Stiga seria 100, 700 czy 900. Co wybrać dla swoich potrzeb?

Po cichu, bez spalin i zbędnych kabli. Tak pracują urządzenia akumulatorowe i to zapewne wiesz już z licznych moich postów. Ale jak dobrać je do własnych potrzeb? Tak, aby sprostać potrzebom ogrodu, a jednocześnie niepotrzebnie nie inwestować w coś, czego możliwości w pełni nie wykorzystasz. Spójrz na poniższe porady.

Tytułem wstępu kilka ważnych informacji:

Z powyższych postów dowiesz się wszystkiego, co wiedzieć powinieneś w zakresie urządzeń akumulatorowych. Niemniej to informacje ogólne. W tym poście z kolei przedstawię Ci trzy serie produktów, które pomogą Ci w kompleksowym zajęciu się swoim ogrodem. W uproszczeniu jest to seria 100, 700 i 900, czyli mówiąc obrazowo „mała”, „średnia” i „duża”. To, na jaką powinieneś zwrócić uwagę, zależy od tego, co i gdzie masz do zrobienia. A zatem do spójrz na co zwrócić uwagę.

.

Na początek: co je łączy?

Urządzenia akumulatorowe przestają być trendem, a stają się standardem w zakresie pielęgnacji naturalnego piękna przydomowego krajobrazu. Synonimem efektywnej, a przy tym bezprzewodowej, lekkiej, łatwej i przyjemnej pracy wokół domu. Bez spalin szkodliwych dla środowiska, hałasu zakłócającego wypoczynek oraz plączących się kabli.

Maszyny spalinowe są zasilane paliwem, elektryczne – pracują po podłączeniu ich do źródła prądu. Urządzenia akumulatorowe natomiast czerpią energię z baterii. W przypadku omawianych serii 100, 700 i 900 z baterii E-power, czyli baterii, które utrzymują sprawność nawet po 600 ładowaniach!

Urządzenia akumulatorowe aą praktycznie bezawaryjne i bezobsługowe – nie wymagają tego typu konserwacji, jak silniki spalinowe, jednocześnie eliminując konieczność transportowania i przechowywania paliwa. Nie musisz też martwić się o regularną wymianę świec, oleju czy filtrów. Jednostka napędowa, jaką jest silnik elektryczny, nie wymaga z Twojej strony właściwie żadnej ingerencji.

.

A co je dzieli?

Essential – seria 100 – urządzenia akumulatorowe z tej serii zostały stworzone specjalnie z myślą o hobbystycznych ogrodnikach, którzy chcą łatwo i szybko uzyskać oczekiwany, precyzyjny efekt. Urządzenia są lekkie, intuicyjne i niezwykle łatwe w obsłudze, jak i w konserwacji. Asortyment Essential obejmuje urządzenia zasilane bateriami o pojemności 2Ah i 4Ah oraz mocy 20V, pozwalające na kompleksową pielęgnację ogrodu. Więcej o tym jak dobrać baterie, znajdziesz w tym poście.

W skład serii wchodzą:

 • kosiarka Collector 132 AE

 • kosiarka Collector 136 AE

 • kosiarka Collector 140 AE

 • podcinarka SGT 100 AE

 • dmuchawa SAB 100 AE

 • sekator SHT 100 AE

 • podkrzesywarka + sekator na wysięgniku SMT 100 AE

.

Experience – seria 700 – to urządzenia dla osób, które wiedzą już więcej o pielęgnacji ogrodu, a do wykonania mają prace nieco większe i bardziej zaawansowane. Urządzenia są mocniejsze, pozwalają na bardziej zróżnicowaną pracę jak i na dłuższe sesje. Z pewnością zadowolą każdego, kto chce kompleksowo zadbać o swój przydomowy ogród. Asortyment Experience to urządzenia zasilane bateriami o pojemności 2; 4 i 5Ah oraz mocy 48V. Przypominam, że w tym poście znajdziesz informacje jak pojemność i moc baterii wpływają na jakość pracy.

W skład serii wchodzą:

 • kosiarka Combi 743 Q AE

 • kosiarka Combi 748 Q AE

 • kosiarka Combi 753 SQ AE

 • kosa SBC 700 D AE

 • kosa SBC 700 AE

 • pilarka z wysięgnikiem SPS 700 AE

 • dmuchawa SAB 700 AE

 • sekator SHT 700 AE

 • sekator z wysięgnikiem SPH 700 AE

 • podkrzesywarka + sekator SMT 100AE

Zwróć uwagę, że w odróżnieniu od serii 100 do dyspozycji masz już nie delikatną podcinarkę, ale pełnoprawną kosę. To najbardziej pokazuje fakt, że masz do czynienia z wydajną i efektywną serią narzędzi.

.

Expert – seria 900 – opracowując nową gamę urządzeń Stiga nie zapomniała też o prawdziwych profesjonalistach. Dedykowana linia wysoko-zaawansowanych urządzeń akumulatorowych nie ustępujących maszynom spalinowym pod względem mocy, wydajności, jak i efektów pracy. Urządzenia z tej serii są lekkie, intuicyjne, a design zdecydowanie został dopasowany do eksperta ogrodowego.

Asortyment Expert to urządzenia zasilane bateriami o pojemności 2; 4; 5 i 7,5Ah oraz mocy 48V.

W skład serii wchodzą:

 • kosiarka Combi 955 SQ AE

 • kosiarka Twinclip 950 SQ AE

 • kosiarka Multiclip Pro 950 SX AE

 • kosa SBC 900 D AE

 • dmuchawa SAB 900 AE

 • sekator SHT 900 AE

 • sekator z wysięgnikiem SPH 900 AE

 • system placakowy do baterii SBH 900 AE

O wydajnym charakterze tej serii świadczy wiele, ale zwróć uwagę chociażby na takie detale jak system plecakowy do baterii, ich pojemność, a także to, że masz do dyspozycji m.in. profesjonalną kosę jak i kosiarkę mulczującą bez kosza, która jest dedykowana do naprawdę dużych powierzchni.

.

Zalety urządzeń akumulatorowych, zarówno serii 100, 700 i 900

W przypadku urządzeń elektrycznych są ograniczenia – na pewno jest to przedłużacz i dostępność źródła prądu. Przewód może też stwarzać niebezpieczeństwo – podczas pracy istnieje ryzyko jego uszkodzenia. Zaletą sprzętów zasilanych na prąd jest brak emisji szkodliwych dla środowiska spalin i cichsza praca w porównaniu do urządzeń spalinowych. Jeśli natomiast postawisz na urządzenia akumulatorowe, zyskasz wspomniane zalety, a jednocześnie pozbędziesz się zbędnego kabla.

Urządzenia akumulatorowe są na pewno droższe, jednak zakup akumulatora to jednorazowy wydatek. Dokupując kolejne sprzęty z danej serii, płacisz mniej – możesz dokupić samo urządzenie i wykorzystać akumulator, który już masz. Dotyczy to każdej z serii – 100, 700 i 900.

Koszt użytkowania maszyn z serii akumulatorowej jest też niższy niż w przypadku urządzeń spalinowych – energia elektryczna jest dużo tańsza niż paliwo. Łatwiejsze jest również serwisowanie. Nie musisz wymieniać oleju, filtrów, świec, a konserwacja opiera się tylko na czyszczeniu urządzenia i ładowaniu baterii. Rozwiązuje się też kwestia przechowywania paliwa czy mieszanek, które mają ograniczoną trwałość – starzeją się po ok. 30 dniach. Po upływie tego czasu stają się bezużyteczne, a Ty masz problem – co z nimi zrobić i jak je zutylizować.

.

Co należy wziąć pod uwagę, kupując sprzęt ogrodniczy z rodziny akumulatorowej?

Wybierając na przykład kosiarkę, zwróć uwagę przede wszystkim na maksymalną powierzchnię trawnika, który ma być koszony. Sugerowanie się ceną i kupowanie kosiarki przeznaczonej do pracy na 200m2, podczas gdy Twój trawnik ma powierzchnię 300m2, jest nieefektywne – zmusi Cię do robienia przerw i doładowywania baterii. Zauważ, że Stiga opisując produkty, nie podaje szacowanego czasu pracy, tylko powierzchnię, którą kosiarka jest w stanie skosić. A to powinno interesować Cię najbardziej – jedno koszenie na jednym ładowaniu akumulatora.

Podobnie jest w przypadku pozostałych urządzeń z rodziny akumulatorowej. Dobieraj je do konkretnych potrzeb – co i ile masz do zrobienia. Ja ze swej strony sugerowałbym nawet „przewymiarowanie” – czyli wybieranie mocniejszego sprzętu do niższych wymagań. To zapewni Ci najlepszy komfort pracy i oszczędzi czasu na robienie przerw i doładowywanie baterii. Poza tym pamiętaj, że mocniejszy sprzęt, to także większa wydajność, możliwości i jakość pracy. To także miej na uwadze.

.

Tekst we współpracy z Marką Stiga

 

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *