Narzędzia sadownicze w systemie Multi-star®

Narzędzia sadownicze 1

Chrupiące jabłka zerwane prosto z drzewa, soczyste gruszki, aromatyczne brzoskwinie…. Jedno lub kilka drzewek zmieści się nawet w małym ogrodzie, więc nie musisz mieć całego sadu, żeby uprawiać własne owoce. Powinieneś mieć natomiast odpowiednie narzędzia niezbędne do pielęgnacji i zbiorów
albo jeden trzonek i kilka różnych końcówek.

Bez właściwych narzędzi trudno cokolwiek zdziałać w ogrodzie i na balkonie. Drzewa owocowe bez regularnego przycinania dziczeją i rozrastają się w niekontrolowany sposób kosztem obfitego owocowania. Tak czy inaczej drzewa rosną i z czasem ich pielęgnacja lub zbiór owoców wymagają użycia drabiny.

Narzędzia sadownicze 2

Narzędzia sadownicze 2a

Bezpieczniejszą i wygodniejszą alternatywą są narzędzia na teleskopowym trzonku. Podczas cięcia przydadzą Ci się dwa różne sekatory oraz piła do usuwania konarów i grubszych gałęzi, a znacznym ułatwieniem podczas zbiorów są narzędzia do zrywania owoców. Zamiast zagracać składzik, możesz podejść do tematu sprytnie, czyli kupić tylko jeden teleskopowy trzonek i kilka różnych końcówek narzędzi. Zresztą, być może trzonek już masz, jeśli posiadasz jakieś narzędzia Multi-star®, którym jest poświęcony minicykl „Z WOLF-Garten na TY”, związany właśnie z narzędziami WOLF-Garten.

.

System Multi-star® – co to jest?

Multi-star® to praktyczny system wymiennych końcówek. Rozwiązanie jest genialnie proste i sprytne jak scyzoryk, a system to nic innego jak możliwość wpinania i wypinania rozmaitych końcówek do jednego trzonka. W ten sposób zamiast zagracać altankę czy składzik 20-30 rozmaitymi narzędziami, musisz wygospodarować kącik na zaledwie 1-2 trzonki i kilka końcówek. Dzięki temu zaoszczędzisz mnóstwo miejsca i pieniędzy.

Co ważne, mimo drastycznej redukcji liczby narzędzi nadal masz wszystko, czego potrzebujesz do pielęgnacji ogrodu czy balkonu. Kolejnymi zaletami narzędzi z tej serii są trwałość i solidne wykonanie z wysokiej jakości materiałów. A jak wiadomo, dobry sprzęt starcza na lata, a nie tylko na jeden sezon. Jeśli coś się zużyje czy uszkodzi, poszczególne nakładki możesz łatwiej (i taniej) wymienić, zamiast kupować całe, duże narzędzie.

.

System Multi-star® – jak to działa?

Narzędzia Multi-star® to kilkadziesiąt rozmaitych końcówek i siedem trzonków o różnej długości i wykonanych z różnych materiałów. Oczywiście nie musisz mieć ich wszystkich, po prostu kupujesz tylko te końcówki, które potrzebujesz, i jeden trzonek (bądź dwa różne, przydatne do innego typu prac). Jednak niezależnie od tego, co konkretnie wybierzesz, zasada działania systemu jest taka sama. W tym poście wyjaśnię Ci ją na przykładzie narzędzi sadowniczych, przydatnych do cięcia drzew i zbioru owoców. 

Jak wiadomo, końcówki narzędzi nie mogą funkcjonować bez trzonka. W tym przypadku do obsługi pięciu różnych końcówek wystarczy Ci  tylko jeden trzonek teleskopowy. Jeśli posiadasz już myjkę, ściągaczkę do szyb, szuflę do odśnieżania dachu lub podbierak do oczek wodnych od tego samego producenta, prawdopodobnie nie musisz kupować kolejnego trzonka, bo po prostu już go masz. Wystarczy wymienić końcówkę na któreś z narzędzi sadowniczych.

W trzonku, tuż nad miejscem wpinania końcówek narzędzi, znajduje się przycisk. Wystarczy jedno kliknięcie, żeby wpiąć lub wypiąć odpowiednią końcówkę.

Narzędzia sadownicze 4

Narzędzia sadownicze 5

Nie musisz niczego przykręcać ani przyklejać. Wciskasz przycisk, wsuwasz „końcówkę” końcówki narzędzia w trzonek i tyle. Wszystko trzyma się mocno i stabilnie do czasu, gdy klikniesz po raz drugi, by wypiąć daną końcówkę. A potem wpiąć inną, przeznaczoną do innego rodzaju prac.

.

Narzędzia sadownicze Multi-star®

Narzędzia sadownicze 6

W sadzie praca wre od przedwiośnia, czyli pory głównego cięcia jabłoni. W kwietniu przychodzi czas na grusze i późne śliwy, natomiast pozostałe drzewka owocowe powinny poczekać na większe „postrzyżyny” do zbioru owoców. W lipcu jest dobry moment na drugie letnie cięcie grusz i jabłoni, polegające głównie na usuwaniu tzw. wilków. Przy zastosowaniu trzonków teleskopowych Multi-star® możesz stojąc bezpiecznie na ziemi, przycinać gałęzie położone na wysokości do 5,70 m. A z jakich konkretnie końcówek możesz korzystać przy tych zajęciach? Jest ich kilka:

  • Sekator linkowy nożycowy RR-VM jest idealny do przycinania gałęzi na dużych wysokościach. Specjalny mechanizm głowicy gwarantuje bardzo lekką pracę przy niewielkim nakładzie sił. Narzędzie posiada możliwość zmiany kąta nachylenia o 180°, umożliwiającą cięcie gałęzi rosnących w dowolnym kierunku. Dwa precyzyjne oszlifowane ostrza ze stali hartowanej służą do gładkiego cięcia gałęzi o średnicy do 36 mm. Są pokryte powłoką antyadhezyjną, zabezpieczającą przed korozją. Dzięki temu nie rdzewieją ani nie tępią się nawet po wykonaniu tysiąca cięć. 
  • Sekator linkowy kowadełkowy RC-VM posiada te same zalety co poprzednie narzędzie. Różni się wyłącznie rodzajem mechanizmu tnącego, który umożliwia cięcie gałęzi o średnicy do 40 mm, również tych silnie zdrewniałych.

Narzędzia sadownicze 7

Narzędzia sadownicze 7a

Narzędzia sadownicze 7b

  • Piła do gałęzi PowerCut Saw PRO 370 umożliwia efektywne i gładkie cięcie grubych, zdrewniałych gałęzi i konarów. Posiada wyprofilowane ostrze o długości 37 cm z krzyżowym uzębieniem. Dodatkowym udogodnieniem jest hak na końcu brzeszczotu, który ułatwia usuwanie odciętych gałęzi, a szpic do zdrapywania kory, dzięki któremu można szybciej rozpocząć właściwe cięcie. Uchwyt piły ma ergonomiczny kształt i jest częściowo pokryty miękką powłoką antypoślizgową, więc wygodnie i pewnie leży w dłoni, jeśli zdecydujesz się użyć tego narzędzia jak zwykłej piły ręcznej, zamiast połączyć je z trzonkiem teleskopowym. Brzeszczot piły jest wymienny, więc gdy się zużyje, można go łatwo zastąpić nowym.

Narzędzia sadownicze 8

Narzędzia sadownicze 8a

.

Latem i jesienią w sadzie trwają zbiory. Sadząc kilka odmian jabłoni lub śliw dojrzewających w różnym terminie, możesz rwać świeże owoce od lipca aż do przymrozków! Zamiast co chwila rozstawiać drabinę lub wspinać się na drzewo, możesz ułatwić sobie życie, stosując:

  • Zrywacz do owoców RG-M umożliwia szybkie, łatwe i bezpieczne zbieranie owoców z poziomu ziemi bez ich uszkadzania. Elastyczny, zaokrąglony zbierak osadzony na regulowanym przegubie można ustawiać pod dowolnym kątem względem trzonka, co znacznie ułatwia dotarcie do trudno dostępnych miejsc w koronie drzewa.

Narzędzia sadownicze 9

Narzędzia sadownicze 9a

Natomiast jeśli owoce Cię ubiegną, opadną i musisz zebrać je z ziemi, sprawę ułatwi Ci niezwykle praktyczna końcówka:

  • Zbieraczka do owoców FC-M służy do zbierania owoców leżących na ziemi. Eliminuje konieczność schylania się czy klękania. Wystarczy wpiąć zbieracz na trzonek i przesuwać po ziemi obrotowy kosz wykonany z elastycznych drutów. Narzędzie jest przeznaczone do zbioru owoców o średnicy od 3,5 do 10 cm, tzn. jabłek, gruszek i brzoskwiń, ale istnieje możliwość wymiany końcówki na koszyk do zbierania mniejszych owoców, w tym orzechów. Gdy się zapełni, można go łatwo opróżnić z owoców za pomocą dołączonego uchwytu. To jedyne narzędzie sadownicze, którego nie ma sensu łączyć z trzonkiem teleskopowym – znacznie wygodniejszy będzie dowolny z długich trzonków z drewna jesionowego lub aluminium.

Narzędzia sadownicze 10

Narzędzia sadownicze 10a

Wszystkie narzędzia z serii Multi-star® są wykonane z najwyższej jakości materiałów i objęte aż 35-letnią gwarancją! Dzięki temu masz pewność, że zachowają pełną sprawność i posłużą Ci przez wiele sezonów wypełnionych intensywną pracą w ogrodzie.

.

Podsumowując

Jeśli masz tylko młode drzewka, początkowo wystarczy Ci zwykły ręczny sekator. Jednak z upływem czasu rośliny rosną, a ich gałęzie drewnieją, stają się grubsze i twardsze. Starsze, wysokie drzewa wymagają użycia sekatorów o większej sile nacisku, a od czasu do czasu także piły. Wyjątkowym ułatwieniem podczas cięcia i zbiorów są narzędzia na trzonku teleskopowym. W przypadku narzędzi Multi-star® mam na myśli różne końcówki narzędzi pasujących do tego samego trzonka.

Cześć! 👋
Zapisz się do naszego newslettera!

Zapisz się do naszego newslettera! Odbierz e-book Zioła dla zdrowia

Nie wysyłamy SPAMu, przeczytaj naszą politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *