Urządzenia akumulatorowe e-multi-star®

Urządzenia akumulatorowe e multi star 1

Przycinanie żywopłotu, wyrównywanie brzegów trawnika, cięcie grubych gałęzi – prace ogrodowe, które przy użyciu klasycznych „analogowych” narzędzi trwałyby wieki, da się szybko i bez wysiłku wykonać za pomocą ich elektrycznych odpowiedników. Lub odpowiednika, bo zamiast kilku elektronarzędzi wystarczy jeden trzonek akumulatorowy z kilkoma końcówkami.

Elektronarzędzia to ogromne ułatwienie, oszczędność czasu i wysiłku. Po co męczyć się przez kilka godzin, strzygąc żywopłot ręcznymi nożycami, skoro można to załatwić w kilka, kilkanaście minut za pomocą nożyc akumulatorowych, które tną praktycznie same i wchodzą w zielone ogrodzenie jak nóż w masło. Jeśli masz spory sad pełen starszych drzew owocowych, akumulatorowe wersje sekatora i piłki ręcznej w okresie wiosennego cięcia oszczędzą Ci kilku dni mozolnej pracy. Elektronika jest po to, żeby ułatwiać Ci życie.

Skoro w domu zamiast miotły korzystasz z odkurzacza, to może warto wprowadzić nieco nowoczesności również do ogrodu. Niezależnie od tego, o jaki sprzęt czy narzędzie chodzi, osobiście zdecydowanie wolę wersje akumulatorowe niż zasilane „z kabla”. Po prostu dzięki nim nie jestem uwiązany do źródła zasilania, mogę korzystać z wybranego sprzętu, gdzie chcę i kiedy chcę – zarówno we własnym ogrodzie, jak i w innych, w których realizuję różne prace. Poza tym to znaczna wygoda – podczas prac ogrodowych nie muszę ciągnąć za sobą wielometrowego kabla.

Jak wszystko, akumulatorowe narzędzia mają swoje wady. Generalnie są droższe od swoich wersji „analogowych”. Na szczęście ten mankament da się sprytnie obejść dzięki systemowi urządzeń akumulatorowych e-multi-star. To nowość w ofercie firmy WOLF-Garten, producenta narzędzi z systemem multi-star®, którym jest poświęcony minicykl „Z WOLF-Garten na TY”.

Dla porządku dodam, że tu znajdziesz wszystkie posty w tej tematyce:

,

System multi-star® – co to jest?

To praktyczny system wymiennych końcówek. Rozwiązanie jest genialnie proste i sprytne jak scyzoryk, a system to nic innego jak możliwość wpinania i wypinania rozmaitych końcówek do jednego trzonka. W ten sposób zamiast zagracać altankę czy składzik 20-30 rozmaitymi narzędziami, musisz wygospodarować kącik na zaledwie 1-2 trzonki i kilka końcówek. Dzięki temu zaoszczędzisz mnóstwo miejsca i pieniędzy. 

Dotyczy to również urządzeń akumulatorowych: posiadając jeden trzonek akumulatorowy, możesz korzystać aż z 8 różnych końcówek narzędzi, służących do tak różnorodnych prac, jak przycinanie drzew, pielęgnacja trawnika i zamiatanie ścieżek. 

Co ważne, mimo drastycznej redukcji liczby narzędzi nadal masz wszystko, czego potrzebujesz do pielęgnacji ogrodu czy balkonu. Kolejnymi zaletami narzędzi z tej serii, w tym urządzeń akumulatorowych, są trwałość i solidne wykonanie z wysokiej jakości materiałów. A jak wiadomo, dobry sprzęt starcza na lata, a nie tylko na jeden sezon. Jeśli coś się zużyje czy uszkodzi, poszczególne nakładki możesz łatwiej (i taniej) wymienić, zamiast kupować całe, duże narzędzie.

.

System e-multi-star® – jak to działa?

Narzędzia multi-star® to kilkadziesiąt rozmaitych końcówek i siedem trzonków o różnej długości i wykonanych z różnych materiałów. Oczywiście nie musisz mieć ich wszystkich, po prostu kupujesz tylko te końcówki, które potrzebujesz, i jeden trzonek (bądź dwa różne, przydatne do innego typu prac). Niemniej niezależnie od tego, co konkretnie wybierzesz, zasada działania systemu jest taka sama. W tym poście wyjaśnię Ci ją na przykładzie urządzeń akumulatorowych, przydatnych do wielu rozmaitych prac w ogrodzie i poza nim.

Jak wiadomo, końcówki narzędzi nie mogą funkcjonować bez trzonka. W tym przypadku do obsługi 8 różnych końcówek wystarczy Ci tylko jeden trzonek akumulatorowy.

Urządzenia akumulatorowe e multi star 3

Trzonek akumulatorowy jest dość szczególny, właśnie z powodu akumulatora. Jest dedykowany końcówkom urządzeń akumulatorowym z serii e-multi-star®, mimo to jest kompatybilny z wieloma klasycznymi przystawkami z serii multi-star®, np. narzędzi sadowniczych czy mini multi-star®. Dzięki temu można łatwo przełączać się pomiędzy przystawką elektryczną a ręczną za pomocą jednego przycisku.

W trzonku, tuż nad miejscem wpinania końcówek narzędzi, znajduje się przycisk. Wystarczy jedno kliknięcie, żeby wpiąć lub wypiąć odpowiednią końcówkę, o czym jeszcze za chwilę. Nie musisz niczego przykręcać ani przyklejać. Wciskasz przycisk, wsuwasz „końcówkę” końcówki narzędzia w trzonek i tyle. Wszystko trzyma się mocno i stabilnie do czasu, gdy klikniesz po raz drugi, by wypiąć daną końcówkę. A potem wpiąć inną, przeznaczoną do innego rodzaju prac.

.

Urządzenia akumulatorowe e-multi-star®

Urządzenia akumulatorowe e multi star 4

Urządzenia akumulatorowe są przeznaczone do ośmiu różnych czynności i dzięki nim łatwo i szybko uporasz się z większością najbardziej mozolnych prac ogrodowych. Końcówki akumulatorowe, w przeciwieństwie do pozostałych końcówek z serii multi-star®, łączą się wyłącznie z trzonkiem akumulatorowym. Mają wbudowane gniazda, dzięki czemu pracują i są zasilane z akumulatora w trzonku.

Jak już wspomniałem, trzonek akumulatorowy jest kompatybilny również z wszystkimi klasycznymi przystawkami z serii multi-star®. Jest to trzonek teleskopowy o długości 140 cm (z uchwytem), wykonany z wysokiej jakości aluminium. Dzięki temu jest zaskakująco lekki: waży 800 g razem z akumulatorem wbudowanym w rękojeść. 

Akumulator posiada pięć ogniw Li-Ion (litowo-jonowych) i cechuje się napięciem 18V 2.5Ah. Warto dodać, że złącza elektryczne na dolnym końcu trzonka są zawsze przykryte tulejką mocującą, dla zapewnienia bezpieczeństwa pracy. Specjalna konstrukcja układu wyłącznika bezpieczeństwa pozwala na uruchomienie i zatrzymanie urządzenia bez konieczności każdorazowego ponownego aktywowania przycisku bezpieczeństwa. Trzonek posiada ergonomiczny, regulowany zawias z uchwytem 3D, idealny zarówno do prac naziemnych (np. podkaszania trawy), jak i na wysokości (np. cięcia gałęzi bez użycia drabiny). Trzonek akumulatorowy można wyposażyć w dodatkowy uchwyt D (sprzedawany oddzielnie), by jeszcze zwiększyć komfort pracy.

Urządzenia akumulatorowe e multi star 5

Elementem niezbędnym do funkcjonowania wszystkich końcówek urządzeń akumulatorowych jest ładowarka, która jest jednocześnie uchwytem umożliwiającym zawieszenie trzonka na ścianie. Czas potrzebny do pełnego naładowania akumulatora wynosi zaledwie około 60 minut, więc konieczne przerwy w pracy nie muszą być długie. Ładowarkę wpina się tak jak wszystkie narzędzia e-multi-star®, czyli do dolnego końca trzonka. Poza mocowaniem systemowym ma też bolce umożliwiające ładowanie.

Urządzenia akumulatorowe e multi star 6

Wystarczy nacisnąć przycisk, aby wpiąć lub wypiąć ładowarkę.

Urządzenia akumulatorowe e multi star 7

Urządzenia akumulatorowe e multi star 8

Dodatkową rączkę wpina się na klamrę. Rączka jest umocowana na gałce, dzięki czemu obraca się trochę jak tryb w łożysku i zapewnia wygodniejszą pracę.

Urządzenia akumulatorowe e multi star 9

Gdy już naładujesz trzonek akumulatorowy, pora zabrać się do pracy, której nigdy w ogrodzie nie brakuje. Po prostu wybierasz urządzenie akumulatorowe adekwatne do danej czynności, np. zamiatarkę. Identycznie jak w przypadku ładowarki oraz klasycznych narzędzi multi-star®, aby wpiąć lub wypiąć dane urządzenie akumulatorowe, wystarczy nacisnąć przycisk.

Urządzenia akumulatorowe e multi star 10

Urządzenia akumulatorowe e multi star 11

Urządzenia akumulatorowe e multi star 12

Urządzenia akumulatorowe e multi star 14

.

Korzystając z tego samego trzonka, możesz obsługiwać 8 różnych końcówek narzędzi:

Akumulatorowe nożyce do żywopłotu HT 40 EM E w połączeniu z akumulatorowym trzonkiem teleskopowym pozwalają wygodnie przycinać wysokie żywopłoty z ziemi. Ostrze tnące o długości 42,5 cm jest umocowane na głowicy obracanej o 90°, która umożliwia cięcie zarówno w pionie, jak i w poziomie. Precyzyjne ostrza przeciwbieżne są oddalone od siebie o 16 mm i obracają się w przeciwnych kierunkach, zapewniając czyste cięcie w niemal każdej pozycji.

Urządzenia akumulatorowe e multi star 16

Podkaszarka do trawy LT 25 eM to akumulatorowa podkaszarka linkowa z szerokością cięcia wynoszącą 25 cm. Obrotowa głowica zapewnia wygodne przycinanie krawędzi trawnika. Kolejnym udogodnieniem zapewniającym komfort i wydajność pracy jest automatyczne dozowanie żyłki o średnicy 1,4 mm.

Urządzenia akumulatorowe e multi star 17

Pilarka akumulatorowa PS 20eM jest lekka (2,1 kg) i poręczna. Posiada prowadnicę długości 20 cm oraz obrotową głowicę roboczą, umożliwiającą regulację kąta pracy. Dodatkowe udogodnienia to system automatycznego smarowania, a także możliwość napinania i wymiany łańcucha bez użycia narzędzi. 

Urządzenia akumulatorowe e multi star 18

Akumulatorowe nożyce do trawy GS 10 eM posiadają głowicę roboczą obracaną o 90° w prawo i w lewo, dzięki czemu idealnie nadają się do precyzyjnego przycinania krawędzi trawnika. Duże koła umożliwiają pracę nawet na nierównym terenie.

Urządzenia akumulatorowe e multi star 19

Sekator do gałęzi TL 32 eM służy do błyskawicznego i bezwysiłkowego cięcia gałęzi o średnicy do 32 mm, zlokalizowanych na wysokości nawet kilku metrów, bez użycia drabiny. Ostrza są pokryte powłoką antyadhezyjną, która minimalizuje ilość siły potrzebnej do cięcia i ułatwia czyszczenie. Głowicę można obracać w zakresie do 225°, więc możesz wykonać cięcie dokładnie pod takim kątem, jaki uznasz za odpowiedni.

Urządzenia akumulatorowe e multi star 20

Zamiatarka akumulatorowa BR 16 eM umożliwia szybkie czyszczenie brudu i chwastów z powierzchni utwardzonych, z kamienia, betonu, takich jak tarasy, ścieżki i podjazdy. Szczotka obraca się w kierunku przeciwnym do kierunku ruchu roboczego, w ten sposób zwiększając nacisk na podłoże, a tym samym wydajność czyszczenia. Urządzenie jest wyposażone standardowo w szczotkę do powierzchni betonowych.

Urządzenia akumulatorowe e multi star 21

Jako wyposażenie dodatkowe dostępna jest również szczotka do delikatnych powierzchni drewnianych, szczotka do czyszczenia fug i narożników ścian oraz przystawka do przycinania krawędzi trawnika.

To jakby system w systemie: wymiana odbywa się tradycyjnie na zasadzie jednego kliknięcia. Po naciśnięciu przycisku odpinamy szczotkę

Urządzenia akumulatorowe e multi star 22

Urządzenia akumulatorowe e multi star 23

i do pozostałego trzonka

Urządzenia akumulatorowe e multi star 24

dopinamy przystawkę do przycinania krawędzi trawnika. 

Urządzenia akumulatorowe e multi star 25

Czyli z jednej strony wpinamy końcówkę – krawędziarkę,

Urządzenia akumulatorowe e multi star 26

Urządzenia akumulatorowe e multi star 27

z drugiej kółko,

Urządzenia akumulatorowe e multi star 28

i już mamy kolejne narzędzie, czyli

Krawędziarkę ED 16 eM. To sprytne urządzenie za jednym przejazdem przycina krawędź trawnika i wymiata ścinki oraz mech za pomocą zintegrowanej szczotki. Dzięki temu można zaoszczędzić czas i wysiłek, a także wygodnie pracować w pozycji wyprostowanej (bez schylania się). Kółko prowadzące po przeciwnej stronie umożliwia łatwe i precyzyjne prowadzenie ostrza, więc nie trzeba trzymać narzędzia „w powietrzu”. 

Urządzenia akumulatorowe e multi star 29

A gdy już skończysz docinać brzegi trawnika i zechcesz na przykład wyczyścić fugi lub narożniki ścian, po prostu naciskasz przycisk

Urządzenia akumulatorowe e multi star 30

i wypinasz końcówkę z… końcówki.

Urządzenia akumulatorowe e multi star 31

Analogicznie wygląda wpinanie kolejnej końcówki, czyli wspomnianej szczotki do czyszczenia fug i narożników JB 11 eM.

Urządzenia akumulatorowe e multi star 32

Urządzenia akumulatorowe e multi star 33

Wszystkie narzędzia z serii e-multi-star® są wykonane z najwyższej jakości materiałów i objęte dzięki temu masz pewność, że zachowają pełną sprawność i posłużą Ci przez wiele sezonów wypełnionych intensywną pracą w ogrodzie.

.

Podsumowując

Jeśli masz mnóstwo wolnego czasu, lubisz wysiłek i do tego masz malutki ogródek z ogromnym zapleczem do przechowywania sprzętu, możesz poprzestać na klasycznych narzędziach. Jednak jeśli szkoda Ci czasu i energii na coś, co może zrobić za Ciebie elektryczność, zainwestuj w urządzenia akumulatorowe. A jeszcze lepiej w jeden trzonek i kilka wymiennych końcówek urządzeń akumulatorowych, by dodatkowo zaoszczędzić miejsce w składziku i pieniądze potrzebne na zakup kilku osobnych trzonków.

.

.

Post we współpracy z marką Wolf – Garten

Tomasz Szostak

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *