Ogród na Podlasiu – czyli busem przez polskie ogrody SEZON 6 – OGRÓD 3

Ogród na Podlasiu 1

“Busem przez polskie ogrody” to – jak zapewne już wiesz – duży projekt realizowany na blogu “Z ogrodem na TY”, który z racji swojej popularności kontynuowany jest już 6 rok. Tak, tak, dobrze napisałem. 6 rok! To naprawdę mnóstwo czasu, ogrodowych przygód, tysiące kilometrów i tyle samo przywiezionych pomysłów i inspiracji. A dowód? Ten rustykalny ogród na Podlasiu z pięknymi rzeźbami!

Dla porządku dodam, że głównym założeniem projektu jest cykl wizyt w ogrodach, czego efektem są pełne inspiracji posty i filmy. Natomiast ideą projektu jest propagowanie świadomego i pełnego pasji ogrodnictwa, ale równie istotne jest ukazanie, jak wiele radości może dać samodzielne gospodarowanie przydomową przestrzenią. Ponadto zaprezentowanie najciekawszych rozwiązań w zakresie dekoracji, architektury ogrodowej i nasadzeń roślinnych. Projekt ma jednocześnie edukować, bawić i motywować Czytelników bloga do świadomej i wzmożonej troski o własne ogrody.

A zatem to ogólne założenia, które kontynuuję już 6 rok. Natomiast jak wspomniałem, jednymi z działań są “pełne inspiracji posty”, czyli posty na blogu pokazujące odwiedzone ogrody i relacjonujące wizyty, które odbywam, odwiedzając przepiękne miejsca i spotykając się z ciekawymi ludźmi. Nie sposób tego wszystkiego nawet zapamiętać, ale możesz mi wierzyć, że były to już setki spotkań i ciekawych miejsc, które możesz zobaczyć w tym miejscu.

.

Ogród 3 – rustykalny ogród na Podlasiu

Jak pewnie już wiesz z wcześniejszych relacji, każdy z odwiedzonych ogrodów staram się na wstępie jakoś nazwać i zatytułować. Tak, aby na początku nastawić Cię na to, czego możesz się po nim spodziewać. Innymi słowy, staram się znaleźć jakąś główną cechę i wyróżnik danego miejsca, który zdecydowanie odróżnia go od pozostałych. I tak jest również w tym przypadku. A trzeci ogród w tegorocznych podróżach to piękne rustykalne siedlisko, w którym piękno ogrodu przeplata się z wyjątkowym talentem i pasją Gospodarza – rzeźbiarstwem. Dlatego ogród pełen jest wyjątkowych rzeźb, które zachwycają swoją jedyną i niepowtarzalną formą.

Ogród na Podlasiu 2

Ogród na Podlasiu 3

Ogród na Podlasiu 4

.

Wracając jednak do ogólnych kulisów mojej trzeciej wizyty w projekcie “Busem przez polskie ogrody” sezon 6 – 2023, na początek jak zwykle kilka spraw ogólnych, tak abyś wiedział, gdzie tytułowy bus dojechał. A dojechał do miejscowości Grabowo, położonej w województwie podlaskim, co na mapie wygląda następująco:

Ogród na Podlasiu 5

Kolor czerwony to tradycyjnie miejsce skąd wyruszyłem, a ten jasno niebieski kwadrat z numerem 3, to właśnie lokalizacja trzeciego ogrodu, położonego jak wspomniałem, w województwie podlaskim. Do pokonania miałem zatem dużą odległość, około 640 kilometrów w jedną stronę. Na mapie widać również:

 • ciemnozielone kropki z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 1 – 2018
 • niebieskie kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 2 – 2019
 • różowe kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 3 – 2020
 • fioletowe kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 4 – 2021
 • jasnozielone kwadraty z numerami od 1 do 24, które obrazują wszystkie ogrody odwiedzone w sezonie 4 – 2022

Myślę więc, że to ciekawe uzupełnienie. Zwróć również uwagę, że wizyta ta pokrywa się z wizytą nr 10 z sezonu 2020. A zatem ogród ten, po blisko trzech latach, postanowiłem odwiedzić ponownie. Sporo się zmieniło, myślę więc, że to będzie ciekawa kontynuacja.

Natomiast będąc już w sezonie 2023, jak pewnie wiesz z wcześniejszych relacji, przyszedł czas na nową planszę, na której widoczne są wszystkie kolejne wizyty. Na ten moment dopiero trzy, z trzech ogrodów:

Ogród na Podlasiu 6

Dodam, że powyższą mapę oraz planszę, na której zaznaczone są lokalizacje wszystkich odwiedzonych ogrodów, znajdziesz również w zakładce projektu Gdzie dotarłem w sezonie 2023?, a wszystkie wcześniejsze ogrody z lat 2018 – 2022, jak wspomniałem, znajdziesz w tym miejscu.

Wracając do wizyty, jak zawsze, bus zaparkował w ogrodzie, a ja miałem możliwość przywitać się z niezwykle sympatycznym Darkiem – właścicielem i twórcą tego miejsca.

Ogród na Podlasiu 7

Ogród na Podlasiu 8

Z drugiej strony trudno sobie wyobrazić, aby ten charakterystyczny bus do ogrodu nie wjechał, a ja nie przywitał się z Gospodarzami. Tym bardziej, że mam szczęście trafiać na wyjątkowo miłe, otwarte i gościnne osoby, co miało miejsce również w tym przypadku.

.

Lokalizacja i układ ogrodu

Trzeci ogród w tegorocznych podróżach leży w centrum niewielkiej miejscowości, ma około 25 arów powierzchni i podzielony jest na kilka odrębnych stref. Pierwsza z nich to niewielki przedogródek, czyli mała polanka,

Ogród na Podlasiu 9

za którą zlokalizowany jest budynek mieszkalny. W jego tylnej części urządzony jest gustowny taras,

Ogród na Podlasiu 10

Ogród na Podlasiu 11

Ogród na Podlasiu 12

z którego rozciąga się piękny widok na ten właściwy ogród, urządzony za budynkiem.

Ogród na Podlasiu 14

Natomiast koniec działki to oryginalny kącik wypoczynkowy zbudowany w miejscu i z pozostałości starej stodoły,

Ogród na Podlasiu 15

Ogród na Podlasiu 15a

za którym to, w lekkim obniżeniu terenu, znajduje się kolejna polanka, ciągnąca się aż do końca posesji.

Ogród na Podlasiu 16

Całość oczywiście jest spójna i ozdobiona rzeźbami Darka, ale o tym za chwilę.

.

Najważniejsze elementy ogrodu

Od pewnego czasu moje ogrodowe relacje staram się upraszczać tzn. zdecydowanie mniej w nich pisać. Tak będzie i tutaj, gdzie zdjęcia wyraźnie mają przewagę nad komentarzem. Powyżej skupiłem się na ogólnym przedstawieniu, z którego myślę, że coś już wstępnie udało Ci się wyciągnąć. Natomiast teraz dotarliśmy do właściwego miejsca, tego niewielkiego ogrodu, w którym jest jeszcze kilka elementów, na które chciałbym zwrócić szczególną uwagę.

Dodam, że ogród możesz obejrzeć również w relacji na moim kanale filmowym, gdzie spojrzysz na to wszystko jeszcze dokładniej:

Natomiast wracając do najważniejszych elementów. Ogród jest w zdecydowanie swobodnym stylu, któremu najbliżej jest chyba do stylu rustykalnego. Brak w nim absolutnie żadnej symetrii, za to wszystko oparte jest na luźnych i wijących się kształtach.

Ogród na Podlasiu 17

Ogród na Podlasiu 18

Ogród na Podlasiu 19

Ogród na Podlasiu 20

Głównym materiałem użytym do jego budowy jest naturalny i polny kamień,

Ogród na Podlasiu 21

Ogród na Podlasiu 22

Ogród na Podlasiu 22a

Ogród na Podlasiu 22b

Ogród na Podlasiu 23

Ogród na Podlasiu 24

Ogród na Podlasiu 25

który dodatkowo przeplatany jest cegłą, z rozebranej przez Darka stodoły.

Ogród na Podlasiu 26

Ogród na Podlasiu 27

Z ważniejszych elementów zagospodarowania na uwagę zasługuje również druga, stara stodółka położona w środkowej części działki, która zdecydowanie stanowi element dekoracyjny.

Ogród na Podlasiu 28

Ogród na Podlasiu 29

Natomiast ten wyjątkowy ogród na Podlasiu, to przede wszystkim prawdziwe królestwo dekoracji i naturalnych elementów. Wyróżnić chciałbym przede wszystkim oryginalne, drewniane rzeźby, których większość wyszła spod ręki Gospodarza ogrodu,

Ogród na Podlasiu 30

Ogród na Podlasiu 31

Ogród na Podlasiu 32

Ogród na Podlasiu 33

Ogród na Podlasiu 34

Ogród na Podlasiu 36

Ogród na Podlasiu 37

a także oryginalne aranżacje, do których wykonania zostały stare pnie, konary oraz kamienie i sznury.

Ogród na Podlasiu 38

Ogród na Podlasiu 39

Ogród na Podlasiu 40

Ogród na Podlasiu 41

Ogród na Podlasiu 42

Ogród na Podlasiu 43

Ogród Darka to również wielkie bogactwo i różnorodność roślin, wśród których dużo jest roślin iglastych. To duży plus, bo ogród zimą z pewnością nie pustoszeje.

Ogród na Podlasiu 44

Ogród na Podlasiu 45

Ogród na Podlasiu 46

Ogród na Podlasiu 47

Natomiast o tej porze roku, wszystko gustownie uzupełniają rozsiane po całym ogrodzie tulipany, które z pewnością były głównym bohaterem podczas mojej wizyty.

Ogród na Podlasiu 48

Ogród na Podlasiu 49

Ogród na Podlasiu 50

Ogród na Podlasiu 51

Ogród na Podlasiu 52

Ogród na Podlasiu 53

Ogród na Podlasiu 54

Ogród na Podlasiu 55

Ogród na Podlasiu 56

.

Kącik Partnera

Jak w każdym poście dotyczącym wizyt w ogrodach, także i tu wspomnę o bardzo ważnej dla projektu “Busem przez polskie ogrody” sprawie. Jeśli czytałeś o jego założeniach, wiesz pewnie, że odbywa się przy współudziale Partnerów, którzy obok tytułowego busa, stanowią główny element projektu.

Ogród na Podlasiu 57

I właściwie tylko dzięki temu możliwa jest jego realizacja. Tym bardziej, że od początku moim zamysłem było to, abym do ogrodów nie jechał z pustymi rękami i samym uśmiechem na ustach, ale również wziął coś, co temu kto mnie przyjmie, bardzo się przyda. I właśnie tym czymś jest „super paka” produktowa od Partnerów, którą zaraz zobaczysz. I co ważne, podobną otrzymasz, jeśli przyjadę do Twojego ogrodu w sezonie 2023. Zapraszam do zgłoszenia na adres, który znajdziesz w zakładce kontakt.

Paczka produktowa

Paczka to oczywiście pojęcie umowne, bo tak naprawdę, jak w każdym z odwiedzonych ogrodów, było to kilka paczek, a właściwie toreb z produktami, a dodatkowo trochę produktów kamiennych. Myślę, że to wszystko przyda się i znajdzie zastosowanie w odwiedzonym ogrodzie, a tym samym będzie miłą pamiątką dla Darka.

Produktów, które pojechały ze mną busem było tak dużo, że nie sposób ich tu wszystkich wymienić. Stąd myślę, że najlepiej będzie, jak pokażę je na zdjęciach, zresztą podobnie jak robiłem to we wszystkich relacjach z poprzednich ogrodów:

Ogród na Podlasiu 58

Ogród na Podlasiu 59

Ogród na Podlasiu 60

Ogród na Podlasiu 61

Ogród na Podlasiu 62

Ogród na Podlasiu 63

Ogród na Podlasiu 64

Ogród na Podlasiu 65

Ogród na Podlasiu 66

Ogród na Podlasiu 67

Ogród na Podlasiu 68

.

Co mnie zachwyciło w tym ogrodzie?

Przede wszystkim, jak w każdym odwiedzonym ogrodzie, niezwykle miłe przyjęcie oraz serdeczna atmosfera. To pozwala mi na fajną pracę i swobodne zbieranie materiałów zdjęciowych.

Ogród na Podlasiu 69

Na pochwałę zasługuje również fakt, że ogród pięknie wpisuje się swój region, będąc jego doskonałą wizytówką. Ogród zachwyca również spójną formą oraz luźnym sposobem zagospodarowania, wijącymi się rabatami, w których rosną dobrze skomponowane i zestopniowane rośliny.

Ogród na Podlasiu 70

.

Co jest godne polecenia i przeniesienia do własnego ogrodu?

Jak wiesz, projekt „Busem przez polskie ogrody” ma nie tylko bawić, ale również inspirować i edukować, pokazując ciekawe wzorce, godne powielenia w innych ogrodach. Stąd każda wizyta w ogrodach projektu jest jednocześnie określoną dawką pomysłów, które warto powielać. Co więc warto wynieść z ogrodu pt. rustykalny ogród na Podlasiu z pięknymi rzeźbami!

 • Przede wszystkim przekonanie, że ogród można wykonać samemu. Samemu go zaplanować i zrealizować, a przede wszystkim utrzymać. Tak jak Darek, który wszystko wykonał własnymi rękami, na przestrzeni 12 lat odkąd stał się właścicielem tego siedliska.
 • Po drugie warto tworzyć ogrody spójne, które tak jak tutaj, mają jeden, wyraźny styl, doskonale wpisujący się w swoje położenie.
 • Warto ogrody ozdabiać. Tak jak Darek, decydując się na liczne drewniane rzeźby i dekoracje, które w większości są jego autorstwa. Tym samym realizuje swoją drugą pasję – rzeźbiarstwo, łącząc to z miłością do ogrodu.
 • Do budowy ogrodu warto używać materiałów naturalnych, jak chociażby naturalny kamień polny.
 • I najważniejsze. Pozostałości starych budynków, stare kamienie i cegły, to wszystko można wykorzystać. I pozornie coś przeszkadzającego, umiejętnie wkomponować w zagospodarowanie ogrodu.

.

Weź udział w projekcie!

Kończąc trzecią relację z odwiedzonego w roku 2023 ogrodu, zapraszam Cię do udziału w projekcie. Możesz to zrobić na różne sposoby, a tym samym dobrze się bawić i skorzystać z licznych atrakcji tzn.:

 • Zgłoś swój ogród do projektu. Jeśli Cię odwiedzę w roku 2023, otrzymasz zróżnicowany, atrakcyjny zestaw produktów od Partnerów, analogiczny jak widziałeś powyżej. Więcej informacji znajdziesz w opisie projektu oraz regulaminie.
 • Czytaj posty z odwiedzanych ogrodów. W każdym z postów znajdziesz garść inspiracji, które możesz przenieść do własnego ogrodu.
 • Śledź na bieżąco strony projektu. Dlatego, że i tam będą pojawiały się niespodzianki. W szczególności polecam stronę główną projektu, skąd przejdziesz do wszystkich ważnych podstron.

A tymczasem do zobaczenia w kolejnym ogrodzie!

Tomasz Szostak

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *