Olejowanie drewna w ogrodzie – o czym warto pamiętać?

olejowanie drewna w ogrodzie zogrodemnaty1a
olejowanie drewna w ogrodzie zogrodemnaty1a

Drewno to element dekoracyjny i nadający eleganckiego charakteru. Także w ogrodzie, w którym drewniane elementy idealnie komponują się z otaczającą je zielenią. Aby jednak tak się stało, a drewno służyło długie lata, należy o nie odpowiednio zadbać. Najlepiej zrobić to gruntownie przed rozpoczęciem użytkowania, a później okresowo tylko to utrwalać. Jedną z najbardziej skutecznych metod jest olejowanie drewna, które powinno przypaść do gustu szczególnie tym, który nie lubią błyszczących powierzchni i nienaturalnego wyglądu drewnianych elementów.

Olejowanie drewna to nic innego jak nasączanie go, najczęściej naturalnymi, roślinnymi olejami. Olej wnika głęboko w strukturę drewna, tym samym zabezpieczając je i uodporniając na czynniki zewnętrzne. Na powierzchni tworzy delikatny, matowy wygląd, zachowując jednocześnie strukturę i charakter naturalnego drewna. Większość dostępnych preparatów (bezbarwnych) nie zmienia w sposób znaczący koloru drewna, jednak wraz z upływem czasu, elementy poddawane olejowaniu ciemnieją, a ich powierzchnia pozostaje matowa i delikatna w dotyku. Inaczej jest w przypadku olei kolorystycznych, w których olej głęboko wysyca drewno, a pigmenty nadają mu kolor.

Idealnym okresem na wykonanie olejowanie drewna w ogrodzie jest wczesna jesień, co pozwala na zabezpieczenie go zanim rozpoczną się jesienno – zimowe opady i częste wahania niekorzystnych warunków atmosferycznych. Zabieg ten powinien być powtarzany przynajmniej raz w roku, a najlepiej dwukrotnie, co daje gwarancję długiej trwałości elementów drewnianych.

.

Jak prawidłowo wykonać olejowanie drewna w ogrodzie?

Olejowanie nie jest procesem skomplikowanym, nie wymaga zastosowania żadnego specjalistycznego sprzętu i bez trudu można je wykonać we własnym zakresie. Mimo to warto jednak poznać kilka praktycznych wskazówek, które sprawią, że wszystko będzie wykonane poprawnie, a drewno uzyska długą i dobrą ochronę. Poniżej kilka podpowiedzi, na co warto zwrócić uwagę przy olejowaniu drewna.

  • Pierwszy krok to właściwe przygotowanie powierzchni. W przypadku surowego drewna, które będzie zabezpieczane po raz pierwszy, warto pamiętać o tym, aby było wyszlifowane, suche i czyste. Dzięki temu produkty będą mogły głęboko w nie wniknąć i skuteczniej je chronić. Uwaga: żaden produkt nie wniknie w drewno wilgotne.

  • Surowe drewno zawsze najpierw należy zabezpieczyć przed tzw. biokorozją (grzybami pleśniowymi, domowymi, sinizną oraz owadami żerującymi w drewnie). W tym celu można zastosować Altax Impregnat gruntujący do drewna. Nie zmienia on koloru powierzchni, nie tworzy powłoki i może być stosowany pod wszystkie inne produkty np. lakiery, lakierobejce, impregnaty i oleje. Co ważne, do skutecznego zabezpieczenia drewna wystarczy jedna warstwa impregnatu gruntującego.

  • Przechodząc do olejowania, zanim rozpoczniesz aplikować olej, pamięt o dokładnym wymieszaniu produktu. Czynność tę powinieneś powtarzać także co kilka minut już w trakcie olejowania, ponieważ pigmenty mogą osiadać na dnie, a kolor będzie się przez to nierównomiernie rozkładać. Olej nakładaj w taki sposób, aby maksymalnie nasączyć drewniane powierzchnie. W tym celu wcieraj produkt wzdłuż słojów drewna za pomocą szmatki lub pędzla. Małe porcje produktu dokładaj tak długo, aż drewno przestanie je wchłaniać (możesz to poznać po pojawianiu się smug), a nadmiar zbierz z powierzchni czystą szmatką. Uwaga: bardzo ważne jest, aby nie stworzyć powłoki za pomocą oleju. Po wyschnięciu preparatu, olejowane drewno możesz wypolerować wilgotną od oleju szmatką.

Kilka innych, praktycznych wskazówek dotyczących olejowania:

  • Na raz zaolejowane drewno można nakładać już tylko olej, ponieważ ma on bardzo silne właściwości odpychające. Nałożenie innego produktu na taką powierzchnię będzie skutkować łuszczeniem się i pękaniem powłoki.

  • Olej szczególnie polecany jest do zabezpieczania tarasów. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że odnawianie nie wiąże się z koniecznością szlifowania, co przy tak dużej powierzchni wymagałoby poświęcenia dużej ilości czasu i pracy.

  • Olej rekomendowany jest w szczególności do zabezpieczania drewna egzotycznego i twardego drewna krajowego. Podkreśla naturalne piękno i rysunek drewna. Olej do drewna marki Altax zawiera olej tungowy – najtrwalszy olej naturalny na świecie, który dodatkowo wzmacnia ochronę przed czynnikami zewnętrznymi (deszczem, śniegiem, mrozem, promieniowaniem UV). Chroni drewno przed nadmiernym rozsychaniem i pękaniem, nie łuszczy się i nie pęka.

Korzyści wynikające z olejowania drewna w ogrodzie:

  • Drewno cały czas wygląda naturalnie.

  • Proces olejowania jest stosunkowo niedrogi i łatwy do samodzielnego wykonania.

  • Olej wnika głęboko w strukturę drewnianych elementów, poprzez co gruntownie je zabezpiecza, nie tworząc jednocześnie powłoki na ich zewnętrznej powierzchni.

  • Jednocześnie drewno pozostaje odpowiednio nawilżone, a zatem nie rozsycha się i nie pęka.

  • Naolejone drewno wykazuje skłonności do tzw. samoregeneracji, co oznacza, że jeśli na drewnianej powierzchni powstanie rysa, napęczniałe drewno zasklepi się samo i ślad po uszkodzeniu staje się niemal niewidoczny.

Jak więc widzisz, olejowanie drewna w ogrodzie to bardzo prosty, a jednocześnie ważny i skuteczny zabieg. Bez wątpienia, jeśli jest poprawnie wykonany, będzie chronił zaolejowane powierzchnie drewniane, a jeśli będziesz o nie dalej systematycznie dbać, przetrwają w dobrym stanie długie lata i będą cieszyć Twoje oczy pięknym wyglądem naturalnego drewna. Idealnie będą komponować się z resztą ogrodu lub tarasu, tworząc ciekawą przestrzeń i przyjemny w odbiorze wygląd całości.

Post we współpracy z Marką Altax

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Join the Conversation

3 Comments

  1. says: Jagoda

    Właśnie na wiosnę czeka mnie to zadanie. Się zastanawialiśmy czym pokryć nasz taras. Nie chciałam niczym co mi zmieni bardzo kolor i stworzy taką powłokę, która po jakimś czasie będzie się odklejać i przyczepiać do stóp. Nie wiedziałam, że olejowanie też jest polecane na deskę tarasową. Dzięki za pomocny wpis 🙂

Leave a comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *