służyły przez wiele sezonów. Sposób ich konserwacji zależy od materiału, z jakiego je wykonano. Jak dbać o meble ogrodowe? Jak je przygotować do sezonu?

.

Jak dbać o meble ogrodowe drewniane?

Meble z drewna doskonale komponują się z ogrodem. Świetnie sprawdzają się zwłaszcza przy domach w klasycznym i wiejskim stylu. To naturalny materiał, który pięknie współgra z zielenią.

Drewniane meble ogrodowe mogą być wykonane z rodzimych gatunków drzew lub z drewna egzotycznego. Najczęściej wykorzystuje się przy ich produkcji sosnę, jesion, świerk, buk, dąb, eukaliptus.

Warto wiedzieć, że drewno jest wrażliwe na działanie czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie UV, deszcz i śnieg. Właśnie dlatego najważniejsze jest to, by odpowiednio zaimpregnować ich powierzchnię, zanim wystawi się je do ogrodu. Jak?  

W przypadku mebli z drewna egzotycznego wystarczające będzie w zupełności pokrycie ich specjalnym olejem. Najlepiej robić to zarówno przed sezonem, jak i przed schowaniem ich na zimę. Bywa, że jeśli lato jest deszczowe, konieczne jest ponowne olejowanie w jego trakcie.

Meble z surowego drewna pochodzącego z drzew krajowych można pokryć olejem, ale zdecydowanie lepiej potraktować je lakierem lub lakierobejcą. Dzięki temu nie trzeba będzie ich chować przed każdym deszczem. Tego typu powłoki znacznie skuteczniej chronią drewno przed działaniem czynników zewnętrznych.

Meble ogrodowe 2

.

Rattanowe meble ogrodowe – jak je konserwować?

Rattan to naturalny materiał wykorzystywany głównie do produkcji kompletów ogrodowych. Dawniej był bardzo popularny. Przede wszystkim dlatego, że meble ogrodowe z rattanu są wygodne, piękne i lekkie.  

Niestety wymagają trzymania pod osłonami, gdyż nie są odporne na warunki atmosferyczne, jak silne słońce czy ulewne deszcze. Co więcej, można je łatwo uszkodzić. Meble ogrodowe rattanowe wymagają odpowiedniej pielęgnacji, by służyły przez długie lata. Jeśli chodzi o mycie, to wystarczy miękka szmatka i woda z płynem do naczyń. Trudne plamy można wyszorować roztworem wody, wody utlenionej i soku z cytryny. Meble ogrodowe z rattanu warto zabezpieczać regularnie specjalnym olejem. Można też pokryć je bezbarwnym lakierem o właściwościach wodoodpornych.

Dzisiaj znacznie chętniej wybierane są meble ogrodowe z technorattanu. Przede wszystkim dlatego, że tworzywo sztuczne wykorzystane do ich wyplecenia imituje naturalny rattan. Meble z technorattanu prezentują się równie efektownie. Jednak główną ich zaletą jest to, że są znacznie bardziej odporne na warunki atmosferyczne, ale i łatwiejsze w pielęgnacji. Meble z technorattanu nie blakną postawione w pełnym słońcu, nie niszczy ich działanie wody. Poza tym nie wymagają impregnacji ani malowania. Wystarczy regularnie myć je zwilżoną ściereczką lub z dodatkiem delikatnego środka myjącego. Można też w przypadku większych zabrudzeń skorzystać z myjki ciśnieniowej.

Meble ogrodowe 3

.

Jak pielęgnować aluminiowe meble ogrodowe?

Dużą popularnością, zwłaszcza w nowoczesnych ogrodach, cieszą się meble aluminiowe. W przeciwieństwie do żeliwnych są bardzo lekkie. Ich największą zaletą jest to, że są odporne na działanie czynników atmosferycznych. Oznacza to, że są to meble całoroczne. Mogą pozostawać na zewnątrz również poza sezonem. Nie zniszczy ich deszcz, mróz i słońce. Co więcej, nie trzeba ich jakoś specjalnie pielęgnować. Wymagają tylko mycia, gdy ulegną zabrudzeniu. Najlepiej przy pomocy samej wody i miękkiej szmatki z mikrofibry. Można ewentualnie użyć delikatnego detergentu, np. płynu do mycia naczyń. Warto jednak wiedzieć, że jeśli meble ogrodowe z aluminium mają drewniane wstawki, wówczas trzeba je konserwować, by zachowały swój dobry wygląd na dłużej.

.

Jak dbać o meble ogrodowe?

Zakup mebli ogrodowych to niemały wydatek. Warto więc o nie dbać, by służyły przez wiele sezonów. W zależności od tego, z czego zostały wykonane, będą wymagały innych zabiegów pielęgnacyjnych. Meble do ogrodu z naturalnych materiałów, jak drewno i rattan, często wymagają olejowania lub lakierowania. Te wykonane z aluminium czy technorattanu nie potrzebują impregnacji. Każdy typ mebli do ogrodu przed sezonem i po jego zakończeniu, a także w razie potrzeb, będzie wymagał mycia. Te z tworzyw sztucznych da się wyczyścić w łatwy i szybki sposób przy wykorzystaniu myjki ciśnieniowej. Meble ogrodowe z drewna lub rattanu myje się ręcznie.

A czy można sobie oszczędzić nadmiaru pracy? Czy można zadbać o meble do ogrodu inaczej? Oczywiście! Wystarczy schować je przed zimą do pomieszczenia takiego jak garaż, piwnica lub strych. Tam nie będą narażone na działanie mrozu i śniegu. To ochroni meble ogrodowe z drewna lub rattanu, ale i te z tworzywa sztucznego przed zabrudzeniem.

Jeśli nie posiada się pomieszczenia, w którym można je ukryć przed zimą, warto pomyśleć o innych rozwiązaniach. Można kupić pokrowce na meble ogrodowe. Będą chroniły przed wiatrem, deszczem, śniegiem i mrozem. To przedłuży ich żywotność. Pozwoli też na ochronę przed nadmiernym zabrudzeniem po sezonie.

.

.

Post we współpracy z marką Leroy Merlin

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *