Narzędzia Multi-star® do pielęgnacji trawnika

narzedzia do trawnika 1

Grabienie, wertykulacja, aeracja, przycinanie miejsc niedostępnych dla kosiarki i wyrównywanie krawędzi – trawnik potrzebuje sporo pielęgnacji. Każdy z tych zabiegów wymaga użycia innych narzędzi, więc z czasem robi się ich naprawdę dużo. Chyba że postawisz na pewne narzędziowe „sztuczki”, czyli rozwiązania uniwersalne, jak na przykład trzonek z wymiennymi końcówkami.

Bez odpowiednich narzędzi trudno cokolwiek zdziałać w ogrodzie i na balkonie. Narzędzi niezbędnych ogrodnikom jest niemal tak dużo jak rozmaitych prac przy pielęgnacji roślin. Sam trawnik wymaga mnóstwa różnych zabiegów, w przeciwnym razie murawa szybko traci dobrą kondycję i atrakcyjny wygląd. No cóż, nic samo się nie zrobi, więc trzeba zaopatrzyć się w kilka narzędzi. Albo sprytnie podejść do tematu i kupić tylko jeden trzonek i kilka różnych końcówek narzędzi. Zresztą, być może trzonek już masz, jeśli posiadasz jakieś narzędzia Multi-star®, którym jest poświęcony minicykl „Z WOLF-Garten na TY”, związany właśnie z narzędziami WOLF-Garten.

narzedzia do trawnika 2

.

System Multi-star® – co to jest?

To praktyczny system wymiennych końcówek. Rozwiązanie jest genialnie proste i sprytne jak scyzoryk, a system to nic innego jak możliwość wpinania i wypinania rozmaitych końcówek do jednego trzonka. W ten sposób zamiast zagracać altankę czy składzik 20-30 rozmaitymi narzędziami, musisz wygospodarować kącik na zaledwie 1-2 trzonki i kilka końcówek. Dzięki temu zaoszczędzisz mnóstwo miejsca i pieniędzy.

Co ważne, mimo drastycznej redukcji liczby narzędzi nadal masz wszystko, czego potrzebujesz do pielęgnacji ogrodu czy balkonu. Kolejnymi zaletami narzędzi z tej serii są trwałość i solidne wykonanie z wysokiej jakości materiałów. A jak wiadomo, dobry sprzęt starcza na lata, a nie tylko na jeden sezon. Jeśli coś się zużyje czy uszkodzi, poszczególne nakładki możesz łatwiej (i taniej) wymienić, zamiast kupować całe, duże narzędzie.

.

Jak to działa?

Narzędzia Multi-star® to kilkadziesiąt rozmaitych końcówek i sześć trzonków o różnej długości wykonanych z różnych materiałów. Oczywiście, nie musisz mieć ich wszystkich, po prostu kupujesz tylko te końcówki, które potrzebujesz, i jeden trzonek (bądź dwa różne, przydatne do innego typu prac). Jednak niezależnie od tego, co konkretnie wybierzesz, zasada działania systemu jest taka sama. W tym poście wyjaśnię Ci ją na przykładzie narzędzi do pielęgnacji trawnika, niezbędnych w każdym ogrodzie. W końcu ogród bez trawnika jest jak dom bez podłogi. „Zielona podłoga” (lub mówiąc bardziej poetycko: „zielony dywan”) powinna być zadbana, o czym staram się dbać również w swoim ogrodzie.

narzedzia do trawnika 3

Jak wiadomo, końcówki narzędzi nie mogą funkcjonować bez trzonka. Zakładam, że masz w ogrodzie nie tylko trawnik, a więc również sporo innych narzędzi. Jeśli są to akcesoria z systemu Multi-star®, prawdopodobnie nie musisz kupować kolejnego trzonka, bo po prostu już go masz. Wystarczy wymienić końcówkę na któreś z narzędzi do pielęgnacji trawnika.

W trzonku, tuż nad miejscem wpinania końcówek narzędzi, znajduje się przycisk. Wystarczy jedno kliknięcie, żeby wpiąć lub wypiąć odpowiednią końcówkę.

narzedzia do trawnika 2a

Nie musisz niczego przykręcać ani przyklejać. Wciskasz przycisk, wsuwasz „końcówkę” końcówki narzędzia w trzonek i tyle. Wszystko trzyma się mocno i stabilnie do czasu, gdy klikniesz po raz drugi, by wypiąć daną końcówkę. A potem wpiąć inną, przeznaczoną do innego rodzaju prac.

.

Narzędzia Multi-star® do pielęgnacji trawnika

narzedzia do trawnika 4

Pielęgnacja trawnika zaczyna się już na przedwiośniu lub wczesną wiosną. Pierwszym podstawowym zabiegiem jest staranne wygrabienie całej powierzchni murawy z resztek opadłych liści, martwych źdźbeł i mchu, a także wertykulacja. Oczywiście, nie da się tego zrobić bez grabi oraz wertykulatora, stąd zastosowanie znajdą:

Miotłograbie regulowane UC-M, które mają zmienną szerokość w zakresie od 38 do 58 cm oraz 22 stabilne, gęste zęby. Za ich pomocą szybko, sprawnie i dokładnie wyczyścisz powierzchnię murawy, wygrabisz wszelkie resztki spomiędzy źdźbeł, w tym filc pozostały po wertykulacji.

narzedzia do trawnika 5

Wertykulator ręczny na kółkach UR-M 3 doskonale sprawdzi się przy wertykulacji niewielkiego trawnika. Zabieg umożliwia usunięcie z powierzchni murawy zalegających martwych resztek roślinnych oraz mchu. Wbudowane kółka boczne sprawiają, że praca jest zaskakująco lekka i łatwa. Podczas jazdy do przodu ostrza wertykulatora ślizgają się po powierzchni trawnika, wycinając zalegający filc. Wertykulator ma szerokość roboczą równą 30 cm, więc można nim dotrzeć do trudno dostępnych zakamarków trawnika.

narzedzia do trawnika 6

.

Natomiast gdy wegetacja ruszy pełną parą, a trawa zacznie rosnąć, przydadzą Ci się dwa kolejne narzędzia:

Przycinarka do brzegów trawników RB-M ma szerokość roboczą 22,5 cm, więc dotrze tam, gdzie nie miałaby szans wjechać kosiarka. Ostre noże gładko i czysto przycinają wystającą trawę i darń na brzegach trawnika. Szeroki wałek w kształcie stożka, wyposażony w gumowy, odporny na ślizganie profil, umożliwia bezpieczne prowadzenie noży wzdłuż krawędzi murawy.

narzedzia do trawnika 7

narzedzia do trawnika 8

Nóż do darni RM-M to klasyczne narzędzie idealne do odcinania od powierzchni murawy darni i wyrównywania krawędzi trawnika i odcinania ich od rabat, ścieżek czy nawierzchni. Półokrągłe ostrze narzędzia ma szerokość 22,5 cm. Nóż do darni najlepiej funkcjonuje w połączeniu z aluminiowym trzonkiem ZM-AD z uchwytem w kształcie litery D.

narzedzia do trawnika 9

narzedzia do trawnika 10

.

Podsumowując

Cała tajemnica systemu Multi-star® tkwi w przycisku na trzonku, który po naciśnięciu umożliwia wpięcie i wypięcie poszczególnych nakładek. A zatem mając jeden trzonek i kilka różnych końcówek, możesz je dowolnie i zamiennie używać. Co najważniejsze, wykonasz nimi te same prace co przy użyciu całej kolekcji zwykłych, jednofunkcyjnych narzędzi zajmujących znacznie więcej miejsca. W przypadku tradycyjnych narzędzi masz tyle samo trzonków co końcówek, natomiast wspomniany system pozwala ograniczyć do minimum liczbę trzonków, a także koszty. W końcu sama końcówka kosztuje mniej niż końcówka i trzonek, prawda?

Pielęgnacja trawnika trwa od przedwiośnia do późnej jesieni, więc bez odpowiednich narzędzi ani rusz. Narzędzia do pielęgnacji trawnika Multi-star® są trwałe i wykonane z wysokiej jakości materiałów, więc posłużą Ci przez lata. A dokładnie przez wiele sezonów intensywnego użytkowania – wszak pielęgnacja murawy to złożone wyzwanie.

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *