Przyłącza i szybkozłączki w ogrodzie. Jak się po nich poruszać?

Woda w ogrodzie to pojęcie niezwykle istotne. A wraz z nią krany, węże, końcówki, złączki, szybkozłączki i cały szereg różnych drobiazgów. Wszystko po to aby jak najprościej łączyć jedno z drugim i zamiast bawić się w hydraulika, móc zająć się ogrodem.

Natomiast wszystko, mimo że proste i intuicyjne, to jednak stojąc przed półką sklepową z tym elementami, czasem ciężko rozszyfrować co z czym połączyć. A już szczególnie, jeśli dodatkowo występują różnice średnic. Stąd pomyślałem, że warto pewne sprawy omówić i w skrócie powiedzieć co to są szybkozłączki, końcówki, łączniki czy przyłącza. I do tego jeszcze kilka drobiazgów jak reperatory, reduktory, krany, wkrętki, trójniki, zawory przepływu wody, złącza proste kłowe, które mogą się przydać.

.

Co to są przyłącza i szybkozłączki?

Mówiąc najogólniej to drobne elementy, które pozwalają na stworzenie określonego systemu do podlewania, czy poboru wody. Służą między innymi do łączenia węży z pistoletami, zraszaczami czy kranami. Ale również do łączenia chociażby węży między sobą.

Stąd stojąc przed określonym zadaniem chociażby najprostszym jak podłączenie węża do kranu, warto mieć świadomość, czym można to wykonać. Ale o tym za chwilę.

Tymczasem tak ogólna informacja, ściśle z powyższym związana. Czyli średnice. A te w tym ogrodowym wydaniu bywają różne. Nie będę Cię zanudzał zbędną teorią, ale wystarczy jak zapamiętasz najważniejsze:

  • średnice podawane są w calach (”),

  • średnice z jakimi możesz zetknąć się w ogrodzie to najczęściej 1/2”; 5/8”; 3/4” czy 1”,

  • przyłącza i szybkozłączki są tak skonstruowane, że pozwalają łączyć ze sobą różne średnice, czyli przechodzić z jednych na drugie. Na przykład takim łącznikiem redukcyjnym, który umożliwia podpięcie węża o średnicy 1/2” do kranu o średnicy 3/4”.

.

Najpopularniejsze akcesoria z serii przyłącza i szybkozłączki

No i tutaj zaczyna się zabawa. Jako, że jak to się ładnie mówi, „diabeł tkwi w szczegółach”. Stąd aby sprawnie się w tym poruszać, zawsze musisz wiedzieć co chcesz zrobić, czyli co z czym połączyć oraz jakie średnice masz do dyspozycji.

Jeśli to określisz, reszta już pójdzie z górki. Wystarczy wówczas, że po prostu sięgniesz po odpowiedni element. Ale spokojnie, nie zostawię Ci z tym samemu. Mam już w tym spore doświadczenie,

stąd najważniejszymi informacjami, czyli rodzajami akcesoriów się z Tobą podzielę. A zatem po kolei co jest co i do czego służy. Przedstawię Ci to na przykładzie oferty Ramp, jako że jest przejrzysta i dobrze dobrana.

.

Przyłącze na kran, z gwintem wewnętrznym 1”

Przyłącze z gwintem wewnętrznym 1”, które za pomocą szybkozłączki umożliwia podłączenie na kranie węża, w rozmiarze 1/2”; 5/8” i 3/4”. Przyłącze dostępne jest również na kran o średnicy 1/2”

A zatem na przykładzie tych dwóch przyłączy widzisz jak działają średnice. Teoretycznie ten sam element, ale dostępny w dwóch rozmiarach – na kran o średnicy 1 i 1/2”.

Stąd przy kolejnych akcesoriach nie będę już rozdzielał ich na średnice, wspomną tylko o konkretnych rozmiarach, a konkretnej, potrzebnej Ci średnicy musisz szukać tutaj, w pełnej ofercie, lub na półkach sklepowych.

Redukcja przyłącza 1”

Element, który wkręcony np. na kran z gwintem 1”, zmniejsza wewnętrzny rozmiar gwintu kolejnego użytego akcesoria, czyli np. pokazanego powyżej przyłącza z gwintem wewnętrznym 1/2”.

Przyłącze na kran, z gwintem zewnętrznym 1/2”

Przyłącze z gwintem zewnętrznym 1/2”, które za pomocą szybkozłączki umożliwia podłączenie na kranie węża, w rozmiarze 1/2”; 5/8” i 3/4”.

Przyłącze na kran, z zaworem AQUA STOP, z gwintem wewnętrznym 3/4”

Rozwiązanie do wykorzystania w przypadku uszkodzonego (cieknącego) kranu lub podłączania węża na przykład do myjki ciśnieniowej. Na zdjęciu pokazany jest łącznik z gwintem wewnętrznym 3/4” (ten zielony) oraz nakręcone na niego przyłącze, z również gwintem wewnętrznym 3/4”

Przyłącze uniwersalne na kran bez gwintu

Przyłącze na standardowy kran umywalkowy/zlewowy z perlatorem, które umieszcza się bezpośrednio na perlatorze i zaciska. Przyłącze za pomocą szybkozłączki umożliwia podłączenie węża, w rozmiarze 1/2”; 5/8” i 3/4”.

Przyłącze – rozdzielacz z zaworami

Przyłącze umożliwiające podłączenie 4 niezależnych węży z zamontowanymi szybkozłączkami.

Szybkozłączka na wąż 1/2”

Szybkozłączka umożliwia szybkie podłączenie węża o przekroju 1/2” do kranu lub innego urządzenia, na którym zamontowany jest przyłącz.

Szybkozłączka na wąż 1/2” AQUA STOP

Szybkozłączka na wąż o przekroju 1/2”. Czyli dokładnie to, co powyżej, ale wyposażona w funkcję AQUA STOP – specjalny zawór, który po odłączeniu węża od np. zraszacza, zatrzymuje strumień wody, umożliwiając podłączenie innego urządzenia bez zakręcania kranu.

Szybkozłączka na wąż 1/2” COMFORT + AQUA STOP

Szybkozłączka na wąż o przekroju 1/2”. Czyli dokładnie to, co powyżej, ale wyposażona w funkcję COMFORT + AQUA STOP – specjalny zawór kulowy, który po ręcznym zakręceniu i odłączeniu węża od np. zraszacza, zatrzymuje strumień wody, umożliwiając podłączenie innego urządzenia bez zakręcania kranu.

Szybkozłączka na wąż 3/4”, z gwintem zewnętrznym

Szybkozłączka, która umożliwia łatwe i szybkie podłączenie węża o przekroju 3/4” do kranu (wkręcana w kran) lub innego urządzenia poprzez przyłącza lub łączniki.

Łącznik redukcyjny węża z 3/4” na 1/2”

Łącznik umożliwia łatwe i trwałe połączenie węża ogrodowego o średnicy 3/4” z wężem 1/2” lub 5/8”.

Łącznik do węża 1/2”

Łącznik umożliwia łatwe i trwałe połączenie dwóch węży ogrodowych o średnicy 1/2” lub 5/8”.

Łącznik szybkozłączek

Element, który umożliwia szybkie połączenie dwóch węży ogrodowych, zakończonych szybkozłączką.

Trójnik

Pozwala na połączenie trzech węży o dowolnej średnicy, zakończonych szybkozłączkami.

Trójnik z dwoma zaworami z gwinetm 1” z redukcją

Rodzaj przyłącza na kran, który daje możliwość podłączenia dwóch węży za pomocą szybkozłączek.

Końcówka na węża 1/2”, montowana na kran, z gwintem wewnętrznym 3/4”

Tradycyjna końcówka z gwintem wewnętrznym 3/4”, nakręcana na kran, umożliwiająca naciśnięcie węża o przekroju 1/2”.

Końcówka na węża 1/2”, wkręcana w kran, z gwintem zewnętrznym 3/4”

Tradycyjna końcówka z gwintem zewnętrznym 3/4”, wkręcana w kran, umożliwiająca naciśnięcie węża o przekroju 1/2”.

Dwuzłączka do węży 1/2”

Umożliwia tradycyjne łączenie węży o przekroju 1/2”.

.

Podsumowanie

Temat pt. przyłącza i szybkozłączki w ogrodzie, to temat obszerny i na pewno nie da się go wyczerpać w tym krótkim poście. Natomiast chciałem pokazać Ci jedno: nie jest to nic skomplikowanego, a wszystko kręci się wokół tego samego: wkręcasz lub nakręcasz, następnie wpinasz lub naciskasz. Ale aby to zrobić, musisz zwracać uwagę na średnice. I w zasadzie to wszystko.

A ja dodam jeszcze, że wszystkie pokazane przyłącza i szybkozłączki są solidne wykonanie, z wysokiej jakości materiałów. Wiem, bo wielokrotnie miałem je w rękach. Myślę, że to istotne, jako że ma zapewniać bezproblemową pracę w ogrodzie.

Natomiast z tematem przyłączy i szybkozłączek ściśle wiąże się drugi temat, który niedawno poruszałem na blogu. Czyli pistolety zraszające i jak je dobrać do własnych potrzeb? Spójrz również na ten post, jako że to tzw. „druga strona medalu”. A konkretnie, druga strona węża. Dlatego, że dzisiejszy post mówi głównie o tym jak jedną stronę węża dopiąć do źródła wody, a właśnie tamten, co nałożyć na jego drugi koniec, aby efektywnie podlewać. Stąd łącząc te oba opracowania, masz pełną jasność sytuacji.PodsumowanieTemat pt. przyłącza i szybkozłączki w ogrodzie, to temat obszerny i na pewno nie da się go wyczerpać w tym krótkim poście. Natomiast chciałem pokazać Ci jedno: nie jest to nic skomplikowanego, a wszystko kręci się wokół tego samego: wkręcasz lub nakręcasz, następnie wpinasz lub naciskasz. Ale aby to zrobić, musisz zwracać uwagę na średnice. I w zasadzie to wszystko.

A ja dodam jeszcze, że wszystkie pokazane przyłącza i szybkozłączki są solidne wykonanie, z wysokiej jakości materiałów. Wiem, bo wielokrotnie miałem je w rękach. Myślę, że to istotne, jako że ma zapewniać bezproblemową pracę w ogrodzie.

Natomiast z tematem przyłączy i szybkozłączek ściśle wiąże się drugi temat, który niedawno poruszałem na blogu. Czyli pistolety zraszające i jak je dobrać do własnych potrzeb? Spójrz również na ten post, jako że to tzw. „druga strona medalu”. A konkretnie, druga strona węża. Dlatego, że dzisiejszy post mówi głównie o tym jak jedną stronę węża dopiąć do źródła wody, a właśnie tamten, co nałożyć na jego drugi koniec, aby efektywnie podlewać. Stąd łącząc te oba opracowania, masz pełną jasność sytuacji.

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *