System Multi-star® od WOLF-Garten – trzonek to podstawa

trzonek 1

Przekopywanie, pielenie, grabienie, cięcie – każda z tych czynności wymaga innych narzędzi, więc z czasem robi się ich naprawdę dużo. Chyba że postawisz na pewne narzędziowe „sztuczki”, czyli rozwiązania uniwersalne, jak na przykład trzonek z wymiennymi końcówkami.

Jak już pewnie zauważyłeś, temat narzędzi często pojawia się na blogu. Bez nich trudno cokolwiek zdziałać w ogrodzie i na balkonie. Grabie, szpadle, sekatory, motyki, pazurki… Narzędzia niezbędne ogrodnikom można wymieniać w nieskończoność, bo jest ich niemal tak dużo jak rozmaitych prac przy pielęgnacji roślin. Swoją drogą w tym poście wspominam o tym dokładnie. Tylko gdzie to wszystko trzymać? Zamiast rozbudowywać składzik, można sprytnie zmniejszyć liczbę narzędzi, nie rezygnując przy tym z żadnego z nich. To możliwe dzięki systemowi wymiennych końcówek Multi-star®, któremu m.in. jest poświęcony mini-cykl „Z WOLF-Garten na TY” związany właśnie z narzędziami Wolf Garden.

trzonek 2

.

System Multi-star® – co to jest?

Multi-star® to praktyczny system wymiennych końcówek. Rozwiązanie jest genialnie proste i sprytne jak scyzoryk, a system to nic innego jak możliwość wpinania i wypinania rozmaitych końcówek do jednego trzonka. W ten sposób zamiast zagracać altankę czy składzik 20-30 rozmaitymi narzędziami, musisz wygospodarować kącik na zaledwie 1-2 trzonki i kilka końcówek. Dzięki temu zaoszczędzisz mnóstwo miejsca i pieniędzy.

Co ważne, mimo drastycznej redukcji liczby narzędzi nadal masz wszystko, czego potrzebujesz do pielęgnacji ogrodu czy balkonu. Kolejnymi zaletami narzędzi z tej serii są trwałość i solidne wykonanie z wysokiej jakości materiałów. A jak wiadomo, dobry sprzęt starcza na lata, a nie tylko na jeden sezon. Jeśli coś się zużyje lub uszkodzi, poszczególne nakładki możesz łatwiej (i taniej) wymienić, zamiast kupować całe, duże narzędzie.

.

System Multi-star® – jak to działa?

Narzędzia Multi-star® to kilkadziesiąt rozmaitych końcówek i siedem trzonków o różnej długości i wykonanych z różnych materiałów. Oczywiście nie musisz mieć ich wszystkich, po prostu kupujesz tylko te końcówki, które potrzebujesz, i jeden trzonek (bądź dwa różne, przydatne do innego typu prac). Jednak niezależnie od tego, co konkretnie wybierzesz, zasada działania systemu jest taka sama. Wyjaśniałem to już we wcześniejszych postach, do których lektury zachęcam:

Natomiast jak wiadomo, końcówki narzędzi nie mogą funkcjonować bez trzonka. A tych w systemie Multi-star® jest kilka, stąd właśnie warto je dokładnie poznać.

.

Trzonek to podstawa

Niezależnie od tego, ile różnych końcówek narzędzi masz, musisz zaopatrzyć się w przynajmniej jeden trzonek. Sam trzonek ani sama końcówka na niewiele się zdadzą, dopiero w połączeniu zmieniają się w praktyczne narzędzie. System Multi-star® składa się z kilkudziesięciu rozmaitych końcówek i sześciu trzonków. Co ważne, poszczególne trzonki pasują do wielu lub nawet wszystkich końcówek, więc liczba możliwych kombinacji (czyli „modułowych” narzędzi, które można z nich zmontować) jest ogromna. Przykładowo, mając 2 różne trzonki i 5 różnych końcówek, możesz stworzyć 10 różnych narzędzi. Poza tym możesz na początek kupić tylko 1 trzonek i 1-2 końcówki, a potem w miarę zapotrzebowania nabyć kolejne końcówki, a być może także inne trzonki.

.

Trzonki Multi-star®: z którymi końcówkami je łączyć i do czego ich używać?

Jak już wspomniałem, system obejmuje 6 modeli trzonków. Różnią się długością, materiałem, z jakiego je wykonano, a także zastosowaniem. Wszystkie mają praktyczną blokadę zabezpieczającą, która gwarantuje bezpieczne i mocne połączenie z końcówkami narzędzi. Spójrz w czym możesz wybierać:

  1. Trzonek aluminiowy ZMI 12 o długości 118 cm jest bardzo lekki i trwały oraz odporny na korozję. Stanowi idealne uzupełnienie narzędzi do czyszczenia oraz serii Mini. Ale na tym nie koniec, bo można go łączyć również z innymi końcówkami systemu, również otrzymując w pełni sprawne narzędzia ogrodowe.

trzonek 4

  1. Trzonek aluminiowy ZM-A 150 o długości 150 cm pasuje do wszystkich końcówek narzędzi systemu. Został wykonany z wysokiej jakości aluminium, więc jest odporny na korozję, uderzenia i zadrapania, trwały i wytrzymały, a jednocześnie lekki. Rękojeść trzonka pokryto tworzywem sztucznym, dzięki czemu jest przyjemna w dotyku i komfortowo leży w dłoni.

trzonek 5

  1. Trzonek aluminiowy ZM-AD z uchwytem D o długości 120 cm jest stworzony do wszystkich narzędzi, których obsługa wymaga nacisku, takich jak szufla do odśnieżania, pielnik do ostu iW-M lub półokrągły nóż do darni RM-M.

trzonek 6

  1. Trzonek teleskopowy Vario ZM-V4 jest podstawowym elementem narzędzi do pielęgnacji drzew bez użycia drabiny oraz narzędzi do czyszczenia oczek wodnych. Zależnie od potrzeb można zmieniać jego długość w zakresie od 220 do 400 cm. Jest wykonany z bardzo stabilnego, a jednocześnie lekkiego aluminium wysokiej jakości. Dzięki niemu możesz wygodnie i bezpiecznie przyciąć gałęzie położone na wysokości do 5,70 m, bez konieczności wspinania się na drzewo lub drabinę.

trzonek 7

  1. Trzonek jesionowy ZM 170 o długości 170 cm pasuje do wszystkich końcówek narzędzi. Został wykonany z wysokiej jakości drewna jesionu europejskiego, dlatego jest bardzo solidny i stabilny. Posiada certyfikat FSC®, poświadczający, że drewno zostało pozyskane z lasów gospodarowanych odpowiedzialnie, z przestrzeganiem norm etycznych, społecznych i środowiskowych. Powierzchnię trzonka pokryto ochronnym lakierem wodnym przyjaznym dla środowiska. Dodatkowym udogodnieniem jest wygodnie wyprofilowana rękojeść. Dolny koniec trzonka, który łączy się z końcówkami narzędzi, pokryto anodowanym aluminium odpornym na korozję.

trzonek 8

  1. Trzonek do małych narzędzi ZM 015 o długości 18 cm pasuje do wszystkich narzędzi z serii Minir, ściągaczki do szyb FW-M, myjki do okien EW-M oraz szufelek BK-M. Jest idealnie dopasowany do kształtu dłoni i wykonany z tworzywa sztucznego. Doskonale nadaje się do prac na małych powierzchniach, na przykład na balkonie.

trzonek 9

.

Podsumowując

Cała tajemnica systemu Multi-star® tkwi w przycisku na trzonku, który po naciśnięciu umożliwia wpięcie i wypięcie poszczególnych nakładek. A zatem mając jeden trzonek i kilka różnych końcówek, możesz je dowolnie i zamiennie używać. Co najważniejsze, wykonasz nimi te same prace co przy użyciu całej kolekcji zwykłych jednofunkcyjnych narzędzi zajmujących znacznie więcej miejsca. W przypadku tradycyjnych narzędzi masz tyle samo trzonków co końcówek, natomiast system Multi-star® pozwala ograniczyć do minimum liczbę trzonków, a także koszty. W końcu sama końcówka kosztuje mniej niż końcówka i trzonek, prawda?

Tak czy inaczej, żadna końcówka nie może funkcjonować bez trzonka – dopiero w duecie zmieniają się w praktyczne narzędzie ogrodnicze. Nawet jeśli masz tylko balkon, przydadzą Ci się przynajmniej dwa trzonki, długi i krótki, a do tego kilka różnych końcówek. Jeśli masz ogród, warto zainwestować również w mocny trzonek do szufli, natomiast przy pielęgnacji drzew owocowych i ozdobnych dużym ułatwieniem będzie trzonek teleskopowy. A jeśli chodzi o wybór końcówki narzędzi, wszystko zależy od rodzaju prac, jakie planujesz wykonać. Jedno jest pewne: wśród dziesiątek różnorodnych końcówek narzędzi znajdziesz dokładnie to, czego potrzebujesz.

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *